ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.06.2013

Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit
Extrem de nemulțumit

Rau, de evitat!

Am ajuns in nordul insulei in regiunea roda, hotel tsonas apartments deoarece aici era rezervarea facuta prin agantie pentru 50 de persoane. am ajuns noaptea, ghidul nostru nu mai avea lista cu distribuirea persoanelor pe fiecare camera si acolo in curtea hotelului a incercat sa ne cupleze cate 2 familii ptr cazare, noi nestiind ca de fapt sunt ft putien camere duble si ca majoritatea camerelor sunt apartamente, dar nu decomandate... ci in regim semi decomandat.

o camera avea trecere prin ea. pana ne-am dezmeticit noi... am refuzat initial apartamentul deoarece noi eram cu copil mic si nu mi-s fi dorit comentarii nici de o parte nici de cealalta, pana m-am dus sa vad alta camera la bungalow, s-au ocupat si toate apartamentele... in zapaceala aia cu repartizarea... o doamna care deja se cazase, vine la ghid si spune ca i-au intrat in camera 2 soparle si ca vrea alta camera. in fine, balamucul cu cazarea a durat 2 ore, noi ne-am cazat ultimii.

doar piscina aia iti ai ochii acolo, in rest totul arata deplorabil. desi se stia ca vine un grup mare, in camere nu era hartie igienica, nu era nimic la chicineta, (dero ptr vase, burete), intreg hotelul arata ca fiind inca in constructie, pereti nefinisati, ne dati cu glet barem, darmite var, accesoriile de la baie (suportul de hartie, robinetii, ruginite... cand am dat drumul la apa, a venit cu nisip, si mizerie), gresia si faianta era cred de pe timpul lui ceausescu, nimic nu era nou acolo, usile de la balcon faceau un zgomot groaznic la deschidere, nu se culisau usor, trebuia forta si in acest fel deranjai fara sa vrei persoanele aflate in camera cealalta.

peretii cu urme de insecte pe ei, nu televizor in nici o camera (a doua zi au primit doar cei care au facut galagie mare, dar cica niste tv antice si cu 4 posturi toate grecesti), aerul conditionat nici nu am incercat sa il deschid fiindca primele 2 seri am prins chiar vreme rece si am dat drumul la plita electrica sa ne incalzim seara, cu toate ca erau niste paturi, extrem de uzate in dulap, nu le-am pus nici macar pe deasupra cuverturei. lenjeria nu arata deloc spalata... albita... era de un crem teribil...

a doua zi ne intrebam unii pe altii daca peste tot era asa. raspunsul in unanimitate da... conditii jalnice in toate camerele: nici oamenii de la bungalouri nu erau multumiti, (la fel se trecea printr-o camera si doar una avea practic intimitate) doar piscina aia iti lua ochii, insa nu a intrat nimeni in ea, era si frig afara si apa ft rece in piscina.

localitatea este un fel de satuc, hotelul la sosea dar avea iesire si in spate pe unde puteai ajunge in 7-8 min la plaja. noi am avut vedere in spatele hotelului, era un fel de gradina unde vecinii de langa hotel pasteau caprele.

drumul catre plaja era pe o poteca cu verdeata netaiata, neiluminata, seara iti scoteai ochii daca nu stiai drumul, si destul de intortocheat drumul catre plaja. nu gaseai pe nimeni nici in urmatoarele zile, ma refer la persoane angajate care sa ia macar guniul din camera, ca de la atat gatit in camere era groznic sa stai cu gunoiul nedus. am observat ca cei din grup isi duceau singuri gunoiul la pubela de langa hotel.

am intrat si in camerele care chipurile erau duble: era un pat simplu... acelasi decor sinistru in camera insa mai existau niste trepte care duceau undeva sus unde se mai afla un pat (evident nearanjat, se vedeau saltele, praful si dezastrul, era un fel de strana ca la biserica, m-am tot gandit ca poate acele camere erau ptr familiile cu copii (sus sa doarma copiii si jos parintii). intimitate ioc... la baie se face o apa pe jos, nu aveai cu ce strange, nu tu mop, nu tu galeata, nimic nimic...)

am tot cautat scuze celor responsabili de acest dezastru, gandindu-ma ca poate am ajuns noi prea devreme, insa cand am ajuns noi si se crease haosul cu repartizarea camerelor, culmea au iesit cativa turisti straini cazati acolo si ne-au zis sa facem liniste (erau cehi sau poate rusi). am crezut ca doar noi romanii am fost pacaliti in asa hal, nicidecum sa mai fie si straini.

reprezentantul de acolo, a venit putin a spus ca s-a inmanat ghidei noastre nr de camere, cu nr de locuri si pe ea nu o intereseaza balamucul cu aranajamentul intre noi. problema pana la urma nu era cine cu cine va sta... ci cine raspunde de faptul ca hotelul nu arata nici macar de 1 stea darmite de 3 si de ce nu se remediaza cat de cat nemultumirile. nu a mai venit deloc pe acolo.

pana la urma ca sa nu ne stricam de tot concediul, ne-am resemnat si din 5 zile 2 zile am facut excursii cu autocarul nostru in jurul insulei si frumusetile din corfu au compensat mizeria si degradarea din hotel.

dalele din jurul piscinei erau desprinse, ma gandeam cu groaza cand iese lumea din apa, cum vor calca stramb si se pot accidenta, barul de langa piscina... era asa de decor... un singur angajat si acela aducea o tarie sau o bere barbatilor care mai ieseau seara la table acolo sau sa isi spuna nemultumirea.

as fi vrut sa spun macar ceva bun despre acest hotel, dar nu am ce. nu il recomandat nimanui si mai mult, am tinut in mod expres sa postez macar aici adevarul despre acest hotel, deoarece inainte sa plec m-am tot uitat pe internet dupa impresii, alte poze decat cele clasice pentru reclama si in afara de cele 3 poze cu piscina nu se mai regasesc altele. doar 3 impresii pe booking com banale si nerelevante. aici e valabila expresia: afara e vopsit gardul...

si ceilalti colegi din grup au spus ca vor pune pe internet acelasi nemultumiri sa stie lumea pe viitor sa evite astfel de cazare si rezervare.

despre restul sejurului in corfu voi reveni intr-o alta postare!

concluzie: nu recomandati nici dusmanilor vostri asa ceva!

nu am descarcat pozele, insa voi pune cateva...

Trimis de adutza_ghiocel in 17.06.13 23:10:48
Validat / Publicat: 18.06.13 00:16:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: paralia keterini, olympic beach

VIZUALIZĂRI: 2680 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adutza_ghiocel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 sala de la bar. nu gaseai nimic expus

• SOCIALs