Didim Beach Elegance Resort & Spa Hotel  (stele cf clasif. AFA:  4*+)

17.06.2013
Avatar <span class="banned">rifff</span>
DIN bucuresti
înscris/ă în 17.06.13
MAY-2013
+ COPII: 1 -- varsta: 5 ani

Hotel de 4 stele, servicii de slaba calitate

Hotelul este curat (ma refer doar la cladirea veche, unde am locuit) si placut la vedere.

Din experienta traita de un coleg de munca in 2012, la cazare am cerut camere (am fost 3 familii) la unul din etajele cuprinse intre 2 si 4. in schimbul unei mici atentii, am reusit sa luam camere la etajul 3 si toti pe acelasi culoar. Am ales un etaj inferior la recomandarea celui care a fost inaintea noastra, datorita lifturilor aglomerate si care uneori se stricau.

Tot in aceeasi cladire se afla restaurantul si barul. Camerele aflate la etajele superioare am inteles ca lasau de dorit ca aspect. Piscinele sunt 2 la numar, una langa hotel si alta mai jos, spre mare. Cum acolo era zona libera de copii, am ramas la piscina de sus, unde sunt toboganele pt copii si adulti. Apa curata, iar spatiul verde ingrijit.

Plaja este mica, 2 randuri de sezlonguri si mai raman 2 metrii pana la apa, unde sunt pietre, insa este pus un covor de cauciuc pe mijoc, pe unde poti intra.

Asa cum spunea cineva mai devreme, englezii strica prin nesimtirea de care dau dovada: copii care sar in piscine in continuu, fara a se uita daca stropesc sau sar in capul cuiva, iar altii tipau pe la 2 dimineata pe hol; o familie de bulgari care se stropeau cu niste “seringi”, dar si romani care se se jucau ratele si vanatorii, lovind si stropind pe cei care erau pe sezlonguri. Prosoapele pe sezlonguri se puneau la 6,30 iar la plecarea noastra la ora 6. Am avut un incident cu niste englezi, care ne-au mutat prosoapele un rand mai in spate, dar dupa ce am avut o discutie usor aprinsa cu ei, nu s-a mai intamplat.

Mancarea: slaba din punct de vedere calitativ si cantitativ (mentionez ca am experienta si altor hoteluri cu AI si UAI), uneori condimentata in exces - supele mai ales. In locurile unde bucatarii pregateau mancarea in fata ta, totul era pe repede inainte. Farfuriile erau doar clatite si in 90% din cazuri murdare.

Bautura: diluata si slaba. Berea era atat de slaba, incat puteai sa bei toata ziua si nu aveai nimic. Copilul meu a baut o zi intreaga cola, iar noaptea a dormit neintors. In ultima zi au mai crescut nivelul de alcool din bere - probabil se termina extrasezonul.

Temperatura era de 28-32 de grade Celsius, iar in apa marii se putea face baie fara probleme. Un mic impediment a fost vantul, care intr-una din zile a batut cu putere toata ziua, iar in rest a batut usor.

Camera: mica si curata. Nu mergea ventilatia din baie in nici una din cele 3 camere, desi am anuntat la receptie de vreo 3 ori.

Toboganele au fost parte din reusita vacantei, insa la unele imbinari ar mai trebui lucrat…

In fiecare dimineata, la 6.30, porneau masina de curatat marmura, care se auzea doar in camerele din mijlocul hotelului.

Animatia a fost draguta pentru copii, care se desfasura intr-un amfiteatru - pana la ora 21, insa nici cea pentru adulti nu era mai prejos.

Impresii încărcate de rifff in 17.06.2013 22:12:04

Validat / Publicat: 17.06.13 22:51:17

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (rifff); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  5850 PMA (din 9 voturi) nota2
  • sait oficial al acestei destinații:
  • Coordonate GPS: 37.34621700 N, 27.26550600 E - CONFIRMATE
  • Ai fost acolo, la Didim Beach Elegance Resort & Spa Hotel? - Scrie impresii DESPRE CAZARE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de rifff? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[17.06.13 22:42:10]

@riff: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

- sagradam
[18.06.13 10:47:04]

Am fost acum 2 ani la acest hotel si nu imi vine sa cred ca s-a schimbat totul atat de mult. Noi nu am dat nici "atentii" la receptie si am fost patru familii si totul a fost bine.

E adevarat ca am stat o noapte in hotelul Didim si restul in Elegance si e diferenta. Camerele sunt cu mult mai mari la Elegance si hotelul e select, are un aer mai boem si nici nu era atata aglomeratie. Prietenii nostri nu si-au schimbat camerele, au ramas tot la Didim Beach, dar au fost multumiti.

Cat despre mancare nici aici nu au fost probleme majore, singura poate, deranjanta era coada care se facea la gratar si fumul, in rest, nimic.

Da, si acum doi ani, mare problema a fost zarva si nesimtirea englezilor. Au fost probleme si cu sezlongurile la piscina, care se ocupau de la ora 6,00, dar cineva de la hotel imi spunea ca de fapt ele erau ocupate asa de devreme deoarece englezii beau toata noapte si dimineata ocupau seslongorile se pe urma se duceau si dormeau.

Mai multe delalii despre concediul de la Didim Beach & Elegance le-am scris in impresiile postete pe acest site.

Vacanta reusita la toti.

[21.06.13 10:58:34]

@riff: Ce inseamna o mica atentie? Ma intereseaza deoarece maine pecam si noi catre acelasi hotel? Te rog daca poti sa-mi spui suma.

Multumesc frumos

- Radium30
[01.07.13 07:54:28]

si pe mine ma intereseaza cat a costat "atentia"!

[11.07.13 12:33:42]

Ne am intors de curand de la acest hotel... sincer cand ti se spune ca ''atata dai atata face'' ar trebui sa te gandesti de 2 ori mai mult. Dar cum nu iesim deloc din criza... spui ca hai sa nu fiu mofturos!

Am gasit cu greu hotelul. (nu am gasit indicatoare care sa ne indice drumul corect). Dupa 2-3 greseli (nici macar o echipa de politie intalnita in drumul nostru nu a stiut sa ne spuna incotro sa o luam) mi am adus aminte ca gasisem pe net adresa hotelului... si cu ajutorul GPS-ului a dat Dumnezeu sa ajungem la destinatie.

Am fost cazati imediat, fara nici o atentie. Totusi cea de-a doua fam. cu care venisem, a primit camera in Elegance cred (unde este restaurantul a la carte). In conditiile in care amandoi sunt fumatori... camera lor nu avea balcon/terasa... se deschidea doar un geam si acela pe jumatate. Cand ieseau din camera fumau de parca le lua cineva pachetul.

La noi camera a fost OK. Dupa 2 zile de la cazare, am gasit acel aranjament sub forma de lebede, cu petale presarate (frumos, dar daca il gaseam in momentul in care ti se prezenta camera...)

Mancarea nu mi-a placut (cea gatita avea f multe condimente). F mult fast food (de la o angajata am inteles ca acest lucru se datoreaza faptului ca vin multi englezi) si semipreparate.

Vedeai aceeasi angajati de dimineata si pana seara. Doreau ei sa fie joviali, bine dispusi... dar nu reuseau.

Era intotdeauna aglomerat la ceea ce era comestibil. Daca se termina felul acela de mancare ori nu mai aduceau ori trebuia sa astepti de ti se lua... Farfuriile cu ceva urme de mancare...

Cea mai curata baie este cea care deserveste sala de mese... restul sunt boala curata.

Ptr prosoapele de plaja tb sa achitati o garantie de 10 euro/prosop. La 6,30 dimineata sezlongurile sunt ocupate in proportie de 60%.

Plaja este ingusta, intrarea in apa se face greu pentru ca sunt multe pietroaie, iar covoarele sunt plasate la distante mari unele de altele. Pe langa ponton apa este mai calda ptr ca nu e adanca si soarele reuseste sa o incalzeasca. Tot in aceasta zona sunt diverse chestii gonflabile (gen banana, tobogan, topaitoare)... care se platesc. In cazul in care va bate gandul sa faceti plaja pe ponton si sa plonjati in apa... vi se va spune ca este spatiu privat. Terasa (tocmai ce se amenaja) prin care treci ca sa ajungi la ponton cred ca este in acelasi regim (inchiriata).

Barul: -pentru ca nu veti primi apa in sticla ci doar la pahar (in cazul in care aveti copii) sa pregatiti 2 sticle goale de 500 ml pe care sa le realimentati ori de cate ori e nevoie... altfel... podeaua este mai mereu uda... zilnic vedeai trante (mai nasol cand varsau cafeaua/ceaiul pe ei)

- cocteilurile dupa 22,30 parca se platesc

Inghetata... mare jmecherie... cea gratis (se da doar copiilor) o gasiti langa locul de joaca al copiilor... cea cu bani mai gustoasa intradevar decat cea gratis (1 lira cupa)... la mare vedere langa tobogane (ne-am luat teapa 2 zile).

[11.07.13 12:53:07]

@biogirl: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Daca doreşti, copiază textul de mai sus şi reincarcă-l - cu eventuale ajustări, completări etc - folosind linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

- Deborah77
[11.07.13 13:09:00]

Eu nu ma prind cum de nu ati gasit voi hotelul. Este in marginea statiunii si foarte mare, daca urmaresti faleza nu vad cum sa nu-l gasesti.

Plus ca probabil ati citit si ati vazut poze pe net inainte sa mergeti, si stiati ca este aproape de Luna Park. Roata mare din Luna Park se vede de departe hat...

- Radium30
[12.07.13 08:00:25]

@biogirl: Te rog sa pui si niste poze care sa sustina cele afirmate de tine

- rifff
[12.07.13 17:34:04]

@mihaamelea: 10 euro a fost valoarea atentiei, iar cu un an inainte-20. nu mi s-a parut ca a fost prea putin dupa cum s-a manifestat personalul de la receptie.

[...] este mailul meu si va stau la dispozitie cu intrebarile care le aveti.

[12.07.13 17:42:23]

@riff: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

Pentru a transmite un mesaj personal: click pe numele utilizatorului, apoi - în fereastra nou-deschisă - pe linkul "trimite mesaj pers".

[14.07.13 17:38:38]

@riff: @riff: Multumesc frumos pentru informatie. Sper sa am si eu timp sa-mi postez impresiile despre acest hotel.

Am fost acolo si nu am fost 100% multumiti. Pacat, cu putin efort s-ar putea schimba totul in perfect.

Am avut probleme cu cazarea. Cei de la receptie au dat camera noastra probabil in schimbul unei mici atentii, iar noua ne dadeau ce aveau ei chef. Dar din fericire nu avem si nu vom avea niciodata "ciunga in par" (noi romanii, chiar daca ei ne trateaza ca atare).

Ca un sfat pentru cine mai merge aici sau oriunde in Turcia nu va lasati impresionati. Daca nu "cedati" totullllllll se rezolva. Este dreptul vostru! Noi platim ca si englezii sau ca si turcii si trebuie sa fim respectati ca atare, nu dupa bunul lor plac.

[14.07.13 18:03:57]

@mihaamelea: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

[14.07.13 18:07:55]

@webmaster: Am incercat dar nu ma descurc... nu stiu unde gresesc, sau ma arunca in pagina principala.

- Admin
[14.07.13 18:23:49]

@mihaamelea: da, se pare că avem o problemă tehnică cu acel link.

Verificăm. Revin cu un mesaj când se rezolvă.

- Admin
[14.07.13 18:42:22]

@mihaamelea: gata, era o problemă aparte legată de începerea introducerea diacritcelor româneşti (şi) în pagina de adăugare impresii noi.

Poţi reîncerca acum - amfostacolo.ro/rev_add.php?id=4114

Notă: în caz că foloseşti Google Chrome, este necesar să ştergi prima dată cache-ul (meniul Instumente - Şterge datele de navigare)

[17.07.13 10:17:48]

Deborah77 [11.07.13 13:09:00]

Poate ca suntem noi mai de la tara si nu am fost capabili sa ne orientam. Nu am stiut ca hotelul este langa Luna parc.

Daca urmaresti faleza in mod sigur vei gasii mult mai usor hotelul dorit. Noi am intrat in statiune venind dinspre Soke, astfel incat a trebuit sa traversam statiunea ca sa ajungem la faleza.

Eu ma refeream la faptul ca de la intrarea in statiune pana spre faleza nu sunt indicatoare (totusi la anumite intersectii pe stalpul semaforului erau indicatoare f f mici pe care nu le puteai citi in cazul in care nu stationai).

Radium30

@biogirl: Te rog sa pui si niste poze care sa sustina cele afirmate de tine

Obisnuiesc sa mi pozez doar familia si prietenii. Nu stau sa pozez/vanez eventualele nereguli intalnite... daca veceurile mi s-au parut mizerabile cu ce ma ajuta daca le faceam poza... eu mi am spus doar punctul de vedere... nu e nimeni obligat sa ma creada

[05.03.14 15:00:06]

in ce perioada a lunii mai ati fost? apa era suficient de calda pt ca sa poata face baie si copiii? multumesc.

[06.03.14 09:26:30]

Am fost imediat ce copiii au luat vacanta. De pe 23 Iunie cred.

Am fost acolo la recomandarea cuiva, care fusese si cu un an in urma. Culmea este ca a mers si familia respectiva (in aceeasi perioada) cu noi, dar au fost dezamagiti din prima zi.

[06.03.14 09:31:07]

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

[06.03.14 09:35:06]

@biogirl: deci nu ati fost in mai ci in iunie! prietenii dvs au fost dezamagiti de locatie sau de apa ca nu era calda? copiii puteau intra in apa? intreb asta pt ca vreau sa mergem si noi cu doi copii la jumatatea lunii iunie. multumesc.

[06.03.14 09:55:10]

Dimineata- pe la 9,15 era mai rece. Partea proasta este ca la acea ora toate sezlongurile erau ocupate... de prosoape. Daca sunteti mai cu tupeu ca sotul meu... va descurcati. Dar trebuie sa fiti pregatit si de vreo cearta in orice limba ca altfel... risti sa nu ai loc nici la piscina nici la malul apei. Majoritatea se trezesc de dimineata (ora 6) si ocupa sezlongurile - de la piscina + plaja neaparat - cu prosoapele personale. Apoi isi continua somnul sau stiu si eu... Intrarea in apa este plina de pietre si nu poti intra decat pe covorasele special plasate unul de altul la anumite distante... daca aveti copii mici /copii care nu stiu sa inoate, trebuie sa intrati cu ei in apa, pentru ca langa ponton apa este putin adanca- se incalzeste mai repede. Ca sa poata ajunge acolo trebuie sa fie dusi pentru ca apa este destul de rece la acea ora si mai ales adanca- cam 1.55. Pentru ca nu poti sta continuu in apa si nici la mal - acolo unde apa este tocmai buna pentru a se juca- din cauza pietrelor, fasiile de covoras se aglomerau groaznic. Mai mult de o ora si jumatate, nu rezistam.

[06.03.14 10:11:16]

@biogirl: multumesc de informatii. ma interesa in special temperatura apei si am inteles ca este mai rece dimineata dar pe parcurs se incalzeste. in cazul acesta cred ca vom alege luna iulie sau august chiar daca vor fi costuri mai mari. ma gandeam la iunie pt ca am intalnit rewiew-uri care spuneau ca si in luna mai se poate face baie in mare. cred ca erau exagerari. va multumesc.

[06.03.14 10:30:33]

Doamne... baie am facut... se poate face... eu sunt ffffff friguroasa... prefer sa ma prajesc la soare decat sa ma balacesc... acelasi lucru (privind temperatura apei) as fi spus si daca era in Iulie... nu dati banii de pomana ptr o alta perioada... mai bine cautati un hotel care sa va ofere conditii mai bune (dpdv al igienei toaletelor si al mancarii) decat sa dati mai mult pentru aceleasi conditii dar alta perioada.

- rifff
[02.06.14 15:16:42]

@travelpoint: acum m-am intors din kusadasy. marea era buna pt baie, inclusiv baietelul meu a intrat sa se joace in valuri. stima!

[02.06.14 22:25:16]

@riff: multumesc tare mult pt informatia concisa si "proaspata"

Publicitate    [09.12.19 17:52:03]