ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.06.2013
DIN: Rm. Valcea
ÎNSCRIS: 15.08.12
JUN-2013
single

Piscina OK Summer Land... sau piscina Hidro?

A mai aparut o stea pe “cerul” piscinelor din Rm. Valcea. Intr-adevar, o stea, din moment ce apartine renumitului lant de restaurante/pub-uri valcene OK. Dar cand te apropii de locatie... oops!!! Ca parca stii despre ce e vorba, parca ai mai vazut-o (sau nu) in fiecare vara de cativa ani incoace. Normal, din moment ce este piscina aferenta Bazei Sportive Hidroelectrica.

Dar acum, langa sigla intreprinderii, troneaza mare si “Restaurant Ok”. Inaugurarea am ratat-o... nu de alta, dar nu mi-as fi dorit. Cu mic, cu mare, in special tineretul smecher al urbei a luat cu asalt zona, distrandu-se pana la aprox. 2 noaptea. Mai ales ca acum nu mai exista nici o restrictie si poate intra absolut oricine, in schimbul modicei sume de 10 ron. In care nu va fi inclus sezlongul. Deductie logica, din moment ce pe vechile sezlonguri (apartinand HIdroelectrica) a aparut brusc si subit o eticheta cu “sezlong gratuit”. Fara precizarea ca ar fi cumva pentru angajati (care oricum nu prea mai sunt). La fel de logic va fi ca aceste sezlonguri vor fi ocupate primele de cine e mai “rapid” si ajunge primul (ora de deschidere: 9). Cam inghesuite... asta e, lasa ca e bine sa stai si claie peste gramada, ca doar de-aia te duci la piscina (mai ales la una care avea circuit inchis): sa te distrezi mult, mult, mult... pana dai cu masina in copac dupa aceea (am vazut vreo 3 tineri ulterior care avusesera accidentul respectiv pe o strada din oras).

Sezlongurile oferite de OK sunt extrem de mari (nu era cazul). Ocupa spatiu mult, sunt din lemn masiv... deci nu se poate sta fara saltea (se ofera, dar probabil va fi contra cost). Vreo 50 astfel de mastodonti. La fel, numeroase baldachine (de, sa le fie moale la smecheri). In final nu va mai ramane un colt de iarba neacoperit (ce daca s-au chinuit prostii cu spatiul verde!!!) Cat e gardul de lung... 9 bannere publicitare mari formate din 2 parti: una cu OK Summer Land, una cu Carlsberg. De asemenea... 70 (da, ati auzit bine) de umbrelute Carlsberg (inclusiv pe unde nu sunt sezlonguri). Din nou, risipa si spatiu ocupat aiurea.

Dimineata, la prima ora, e liniste. Gasesti linistit sezlong unde vrei; oricum e canicula, asa ca... mai bine mai devreme. Intre orele 10:30-11:00 se pornesc difuzoarele. Harait... or fi obosite de la deschidere. Sper in prostia mea ca e vreun radio. Speranta inutila: un cd cu muzica romaneasca, romaneasca, romaneasca. Nu ca as avea ceva contra. Noroc cu Connect- R – “Date-n dragostea mea” si inca vreo 2-3. Se pare ca trebuie sa asculti totusi toti parlitii din mediul muzical autohton!!! Incep sa obosesc, la fel si copiii de langa mine. Care oricum au nemultumirile lor: ca baietii de la bar se misca incet. Asa e, se misca incet... slow motion, parca ai fi pe litoral. Na, sunt si ei tineri, nu dorm noptile, si umbla de ametiti printre sezlonguri sa le stearga si sa te intrebe daca vrei ceva (fix pe tine, care poate nici n-ai platit intrare, ca ai cartela).

Incerc sa obtin un cocktail pe la ora 11 si ceva. Nu complicat, unul simplu, cu o bautura alcoolica si un suc. Dupa vreo 10 minute apare baiatul (binevoitor, de altfel) cu scuzele de rigoare. Barmanul nu vrea sa faca cocktail-uri, cel putin la ora aia. Bun, ma resemnez si intreb: “si totusi, ce-mi oferiti in schimb? ” (cu gandul la alcool, of course, ca doar de-aia am cerut cocktail). Sugestia: un fresh de portocale (???!!!). Noroc ca nu m-a pufnit rasul-plansul (or fi crezut astia ca sunt minora... normal, din moment ce e plin de tineret, dar nu cred ca au oricum o problema in a servi alcool liceenilor). Am cerut o cola. Rece. Baiatul, dragut, saritor: cu gheata si lamaie, da? Buna combinatia. OK, dupa vreo 10 minute apare mult ravnita bautura. Care nu mai devine asa ravnita cand auzi pretul: 6,50 ron. Pe care normal ca n-ai cum sa-i achiti, ca e jenant sa scoti moneda de 50 de bani, chiar daca o ai la tine. Deci... 7 ron (comparativ, la orice strand/ piscina din Calimanesti e 5 ron... DAR NU ESTI FRATE LA OK SUMMER LAND). Incep sa ma bucur ca nu mi-a adus cocktail-ul... cine stie cat ar fi costat!!! Incerc sa obtin schimbarea muzicii. Se opreste pentru vreo jumatate de ora (cu aproximatie) dupa care incepe acelasi cd (!!!). E clar ca nu au altul. Din nou “ Date-n dragostea mea” (noroc cu ea... sau fara ea).

Caldura mare!!! Din fericire, bate vantul, din ce in ce mai puternic (normal, din moment ce te afli intre Olt si balta). Na, ca la aspectul asta nu s-au gandit... cand au pus 70 de umbrelute care incep sa zboare peste tot, inclusiv in bazin. Incep sa zboare si saltelele de pe sezlonguri (care nu sunt prevazute cu nici un sistem de prindere). Lumea incepe sa se enerveze. Nu atat din cauza umbrelelor, pentru ca cine a fost in anii trecuti stie ca nu pot fi folosite cand bate vantul. Dar nu prea iti pica bine sa te trezesti cu o saltea din aceea mare peste fata.

Apa din bazin e buna. Un pic rece, dar se va incalzi din cauza caniculei. Cam greu de atacat in timp ce bate vantul... dar merita toti banii. Deocamdata e curata... cat o mai fi. Noroc ca e adanca si nu stiu multi sa inoate. Asa ca lumea ia cu asalt bazinul de copii (saracii... ce vina or avea copiii... si ca piscina lor e amplasata acum exact langa barul exterior pe unde misuna incontinuu unul si altul). Daca nu s-a gandit si proiectantul ala ametit ca s-ar putea sa vina o vreme cand se va da liber la piscina (chiar, oare or fi inchiriat-o pe toata?)... de, gandea si el altfel. Asa: doar 2 wc-uri in fiecare grup sanitar (care oricum e departe), 4 dusuri exterioare (oricum cu apa rece) si vreo 6-7 cabine unde sa te schimbi. Si usile se inchid greu (stricate din anii anteriori), si usa la wc nu se inchide deloc. Dar e hartie igienica (pentru o perioada scurta de timp). Astept cu interes nemultumirile sutelor de clienti viitori cand vor vedea ca n-au unde... sa se schimbe, sa faca dus, sa faca si ei ceva: probabil ca vor deversa pe langa gard (cine are cu ce) sau in piscina.

Lumea se mai descurca cu ce si-a adus de acasa (eugenii, covrigei si mai ales apa, suc... ca la preturile care sunt... muncesti o luna sa stai o zi). Unii comanda, si de baut si mancare (n-avem treaba cu ei... aia au bani).

Pe la ora 14 renunt. Prea cald, prea multa lume (total necunoscuta). Exact cand se gandesc si ei sa schimbe la difuzor cd-ul... si dau drumul la radio.

Plec cu un sentiment ingrozitor de regret. Ca am pierdut ceva/pe cineva pentru totdeauna.

Trimis de lorelei34 in 17.06.13 14:24:07
Validat / Publicat: 17.06.13 15:00:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂMNICU VÂLCEA.

VIZUALIZĂRI: 7417 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lorelei34); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Restaurant OK Summer Land

webmaster [17.06.13 14:53:07] »

Bun review, utile recomandările.

Piscinele nu au, totuşi, rubrici distincte pe AFA, aşa că am mutat articolul la rubrica generală cu recomandări "de călătorie" (locuri de vizitat) - "O zi în Rm Vâlcea şi imprejurimi " (deja existentă pe sait); şters rubrica dublură creată de autor

lorelei34 [17.06.13 15:03:36] »

@webmaster: In regula. Nu am stiut exact cum sa o incadrez. Multumesc.

lorelei34 [17.06.13 15:28:22] »

@webmaster: Am o rugaminte, daca se poate. Nu stiu cum e cu drepturile de autor. Credeti ca putem sa punem ca fond sonor Connect- R- "Date-n dragostea mea"? Asa... sa mai condimentam putin. Multumesc.

rezolvat

Eugenia55* † [17.06.13 19:16:19] »

Agreez stilul relatarii!

lorelei34 [17.06.13 21:41:56] »

@Eugenia55: Multumesc!!!

lorelei34 [18.06.13 20:03:42] »

Informatii noi privind preturile: 10 ron/ intrare, 10 ron/ sezlong, 20 ron/ pat si 30 ron/ baldachin.

lorelei34 [15.07.13 14:38:19] »

Noutati si "mai noi": intrarea a ajuns la 20 ron. Hei... dar au cocktailuri!!!

Eugenia55*, lorelei34
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Rm Vâlcea şi imprejurimi: