ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.06.2013
ÎNSCRIS: 10.02.13
MAY-2013

la PMM* = 334 USD

Aventura Mexicana

Dupa multe asteptari, si dupa un drum lung, cu 2 escale (la Roma si la Madrid) si cu o noapte petrecuta in Madrid, am ajuns in sfarsit in Mexic. Asa cum citisem pe acest site din experientele celor ce au postat, la iesirea din aeroport spre autocar ne-am lovit de un val de caldura cu o umiditate nemaiintalnita…nu ne venea sa credem. Am ajuns pe la orele 19:00, ora locala, dupa un zbor de 10 h peste atlantic.

Din Cancun si pana la complexul hotelier Grand Palladium Kantenah Resort & Spa am facut vreo 1 h si 30 – 40 min. Hotelul se afla la vreo 31 km de Playa del Carmen spre sud, spre Tulum.

Pana la cazare am observat ca deja ne acomodasem, fara sa bagam de seama, cu caldura innabusitoare si cu umezeala destul de ridicata din aer, de cca 65% dupa cum le place localnicilor sa se laude.

Inca din autocar, ghidul ne-a recomandat sa dam bacsis celor care se ocupa de camera noastra si celor care ne aduc sau ne prepara bauturile (chiar daca suntem la un hotel all inclusive), ca aici, in Mexic, toata lumea cere si asteapta bacsis sic a... bacsisul este parte din …. viata Mexicana.

Noi, eram singurii romani din grupul cu care am venit, desi am mai intalnit o pereche de romani in avion care nu prea au fost interesati de “schimburi de experienta / calatorie”... in rest, toti turistii fiind spanioli (probabil si pentru ca plecasem spre Cancun din Madrid).

Vila in care ne-au repartizat – aveam noi un... feeling – nu avea sa fie exact ce ne doream; am descoperit ca era la parter si... un puternic miros de mucegai, peste tot in jurul vilei, si mai ales in camera – acolo unde nu ne doream.

Cu 10$ am schimbat camera intro vila pe care am ales-o si care era la jumatatea distantei dintre lobby-ul hotelului si plaja, dar si iesirea din resort – deci, tocmai perfecta pentru ce aveam noi planificat sa facem in cele 9 zile de stat pe Riviera Maya.

Ziua urmatoare am avut intalnire cu ghidul care ne-a vandut pe langa 3 excursii si ceva tips & tricks mai ales vis-à-vis de bacsis (din nou!) si de... suveniruri (mai tarziu aveam sa aflu ca ne... indusese un pic mai mult in eroare...). ghidul ne-a recomandat sa schimbam dolarii sau euro in pesos ca e mai avantajos. Desi cursul official am inteles ca ar fi de 1 $ = 12 pesos (auzisem chiar si de 13 pesos) nicaieri nu am vazut acest curs afisat pe undeva... noi am venit cu dolari si nu prea ne-a interest cursul euro (1 Eur = 15 / 16 pesos) si am ales sa pastram 50% - 50% (aveam sa aflam pe pielea noastra ca am procedat bine), adica jumatate din banii de cheltuiala in dolari si jumatate in pesos pe care i-am schimbat la hotel la un curs de 1$ = 11.5 pesos (prin Playa del Carmen si Cancun aveam sa vedem 1$ = 11.60 pesos sau 1$ = 1... 66 pesos – nu ne-am uitat dupa euro…)

Am ales 3 excursii: Chichen Itza (90$ / persoana), Tulum si Xel-Ha (pachet – 120 $ / persoana) si Isla Contoy (125$/ persoana) – toate full-day. Ne propusesem ca in urmatoarele zile, sa mergem noi hai-hui (pe cont propriu desigur – contra recomadarilor ghidului) prin Playa del Carmen si Cancun (eventual si Isla Mujeres si/sau Isla Cozumel in functie de cum ne-ar fi mers ziua respectiva).

Complexul hotelier este foarte mare, iar daca vrei sa mergi in alte restaurant ce tin de celelalte hoteluri trebuie sa iei un trenulet ca altfel... pe caldura aia o cam iei... razna, mai ales daca nu ai sapca sau palarie – chiar trebuie sa ai asa ceva aici.

Prima excursie a fost la Chichen Itza (all inclusive – luxury trip; si asta pentru ca ghidul ne-a separat de grup, si ne-a trimis cu alt grup care avea un ghid special in engleza). Am fost luati de la hotel si lasati la hotel. Ghidul excursiei la Chichen Itza ne-a cerut sa nu facem niciun comentariu vis-à-vis de pret celorlalti turisti, si asta datorita faptului ca noi aveam bilete “regular” si ceilalti aveau “luxury”. Am mers fara oprire pana la Chichen Itza, iar in autocar am aflat ca mai eram cu o familie de romani care ne-au cam ignorant complet…ma rog, nu venisem sa socializam cu romanii nostrii...) in autocar au mai fost niste canadieni, americani, argentinieni si... aproape tot drumul am fost serviti cu bauturi (bere – cerveza si suc de portocale – fara numar... fara numar...) si cam tot drumul au turuit rand pe rand cei doi ghizi cu istoria Rivierei Maya si mai ales, a locului pe care il vom vizita: Chichen Itza.

Odata ajunsi, ne-au spus ca daca ne ratacim pe acolo si nu ajungem la ora stabilita, dupa 5 minute s-au tirat si …venim la hotel pe cheltuiala proprie. Ne-au zis de o mie de ori sa nu ne separam de grup, in ideea de a casca ochii si eventual de a cumpara suveniruri de la cei care au tarabe in zona aleilor din situl arheologic, motivand ca ne vor duce ei undeva unde sunt suveniruri de o mai buna calitate si diversitate la preturi mult mai accesibile. In zona sitului arheologic era foooarte multa lume, nenumarate grupuri, asa ca... daca nu stateam la un loc, era foarte usor sa te pierzi – insa aveai totusi ca reper ora la care trebuia sa fii la autocar…

Tin sa precizez (cum aveam sa aflu ulterior cu parere de rau…) ca suvenirurile de la Chichen Itza sunt mai variate prin diversitate si ce e mai important, mai ieftine ca pret... cat despre calitatea lor indoielnica, aveam sa aflu in magazinele / mercado-urile din Playa del Carmen si Cancun ca de aici se aprovizioneaza si ele si... evident ca isi pun adaosul lor, deloc mic... pentru ca trebuie sa traiasca si ei, nu?

Zona Riviera Maya este foarte scumpa comparat cu interiorul peninsulei, si turismul este singurul lor mod de a scoate bani... peninsula fiind foarte arida si plata (cel mai inalt loc de pe insula are 10 m peste nivelul marii si se afla la Tulum…

Preturile pe care ti le cer comerciantii cand intri cu ei in vorba sunt foarte mari. Evident prima intrebare pe care ti-o adreseaza este vis-à-vis de moneda pe care o ai... iti iau dolari, euro si pesos... fara probleme!

Daca reusesti sa ii aduci prin negocieri la 50% din valoarea pe care ti-o cer la inceput, poti considera ca ai facut o afacere buna! Noi i-am adus pe la 40 – 45% cu chiu cu vai, si asta pentru ca... nici asa, nu ajungeam la preturile intalnite la Chichen Itza.

Ca un exemplu, am vrut sa imi iau un cutit de obsidian de la Chichen Itza si reusisem s ail aduc pe vanzator sa imi dea 2 la 50 de pesos (vreo 4,5 $), dupa ce initial imi ceruse 250 de pesos (vreo 22$) pe amandoua…la Cancun am dat pe un cutit (ca a trebuit sa mai iau pentru un amic din tara) 150 de pesos (adica 13$) initial cerandu-mi 450 de pesos (39$) !!

Piramidele suvenir mici le luai la 1$ la Chichen Itza, prin Cancun si Playa del Carmen ajungeau (la pret fix fara negociere) si la 5$ bucata.

Piramide de obsidian le puteai gasi la ruine la un pret incepand de la 250 de pesos... iar pe Riviera Maya 500 – 600 de pesos, urmand ca dupa negocieri mai jos de 250 / 300 de pesos sa nu le scoti...

Daca ai dolari, comerciantii afiseaza la produse un pret in pesos si unul in dolari... numai ca uneori e mai avantajos in pesos si alteori e mai avantajos in dolari. La unele produse pretul e afisat in dolari cu o rata de schimb de 1$ = 10 pesos, iar la altele 1$ = 13 / 14 pesos. Daca ai multi amici acasa care asteapta piramide, pahare, calendare, tricouri, sticlute de tequila, cutitase de onix / obsidian, piramide de onix / obsidian... cum am avut noi... risti sa cheltui mai mult daca nu esti atent...

Vestitele trabucuri – Habana – le gasesti prin magazine si piete... incepand de la 500 pesos (45$) cutia cu 5 bucati…am luat 2 cutii cu 300 pesos (26 $) dupa negocieri la greu... se gasesc Cohiba, Monte Cristo, etc... dar, trebuie sa fii un bun negociator  prin dutty free in aeroport le gasesti in jur de 180$...

Locul unde ne-au dus ghizii dupa plecarea de la Chichen Itza, avea cam aceleasi preturi intalnire prin Playa del Carmen... gaseai in materie de suveniruri cam ce vazusem la Chichen Itza…dar... nu am cumparat mai nimic datorita preturilor, convinsi fiind ca vom gasi ceva mai bine pe Riviera... insa, aveam sa descoperim ca nu era asa...

Dupa ce am servit masa, am mers in vizita sa vedem celebra centota, unde puteam face si baie... am prins o ploaie tropicala de toata frumusetea! Cenota e splendida!!! Din pacate din cauza aglomerarii si recunosc, un pic de teama, nu m-am bagat in apa limpede si destul de adanca – am inteles ca ar fi avut vreo 50m adancime!!!

Am sosit la hotel rupti de oboseala... constatand cu uimire ca aici nu a plouat deloc, fusese cald toata ziua.

Ziua urmatoare am mers la Tulum si Xel-Ha. La fel, am fost luati de la hotel si lasati la hotel. La intrarea in situl arheologic de la Tulum sunt magazine de suveniruri si preturile demne de Riviera Maya – e totusi un loc unde poti sa iti perfectionezi skill-urile de negociator!

Dupa vizita la situl arheologic de la Tulum – ultimul oras mayas construit inca in plina decadere a ..imperiului maya – am fost la parcul acvatic de la Xel-Ha, unde am facut snorkeling si am vazut un spectacol cu delfinii parcului, mamifere foooarte jucause si inteligente!

Ziua de Duminica ne-am rezervat-o pentru un pic de odihna si o plimbare prin Playa del Carmen cu transportul public Mexican.

Soferii cam alearga pe autostrada, ajung si la 150 – 160 km/h, ai cateodata emotii cand te trezesti ca de pe banda a2a mai taie unul banda..am inteles ca un permis se ia cu 40$ si..nu prea se fac ore de circulatie..deci, am avut ceva emotii, mai ales ca la intoarcere am vazut o camioneta dodge facuta acordeon – de parca s-ar fi jucat cu ea un urias..

Prin Playa del Carmen am umblat dupa suveniruri ca…am avut de luat la greu. Ne-am plimbat pe 5th avenue, am gasit ce ne doream si ce e de retinut e faptul ca trebuie sa umbli si cu dolari dar si cu pesos pentru ca te poti pacali daca iei multe suveniruri..vanzatorii au propriul lor schimb valutar ce uneori te poate dezavantaja…

Ziua urmatoare am fost intro excursie de o zi la Isla Contoy – rezervatie Unesco. Am fost luati de la hotel, si din Cancun am plecat cu un vaporas spre insula, urmand sa facem snorkeling langa bariera de corali..

Insula Contoy e o insula cam de 8 km lungime..cea mai mare latime fiind de vreo 400 m. Am inteles ca nu pot fi mai mult de 250 de persoane simultan pe insula, plus ca..nu se fumeaza pe aceasta insula!

Contoy e ..pur si simplu paradisiaca, noua ne-a placut foarte mult. Apa era linistita – nu cu valuri ca la Kantenah – aceasi culoare cristalina – turcoaz si..acelasi nisip fin..foooarte fin..dupa turul micului muzeu amenajat pe insula am facut plaja, si snorkeling.

Am vazut pisici de mare si pesti multicolorati care umblau fie in bancuri fie mai ..singurei.

La intoarcere am oprit in Cancun la un shopping de vreo 1h, dupa care am ajuns la hotel pe la ora 19:00.

Ultimele zile le-am petrecut la hotel facand snorkeling si plaja – am hranit bancurile de pesti exotici si multicolorati care vin imediat in jurul tau de la cele mai mici dimensiuni pana la aproape 1m, DA! Am fost socat cand un peste de cca 75 cm a venit si mi-a luat jumatate de banana din mana!!!

In incheiere, pe langa durata lunga a sejurului, pot spune cu siguranta ca este o locatie de vis, fascinanta, plina de istorie si o recomand oricui!!!

Trimis de rayden in 17.06.13 13:14:25
Validat / Publicat: 17.06.13 15:07:17
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AMERICA DE NORD

VIZUALIZĂRI: 5109 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rayden); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 334.50 USD pe cameră

[17.06.13 15:03:25]

Super review.

@rayden: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

SFAT: n-ar fi, totuşi, rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

adri-nico
    [17.06.13 16:40:23]

Bun venit pe site cu o poveste asa de frumoasa si fascinanta.

M-am uitat la poze si nu mi-a venit sa cred ca am vazut doua tipuri de animale pe care eu nu le-am intilnit in Caraibe. Un fel de reptile in poza 8, pe care, daca le-as fi intilnit, nu m-ar mai fi scos din camera decit parcind avionul la poarta vilei. Iar in cea de-a 20-a poza e un fel de sobolan... ala ce cauta pe acolo?

Nu ai spus nimic despre mincare, bautura, decit despre cele din excursii. Erau mango la discretie?

Nu ai niste poze cu camera?

Ma bucur ca ati citit dinainte povestile de pe site si ati aflat ca totul se negociaza.

Punctaj maxim din partea mea.

[17.06.13 21:33:15]

Buna,

Ma bucur ca ai descris un pic experientele tale deoarece si eu ma duc in Mexic in 15 iulie destul de aproape de unde ati fost voi, la hotel Xcaret.

Vreau sa te intreb cum de a fost asa ieftin sejurul? Doar 1800 euro pt 2 persoane? Asta din Madrid sau din tzara?

Cred ca e un pretz foarte bun.

Din cate am inteles este mai bine sa faci cumparaturi din locurile unde mergi in excursie decat din bazarurile din oras. Cum a fost calatoria cu mijloace de transport de-ai lor? Sunt amabili mexicanii? Stiu engleza?

Cand am fost in dominicana, intelegeau mai bine romaneste decat engleza, deoarece seamana limbile noastre.

Aveau mango si papaya la masa? Era un resort de 5 stele?

Ti-am pus o gramada de intrebari... mersi anticipat de raspunsuri.

Toate cele bune.

anakin
    [18.06.13 09:25:29]

@rayden: Salve. Spune-mi te rog dak stii ceva legat de faptul cum e vremea acolo prin noiembrie. Eu am mai fost in Dominicana acum 3 ani pe la sf lunii nov, 14 zile si a fost OK.

Vreau sa plec in vacanta din 2 nov tot pentru 14 zile si am gasit o oferta la pret de 1600 EUR/pers cu all inc la 2 hoteluri la alegere de 4* (RIU Lupita si Viva Wyndham Maya), situate la aprox la 2 km de Playa del Carmen. Cel putin asa spune in descriere. In pret intra si transportul (avion din Buc cu escala de 1 noapte in Londra, platita si ea la un hotel de 4* in aeroport).

Mersi de intelegere si astept raspuns.

Roli

[18.06.13 14:22:09]

@webmaster,

Merci pentru primire si pentru sfat!

Din pacate nu prea am timp liber... de cand am venit din vacanta am intrat in forta in munca. Mi-a luat ceva timp sa incarc pozele...

cat priveste experienta, am pus intr-un word cate un mic fragmentel, rand pe rand, zi de zi, ca sa nu uit din Aventura Mexicana... astfel incat sa furnizez cat mai multe informatii celor care vor ajunge pe acolo... ca sa aibe mai multe informatii decat am avut eu.

Daca tu ca webmaster poti sa faci aceasta separare – chiar te rog frumos. Structurarea de care vorbesti este chiar foarte buna... imi pare rau ca nu am avut timp mai mult... ca sa iti faci o idee... am mai fost si in Creta si Corfu in anii trecuti, dar... nu am avut inca timp sa postez nimic despre aceste excursii... inca... din pacate.

[18.06.13 14:28:26]

@adri-nico,

Multumesc pentru mesaj.

Am incercat sa fiu cat mai detaliat pastrand si o postare scurta... nu vreau sa iasa o poveste de calatorie de tzashpe pagini

Animalele salbatice sunt ca la ele acasa in complexul hotelier Grand Palladium... am intalnit ratoni si coati, de iguana (soparlele alea...) nu mai zic, ca sunt la ele acasa... le vezi peste tot!

Coati, de exemplu, umbla in grupuri si daca te vad darnic cu mancarea tabarasc pe tine, ba chiar te cauta si in geanta; primesc in special fructe: banana, mango, portocale, papaya, etc…nu refuza nici biscuiti si / sau paine...

Mancarea…e din belsug si chiar daca esti mofturos... crede-ma, tot gasesti ce sa mananci (apropo’ despre asta am uitat sa povestesc in …povestea de mai sus). Am prins seri cu mancare international (seara americana – unde gaseasi si hotdog-I, chessburger-I si hamburger-I, pizza, etc... italieneasca: paste si pizza, seara Mexicana: taco, mancaruri mai mult sau mai putin picante... etc...)

La mic dejun gaseai sa mananci de la iaurturi si sucuri de fructe proaspete, pana la omlete simple sau cu legume, compoturi de fructe (caise, piersici) ananas, mango, papaya, etc... mezeluri, carnati si cremvursti, etc...

La pranz puteai manca fripturi de pui, porc, vita, cu cartofi prajiti sau la cuptor... dar si alte feluri pe care nu le-am incercat... nu am vrut sa ma aventurez chiar asa

La cina gaseai la fel, friptura de pui, porc, vita... se gaseau si fructe de mare pe care nu le-am incercat ca…nu imi plac...

Deci... puteai manca orice cat puteai!

Bauturile trebuiau comandate la cei care iti debarasau masa... si care evident se dateau peste cap sa iti faca pe plac ca sa... le dai bacsis…si puteai comanda de la bere, martini, pana la whiskey. Vinurile erau contra cost, si nu am baut. Am baut berea lor – cerveza – care este foarte buna!

Poze cu camera…am facut cateva dar... cred ca o sa pun doar una... sa vad zilele astea... inca nu am apucat sa sortez pozele... am facut vreo 2000...

Tips & tricks pe site despre negociat si unde gasesc suveniruri mai ieftin nu am gasit; asta am aflat-o pe pielea mea acolo... evident ca ghizii au si ei intelegerile lor cu unii comercianti... si cred ca e normal... mai ales acolo, unde din turism traiesc, altceva nu prea au ce sa faca pe fasia aia de pamant cam arida...

[18.06.13 14:34:43]

@heruvimi,

Fooarte tare ca mergi in Mexic! Sincer, as mai merge si eu as fi vrut sa merg si la Teotihuacan – situl arheologic am inteles ca ar fi de vreo 4 ori mai mare ca la Chichen Itza, dar e foooarte mult de mers... poate data viitoare...

Da, atat ne-a costat 1800 eur cu toate taxele din Madrid, iar din tara 2300 eur (inclusa si cazarea de o noapte la hotel auditorium, taxa de iesire din Mexic – 55eur / pers si inclusiv asigurarea medicala, asigurare bagaje, etc) – pentru 2 persoane.

Drumul in schimb, e luuung rau... vreo 2h din Bucuresti la Roma, 1 si ½ h escala, 2 ½ h Roma la Madrid, o noapte petrecuta la Hotel Auditorum (e chiar f OK hotelul) si apoi un zbor de 10h de la Madrid la Cancun... e obositor...

La intoarcere…si mai si... adica: 9 ½ h Cancun – Madrid, ~4 h escala in Madrid, 2 ½ h Madrid – Roma, 1h escala in Roma si in final, 2 ore Roma – Bucuresti... asa dintr-un foc fara sa mai stai o noapte in Madrid... e obositor…dar, zicem noi, ca merita!!!

Da, asa e... cumparaturile ar trebui sa le faci acolo unde vizitezi... dar, cam toti ne-am luat dupa ghizi (americani, spanioli, argentinieni, canadieni, si…noi), crezandu-l pe cuvant ca ne duc ei unde e mai ieftin si mult mai calitativ... pe naiba!!! Dar ma rog... asta e...

Mijloacele lor de transport sunt ok... sunt niste dubitze de vreo 8-10 locuri (nu iau niciodata pasageri care sa stea in picioare) sunt ca microbuzele noastre – noi cu astea am fost) si am vazut si autobuze care erau cam pline ochi... si nu ne-am riscat... mai ales ca ziceau niste spanioli cu care mai vorbeam si schimbam opinii, idei... etc... ca... miroase cam nasol de la transpiratia celor care... mai sunt certati cu sapunul si... mai risti sa fii facut pe la buzunare... ehh... asta intalnesti si pe la noi, nu-i bai!

Resortul in care am stat e unul de 5 stele, si asa cum vei citi mai sus, in raspunsul meu dat unui alt ecou, gasesti fructe la greu... si poti manca cat vrei...

Cat despre mexicani, da sunt amabili, majoritatea stiu engleza, in special cei din bazaruri – ca sa se poata tocmi cu turistii, nu? de cei din hotel nu mai zic, stiu toti... sau cel putin toti cu care m-am intalnit stiau...

Sa stii ca oscilam si eu intre Dominicana si Riviera…Mexicana... insa, din cauza Chichen Itza-ului am ales Mexicul.

Un alt sfat pe care il dau celor care vor sa mearga... e ca... tot ce e aprope de locul in care sunt cazati, pe o raza de 100 – 120 km, nu merita luata excursie prin agentia hotelului sau alta agentie…trebuie luat transportul in comun si mers... iesi mai ieftin!

De exemplu... unde am stat noi... sub 70 km sunt 3 parcuri de distractii / acvatice: Xel-Ha, Xplor si Xcaret. Noi am fost doar in Xel-Ha – sa facem snorkeling si sa vedem un spectacol cu delfini + ca a fost un pachet cu vizita la Tulum – asa ca... daca nu luam in calcul sfaturile ghidului – cum ca sa nu ne aventuram cu transportul in public – am fi mers pe cont propriu...

Iti doresc vreme buna si sedere placuta!

[18.06.13 14:38:39]

Salutare,

Am inteles ca din iunie pana in septembrie, inclusiv, ploua la greu, umiditatea crescand de la 65% cat era cand am fost si noi, pana la 85%... apoi ar trebui sa vina vremea buna – cel putin asa spuneau cei de la receptie cu care mai vorbeam despre diverse... de la transport in comun, la vreme... alte obiective turistice... etc...

Oricum, iti recomand sa cauti info pe tripadvisor si ce mai gasesti pe aici la cei care au mai fost in perioada pe care o doresti... noi cam asa am facut.

Ai luat un pret bun!

Sa ai parte de vreme frumoasa si sa te distrezi la maxim!

adri-nico
    [18.06.13 19:58:40]

@rayden: Multumesc pentru raspuns. Nu ma interesa in mod deosebit cita mincare e ci ca sa isi faca si alti doritori de excursii, o parere despre cite feluri de mincare pot descoperi acolo. Pe mine ma interesa daca si acolo sint mango. Si am aflat ca sint...

Cit despre coatii aia, a trebuit sa caut pe google ca sa nu-i confund cu niste coioti.

Nu stiu daca m-as duce cu transportul in comun intr-o tara asa de indepartata si asa de nesigura. dar te felicit ca ai avut curaj.

Ma gindeam ca de ce te-ai dus in parcul ala si nu ai calarit delfinii, asa, just for fun... si doar te-ai uitat la spectacol. nu era voie sau nu ai vrut tu, avind in vedere protectia animalelor? Daca era voie, cam cit era pretul?

P.S.La ceste destinatii ,nu se supara nimeni ca scrii n'spe pagini.

[18.06.13 21:01:54]

Pt anakin:

Te sfatuiesc sa cauti mai multe informatii despre Viva Wyndham Maya de care spuneai. Si eu am primit oferta la hotelul acesta si am dat cautare pe google earth.

Cand ai gasit hotelul sa maresti foarte mult imaginea pana iti arata efectiv poze (pe care le poti vizualiza), Asa poti sa vezi exact cum arata resortul in realitate.

Am citit pe tripadvisor referinte nu foarte bune la acest hotel.

Cand mergi in Mexic? Noi mergem in 15 iulie.

Toate cele bune.

dumitriu77
    [21.03.15 18:11:03]

@rayden - Spune-mi si mie te rog agentia de turism care ti-a oferit acest pret. Multumesc!

ghecamelia
    [05.11.15 09:44:37]

@rayden - buna, noi am dori sa mergem la acest resort in iunie 2016, din cate am studiat am vazut ca Grand Palladium are 4-5 resorturi... daca esti cazat la Kantenah de exemplu... poti sa folosesti restaurantele si piscina de la celelalte (colonial, white sands, ...), te poti plimba prin resorturile celelalte? ... am vazut ca este un rau cu barcute si o piscina cu apa sarata... acestea se pot folosi indiferent unde esti cazat? Mersi anticipat pentru raspuns.

[05.11.15 18:43:56]

@ghecamelia - buna, pai... pot sa iti spun ca mie unul mi-a placut tare mult acolo. inca mai visez noaptea plajele pe unde am umblat in mexic... si acum dupa... 2 ani si ceva...

da, sunt 5 resorturi... si in 4 din ele poti umbla fara probleme. nu ai voie in "The Royal Suite Yucatan"...

de rau nu stiu ce sa zic... nu m-am dat cu barcuta nu stiu.

piscine sunt destule, insa nu ne-am balacit in ele... ci in mare. plaja este draguta, cu nisip super fin. pe plaja este si un cuib de testoase... nu stiu cand ies din oua...

iti sugerez sa vizitezi parcurile acvatice / distractie (xel-ha, x-plor) folosind transportul in comun mexican... veti iesi mai ieftin decat sa cumparati excursii de la ghid sau de la vreo agentie.

cu agentia sa mergeti la chichen itza... daca va pasioneaza si tot de acolo sa va luati si suveniruri... sunt cele mai bune ca pret si calitate. negociati la 50% din prima suma vehiculata / ceruta de vanzator... daca scoateti si mai bine... f tare!

sper ca ti-am fost de autor. bafta si... astept poze.

ghecamelia
    [06.11.15 11:46:19]

@rayden - multumesc mult

b.iulian
    [10.07.18 23:34:55]

@rayden:Salut, iti multumesc de impresii. Am fost anul trecut in acelasi resort in Punta Cana, si sincer a fost ceva de vis. Anul acesta vrem sa vedem "Aventura Mexicana" si voiam sa te intreb daca ai fost si in resortul din Punta Cana, si ne poti spune daca au fost diferente mari in privinta serviciilor, locatiei, plaja... care-mi pare mai indepartata, lata si ar fi ceva de mers, daca stai mai in spate. Acolo erau baruri pe toata plaja... spun eu care beau rar alcool, dar acolo luam o bautura... si dimineata pe plaja . Cina se putea servi la 6-7 restaurante a la carte, iar pranzul erau 2-3 restaurante mari chiar pe plaja. Oricum voi reciti de mai multe ori postarea ta si cred ca asta va fi destinatia din ianuarie. Totul, serviciile, masa, fructele, bauturile, apartamentele... erau la superlativ.

Multumesc si multe vacante... frumoase!

[11.07.18 00:09:03]

@b. iulian:

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

NB: linkul poate fi găsit şi în pagina 1 a saitului - „SCRIE REVIEW”

[12.01.20 18:45:26]

@b. iulian:

salut,

scuze ca raspund asa de tarziu mesajului tau, acum l-am vazut, recitind aventura mexicana, de care imi e un doooor...

nope, nu am fost in dominicana. dar imi doresc sa ajung. nu stiu cand...

ai fost in mexic? cum a fost? astept sa iti citesc povestea.

bafta,

rayden