ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.06.2013
MAY-2013

Către satisfăcător
Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Pentru cei care nu au pretentii ridicate

Vacanta aceasta de o saptamana nu a fost una planificata dinainte si poate ca tocmai de-asta a iesit bine.

N-o sa va vina sa credeti, dar s-a intamplat asa: am gasit o oferta ultra last minute pe data de 30.04., iar pe 01.05. eram deja in concediu.

Inainte de aceasta vacanta n-am mai fost niciodata in Spania pe continent in concediu, doar in Mallorca, unde mi-a placut mult si unde am fost de mai multe ori. Dar pentru ca am gasit oferta asta foarte convenabila (340 EUR/persoana, transport cu avion, toate taxele incluse, cazare 7 nopti la hotel de 3 stele, pensiune completa, transfer aeroport-hotel-aeroport) mi-am zis: "de ce nu? ". Si a fost o decizie buna. Spania este o tara minunata, unde cu siguranta ca voi merge si cu alta ocazie.

Hotelul H-Top Olympic se afla pe Costa Brava, in statiunea Calella, la nord de Barcelona, iar transferul de la aeroport pana la hotel dureaza aproximativ o ora si jumatate, traseul este unul frumos, cu peisaje minunate.

Hotelul este unul destul de vechi, mobilierul este vechi in camere si peretii sunt foarte subtiri, se aude orice zgomot de la camerele vecine. Dar tinand cont ca am platit pretul pe care l-am platit, nu am avut nu stiu ce asteptari de 5 stele si am incercat sa vad doar partea buna a lucrurilor. Am stat la ultimul etaj, la etajul 7, camera cu balcon si vedere spre regiunea de dealuri din spatele hotelului, priveliste care a fost una frumoasa. De altfel, toate camerele au balcon.

Distanta de la hotel la plaja este de aproximativ 500 m, se coboara pe o strada care ajunge direct la mare. In perioada in care am fost noi acolo inca nu era caldura mare specifica verii, asa ca pentru noi nu a fost o probleme mersul pe jos pana la plaja, dimpotriva, era o adevarata placere. Insa trebuie sa specific ca pentru familiile cu copii, daca merg vara acolo, e destul de mult de mers pe jos pana la plaja atunci cand afara e foarte cald. Eu una nu as mai merge sa ma cazez acolo vara, as alege ceva mai aproape de plaja.

Regimul de masa a fost cel de pensiune completa (in hotel erau si turisti cu demipensiune, altii cu all inclusive), asa am gasit oferta. Mancarea a fost tip bufet, doar ca bauturile la masa se plateau pentru cei care nu aveau regim de all inclusive.

Mancarea nu a fost grozava, dar ORICUM mai buna decat cea din regimul all inclusive la hotel de 4 stele in Turcia unde am fost vara trecuta!!! Meniul era destul de variat, incercau sa ofere mancare pe placul tuturor si personalul a fost amabil. In restaurant existau niste aparate pentru apa, cafea si suc, dar accesul la ele era permis doar dimineata, la pranz si la cina trebuia sa cumperi bauturile daca nu aveai all inclusive.

Personalul de la receptie nu a fost prea amabil, n-am inteles de ce... in fine!

Programul de animatie este slabut si plictisitor. Am mers de cateva ori, dupa care am renuntat si am preferat sa ne plimbam prin statiune. Discoteca pentru copii consta in cateva cantecele si un pic de dans si este identic in fiecare seara. Pentru adulti se organizeaza concurs de muzica, seara de dans etc., dar nici acestea nu sunt grozave.

Statiunea este una foarte draguta, mi-a placut mult si am incercat sa vedem cat mai mult din ea. As merge cu placere si a doua oara acolo, dar nu la acelasi hotel.

Plaja este lata, cu nisip si intrarea in mare este destul de brusca, se intra de la inceput in apa destul de adanca, gen Neptun din Romania.

Hotelul dispune de patru piscine exterioare, doua in partea din fata cladirii, identice si destul de mici, si doua in curtea interioara a hotelului, una de copii si una de adulti.

CONCLUZIE: recomand hotelul doar celor care nu sunt pretentiosi si care sunt dispusi sa mearga o distanta destul de mare pe jos pana la plaja.

Pentru mine a fost o experienta pe care nu o regret. As merge a doua oara acolo, insa doar in extrasezon, nu cand e canicula afara, pentru ca e prea departe de plaja. Oricum, tinand cont de pretul platit, a fost in regula.

In schimb, recomand cu toata caldura statiunea Calella si parcul de distractii PORTAVENTURA (situat la sud de Barcelona), care este fantastic.

Sper ca acest review sa va fie de folos. Daca aveti orice fel de intrebari legate de acest hotel, scrieti un mesaj, va voi raspunde cu placere. Va doresc tuturor o vara minunata si un concediu de neuitat, indiferent unde veti merge!

Trimis de YMUL in 16.06.13 22:13:45
Validat / Publicat: 16.06.13 23:03:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Mallorca - in statiunile Sa Coma, Palma Nova si Playa de Muro

VIZUALIZĂRI: 4102 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (YMUL); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Plaja din Calella/Costa Brava

emylut
    [11.03.14 20:30:36]

Am citit despre experienta d-voastra si as dori sa stiu daca cumva ati remarcat la ce distanta de gara se afla Hotelul avand in vedere ca este posibil sa sosim cu trenul din Barcelona>

Va multumesc!

YMULAUTOR REVIEW
    [11.03.14 21:06:30]

@emylut: Buna sea

hotelul se afla la o distanta de aproximativ 15 minute de mers pe jos fata de gara, iar cu bagaj, poate chiar mai mult.

Insa cred ca puteti lua un taxi care sa va duca pana la hotel si chiar va recomand, pentru ca starda care duce spre hotel este una in panta si va fi destul de obositor sa mergeti cu bagaje pe jos pana la hotel, mai ales daca calatoriti si cu copii.

Daca mai aveti nevoie de alte informatii, nu ezitati sa ma contactati. Va doresc un sejur placut si daca mergeti in scop turistic acolo, nu ratati parcul de distractii PortAventura din Salou. Se afla la o distanta de 2-2 ore si jumatate de Calella, dar merita efortul si toti banii! Din Calella sunt excursii organizate de o zi pentru parc.

Va doresc o sedere cat mai placuta!

dc77
    [25.06.16 08:54:42]

@YMUL - BUNA. poti sa imi spui cum este cu internetul? este aer in camere? multumesc

dc77, emylut, YMUL
    Alte impresii din această RUBRICĂH-Top Olympic Hotel: