ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.06.2013
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 15.04.10
JUN-2013

Un (apart)hotel foarte bun pentru CityBreak!

Tocmai m-am intors de la Praga unde am avut un City Break 3nopti/4zile. Am mai fost impreuna cu o familie de prieteni. Am ajuns sambata foarte dimineata (pe la 08:30 am ajuns la hotel) si am plecat marti seara la ora 20:00 (am avut avion de intoarcere la ora 23:55 ora locala).

De la aeroport am luat autobuzul 192 care circula la fiecare 30min cu care am mers aprox 20min pana la capat. La capat este statia de metrou (linia A/verde) de unde am luat metroul pana la statia Namesti Miru. De la Namesti Miru pana la hotel am facut mai putin de 10min pe jos si cu trolerele dupa noi.

Nu speram sa gasim camere libere la acea ora matinala dar am gasit. Am primit camerele 34 si (prietenii nostri) 33 si tichetele de Mic Dejun pentru cele 3 dimineti aferente.

Asa cum scrie si pe site-ul hotelului, acesta este situat intr-o zona linistita de unde cu metroul mergi 3-4 statii pana in centrul istoric (ex. Statia Staromestska sau Malostranska). Hotelul este intr-o cladire, stil Art Nouveau, renovate, cu camere inalte si spatioase. De fapt nu este bine spus “camera” caci este un apartament. Apartamentul nostru avea un hol foarte spatios din care se intra in dormitor, in baie (cu dus) si intr-un living. Dormitorul era spatios, baia mica dar cu tot ce-i trebuie, iar living-ul avea o bucatarioara (cu aragaz cu plita si cuptor, chiuveta, cuptor cu microunde, filtru de cafea, frigider si vesela de la farfurii, tacamuri, pahare si cesti pana la 2 oale de gatit si o tigaie), o canapea extensibila, o masa cu 4 scaune si televizorul (la care nu ne-am uitat ca nu am avut timp). Prietenii nostri au avut un apartament asemanator, cu dormitor, baie si living unde era bucatarioara doar ca nu avea si acea canapea.

In drumul de la statia de metrou pana la hotel sun cateva mini-market de unde te poti aproviziona cu fel de fel, de la apa, paine, pana la mezeluri, fructe, legume, lactate, etc. Noi le-am folosit foarte des in sensul ca aproape zilnic luam o gustare in camera.

Apartamentele erau spatioase, curate, mobilierul OK iar livingul cu bucataria au fost minunate mai ales ca am fost si cu acesti prieteni si petreceam timpul impreuna aici cand mancam impreuna sau cand pregateam itinerariul pentru a doua zi. Singurele minusuri dar nu majore ar fi prosoapele de la baie care erau albe si curate dar unul dintre ele avea o gaura intr-un colt. Exact acelasi lucru si cu lenjeria de pat, alba, curata dar unul dintre cearsafurile de la pilote era descusut intr-un colt. Alte mici minusuri: pe alocuri, lavabilul era usor crapat (dar nu cazut de pe pereti) si zona peretelui din dreptul cosului de gunoi era un pic murdar (cu siguranta de la turisti care nu stiu sa arunce in cos). Cosurile de gunoi (unul in baie, altul in living) au fost luate zilnic. Ce mi-a mai placut a fost liftul care functiona foarte bine, scara in spirala si geamurile de pe casa scarii care sunt “arta decorativa”. De asemenea, mi-a placut faptul ca apartamentul nostru a avut vedere pe ambele parti ale cladirii: livingul pe fata unde se mai auzea un pic de zgomot de pe strada (cand se ridica gunoiul sau cand treceau masini, foarte rar de altfel pentru ca hotelul nu este la o strada principala) iar dormitorul a fost pe spate, cu vederea la o micuta curte interioara unde era foarte liniste, incat nu puteai spune ca esti in oras. Si inca ceva: camerele toate au parchet de lemn, bine intretinut doar baia este cu gresie.

Micul dejun l-am avut la hotel Orion care este la aproximativ 50m de hotel Sibelius (hotelul Sibelius nu are aceasta facilitate de restaurant, si este mai degraba un aparthotel). Micul dejun a fost destul de simplu, nu foarte diversificat de la o zi la alta dar suficient si bun: unt, margarina, 2-3 feluri de gem, miere, 2 feluri de cascaval, 2 de mezeluri, cremvursti, omleta, iaurt, cereale, compot, ceai, cafea si un suc de portocale (acesta din urma nu l-am putut bea pentru ca era doar o apa colorata si usor dulce).

Personalul hotelului de la receptie (in 4 zile am vazut 3 persoane, toate tinere) vorbeste cu o oarecare greutate engleza dar suficient cat sa intelegi. Si le dau nota 10 pentru amabilitate. Intr-una din dimineti, in drum spre hotel Orion, mi-am dat seama ca am uitat tichetele de masa in camera. M-am intors la hotel si fata de la receptie m-a intrebat daca am uitat ceva. I-am spus ca mi-am uitat tichetele de mic dejun in camera si mi-a spus sa nu mai urc pentru ca imi va da altele doua, urmand ca eu sa-i aduc a doua zi cele doua tichete inapoi, cele uitate in camera.

Cu o zi inainte de plecare, am rugat la receptie daca am putea sa pastram unul dintre apartamente pana la ora 20:00, avand avionul foarte tarziu. Vroiam sa beneficiem de ziua de marti cat de mult se putea si sa revenim in hotel pentru un dus si chiar sa ne odihnim un pic. I-am rugat daca se poate sa ramanem in apartamentul nostru pentru ca avea si acea canapéa extensibila, urmand ca prietenii nostri sa elibereze camera pana in 12:00 si sa se mute la noi cu bagaje. Desigur, le-am spus ca vom plati. Au verificat daca se poate, au spus ca e OK sa ramanem in apartamentul 34 si ca daca il eliberam pna in ora 18:00 trebuie sa platim 50% din costul unei nopti de cazare, adica 50% din 40 Euro, respective 20Eu. Daca stam dupa ora 18:00 va trebui sa platim o noapte integral, 40Eu (sau contravaloarea in CSK). Am spus ca am vrea sa ramanem pana la ora 20:00si vom plati integral, gandindu-ne ca am putea sa tragem unpui de somn in alea 2ore. Au fost de accord. Si cand le-am dat banii, adica 40Euro ne-au spus ca pentru 2 ore in plus peste ora 18:00, putem sa platim tot 50%, adica 20Euro. Jos palaria! E drept ca le-am lasat ceva in plus si lor dar tot nu am ajuns la 40Euro.

In concluzie, o locatie foarte buna pentru un citybreak, mult mai buna decat m-as fi asteptat (mai ales la banii astia) !

Trimis de MadaColt in 15.06.13 03:20:44
Validat / Publicat: 15.06.13 09:35:46
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CEHIA

VIZUALIZĂRI: 1824 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MadaColt); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Dormitor
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 31.88 EUR pe cameră

[15.06.13 09:36:19]

MadaColtAUTOR REVIEW
    [16.06.13 00:48:19]

@webmaster: Da, este OK pozitionarea pe harta.

MadaColt