ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.06.2013
ÎNSCRIS: 15.06.13
JUN-2013

Ok la banii astia

- hotelul nu este de 5 stele desi el este cotat ca atare;

- mancare nu foarte diversificata, dar aveai ce manca;

- ca gust a fost asa-si- asa, se putea manca, de foame nu mori, dar nu exceleaza;

- camerele ok, mari, cu o mica "rupere" de nivel. se vede insa ca sunt vechi, nerenovate de ceva timp. toate camerele au vedere spre mare, insa numai cele de la nivelurile superioare ale hotelului au o vedere ok;

- baia are o mica cada. la noi, insa, apa se scurgea pe langa, astfel ca se forma o balta;

- un lucru destul de des intalnit de mine si in alte hoteluri/pensiiuni: in baie, daca vrei sa faci dus si dai presiunea mai tare, scurgerea e insuficienta, stai in propria balta, in propria mizerie. dusul are un "cap" fix, nu se poate lua din suport;

- mi s-a intamplat de cateva ori, tipul care vine sa completeze bauturile din mini-bar (frigider), intra peste tine in camera pana sa apuci sa raspunzi la usa sau sa iei ceva pe tine daca esti dezbracat;

- se schimba asternuturi/prosoape zilnic mai ales daca lasi pe pat cativa euro :);

- berea la dozator nu este rea;

- atetie! daca vreti sa faceti baie/plaja, trebuie sa coborati, respectiv urcati foarte multe trepte pana la mare!

Trimis de donflorik in 15.06.13 00:56:55
Validat / Publicat: 15.06.13 07:43:57
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3661 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (donflorik); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[15.06.13 07:43:28]

@donflorik: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

serban
    [16.06.14 16:35:51]

Buna ziua,

Spuneti-mi va rog ce traseu ati ales pe Bulgaria si daca prin Turcia pana la Kusadasi sunt drumuri expres cu 4 benzi?

Hotelul pare recent renovat, cel putin asa pare din pozele de pe site, in camera este mobilier nou?

Aveti idee unde este mai bine, in hotel sau in bwngalouri?

Plaja este cu nisip fin si intrare lina in mare, fiindca vrem sa mergem cu copil mic si ne e teama de ponton!

Multumesc!

scbabz
    [16.06.14 18:06:36]

@serban: Salut,

Despre traseu nu-ti pot spune mai nimic, eu am fost cu autocarul si nu am fost prea atent. Pentru restul intrebarilor gasesti raspunsuri aici: vezi impresii

[04.06.16 11:02:32]

Camera conteaza, altele sant importante, cf acolo ca sa nu te plictisesti, nu camera ca nu ma duc acolo sa dorm... vr sa dorm mult stau acs...

[04.06.16 11:24:55]

Asta te intereseaza pe tine dc in camera este mobilier nou... ? Ps, stai in camera?

[04.06.16 11:35:48]

@Cata2015 -

Dacă ai fost cumva acolo, ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[17.06.16 10:33:07]

Tu cand te duci undeva camera e importanta, importante sant serviciile nu camera ca nu te duci sa dormi mult, vr aa dormi stai acs!!))))

[17.06.16 10:55:33]

@Cata2015:

Dacă ai fost la acest hotel, ar fi util să -ți scrii propriile impresii.

Doar scriind ecouri fără sens, comentând impresiile altora nu este nimănui de vreun folos

[17.06.16 11:08:33]

Nu am fost urmeaza sa ma duc, dar cand aud de camere, trb sa fie piscina, plaja curate mancarea k... camera sa aiba un pat un sifonier un dus, k! Nu ma duc sa stau in camera ma duc sa ma distrez!!! Ty stai in camera?)

[17.06.16 11:25:58]

@Cata2015:

Cand platesti pentru un hotel de cinci stele este normal sa ai anumite pretentii atat pe partea de servicii, cat si pe cea de cazare. Altfel ai alege un hotel de o stea cu minimum de dotari si ai fi fericit sa ai apa calda la dus.

In speranta ca vei inceta cu aceste comentarii fara rost, iti dau un pont: hotelul a fost renovat recent si acum arata cu totul altfel decat la momentul vizitei celor pe care ti-ai permis sa-i ataci in totala necunostinta de cauza.

Da, am stat si in camera, ca sigur nu am dormit in masina, dar eu am avut o camera junior suite foarte curata si frumoasa.

Vacanta placuta si sa ne povestesti cum te-ai distrat!

[17.06.16 13:58:31]

@Cata2015:

Pentru atac la persoana și limbaj necuviincios pe acest site ai primit un cartonaș galben și o pauză de două zile.

Ultimul ecou ți -a fost șters.

Dacă nu îți revizuiești atitudinea față de ceilalți utilizatori, avem cartonașe și de alte culori.

[05.01.17 15:58:51]

@nicole33:

este sigura informatia cu renovarea? ma intereseaza acest hotel si vreau sa strang cat mai multe informatii despre el

serban
    [05.01.17 16:32:48]

@Cata2015: Chiar nu am nevoie de remarcile tale nepoliticoase si nici sa intru in polemica cu tine, daca nu ai remarcat e un forum pentru oameni civilizati! Cred ca ar fi bine pentru toata lumea ca acestor persoane sa li se dea direct cartonas rosu, nu sunt de niciun ajutor forumului!

[05.01.17 22:14:37]

@nrs:

este sigura informatia cu renovarea?

Categoric, da. Am văzut poze cu noul look şi altundeva decât pe siteul oficial al hotelului.

Atenţie la poziţionarea acestuia în vârful unei stânci, ceea ce îţi oferă o superbă vedere la mare, aproape din orice cameră din hotel, dar şi peste 150 spre 200 de trepte de urcat la întoarcerea de la plajă.

Indiferent de renovare, sfatul meu este să alegi cameră în hotel, plătind un supliment şi nu la vile (camere club), chiar dacă acestea sunt mai ieftine, însă gradul de confort este cu vreo stea mai redus şi, în plus, există riscul să nimereşti într-o vilă situată în vârful dealului foarte departe de orice.

Despre servicii nu ştiu ce să-ţi spun, în şapte ani se pot schimba multe. Eu am fost mulţumită, dar în 2010.

[06.01.17 08:03:27]

stiu pozitionare si tocmai asta ma atrage, plus verdeata multa. am stat in trecut la "vecinul" Pine Bay al carui resort era pozitionat cam la fel. despre servicii pe unde am citit am aflat ca sunt in concordanta cu pretul (nu sper sa fie servicii ca la Mardan ).

o ultima intrebare ar fi cum e cu plaja ca nu sunt chiar lamurit?

oricum multumesc pentru ajutor

[07.01.17 17:25:54]

@nrs:

Nu am știut că am fost "vecini", aşa cam peste Adaland. Mi s-a părut corect să-ţi atrag atenţia referitor la poziţionare, pentru a nu mă înjura la întoarcere că a trebuit să urci 150-200 de trepte. Am stat o săptămână, dar eu nu am urcat decât cu tractoraşul. De coborât coboram pe scări, deoarece ajungeam la plajă dimineaţa devreme înainte de a începe să circule tractoraşul. Şi eu eram obişnuită cu o asemenea poziţionare pentru că fusesem cu un an înainte la Sealight, unde situaţia era similară.

despre servicii pe unde am citit am aflat ca sunt in concordanta cu pretul (nu sper sa fie servicii ca la Mardan).

La momentul vizitei mele serviciile au fost peste preţul plătit şi nu am motive să cred că nu ar fi în regulă şi acum. Mi-a plăcut comparaţia cu Mardanul (cea mai recentă experienţă turcească) unde am avut aşteptări foarte mari, dar nivelul serviciilor a fost ceva mai scăzut în 2016, poate proporţional cu reducerea de 40% de care am beneficiat la achiziţionarea biletelor .

o ultima intrebare ar fi cum e cu plaja ca nu sunt chiar lamurit?

Plaja din Pamucak nu este prea strălucită de felul ei, necomparându-se cu cea din Davutlar. La Ephesus Princess plaja este mai ciudăţică. Pe mine nu m-a deranjat, chiar mi-a convenit. Nisipul este mai închis la culoare, ud pare cam mâlos. Există posibilitatea de a intra în mare la modul clasic de pe nisip, fără pietre, cu intrare lină la capătul plajei în stânga în zona centrului de sporturi acvatice, există şi ponton destul de lung, eu am intrat şi de pe ponton, continuând să înot în partea stângă, dar, cel mai des, am preferat să intru în mare direct de lângă şezlong, iar, la ieşire, urcam două trepte de piatră. Există plajă cu nisip unde cei mici se pot juca, cu lopăţele şi găletuşe, dar spre mare există nişte platforme nu foarte late (cam de două şezlonguri), cu câte trei-patru umbrele şi tot atâtea perechi de şezlonguri. Eu acolo am făcut plajă. Mi-a plăcut că aveam linişte, barul de cocktailuri era foarte aproape , intram direct în mare, apa nu era mai adâncă de un metru la "mal" şi nu mă deranja nimeni.

Alegere inspirată!

[07.01.17 19:41:45]

multumesc pentru raspunsul detaliat. plaja este un lucru foarte important fiindca noi suntem 3 iar celui mai important membru ii place sa se joace in nisip si sa intre in mare.

la "vecinul" Pine Bay am fost mai demult cand nu eram atat de multi si nu m-a deranjat plaja mai pietroasa, dar acum nu mai este acelasi lucru.

au cam ramas in "concurs" Palm Wings Beach (unde am fost anul trecut), Ephesus (locatie unde nu am mai fost si vreau in fiecare an ceva nou) si Blue Sky (primul resort unde am fost in Turcia si sunt curios cum este dupa 20 de ani), poate Surmeli unde stiu plaja si este ideala pentru cea mica

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [07.01.17 19:45:07]

@nrs: de ce nu incerci si o Antalye? Nu faci foarte multi km in plus...

[07.01.17 19:49:56]

ei, sunt totusi vreo 300 km in plus, traversarea Istanbulului si in plus in a doua zi de drum cea mica e nerebdatoare sa vada marea si ne bate la cap (am patit-o si anul trecut cand am fost in Didim si in urma cu 2 ani cand am fost pe insula Evia)

[07.01.17 20:05:34]

@nrs:

Andox are dreptate. După Kuşadasi şi Didim, o Antalye nu poate fi decât binevenită. Cei 300 kilometri în plus nu-mi par o problemă cât timp faci o oprire intermediară, dar nici la Didim nu ai fost dintr-o bucată.

Şi noi suntem nerăbdători să ajungem mai repede, nu ne batem la cap unul pe celălalt , dar împărţim drumul inegal astfel încât să ne rămână cât mai puţini kilometri de parcurs a doua zi, şi pe la 12-13 suntem deja la hotel. Efortul din prima zi este mai mare, dar, per total, merită. La întoarcere, entuziasmul de a începe munca nu este la fel de mare cu cel al începerii concediului, aşa că împărţim drumul în părţi aproximativ egale.

Nici traversarea Istanbulului nu mai este aşa de speriat ca în urmă cu câţiva ani, deschiderea în 2016 a unui al treilea pod peste Bosfor conducând la o oarecare decongestionare a traficului de pe celelate două poduri vechi.

[07.01.17 20:29:05]

normal ca fac drumul din doua bucati, dar fac 1000 km in prima zi si raman sub 300 in ziua a doua, pentru Antalya raman 500-600 in a doua zi (am fost in trecut si in Antalya) si deci ajung mai pe seara in resort. probabil peste 3-4 ani (cand i-am promis deja celei mici ca ii voi arata si Istanbulul) vom merge in Antalya. deja dupa ce i-am spus ca vom merge la Istanbul ma intreaba ce o sa facem acolo si invata despre oras privind cu bunii diverse telenovele turcesti

[07.01.17 21:20:10]

@nrs:

Am omis faptul că pleci din Craiova şi distanţa este puţin mai mare. Eu calculam din perspectiva bucureşteanului care poate face o mie de kilometri în prima zi, cu înoptare la Kutahya şi aproximativ patru sute a doua zi, funcţie de staţiunea aleasă pentru sejur, cea mai îndepărtată fiind Alanya, dar şi acolo am ajuns cel mai târziu înainte de ora 13 la hotel.

poate Surmeli unde stiu plaja si este ideala pentru cea mica

Dacă ştii cum este plaja de la Surmeli sau de la Aquafantasy, cea de la Ephesus Princess nu este mult diferită, este mai îngustă, dar nisipul are aceeaşi culoare şi consistenţă, care mie nu mi-au plăcut, dar nici nu m-a deranjat pentru că nu mă mai joc demult în nisip , doar intrarea în mare este puţin diferită. Vezi că şi Surmeli (Palm Wings Ephesus) a fost preluat şi renovat anul trecut sau poţi încerca, pe aceeaşi plajă, dincolo de Richmond, noul Korumar Ephesus care se va deschide anul acesta prin mai.

[08.01.17 09:48:00]

da, stiam ca Surmeli a fost preluat.

cand am fost la Surmeli nu m-a interesat joaca in nisip , acum ma intereseaza, dar mi-a placut foarte mult plaja mai ales ca in urma cu un an fusesem la Fantasia unde de fapt nu este plaja si intrii direct la 1.5 metri adancime, prin urmare se poate sa nu fi apreciat prea bine plaja de la Surmeli. ca exemplu si acum savarinele de pe vremea lui Ceausescu mi le amintesc ca fiind extraordinare, dar se poate sa mi se fi parut asa pentru ca nu aveam cu ce le compara spre deosebire de acum cand sunt o multime de prajituri.

noul Korumar s-ar putea sa aiba o problema cu verdeata fiind nou deschis, ori unul dintre aspectele care m-a atras la Ephesus este tocmai bogatia vegetatiei.

Cata2015, nrs, scbabz, serban
    Alte impresii din această RUBRICĂLabranda Ephesus Princess Resort [Pamucak]: