ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.06.2013
ÎNSCRIS: 13.06.13
JUN-2013

Vacanta pentru suflet

Vacanta in Thassos, o insula atat de aproape de Romania, este desitinatia perfecta! am fost in luna iunie impreuna cu un grup de prieteni si totul a depasit cu mult asteptarile noastre. Insula este superba (spun asta prin comparatie, am mai fost in Grecia si cu multe alte ocazii): multa verdeata, munte, nisip fin si o apa perfecta pentru inot!

Se pricep grecii la turism, asta e clar si valorifica la maxim bogatia naturala! Hotelul Esperia este o bijuterie din punctul meu de vedere: pe stil clasic (rustic grecesc- noi asta am cautat, nu hotel de sticla si elegant), la un pas de plaja cu nisip fin. Locatia este perfecta, stai dimineata si bei cafeluta pe terasa de unde se vede albastrul marii, un deliciu. ! E si foarte aproape de Potos (cel mai animat orasel-sat de pe insula). ajungi pe jos in Potos, este chiar o relaxare sa faci miscare pret de 1 km.

Plaja este cred una dintre cele mai bune de pe insula: iti ofera si o oarecare intimitate, pentru ca nu este atat de larga incat sa incapa foarte multa lume, nisipul este fin, sunt cateva pietre doar la intrarea in apa. Apa incepe sa capete adancime relativ aproape de mal, pentru noi a fost perfect pentru inotat si scufundari.

Si pentru ca scriu despre hotel: lenjeria de pat schimbata la fiecare 3 zile, prosoapele zilnic + curatenie. (sa fim seriosi, nici acasa nu facem acest lucru!). Personalul este foarte amabil si relaxat. Camerele relativ mici, dar au balcon generos, poti privi marea de oriunde; sunt recent renovate. Micul dejun este simplu, fara pretentii. Noi am refuzat sa luam varianta de cina inclusa pentru ca e prea buna mancarea de pe la taverne si am dorit sa profitam. :)

Sigur vom reveni la Esperia! Pentru noi a fost o vacanta de suflet! Si, ce-i mai important, nu ne-am ars la buzunare! Fiecare serviciu, fiecare masa, a valorat exact pretul corect! Incepand cu cazarea la hotel, mijloacele de distractie (ATV-uri, parasailling) si terminand cu mancarea de la taverne! cel mai bun raport calitate-pret de pana acum. LOVE, Thassos!

Trimis de Clau_joy in 13.06.13 18:37:06
Validat / Publicat: 13.06.13 20:34:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Rhodos, Atena si imprejurimi, Hakidiki.

VIZUALIZĂRI: 3208 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Clau_joy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 intrarea in hotel :)

[14.06.13 13:07:10]

Ca varianta de traseu, noi am ales Russe, Velico Tarnovo, Nova Zagora, Kavala. Sunt aprozimativ 660 km din Bucuresti pana la feribot. Nu se merge cu viteza mare, noi am facut acest traseu in 8 ore, pentru ca drumul trece prin foarte multe localitati in Bulgaria. Apropos de Bulgaria, aveti mare grija ca exista portiuni de drum care au ca opritoare de viteza, ceva zidit in asfalt, si daca nu esti atent la semn ca e drum cu denivelari, iei din plin aceste... capcane si nu e deloc recomandat pentru masina). Altfel, drumul este ok, politistii stau mai mult pe portiunea cu autostrada (Via Sofia).

[15.06.13 09:22:33]

salut... ma bucur ca ti-a placut in Thassos!

cam care erau preturile la taverne ? asa aproximativ...

multumesc!

[15.06.13 23:37:20]

@sandu. 53: multam!

Preturile la terase sunt cam aceleasi. Noi mancam toti 8 (cati am fost) si plateam o medie de 25 euro de cuplu (aperitive-branza feta la cuptor este delicioasa! , fructe de mare si bautura). Asta in primele zile cand eram tentati sa incercam din toate! Apoi media a scazut undeva la 20 euro de cuplu. Dupa cateva mese, vei vedea ca nu mai poti, portiile sunt foarte generoase! Cum spun ei, sunt facute pentru greci! )

cel mai bine si ieftin am mancat la taverna Irene din Potos! Categoric cel mai bun din tot ce am incercat!

Sper sa-ti foloseasca!

[16.06.13 08:43:36]

@Clau_joy: iti multumesc frumos pt. raspuns... o sa-mi foloseasca in curand informatia ta! o zi cat mai frumoasa!

[17.06.13 11:35:16]

@sandu. 53: Vacanta frumoasa!!!

[17.06.13 12:40:53]

@Clau_joy: multumesc frumos!

cloverina
    [22.06.13 20:34:58]

Clau_joy, vreau sa stiu daca domnul Stelios este serios. Ai trimis un avans? A fost totul in regula? Noua ni s-au cerut 130E avans pt 6 nopti. E ok?

[23.06.13 00:17:29]

@cloverina:

Buna,

Da, dl Stelios este foarte serios. Si noi am platit un avans. Eu am ales western union pentru transfer. E firesc, e nevoie sa aiba si dansul siguranta pentru rezervare. Poti sa faci plata cu toata increderea.

Distractie placuta! Te astept cu impresii! sa nu faci comparatie cu nimic din ce ai vazut pana acum, doar relaxare si voie buna, asa cum fac toti grecii pe care i-am intalnit pe insula!

cloverina
    [23.06.13 10:07:31]

@Clau_joy:

Nu am mai fost pana acum la greci si plec cu inima stransa. Toata lumea imi spune ca este o prostie, ca in banii astia (mai precis 56E/noapte/cuplu) nu are ce sa imi ofere, ca o sa "facem foamea". D-ale romanilor. M-am bucurat sa vad review-ul tau atat de proaspat si m-am mai linistit. Ar trebui sa ii precizez domnului Stelios ca vrem o anumita camera? Am inteles ca unele dintre camere ar arata mai urat decat altele, desi in poze toate mi se par minunate.

Si daca nu te deranjez prea mult, ai putea sa imi spui cum a fost mancarea?

[23.06.13 15:02:27]

Iti multumesc ca imoartasesti cu mine ingrijorarea ta. Din puctul meu de vedere, lucrurile sunt simple: exista vacanta in Turcia, vacanta in Europa si vacanta in Grecia. (in discutie intra doar destinatiile aproape de Romania) Mai exact, cu Turcia nu se compara nimeni la servicii! E simplu . Dar, asta daca vrei sa mananci non stop si sa fii la gramada cu multi turisti si sa locuiesti intr-un cadru artificial (cam asa sunt facute hotelurile de acolo. E frumos si comod cand ai copii, scapi de grija). In Europa, cred ca cunosti, ce preturi sunt (ma refer la Spania si Franta: dai un ban dar face, nimic de zis). Apoi urmeaza Grecia: eu sunt indragostita de tara asta! In Grecia trebuie sa mergi cu sufletul deschis, fara sa faci comparatie cu nimic altceva! Thassos, in special, este o insula fabuloasa, are munte imens, peisaje incredibile si apa este absolut superba! Sunt foarte multe de vizitat, cadre naturale incredibil de frumoase, cu asta in minte trebuie sa pleci. Cel putin pentru mine, asta conteaza. Noi, toti 8, am fost placut surprinsi in asteptari de cum aratau camerele. Ce-i drept, nu am vazut o camera nerenovata (daca mai exista vreuna in hotel) daca mergeti cu copil, puteti sa specificati ca vreti una mai mare, se rezolva! sunt mici dar au terasa. Curatenia este nelipsita! Eu zic ca pretul este corect. Mancarea: noi, repet, ne-am gandit sa facem economie si sa luam la hotel masa de seara, dar... nu merita! Sunt multe terase in Potos, poate chiar pe toata insula de incercat, incat am decis sa mancam in fiecare seara in alta parte. Micul dejun de la hotel, e simplu, oua, sunca, cascaval, lapte si cereale. Completam noi cu cate un iaurt si fructe de la supermarket.

Ca sa rezum: grecii nu te ademenesc cu mancarea de la hotel dar au o mancare delicioasa la taverne! Fructe de mare si peste (cine prefera, si carne de oaie).

Hai, nu te mai gandi la ce spun altii, probeaza tu! Du-te cu zambetul pe buze si vei vedea cate zambete vei primii inapoi! Si nu stati la hotel, faceti turul insulei incercand mereu o plaja noua! O taverna noua!

penelopa
    [24.11.13 19:47:26]

Felicitari pentru review, foarte bine scris. Am fost si eu la Esperia si mi-a placut la fel de mult!

Clau_joy, cloverina, penelopa, sandu.53
    Alte impresii din această RUBRICĂEsperia Hotel [Pefkari]: