ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.06.2013
JUN-2013
single

Ştrandul - Termalliget - Berettyoujfalu

Vine vara, bine-mi pare,
Băi termale, Ungaria, (multe) are :)

Un astfel de ştrand vreau şi eu să vă prezint azi. Ştrandul Termalliget - Berettyoujfalu, situat la 35 de km. de Oradea, reprezintă prin distanţa sa faţă de frontieră, facilităţile oferite şi preţ (16 lei/adult), o alternativă cât se poate de viabilă pentru Băile Felix/1 Mai, sau pentru celebrul ştrand de la Hajduszoboszlo.

AmFostAcolo de mai multe ori, îmi place mult şi mă gândeam să-l aduc şi în atenţia voastră. Eu merg acolo, deoarece încă nu este cunoscut de toţi orădenii şi aud destul de rar româneşte şi pentru că îmi dă senzaţia de relaxare, poate datorită apei calde, extrem de bună şi a incintei plină de gazon cu iarbă şi nu de betoane.

Intrat în Berettoujfalu dinspre sensul giratoriu de pe european, se ajunge extrem de uşor, urmându-se indicatoarele rutiere.

Lângă ştrand există o parcare gratuită pentru clienţii ştrandului (trebuie să pui pe bord chitanţa de la casa de bilete) şi o zonă comercială cu o mulţime de magazine care vând de toate pentru toţi.

La intrare, la casă, odată cu chitanţa, se primesc şi brăţări care trebuie purtate, pentru a dovedi plata intrării în ştrand (eu necunoscând maghiară, am ieşit/intrat în ştrand fără să plătesc din nou intrarea, cum se întâmplă de pildă la Apolo în Felix, dacă au comentat ceva, în urma mea, m-am făcut că nu-i aud), oricum, la intrare nu-i nimeni cu ceafa lată care să te caute la... brăţară, în fapt casiera era singura angajată prezentă la intrare, de fiecare dată.

După intrare, în partea dreaptă dăm peste o zonă extrem de faină, plină cu aparate de fitness pentru exterior şi loc de joacă pentru pici, zone umbrite de arbori seculari.

Pe partea stângă se înalţă clădirea piscinei de înot acoperite, deschisă tot timpul anului. Asta are 5 culoare de înot de 25 m, cu apă dulce (nu caldă). În această clădire se găseşte şi sauna (contra cost - 610 HUF ~ 9-10 lei). Tot aici este amplasat şi punctul sanitar.

În continuare, pe partea dreaptă este un chioşc cu diverse minuturi (băuturi alcoolice şi nonalcoolice, hamburgeri, etc., eu am servit de aici plăcinte/langoşi excelente) şi mai apoi sunt vestiarele vechi (din lemn). Mai departe este al doilea chioşc/terasă, unde la ora amiezei poţi savura ciorbe, cărnuri la grill.

În partea din spate a teritoriului ştrandului este piscina de relaxare, cu apă termală (28 grade), mai caldă, care permite înotul, de altfel această piscină este dreptunghiulară, tocmai din această cauză. Aici nu am văzut copii, era o linişte desăvârşită.

Lângă această piscină de relaxare este un corp nou de clădire, cu vestiare noi, din construcţie de cărămidă, cu duşuri şi toalete de o curăţenie desăvârşită. Până nu uit. Cabinele din vestiar se plătesc separat, 510 HUF/zi (circa 8 lei), dar eu nu am simţit niciodată nevoia, în jurul bazinelor existând mai multe cabine de schimb, iar bagajele au stat liniştite lângă noi.

Între bazinul acoperit şi clădirea nouă cu vestiarele este zona de plajă (integral pe gazon cu iarbă), unde şezlongurile (din lemn pe cadru metalic) sunt gratuite, existând şi loc suficient pentru o rogojină proprie dacă-i cazul. Plus, există zone cu băncuţe şi mese/scaune pentru servit masa din sufertaş (mulţi făceau asta), unele mese fiind amplasate în corturi din pânză pentru a li se asigura umbra.

Sunt 2 bazine cu apă termală, prevăzute cu sistem de bule şi jet de aer/apă şi sistem de duş sub presiune cu apă termală, în care nu se înoată. Sunt strict pentru relaxare şi sunt destul de mari. Diferenţa dintre ele este dată de temperatura apei, iar asemănarea, este dată de faptul că au ambele între 1,05 şi 1,12 m. Un bazin are apă la 34-36 grade, iar al doilea la 32-34 grade.

Ambele bazine, fiind de relaxare, unde se presupune că stai un timp îndelungat, pentru muierea oaselor, au zone acoperite cu prelată, să nu te bată-n cap soarele.

De asemenea, mai există un bazin cu apă dulce pentru cei mici, cu 3 tobogane cu jet de apă şi câteva statuete reprezentând animale, în apă (broaşte testoase), cu o adâncime între 0,25 şi 0,75 m şi o temperatură a apei de 32-34 grade.

Urmează o piscină mărişoară cu apă dulce, cu temperatura apei între 30 - 32 grade şi adâncime între 0,95 şi 1,35 m., lângă care este amplasat un jacuzzi mare, cu o adâncime de 0,9 m. şi o temperatură a apei de 35-38 grade.

Până nu uit, vreau să vă spun că pe tot teritoriul sunt o grămadă de pomi mari, care oferă la orice oră suficientă umbră celor sătui d esoare şi, mai multe mese de tenis de masă, amplasate strategic la umbră şi duşuri lângă fiecare intrare/ieşire din/în bazine.

Nu este de omis şi faptul că, preţurile pentru rezidenţi sunt mai reduse decât cele generale şi că, există şi posibilitatea de a beneficia de masaj (nu cunosc tarifele) şi un stand special cu îngheţată de toate felurile...

Preţurile, cum ziceam 1.015 HUF (~ 16 lei) /zi/adult, 710 HUF (~ 10 lei) /zi/copil, sauna 610 HUF (~ 9-10 lei), cabinele 510 HUF/zi (circa 8 lei), solar 510 HUF/6 min (circa 8 lei).

Programul 09:00 la 20:00 ora României.

Adresa poştală, de ajutor pentru fixarea GPS-ului este Berettyoujfalu, Népliget utca.

Coordonatele GPS sunt : N47.22211, E21.53945

Saitul oficial (şi în limba română) este termalliget.hu/ro

Concluzia: AmFostAcolo, am să mai merg şi vi-l recomand şi vouă!

Trimis de creivean in 12.06.13 20:38:13
Validat / Publicat: 12.06.13 21:38:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 20530 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P13 Ştrandul - Termalliget - Berettyoujfalu: piscina mare, cu apă dulce. Pustie, lumea stă în cele cu apă termală, normal... În plan secund piscina acoperită.

webmaster [13.06.13 05:43:21] »

Alex_Macedo [14.06.13 22:24:10] »

Noah! M-ai convins! Cand merem??

creivean [15.06.13 01:20:36] »

Azi

Alex, drum bun, spre frumoasa Ellada, sper să am date noi de la tine despre drum/carburant/orice.

Vacanţă plăcută!!!

P. S. : O pup pe Laura!!!

creivean [16.06.13 17:03:53] »

AmFostAcolo şi ieri şi azi, aşa că vin cu detalii de ultima oră.

Intrarea pentru adulţi, s-a făcut 1.200 HUF, pentru întreaga zi şi se primeşte o brăţară care trebuie purtată (diferită pe zile, ieri era albastră, azi portocalie), dar datorită ei, poţi ieşi din ştrand şi reintra, fără o altă plată (în ţară, nu în puţine locuri, eşti obligat să mai plăteşti o dată intrarea).

Am observat că la unul din chioşcuri, există şi un meniu al zilei, la 1.300 HUF (~20 lei), ieri la meniu era gulaş+pilaf cu ceafă la grătar, iar azi supă de pui+cartofi pai+o pulpă de pui la cuptor.

Alte preţuri: o cafea 200 HUF (~3,1 lei), o langoşă între 200 cea simplă şi 370 HUF cea cu brânză şi smântână (~3,1 - 5 lei), o porţie de cartofi pai 350 HUF (~5, lei).

Am făcut şi un filmuleţ cu telefonul, am să încerc să-l postez şi o să dau aici link-ul.

creivean [16.06.13 17:33:45] »

Uite şi clipul promis. Proaspăt, de azi, dar la o calitate... de lucru făcut cu telefonul mobil

http://www.youtube.com/watch?v=55JMtdmYUR4&feature=youtu. be

webmaster28 [16.06.13 17:38:49] »

Am ataşat videoclipul solicitat, vizionare plăcută.

miculprint [08.07.14 18:51:11] »

este frumos. Am fost de mai multe ori acolo. Liniste, flori, oameni politicosi etc. Trebuie mers vara insa. Iarna nu ai ce face acolo. Acoperit este un bazin mic si bazinul de inot. Afara bazinele sunt inconjurate cu naylon.

webmasterX [08.07.14 19:09:14] »

@Micul_Print: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

miculprint [12.01.16 12:52:29] »

Amfostacolo vara. Este frumos când este cald. Iarna nu prea ai ce să faci acolo. Mulți concetățeni de-ai noștri care nu știu să se comporte. Frumos cu spații de joacă pentru cei mici, saună, bazin de înot acoperit, bazine cu diferit parasolare care te protejează de razele puternice din timpul verii.

sorindezmi [02.08.16 14:34:25] »

@creivean - buna ziua, as dori sa merg la acest ștrand dar unde as putea sa ma cazez pentru 2 nopti, puteţi recomanda ceva.

miculprint [02.08.16 15:04:59] »

Există posibilități de cazare la cort chiar în incinta ştrandului sau pe la casele oamenilor din apropiere de băile termale. Cu limba trebuie să ştii că sunt mulți maghiari din România cu care te poți înțelege.

bogumil [02.08.16 19:51:59] »

@sorindezmi

Am fost și eu acolo de mai multe ori, așa că încerc și eu un răspuns.

Am văzut în curtea complexului odată o rulotă și un cort. Așa că, posibil să se poată campa acolo, dar nu am informații pe tema asta, nu pot face recomandări.

În ce privește cazarea în Berettyóújfalu, evident că, locuind la 35 km., nu m-am cazat niciodată, dar știu că există câteva pensiuni.

De ex. Molo Panzio (nu știu absolut nimic despre cazare, am mâncat odată acolo, nu am fost impresionat, nu am mai fost a doua oară) - asta îi în spate la Lidl, după sensul giratoriu.

Înainte de sensul giratoriu, există o altă pensiune/restaurant Katalin Motel & Restaurant. Aici nu am fost, dar arată drăguț de pe șosea.

În localitate, mai aproape puțin de ștrand este Angela Panzio, nu știu absolut nimic despre ea, dar pare... mai aproape de o unitate de cazare...

Și cam atât Sper să fi fost de ajutor.

L.E.: Iar dacă vrei să mănânci mâncare ungurească foarte bună, ia în considerare Stop Vendeglo, restaurantul situat chiar în spatele benzinăriei Agip, cea din sensul giratoriu....Am mâncat de multe ori, totul este ok., mai puțin ciorba de pește, pentru că-i făcută doar cu crap și mie îmi place să aibă mai multe feluri de pește. În rest, totu-i ok.

sorindezmi [03.08.16 08:42:02] »

@bogumil - multumesc foarte mult de ajutor

printesa82 [09.08.16 18:39:48] »

Felicitari pentru articol. L-am votat cu mare placere. Multumesc pentru informatii.

webmasterX [12.08.16 16:08:14] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Ştrandul Termalliget, BERETTYOUJFALU" (nou-creată, între timp, pe sait)

Alex_Macedo, bogumil, miculprint, printesa82, sorindezmi
Alte impresii din această RUBRICĂŞtrandul Termalliget: