ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.06.2013
ÎNSCRIS: 28.06.10
JUN-2013

Un hotel superb

Am petrecut un sejur de vis la acest hotel si nu inteleg notele mici acordate de alti membri AFA.

Este un hotel nou, mediu ca marime, cred ca are 72 camere administrat de o familie: bunici, parinti si copii (probabil sunt si patroni). Hotelul este amplasat pe plaje, cu acces direct din soseau ce inconjoara insula si are arhitectura deosebita. Teoretic toate camerele au vedere catre mare, cu vedere partiala sunt camerele 501-509 din care trebuie sa stai in picioare sa vezi marea.

Hotelul are piscina interioara cu apa dulce si piscina exterioara cu apa de mare.

Mobilier este nou, modern, asortat, baie mare cu cada si obiecte sanitare de calitate. Camera, baia si balconul au pardoseala de gresie.

Curatenia se face zilnic, se schimba prosoapele zilnic fara sa le arunci pe jos iar lenjeria la 2 zile.

Mancare este diversa si proaspata, restaurant este spatios si curat. Micul dejun si cinase serveau in restaurantul principal si erau bufet suedez iar prinzul la taverna de pe plaje si era tot un sistem de bufet suedez doar ca felul principal ti se punea de bucatar pr farfurie la alegere din 8 feluri in cantitatatea dorita. Predominau preparatele la gratar (frigarui, fripturi, chebab) dar era si musaca, peste, scoici. Cine a fost in Grecia cunoaste meniu clasic de taverna. Salatele si painea erau la discretie. Au existat 3 cine tematice: italiana, mediteraniana si greceasca. Seara greceasca a inclus si muzica live (foarte buni) si 4 dansatori tineri (nivel mediu). Bineinteles ca a fost gratis daca doreai comandai o bere sau un suc. Toate cinele tematice au avut preparate de calitate inclusiv rata cu portocale.

Hotelul are plaje propie cu sezloguri suficente iar pentru pensiune completa sunt gratis, la fel si la piscine. Plaja de langa mare este cu pietris iar in continuare cu nisip (cred adus din alta parte) si este prevazuta cu niste alei din scandura in perfecta stare. Aici intervine punctul slab al complexului: apa mari creste repede, la aprox. 10m atinge 1,5 m iar pe cea mai mare lungime are pietre. Asa cum au scris si alti doar o portiune mica situata la o extrema drapta este lipsita de pietre. Ca peste tot in Grecia apa din mare este limpede si se vad pestisori.

Curatenia in tot resort este perfecta. Cred ca tot personalul vorbeste limba engleza.

Aproximativ jumatate din turisti sunt rusi iar restul romani, bulgari sarbi, greci si englezi (am vazut 2 familii) de toate varstele, rusi erau familisti de varsta medie.

Miercuri a venit cu autocarul un grup de 10 tineri romani galagiosi care ne faceau putin de rusine.

Patronilor nu le place sa consumi in restaurante, pe plaje sau la piscina bauturi aduse din afara. Acordau o atentie deosebita rusilor si grecilor care comandau tot timpul bauturi de la baruri si restaurant (un punct slab, dar justificat).

Hotelul are si doua locuri de joaca foarte dragute pentru copii.

Parcarea este amenajata, partial supravegheata video si are locuri suficiente.

Acesta este al patrulea sejur in Grecia si pot spune ca este primul in care am simtit spiritul comercial grecesc din partea patronilor care te intampinau la fiecare masa cu zambetul pe buze iar la plecare iti multumeau satisfacuti. Inafara de patroni toti angajati aveau uniforme si erau amabili. Am costatat ca la casele de marcat erau numai membri familiei si surpriza imediat scoteau bonul fiscal. De fapt peste tot in Thassos anul acesta primeai bon fiscal.

Am facut turul insulei cu minibus dar am intalnit cea mai nepregatita ghida de pana acum. O cheama Daniela si este angajata Filos Tour. Va recomand daca vine la hotel sa nu mergeti cu ea, am regretat cei 30E/pers. Bineinteles ca am umblat putin pe insula cu masina.

Patroana Tania este perfecta chiar daca mai simuleaza putin iar sotul Dimitrios este putin mai rezervat dar am impresia ca se ocupa mai mult de partea financiara.

Cand voi spune Blue Dream Palace voi spune Tania si Dimitrios cu placere, realmente pot da lecti la propietari de pensiuni si hoteluri din Romania, Bulgaria si chiar Grecia.

Daca nu sunteti mari bautori pe plaje si la mese consider ca un pret de 60E/zi in plin sezon, cu pensiune completa este corect la acest hotel, bineinteles ca pretul platit de noi de 34E/zi este mai mult decat avantajos.

Apropo apa din mare era putin rece dar puteai face baie destul de lejer chiar si dimineata.

Dupa ce voi viziona cu atentie fotografiile deja postate daca am sa am ceva diferit am sa postez si eu cateva.

Trimis de olteanul2010 in 11.06.13 14:00:49
Validat / Publicat: 11.06.13 14:45:48

VIZUALIZĂRI: 7678 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (olteanul2010); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

wasi [17.06.13 07:43:54] »

Buna, un vot binemeritat. Am citit cu placere ce ai scris si intrebarile pe care le mai aveam, si-au primit raspunsul. Toate cele bune!

cris_stoica [05.02.14 00:25:48] »

Buna seara,

Doresc sa va intreb daca pentru o familie cu un copil (de 1,6 luni) se preteaza sa alegem pensiune completa. Adica gasim ce sa i oferim copilului la pranz la tavernele din imprejurimi sau mai bine luam pensiune completa la hotel, exista si mancare de copii la hotel?

olteanul2010 [05.02.14 13:24:46] »

A trecut mult de cand copii mei au fost atat de mici. Masa de prinz se serveste la taverna de pe plaje a hotelului, deci meniu este ca la orice taverna greceasca. Pranzul este organizat cu autoservire, unele preparate sunt la discretie altele se pun pe o farfurie de un ospatar sau de maitru bucatar. Pieptul de pui la gratar si frigaruile grecesti (fara legume intre bucatile de carne) de pui sunt nelipsite. Salatele sunt variate, proaspete si in sistem bufet. Garniturile si alte feluri gatite se servesc pe loc la cerere de catre un ospatar iar partea de gratar fie ca o alegi dintr-o tava sau daca atunci este pe gratar (plita) te serveste bucatarul. Exista zilnic si 2 feluri de peste. Calamari si caracatita cred ca au fost intr-o singura zi la pranz. La pranz prajiturile sunt puse pe cate una pe farfurie (de regula au 2-3 prajituri de casa), deci iti cam spun sa te servesti cu o singura prajitura. Fructele sunt la discretie. Ospatari de pe terasa tavernei servesc la cerere doar bauturi. In principiu este tot un sistem bufet suedez destul de variat, dar parca limitat cantitativ. Nu cred ca o taverna va poate oferi ceva in plus pentru cel mic. Patroana Tania este receptiva, prezenta aproape la toate mesele si va poate rezolva o solicitare pertinenta imediat parca sotul Dimitrie urmareste mai mult profitul. Am postat o fotografie cu cei doi asa ca ii recunoasteti imediat. Nu uitati sa le spuneti ca le veti da nota maxima pe Tripadvizor daca veti fi multumit, tin foarte mult la aceasta apreciere.

In 2012 am fost in Halkidiki la Possidi Holidays Resort 5* tot cu pensiune completa. Acolo pranzul a fost aproape meniu fix. Erau doua feluri de supe la discretie, felul principal (in general mancare gatita) cu garnitura si salata se servea pe farfurie de un ospatar iar prajiturile cate una pe farfurie ca la Blue Dream. Cei drept erau afisat 3 feluri principale dar ospatari nu te intrebau ce doresti si aduceau ce le punea bucatarul la intamplare.

Eu cred ca merita sa luati pensiune completa iar cel mic va avea ce manca cu siguranta. Pot spune ca masa la Blue Dream este peste o masa in sistem all inclusive din Bulgaria, unde nu prea exista gratar la pranz doar ca exceptand micul dejun toate bauturile se platesc. Bine inteles ca micul dejun si cina sunt bufet suedez si sunt caltativ peste Bulgaria. Incercati iaurtul grecesc iar laptele este proaspat si de calitate. Camerele au mini frigider inclus in pret deci puteti tine o bere sau un suc la rece. Deasemenea cei cu pensiune completa nu platesc sezlonguri (cu saltele) si umbrela pe plaja hotelului si bineinteles la piscinele cu apa sarata. Pe plaje sezlonguri sunt mai multe decat oaspetii hotelului dar baldachinele si corturile de la piscina sunt ocupate repede de turisti rusi care numai pleaca de acolo toata ziua. Exista si doua locuri de joaca pentru copii dar al dumneavoastra este cam micut.

Parcarea este amenajata si gratuita si pentru ca sunt multi rusi care vin cu avionul veti gasi si loc de parcare.

Sper ca am raspuns la intrebari (poate imi indicati anumite feluri de mancare pe care le consuma cel mic), imi cer scuze pentru eventuale greseli gramaticale fiind foarte ocupat si va doresc concediu placut.

cris_stoica [05.02.14 13:41:02] »

Va multumesc din suflet pentru recomandarea dvs.

M-ati facut pe deplin sa aleg acest hotel.

Celui mic la pranz ii este necesar sa manance garnitura de legume, cartofi gratinati, nu prajeli si un peste, pui... orice fel de carnita, nu porc sau oaie. Seara imi va fi mai usor pentru ca el mananca un iaurtel, ii mai pot face eu placinta de acasa dc tot am frigider, insa pentru noij masa de pranz constituia o mare problema, pentru ca aceasta este masa lui importanta.

Dimineata ne este usor cu un iaurt, cereale pe care i le iau de acasa, o branzica cu putina paine, un fruct.

Deci, in concluzie exista sa inteleg legume fierte, sau la cuptor??

olteanul2010 [05.02.14 14:18:45] »

@cris_stoica: Exista sigur legume fierte (cartofi, morcovi, mazare, fasole pastai) si gratinate (vinete, dovlecei, rosii, cartofi, etc.) atat la pranz cat si la cina. Veti avea zilnic carne de pui la gratar iar peste mai poate fi la cuptor sau prajit (peste mic ca la taverne). Se pare ca ati mai fost in Grecia. Nu cred ca trebuie sa luati placinta de acasa caci este nelipsita atat la micul dejun cat si la cina. Am vazut si placinte vegetale cred cu spanac, ciuperci si cu praz. Deasemenea sunt si diverse tipuri de cereale. Personal nu obijnuiesc dar 2 prietene care au fost cu noi isi lua mereu lapte cu cereale. Vedeti ca au niste cani cu lapte proaspat, nu luati lapte de la dozatorul de cafea care este facut din lapte praf (exista si aceasta optiune).

Nu cred ca acest hotel nu merita 4* mai ales comparativ cu standardele grecesti, bineinteles este un hotel de plaje cu gresie pe jos. Patroni sunt atenti la detali, astfel in majoritatea serilor gaseam cate o bomboana si o carte de vizita pe care scria vise placute pe perne. Parca nu ar fi greci ca atitudine fata de clienti. Cand membri familiei erau pe la barul de la piscina daca comandai o bere (cei drept 3E) iti aduceau, din partea casei si o farfurioara cu cateva alune si porumb. Micile gesturi conteaza pentru un turist.

cris_stoica [05.02.14 14:43:29] »

Am mai fost in anul 2009 in Grecia, insa atunci eram mai tinerei, nu preocupati de mancare foarte mult. Acum s-au schimbat prioritatile.

Va multumesc frumos pentru toate informatiile transmise.

Numai bine!

Cristina

andrekuf [18.05.15 10:05:18] »

Buna dimineata!

Cum a fost apa iunie? noi mergem in perioada 6-13 si mi-e teama sa nu "deger"

pe net am vazut tot felul de medii anuale... 20-22. Si inteleg si ma resemnez ca mai sus de atat nu o sa fie...

multumesc

olteanul2010 [18.05.15 15:43:07] »

Noi am fost in 2013 si cred ca am ajuns pe 4 iunie. Am facut baie in mare in fiecare zi, temperatura apei a fost cam apropiata de cea care este la Vadu-Corbu pe 15 iulie. Piscina exterioara este cu apa de mare iar temperatura din piscina este mult mai mare si este foarte placut. Cea mai calda apa am gasit in 2010 in perioada 9-16 iunie in Paralia Katerini si insula Skiatos, mult mai cada decat in Possidi-Kasandra in perioada 2-9 iulie 2012.

Eu sper ca nu veti degera. Zona de intrare in mare cea mai buna este pe extrema dreapta a plajei (cum priviti spre mare) unde este si o stanca spectaculoasa.

Va doresc un sejur placut si sper ca nu veti regreta bani cheltuiti.

andrekuf [21.05.15 14:02:52] »

multumesc frumos!

andrekuf, cris_stoica, olteanul2010, wasi