ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.06.2013

Extrem de nemulțumit
Foarte nemulțumit
Extrem de nemulțumit

De rahat

Evitati, sub orice forma, daca nu sunteti niste *** hamesiti de nemti, niste mafioti rusi cu gagicile de rigoare in dotare sau niste babe/mosi obositi din Anglia sa mergeti la acest hotel!

Am stat o saptamana, pana in 07.06.2013 si am injurat in FIECARE ZI!

Hotelul nu are mai mult de 2 stele jumate-maxim 3! In niciun caz nu are 5, asta e clar...

S-o luam pe categorii:

CAMERA: mica, neingrijita, mobiler de pe vremea lui bunica... Aerul conditionat cred ca a prins Razboiul de Independenta, din 1877... Rugina pe cada de la baie, infiltratii de apa in pereti, parchetul zgaraiat, la fel toaleta! NU AVETI PERIUTA SI PASTA DE DINTI LA HOTEL DE 5 STELE!!! Nu ca le-as fi folosit, dar totusi... Uitati-va pe site-ul lor oficial si veti vedea ca ar trebui sa aveti FLATSCREEN SATELLITE TV in FIECARE CAMERA! De fapt, aveti un Beko cum are mamaie la tara, cu 8 posturi nemtesti, 4 rusesti, 7 turcesti, BBC si CNN! Atat! Clar, nu am mers in concediu sa ma uit la TV, dar daca tot spui pe site ca asta oferi... MINCINOSI!

Camerele sunt galagioase, urla disperatii aia de animatori la discoteca lu peste prajit pana la 1 jumate dimineata.

MASA: FOARTE BINE si CORECT gatita mancarea, dar repetitiva; pai, vorba celor de la Masterchef, cum sa-mi dai la 5 stele, IN FIECARE ZI si la FIECARE MASA cartofi prajiti? Cum sa-mi dai la 5 stele piure din FULGI?!!! Cum sa stau in Turcia 7 zile si sa nu am capsuni, cirese, mango, ananas, papaya si alte de-astea la masa? Cum sa imi tot dai MACROU?!!! Cum sa nu am Cola in hotel, doar Pepsi? Cum sa nu ai un vin mai de Doamne-ajuta, doar niste de-alea seci turcesti? Cum sa nu dai carne de porc? Ce ma intereseaza pe mine de religia ta, atata timp cat oricum o incalci, dandu-mi alcool?!!!

PROGRAMUL: HOARDELE de nemti si de englezi rup usile sa intre la masa, chiar inainte de inceperea orarului de servire a meselor, fie ca vorbim de mic dejun, pranz sau cina... Nu stiu sa tina o furculita si un cutit in mana; am vazut o englezoaica mancand spaghetti cu furculita si CUTITUL!!! Si taind macaroanele cu cutitul, sa-i intre in gura!!!

Aceleasi hoarde ocupa sezlongurile la 6 jumate dimineata, desi se scrie peste tot in hotel ca nu ai voie sa faci acest lucru... Te bati pe sezlonguri si pe umbrele - DEZASTRU!!!

PERSONALUL: indolenti, toti asteapta bacsis... Au o manager-ita, care se fataie toata ziua de colo pana colo, dar care nu face nimic!

Ce mai, DEZASTRU!!! O sa mai scriu, dar acum m-am enervat rau, reamintindu-mi vacanta naspa pe care am avut-o!

Trimis de adrian1275 in 10.06.13 19:42:45
Validat / Publicat: 11.06.13 14:39:53

VIZUALIZĂRI: 4586 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrian1275); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 asta e flatscreen tv... pentru cei care nu inteleg, e vorba despre ce platesti, ce primesti=MINCIUNA
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 99.00 EUR pe cameră

• ECOURI la acest review - pg. 1 / 3

se afișează ecourile [1 - 30] din total 61
    webmaster25 [10.06.13 20:33:05] »

@adrian1275, te rog editeaza review-ul si elimina expresile jignitoare daca vrei sa-l publicam.

Se poate descrie ce nu ti-a placut la acest hotel folosind un limbaj civilizat.

Multumesc pentru intelegere.

adrian1275 [11.06.13 14:30:18] »

@adrian1275: acum e bine? Care era limbajul? Ca le-am spus la alea c****? E cuvant din DEX... Ca i-am facut pe angajati nesimtiti? La fel...

webmaster [11.06.13 14:38:04] »

@adrian1275: e mai (către) ok, acum.

@adrian1275: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Deborah77 [11.06.13 15:35:00] »

Adica te-ai enervat in asa hal pt ca ai stat 7 zile fara papaya si carne de porc? Si ti-au dat aia Pepsi in loc de Cola? Nici nu stiu daca e amuzant sau trist...

sev7 [11.06.13 19:12:54] »

carne de porc... super tare... .

Sa mergi TOCMAI pana in Turcia si sa nu mananci o ceafa!!??? rusine bai otomanilor... si papaya, ... unde e papaya... !?? ...

adrian1275 [11.06.13 21:08:23] »

@Deborah77: Nu stiu daca intelegi romaneste, nu stiu pe unde ai mai umblat, dar e clar ca n-ai inteles NIMIC din review-ul meu... Nu stiu daca e de ras sau de plans...

adrian1275 [11.06.13 21:11:32] »

@sev7: vezi si tu ce i-am scris lui deborah... ti se aplica si tie... CHIAR nu pricepeti ideea? CHIAR nu vreti sa va respectati? Sa intelegeti ca, chiar daca suntem romani, nu trebuie sa acceptam spasiti sa ni se usureze toti in cap? Asta cu atat mai mult cu cat nu suntem CU NIMIC mai prejos fata de alte natii?

raducondulimazi [11.06.13 21:13:53] »

@webmaster: ar trebui ca asemenea review-uri total deplasate, din partea unor turisti neavizati la ce sa se astepte de la vacantele de 5 stele din Turcia, sa nu poata influenta media acordata unor hoteluri sau resorturi.

Cand se acorda mai multe PMA-uri negative pentru un review, din motive evidente pentru cititorii (turistii) avizati, ar trebui ca nota acordata sa nu poata influenta alegerea unei locatii de vacanta.

Poate stabilim o regula de comun acord, nu stiu acum, dar acest review cred ca a stabilit un record de -7PMA din prima zi.

adrian1275 [11.06.13 21:21:45] »

@raducondulimazi: de ce? de ce te deranjeaza? esti cumva pe statul de plata al tour-operatorilor sau al hotelurilor din Turcia? Strict pentru informarea ta, am mai fost la 5 stele, tot in Lara, si diferentele sunt ENORME! Deci, nu sunt neavizat...

Cred ca si tu te incadrezi in aceeasi categorie, de romani blazati, care accepta orice... Nu inteleg de ce te deranjeaza nu stiu ce PMA-uri, nici nu m-am obosit sa aflu ce sunt alea, am vrut doar sa ii ajut pe altii, sa nu isi ia plasa ca si mine... Daca as fi anticipat raspunsurile infantile, ma abtineam, dupa principiul (tot de rahat, tot romanesc...) cu capra...

Pai, credeam ca e un site deschis, in care iti spui opiniile... Faptul ca nu sunt dat pe spate, vad ca deranjeaza. In concluzie, SPOR LA LUAT PLASE!!!

raducondulimazi [11.06.13 21:23:37] »

@adrian1275: Am fost la un resort vecin cu Sherwood Breezes si l-am vizitat cu aceasta ocazie, drept pentru care l-am luat in considerare drept o posibilitate de vacanta si nu pot fi de acord cu tine din urmatoarele argumente personale:

- periuta si pasta de dinti??? am avut parte de cosmetice de marca dar nu de periuta si pasta de dinti nici in Belek nici in Lara;

-capsuni, cirese, mango, ananas, papaya in Turcia??? poate erau de asteptat mere, pepene rosu si galben, rodii, portocale, kiwi si banane;

- carne de porc intr-o tara islamica? este adevarat ca multe hoteluri de top au chef-i din Europa, dar cei care servesc si debaraseaza sunt turci ce isi respecta religia si nu pot atinge carnea respectiva;

- cartofii prajiti si piure nu fac parte din bucataria turceasca si sunt serviti special pentru europenii si ex-sovieticii mari consumatori de mancarea fast-food;

- pepsi este tot cola, la fel ca si coke si amandoua sunt folosite de chinezi la combaterea daunatorilor agricoli si la lustruirea anvelopelor de masini;

- hoarde de englezi si nemti??? ai fost pentru prima oara in Turcia, pentru ca nu ai dat de rusi!

Notele acordate de tine nu sunt in acord cu realitatea si influenteaza negativ potentialii turisti ai acestui resort in mod nemeritat!

Nasshu [11.06.13 21:24:30] »

@adrian1275: asta e tare:

macar aveau sc 0 bitori?

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [11.06.13 21:33:31] »

@adrian1275: tu ai mai fost in Turcia??

Daca vrei eu iti pot recomanda cateva resorturi unde camera este mare, cu mobilier elegant si nou, cu LCD de 81 sau 110 cm (sorry dar nu mai retin marca), unde ai periuta de dinti (nu ca ai folosi-o dar o poti lua acasa daca vrei), au chiar si aparat de ras, unde piureul este din cartofi, nu din fulgi, unde poti manca si alt peste decat macrou, chiar si fructe de mare, iar unele preparate chiar sunt de masterchef, unde este si coca cola (sincer nu stiu daca cu numele tau pe ea), unde vinul este acceptabil iar tariile au vreo 12 ani vechime, unde au capsuni, cirese, ananas (papaya chiar nu am vazut din pacate), unde turistii se imbraca frumos si se poarta elegant etc, etc.

Insa trebuie sa platesti dublu fata de cat ai platit la Sherwood Breezes.

Si ce sa vezi, nenorocitii tot nu dau carne de porc

raducondulimazi [11.06.13 21:40:24] »

@adrian1275: nu sunt pe nici un stat de plata, iti spun ce sunt:[***] de bugetar cu un [***]t de salariu, din care fac economie un an de zile ca sa-mi duc familia o saptamana pe alte meleaguri...

Tocmai de aia stiu, ca frec site-ul asta si cele internationale timp de un and de zile, ca sa aleg vacanta potrivita pentru familie si nu am dat pana acum nici un rateu, uita-te pe site la review-urile mele.

Sherwood Breezes l-ai depunctat nemeritat. Este parerea mea si dupa cum se pare, si a altora.

rentea [11.06.13 21:41:53] »

Adevarul e ca un hotel de 5 stele care se respecta ofera si periuta si pasta de dinti. Le folosesti, nu le folosesti e treaba ta, dar ar fi fost frumos la fie acolo.

Cat despre mancare, chestiile astea sunt subiective, omul voia mai multe fructe, care e problema de ii sariti toti in cap, oare nu ar fi fost normal sa aiba cirese si capsuni??

Cu carnea de porc este adevarat ca in nicio tara islamica nu (prea) vei gasi asa ceva la hoteluri, indiferent de numarul de stele. Cartofi prajiti si piure - pai si mie mi se pare firesc sa aiba asa ceva... nu sunt fan, dar e slabut rau hotelul daca nici macar asa ceva nu au, sau sunt din fulgi

E normal sa fie nemultumit omul de hoardele de [***]care ocupa sezlongurile cu noaptea in cap... sau... vi se pare firesc???

Pretul insa este cel care determina calitatea si ar trebui sa fi mai atent la astfel de chestiuni pe viitor, draga colega!

Nasshu [11.06.13 21:44:01] »

@rentea:

zi ZAU... pai o manca ei sau tu.?

P.S

si papaya

e tot interzisa ?

adrian1275 [11.06.13 22:43:13] »

@raducondulimazi: iti doresc MULTE SUCCESURI la luat plasa la resort-ul pe care il sustii atata... nu ai inteles ABSOLUT NIMIC din review-ul meu, continua sa crezi in minciunile de pe site-uri... in fond si la urma urmei, desteptul invata din greselile altuia, iar prostul din ale lui... fara suparare, nu o lua ca atac, e doar un proverb...

tocmai asta era ideea, sa ii ajut pe altii sa nu is ia teapa... dar, faci cum vrei.

adrian1275 [11.06.13 22:46:18] »

@Andox: tu, bag seama, esti doct! rnin fine... nu s-a pus problema banilor, am vrut sa incerc si alt hotel... nu vroiam sa iau periuta de dinti acasa, dar se pare ca oricat ai fi de doct, citesti si intelegi doar ce ti se da mura in gura, fara a intelege si printre randuri... BAFTA!

zsolt_tusnad [11.06.13 22:47:52] »

Stimate domn nu ati pomenit nimic de programele artistice?

Manele erau? Seminte?

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [11.06.13 22:58:06] »

@adrian1275: mie nu-mi trebuie bafta pentru ca sunt DOCT si stiu unde merg si la ce sa ma astept.

Si DA, pretul face diferenta. Exceptile sunt rare si nu fac decat sa confirme regula.

Daca tot ai mai fost in Antalya spune unde si la ce pret si atunci putem discuta la obiect.

adrian1275 [11.06.13 22:58:40] »

@zsolt_tusnad: [***] vezi in post, ca am spus ca erau niste disperati de animatori, care urlau pana la 2 dimineata...

@raduconul... a propos, daca tot ai fost in vecinatate (asta inseamna Royal Wings sau Limak Lara...) vei sti despre ce vorbesc... asta in conditiile in care AI STAT in unul din cele doua hoteluri, nu ce ai citit pe net sau ai trecut pe strada mare, din fata hotelurilor

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [11.06.13 23:58:08] »

@adrian1275:

Pretențiile mi se par exagerate în raport cu prețul plătit. Excepție face problema absenței cărnii de porc, care nu are nicio legătură cu banii, ci cu religia lor.

Criteriile de clasificare a hotelurilor din Turcia, mă refer aici doar la cele de 5*, sunt extrem de permisive, astfel că doar prețul îți poate indica dacă hotelul de 5* ales este foarte bun, mediu sau economic și cu cât plătești mai mult, cu atât reduci riscul de a lua țeapă.

Îți doresc alegeri mai inspirate în viitor, iar dacă ești fan carne de porc, schimbă destinația pentru a nu te întoarce dezamăgit.

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [12.06.13 08:52:06] »

prea multă agitație pentru - la urma urmei - o simplă alegere greșită, cu așteptări total nepotrivite. Nu pot să nu remarc exagerările grosiere, inclusiv în fotografii, sforţarea de a (auto) explica "colericitatea" cu care a fost perceput hotelul şi cu care s-a "trăit" vacanţa.

Am crezut prima dată că indolența în documentare a indus aceste așteptări naive; e posibil totuși ca lipsa de cultură turistică să se manifeste în alt mod -prin egalizarea simplistă şi naivă a clasificării oficiale ("are tot 5 stele, trebuie să fie la fel ca la hotelurile X, Y, tot de 5 stele"), fără să se ţină cont de preţ (mult diferit la aceleaşi 5 stele, în Turcia). Posibil ca autorul să fi crezut că l-a apucat pe Dzeu de picior şi a prins un preţ la jumătate faţă de cele plătite anterior, aşteptându-se însă la aceleaşi condiţii precum la hoteluri de 2-3 ori mai scumpe

Chiar şi aşa, însă, ceva scârţie - extrem de puţine hoteluri din Turcia oferă, de exemplu, carne de porc (numărabile pe degetele unei singure mâini)... Sunt curios la ce hoteluri a mai fost autorul în Turcia - dacă a mai fost...

Naivitatea se plăteşte, oriunde în lume. În acest caz, printr-o vacanţă pe care autorul şi-a stricat-o singur, prin alegerea total neinspirată faţă de "standardele" (aşteptările sale).

urjanclaudiu [12.06.13 09:50:18] »

@adrian1275 Îmi pare rău că aţi făcut o alegere greşită şi că v-aţi stricat vacanţa dar... nu acesta este scopul ecoului meu.

Această afirmaţie mi se pare total neinspirată. Pe site mai sunt încă şase impresii referitoare la această destinaţie, toate cu note cuprinse între 9.40 şi 10, ceea ce înseamnă că există (cel puţin) şase persoane care au fost la acest hotel şi s-au simţit foarte bine. E drept, au fost anii trecuţi dar nu cred că lucrurile s-au schimbat radical de la un an la altul.

În aceste condiţii, îmi vine în minte o singură întrebare, pe care nu mă feresc să v-o adresez: acele persoane ar trebui să se simtă jignite de afirmaţia dumneavoastră?

Nikita [12.06.13 10:25:35] »

Am bilete luate la acest resort pentru august.

Am studiat zeci de site-uri si oferte inainte de lua la Sherwood, pe Tripadvisorsi Booking.com sunt din sute de review-uri pozitive doar foarte putine negative.

Daca acest resort este extraordinar pentru cei din vest englezi, germani sau chiar rusi nu vad de ce pentru unii romani poate fi chiar atat de rau.

Chiar nu a mai fost nimeni in perioada asta acolo sa infirme review-ul negativ? Pretul este unul mediu ar trebui sa stii la ce sa te astepti dar pentru categoria lui este unul din cele mai apreciate.

In septembrie voi reveni personal cu amanunte obiective si poze.

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [12.06.13 10:43:08] »

@Nikita: prețul nu este mediu, este mai degrabă înspre zona "low-cost". Comparația corectă trebuie făcută cu alte hoteluri din aceeași zonă (Lara, în cazul nostru), și nu cu toată Turcia în general, sau mai știu eu cu alte prețuri din Grecia, Bg etc.

Sunt de acord că nu e un preț mic ptr buzunarul "standard" al românilor, dar nu acesta este criteriul de comparație - așa cum am scris mai sus, când compari un preț îl compari cu prețurile din *acea zonă*.

Dacă vei analiza mai atent, vei vedea că Sherwood e situat mai degrabă în zona "entry-level" în Lara, împreună cu Kervansaray-urile și alte. (prețul ptr dbl std în Lara e, în septembrie, undeva între 1550-1600 și aproape 3000 euro (la Mardan); la Sherwood e 1690 euro, clar înspre Low-cost "de Lara")

Hotelul poate fi (și este!) totuși un hotel bun sau foarte bun pentru categoria de turiști căruia i se adresează! . Dacă ai așteptări înalte (de obicei pentru că ai fost la hoteluri din clase superioare), nu te vei simți, cel mai probabil, bine aici.

Cele de mai sus sunt un exemplu tipic de greșeală făcută dintr-o cauză pe care eu o numesc "cultură turistică în curs de dezvoltare" (eufemistic spus) a românilor. Nemții, englezii etc fac mult mai rar asemenea greșeli - ei știu să aleagă corect = hoteluri din clasa potrivită pentru ei.

Deborah77 [12.06.13 11:17:30] »

Si totusi, furia asta, dispretul fata de toata lumea - angajati ai hotelului, ceilalti turisti, noi astia de pe forum... nu-i tocmai in regula, zic si eu.

Cum naiba sa-ti strici in asa hal vacanta pt niste mofturi pana la urma? Care nu-i trebuiau (vezi periuta si televizorul), dar i se cuveneau, asa ca s-a enervat teribil pentru ele...

Iar cu carnea de porc, a fost cea mai tare faza, ma umfla rasul de cate ori imi aduc aminte .

adrian1275 [12.06.13 13:41:30] »

@Deborah77: repet: e clar ca nu ati inteles nimic din review... Refuzati sa vedeti o evidenta, nu v-ati obosit nici macar sa intrati pe site-ul oficial, as vedeti daca tot ceea ce spun eu - o NESIMTITA discrepanta intre ceea ce spun ca ofera si ceea ce ofera de fapt - este sau nu real. Continui cu carnea de porc, cand nu asta era ideea, ci doar IPOCRIZIA turcilor (a propos, pt toti semi-doctii: cel mai mare pacat in Islam, e IPOCRIZIA): respectam doar o parte din religie, pe care o alegem noi!...

@urjanclaudiu: nu, nu e nicio jignire, asa sunt: NESIMTITI! fomisti care rupeau usile sa intre la masa, care rezervau sezlongurile (un individ tinea ocupate 10 sezlonguri), de-aia cu ceafa groasa (rusi) cu silfide cu tocuri de 20 cm... ce sunt? Nu mafioti cu tarfe?

@timbru: daca ai fi citit, am scris ca am mai fost in antalya... in plus, nu sunt deloc indolent in documentare, doar ca aceasta s-a facut pe baza review-urilor superincantatoare facute de altii (greseala mea), pe tipicul celor de aici de pe site, care nu mai prididesc cu laudele si sa ma combata pe mine, pt ca mi-am spus o parere... E clar ROMANISM: TOTI trebuie sa avem ceva de spus, sa facem pe interesantii, sa ne bagam in seama!

NU INTELEG DE CE TOT POSTATI LA REVIEW-ul MEU!!!

Il cititi, il bagati sau nu in seama, nu ma intereseaza! Sunteti toti niste docti si filozofi ai turismului! Va doresc sa ajungeti la Sherwood si sa o muscati la fel de tare!

@Nikita: multa bafta, voi urmari sa vad daca dai si tu un 10,5 pentru ACEST hotel...

in final, pt toti: e ultimul meu post, ca nu am timp de pierdut cu toti cei care se baga in seama si, BINEINTELES, au si ei ceva de zis / comentat!

BAFTA

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [12.06.13 13:53:43] »

@adrian1275: sunt curios, la care alte hoteluri din Antalya ai fost? Aveau carne de porc? Dar fructe exotice?

Și - deloc în ultimul rând, în caz că răspunsurile la întrebările de mai sus sunt, cumva, afirmative - cât ai plătit pentru acel sejur?

Arya [12.06.13 14:02:19] »

si eu am aceeasi curiozitate privind experienta anterioara pe litoralul turcesc a autorului. asa am intelege mai usor nemultumirile acestuia referitoare la ce a primit la acest hotel comparativ cu asteptarile.

sev7 [12.06.13 14:08:08] »

E clar...

Lipsa carnii de porc si a papay-ei provoaca derapaje de limbaj si agresivitate in exprimare...

in rest... numai de bine!

Deborah77, dfdan2002, DoreD, if, moni.b, nicole33, Nikita, rentea, sev7, viodor, zsolt_tusnad
    Alte impresii din această RUBRICĂSherwood Exclusive Lara (ex Sherwood Breeze) :

• pagină generată în 0.049479007720947 sec