ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.06.2013
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 07.09.10
AUG-2010

Mai mult decat multumiti

Fiind primul concediu petrecut in Bulgaria vroiam sa fim multumiti, am incercat sa ne imformam cat de cat, pentru a lua decizia cea mai buna, noi oscilam intre Mimosa, Madara si Kristal.

A castigat Mimosa deoarece era cea mai aproape de plaja.

Am avut ceva emotii deoarece, dupa ce ne-am rezervat ne-am dat seama ca celelalte aveau comentarii mai bune.

Am plecat cu inima deschisa pe traseul Ploiesti - Giurgiu - Nisipurile de Aur, drumul a fost linistit.

Nu ne-a fost greu sa gasim hotelul, insa nu erau locuri de parcare, cred ca au in jur de 10 locuri la 600 de camere.

Problema s-a rezolvat repede, deoarece cineva a plecat la 5 minute dupa sosirea noastra si am parcat acolo.

Prima impresie a fost foarte buna, receptia era ok, ne-am cazat imediat, fara nicio problema, domnisoarele de la receptie au fost dragute.

CAMERA

Era cu vedere la mare, o sa pun si poze cu rasaritul pozat din terasa camerei noastre.

Dupa parerea mea era superba, maree, curata si luminoasa, mi-a placut enorm deoarece in urma cu un an fusesem la Central in Mamaia si era mai micuta, aici parca puteai respira.

Lenjeria curata, mocheta curata, bine aspirata, praful sters.

BAIA

Maricica, curata, cu cabina de dus, sampoanele si sapunurile au fost aduse o singura data, adica la sosire, fara uscator. Intr-o seara am cerut sampon la receptie si mi s-a explicat politicos ca nu se poate, avand in vedere ca am primit deja.

RESTAURANTUL SI MANCAREA

Restaurantul era imens, curat (se schimbau fetele de masa dupa fiecare familie care manca) si cu un aspect destul de elegant, erau cateva mese rotunde la care intrau multe persoane.

Erau doi barbati care supervizau toti angajatii, de la bucatar la cel mai nou chelner, n-am mai vazut dupa, la celelalte hoteluri la care am mai mers.

Daca stau bine si ma gandesc, s-a mancat foarte bine, am fost mai mult decat multumiti.

La MICUL DEJUN: clatite facute pe loc, oua ochiuri, omleta, produse de patiserie cu branza si diferite gemuri, mezeluri mai ieftine din pacate, branzeturi, legume, cereale, lapte, iaurt, miere, dulceturi si gemuri etc.

Au avut mereu supe, ciorbe, friptura de porc si pui, vita marinata, absolut delicioasa, salate de tot felul (de rosii, castraveti si varza), paste, pizza, cartofi natur, copti si prajiti, legume, orez, fasole, peste, chiftelute de toate formele, cam condimentate, ardei umpluti, etc.

La capitolul fructe nu a fost asa diversificat ca la Grand Hotel Varna sau Bay, mult pepene rosu si galben (cantitati mari), piersici, struguri, jumatati de banane.

Era imposibil sa nu gasesti ceva de mancare.

Am baut doar bere (foarte slaba), vin care era foarte bun, cafea si apa plata.

De bauturile de la dozator nu pot spune prea multe, dar nu aratau prea bine.

Curtea hotelului era extrem de mica, piscine care curgeau una in alta, cu 2 topogane, curate si bine intretinute. La piscina din mijloc era un bar ce avea o parte din scaune chiar in apa, puteai servi ceva acolo.

Piscina interioara rece.

Loby barul era destul destul de aglomerat.

Programul de seara destul de saracut, dar facut cu suflet si implicare totala din partea animatorilor.

Animatorii stiau romana destul de bine, noi (romanii) eram salutati primii in momentul in care incepea reprezentatia, frumos din partea lor.

Plaja era SUPERBA, cu nisip fin auriu.

Hotelul nu avea bar si sezlonguri pe plaja, asa ca a trebuit sa inchiriem unele.

Parcarea este marea problema la Nisipuri, foarte mare inghesuiala.

A fost o vacanta reusita la un pret bun!!!

Trimis de DanaRO in 10.06.13 17:34:06
Validat / Publicat: 10.06.13 17:54:43

VIZUALIZĂRI: 1502 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DanaRO); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 In dreapta era receptia
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

maria55 †
    [10.06.13 18:51:23]

@DanaRO, ai facut o alegere buna, hotel Mimoza fiind si pe lista mea, pt un mini sejur de Paste pt anul viitor.

Am admirat din strada (cea de la piscine, cu sens unic), atat piscinele cat si hotelul, chiar daca era spatele, receptia fiind pe o straduta in panta (usoara), desi era inceputul lunii mai, (Pastele de anul acesta), turistii erau in numar mare la balaceala din piscine!

In ceea ce priveste spatiile de parcare, da, e o problema majora in Nisipuri, iar cel mai urat gest pe care-l pot face bulgarii, este cel de a ridica masinile cu duiumul!

Fara sa exagerez, din 10 in 10 min. trecea cate un utilaj cu cate o masina ridicata si bineinteles cu numere de Romania... ca doar 10000 de turisti in Nisipuri nu erau veniti cu avionul!

DanaROAUTOR REVIEW
    [11.06.13 21:03:39]

@maria55: asa e, a fost placut si n-a costat prea mult.

E destul de primitoare curtea, insa e minuscula comparand cu ce am vazut dupa.

Pentru un sejur de Paste e perfect!!!

Da, ai parte de o intreaga aventura daca nu gasesti loc de parcare.

Apropo, au parcare proprie undeva la vreo 5 minute de hotel, e pazita si nu costa nimic atunci.

Statiunea Golden Sands este foarte aglomerata.

Vacante placute!!!

maria55 †
    [12.06.13 19:58:50]

@DanaRO: da, nici prea scump nu a fost ai dreptate. Noi am mers pt a doua oara la Hotel Shipka unde de fiecare data am avut parcare free... ceea ce a fost f multumitor, chiar daca locatia nu este una de top. Pt 3nopti cu AI am platit 75/e/pers si crede-ma nu a lipsit nimic ca noi sa ne simtim bine. Facem parte dintr-un grup caruia nu-i lipseste buna-dispozitie, poate doar in cazuri extreme, aici nefiind cazul.

Pt anul viitor am sa aleg Mimoza!

DanaROAUTOR REVIEW
    [29.06.13 09:17:43]

@maria55: e clar ca dv, familia si prietenii nu faceti parte din categoria persoanelor foarte pretentioase.

Asa suntem si noi, n-are rost sa ne transformam vacantele, care ar trebuie sa fie doar de relax, in momente de stres imens.

Asteptam un an intreg, asa ca trebuie sa profitam la maxim de ce ne ofera sejurul nostru.

Daa, preturile sunt foarte bune, chiar mici in comparatie cu Albena, am fost ieri la o agentie si am vrut sa rezerv la Kaliacra 4 *, am ramas masca cand mi s-a spus pretul, 1100 E pt 8 nopti, exagerat de mult dupa parerea mea, probabil mergi in Turcia cu bugetul asta.

L a Nisipuri sunt preturi foarte bune, numai ca noi am fost si acum vrem sa schimbam statiunea, cred ca va fi Sunny Beach.

Vacante placute in continuare!!!

DanaRO, maria55
    Alte impresii din această RUBRICĂMimosa Sunshine Hotel: