ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.06.2013
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 17.05.08
JUN-2013

Un concediu foarte reusit

Vad ca nu s-a mai scris un review la acest hotel foarte recent, insa este posibil sa nu fi citit chiar tot.

As vrea sa spun eu cateva cuvinte despre Limak Lara acum, la 2 zile de la intoarcere, cat amintirile sunt foarte "proaspete". Oricum este un loc ce nu se poate uita prea usor.

Am cautat foarte mult inainte de a face rezervare, in luna aprilie. Dupa 5 ani de Bulgaria, anul acesta am putut aloca un buget mai maricel concediului estival si am decis sa mergem in alta parte. Initial ne-am gandit la Corfu, insa dupa ce am citit si documentat, am ajuns la Turcia. Am mai fost in 2007 in Alanya si parca ne era dor de aerul Mediteranei...

Rezervarea a inclus si transferul Brasov-Bucuresti, operat de agentia tur operatoare, insa noi am ales sa mergem cu masina noastra si sa o lasam in aeroport, din motive ce nu au relevanta aici. Am vrut doar sa adaug acest amanunt pentru cei care ar fi interesati. Zborul (operat de Tarom) si transferul au decurs foarte bine. Ajunsi la hotel in jur de ora 16.30, am fost cazati in 5 minute. Prima surpriza placuta, ni s-a dat o camera superioara fata de pretul achitat. Rezervasem dubla standard si ni s-a dat suita cu jacuzzi (bucuria copilului :-). Dormitorul foarte mare, cu pat matrimonial mare si pat suplimentar, baie, jacuzzi. O alta baie cu dus si toate cele necesare (inclusiv papuci si halate de baie) avea intrare din living. Minibar dotat cu sucuri, apa, bere. De asemenea, fierbator de apa, apa plata, ceai si cafea la discretie (daca doreai sa ti le faci in camera). Suita avea vedere din 2 parti, una lateral la mare, spre hotelul vecin, Concorde, si cealalta spre una din piscinele interioare la care aveai acces direct coborand niste scari (voi incarca si poze). Chiar langa aceasta piscina era un bar cu terasa unde era foarte placut de servit o cafea/ceai/suc/etc

Curatenia in camera, schimbat prosoape, completat minibar zilnic. O singura problema am avut, cu tantarii, dar asta nu cred ca se poate pune pe seama hotelului. Am rezolvat si noi trecand strada si achizitionand de la farmacie cele necesare (lotiuni si creme antitantari).

Voi puncta in continuare aspectele cele mai importante ce cred ca intereseaza.

Restaurante - am luat masa in restaurantul principal, Zen, foarte bine dotat cu tot ce trebuie, mancarea foarte buna, pe toate gusturile cred (noi nu mancam carne, de exemplu). Foarte mult peste, la gratar, in aburi, salate, legume, fructe, compoturi, prajituri delicioase. Aici cred ca in majoritatea hotelurilor din Turcia e cam la fel. Suc de portocale fresh gratuit doar la micul dejun, in rest de la dozator sau imbuteliat (servit la masa). Bauturi relativ bune, aici cred ca se poate imbunatati calitatea. Cum noi nu suntem bautori de cursa lunga, am fost destul de multumiti. Ma refer aici la ce am servit noi: berea (Efes), vin rosu si alb, whisky (sotul :-), gin tonic si campari orange (eu :-). Cafeaua de la masa nu era chiar stralucita, cam slaba ptr gustul nostru cea servita de chelner, iar cea de la dozator era Nescafe, "baubila" dar nu grozava. Personalul din restaurant foarte amabil, cu foarte foarte mici exceptii, erau si unii chelneri tineri si cam zapaciti :-)

As mai vrea sa mentionez la acest capitol faptul ca existau zone separate cu meniuri dietetice, vegetariene, fara gluten, bufet ptr copii, asadar, pentru toata lumea.

La pranz se putea servi masa la cele 2 terase din apropierea plajei, in conditii foarte bune. Acolo am mancat fructe de mare excelente, erau de asemenea preparate din carne, branzeturi, salate, dulciuri.

Barurile - foarte multe, nu cred ca in 7 zile am trecut pe la toate. Se puteau servi inghetata, prajituri, bauturi, etc. Frumos pozitionate si dotate astfel incat sa te simti minunat.

Gradina hotelului mi-a placut foarte mult, bine ingrijita, seara aveau niste lampioane superbe pe alei si pe terase care te invitau la reverie.

Piscinele (multe, nu le-am numarat) erau foarte curate, ingrijite, in fiecare seara am vazut cum spalau gresia cu masina speciala de spalat. Noi nu am stat decat o data la piscina pentru ca suntem impatimiti ai plajei si marii (avem piscina super si la Brasov unde putem merge oricand :-)

La capitolul de intretinere zone si curatenie, turcii au un respect ce cred ca se regaseste in majoritatea hotelurilor de top (am vazut asta si la Delphin Botanik in 2007). O armata de oameni curata, spala, se tunde iarba, se aduna resturile, totul straluceste.

Plaja este mare si curata, (se stie ca este cu nisip, in Lara) sezlonguri suficiente. La acest capitol subliniez ca nu am vazut aglomeratie nicaieri, nici la piscine, nici la plaja, nici la baruri/terase. Mereu aveai unde sa stai, la orice ora. Foarte aerisit din acest punct de vedere, fara problema "pusului prosopului pe sezlong la prima ora" cum am mai citit ca se intampla sau cum am experimentat ani la rand in BG.

Chiar langa plaja exista 2 baruri care servesc sucuri, bere, bauturi, snack-uri, inghetata, si ce mi-a placut personal f mult, cafea turceasca. O bunatate.

Spectacolele de seara au fost foarte bune, atmosfera excelenta. Am vazut chiar in prima seara un show numit Mother Africa, dansuri specifice si muzica africana, apoi disco, in alta seara a fost spectacol cu samba (brazilieni autentici) si beach party cu foc de artificii. Deliciul copilului (dar si al nostru) a fost musical-ul Lion King, pus in scena de echipa de animatori a hotelului, foarte frumos!

Au fost si multe lucruri pe care le-am vazut ca exista dar nu le-am utilizat personal. Mentionez aici clubul pentru copii si mini-disco (baiatul nostru nu a fost interesat, poate e deja prea mare ptr asta), jocurile de la piscina, restaurantele a-la-carte.

Ce as mai vrea sa punctez in finalul acestui review, este atmosfera generala a hotelului, aerul zen si arhitectura specifica, in stil japonez, muzica de relaxare in surdina, pian mai ales, mirosurile speciale care iti incantau simturile.

As mai putea gasi cateva aspecte unde au cu siguranta multe de imbunatatit. Oricum, ne-au sunat in camera, de la receptie, de 2 ori, sa ne intrebe daca totul este bine si daca avem vreo problema. Sunt clar preocupati sa isi imbunatateasca serviciile.

Si era sa uit: in 7 zile am detectat doar 2 familii de romani, probabil ca mai erau dar nu ne-am intersectat cu ei. Am auzit tot sejurul doar germana, engleza, olandeza si rusa.

Inchei aici cu mentiunea ca am regretat sederea scurta. Recomand cu toata increderea acest hotel si raspund cu drag la alte intrebari daca vor exista.

Trimis de corina75 in 10.06.13 11:33:21
Validat / Publicat: 10.06.13 15:28:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Alanya, Delphin Botanik

VIZUALIZĂRI: 5724 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (corina75); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere hotel Limak si vecinul Concorde, din apropierea plajei
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 86.40 EUR pe cameră

[06.07.13 06:23:01]

Este un hotel galagios? Sau sunt probleme cu zgomotul de la hotelurile invecinate? Noi ne dorim un concediu linistit, in care sa ne putem odihni. Te rog, un raspuns...

[06.07.13 13:43:09]

@danaswiss: Nu, nu as spune ca este galagios. Dimpotriva. Insa sunt zone si zone, depinde ce doresti sa faci. In interiorul hotelului nu am auzit galagie, dimpotriva, la restaurantul principal muzica este in surdina si este zen ca si hotelul :-)

La piscina insa este mai multa galagie, mai ales in timpul programelor.

Pe plaja nu este aglomerat, mai fac galagie cei care joaca volei sau copilasii.

Nici mie nu imi plac aglomeratia si zgomotele puternice, dar crede-ma ca nu imi amintesc sa ma fi deranjat ceva de genul acesta la acest hotel.

[07.07.13 06:50:54]

@corina75: Multumesc pentru raspuns. Te rog sa ma mai ajuti si sa imi raspunzi, daca doresti, la cateva intrebari: Noaptea v-ati putut odihni? Nu ati avut probleme cu zgomotul produs de muzica de la discoteci? Sau de la hotelurile vecine?

Pe plaja, nisipul este fin si apa marii limpede si curata? Intrarea in apa este lina?

Te rog sa imi scuzi insistenta, dar vreau sa aleg cea mai buna varianta pentru concediul in Turcia de anul acesta si sa nu am surprize neplacute.

Review-ul tau mi s-a parut a fi foarte bun si m-a facut sa apreciez acest hotel si sa incerc sa aflu mai multe detalii care sa ma ajute sa iau o decizie de vacanta.

Multumesc mult pentru amabilitate si intelegere.

[07.07.13 14:23:25]

@danaswiss: Buna, cu cea mai mare placere raspund la intrebarile tale: -).

Asadar, punctual:

-Noaptea ne-am odihnit foarte bine, nu am auzit zgomote gen muzica de disco. Intr-o singura noapte am fost treziti de vecinii de palier, niste englezi. A fost o problema medicala pentru ca am sunat la receptie si deja chemasera medic. Nu am aflat ce s-a intamplat si nici nu am iesit din camera: am invatat ca trebuie sa-ti vezi de treaba ta. Bineinteles ca asta a fost un eveniment izolat, nicio legatura cu hotelul.

Ceea ce e bine de stiut este ca zona de spectacole este departe de hotel, spre plaja, si toate boxele sunt orientate catre mare, in asa fel incat chiar daca stai langa hotel, afara, nu auzi ce se intampla acolo, sau foarte incet. Doar daca te apropii de zona sau daca esti acolo efectiv. Deci este foarte bine "gandit" aspectul. Se gandesc la toate aceste amanunte, stai linistita. In ultima seara acolo chiar comentam intre noi pe acest subiect. Era spectacol in aer liber si cand am plecat de acolo, in zona piscinelor de langa hotel, la unul din baruri, era muzica live cantata de un band, si totul era atat de feeric si de "altceva". Pe urma ne-am dus in sala de jocuri sa indeplinim si dorinta copilului, adica un joc de biliard, iar acolo era alta atmosfera, alta muzica.

Ce sa zic, concluzia este ca fiecare poate merge in locul unde se simte cel mai bine, sa-si petreaca seara dupa dorinta, fara sa fie deranjat de alte spectacole ce au loc in apropiere.

De la hotelurile din jur nu razbate nimic. Seara se aude cand au si ei spectacole, dar crede-ma ca nimic deranjant, asurzitor sau dat la maxim. Spatiile sunt foarte largi, distantele relativ mari, nu te calci cu nimeni pe picioare.

-plaja este foarte buna, lata, cu parasolare, sezlongurile destul de comode, adica marginile din plastic si interioarele cu un fel de plasa deasa, pe care pui prosopul de plaja din dotarea hotelului. Poti sta deci si la soare dar ai si umbra cata vrei sub parasolar. Desi hotelul era plin, nu am avut probleme in a gasi locuri libere (sezlonguri) la plaja, la fel la piscina, masa, etc. Pontonul are si el destule sezlonguri, umbrele, dus, daca doriti sa stati acolo. Plus frigiderul cu apa plata la 0.5l, la discretie.

Apa marii era limpede si curata cand am fost noi, intrarea destul de lina, cu un mic prag de nisip ceva mai inalt, "construit" de valuri. Lara este una din cele mai bune plaje din Turcia.

Daca mai ai intrebari, raspund cu placere. Eu inca am o nostalgie ramasa dupa acest concediu, anume, aceea ca nu am stat mai multe zile: -) Daca ar fi sa aleg dinnou nu as ezita, crede-ma. Dar decizia e a ta, sunt multe hoteluri bune, altele poate si mai bune, depinde si de bugetul de care dispui si de ce iti doresti.

[08.07.13 14:50:42]

corina75: Multumesc mult pentru raspuns si pentru amabilitate. Mi-ai transmis informatii foarte la obiect, exact ce voiam sa stiu. L-am trecut deja pe lista hotelurilor preferate. Ramane acum sa aleg, si... este foarte, foarte greu! : -)) Cred ca aici ar fi super...

ancaelena10
    [11.07.13 14:14:13]

@corina75: Buna ziua,

Noi am mai fost in Turcia, inclusiv la Concorde, si ne-a placut foarte mult. Intrebarile mele:

1) Ce nu am vazut foarte bine din poze este daca acest hotel are si gradini (flori), spatiu de plimbare, hamace din loc in loc. Pentru mine este foarte important sa avem o gradina mare, flori multe si variate, loc de plimbat

2) au cort turcesc - din acela in care se gatesc placinte turcesti, ceai turcesc

3) ati reusit sa rezervati camera cu vedere la mare? mi-au spus de la agentie ca nu se poate, ca distributia camerelor se face la receptie

4) au seara festiva, artificii? etc La hotelurile in care am mai stat, de obicei sambata era o seara mai deosebita

5) Seara este doar spectacol sau si petreceri (eventual tematice) ?

6) Restaurantele a la carte sunt contra cost?

7) am vazut un leagan intr-o poza... banuiesc ca sunt mai multe, din loc in loc?

Multumesc mult pentru detalii

[12.07.13 09:26:44]

@ancaelena10: Buna, sa-ti raspund punctual:

1+7) Hotelul are o gradina mare, spatiu de plimbare suficient zic eu, multe flori, seara sunt foarte frumos puse in valoare aleile si spatiile verzi, prin lumini colorate. Hamace nu cred ca erau sau poate nu le-am vazut eu, dar erau balansoare din acelea mari cu perne pe ele.

2) Nu era un singur loc unde puteai gasi produse specific turcesti. Gozleme, ayran, cafea turceasca erau si la barul de pe plaja, si in alte locatii. Dar nu era amenajat ceva gen "cort" special pentru asta.

3) Nu, nu am rezervat camera cu vedere la mare, intr-adevar de la agentie ni s-a spus ca nu se poate face asta in sistem. Pe voucherul nostru scria dubla standard si atat, si am primit suita cu jacuzzi: -) care avea vedere (balcon) spre hotel Concorde si intrarea in hotel Limak (se vedea si marea din lateral, putin..., si o alta vedere (tot balcon, mare), spre piscina interioara a suitelor. Sincera sa fiu, mie imi place sa vad marea de pe plaja, adica nu sufar prea tare daca nu o vad din hotel: -)

4) Da, a fost si seara festiva, spectacol de samba autentic urmat de beach party si foc de artificii. Foarte frumoasa atmosfera.

5) In fiecare seara sunt spectacole, urmate de disco sau alte programe (bingo, de exemplu), functie de specific. La seara turceasca a fost expo cu vanzare haine, matasuri, dulciuri si alte produse.

6) Unele restaurante a la carte sunt contra cost, unele nu. Noi nu am avut curiozitatea sa mergem, adica restaurantul principal (Zen) ne-a incantat suficient cu destule si diverse preparate.

Sper sa iti fie de folos detaliile.

Cu drag,

Corina

celena2
    [28.07.13 16:21:36]

Buna Corina75,

Am si eu o intrebare: dupa eliberarea camerei, pina la ora transferului la aeroport se mai poate consuma ceva free of charge sau contra cost?

Te intreb, pentru ca sunt situatii in care transferul se face dupa amiaza tarziu si daca ai 4-5 ore de asteptat te cam costa... (daca nu e free).

[28.07.13 16:43:05]

@celena2: Buna,

Noi am plecat la ora 14 din hotel, asa ca nu am stat decat 2 ore dupa ce am eliberat camera (la 12, regulamentar .

Dupa ce am lasat bagajele la camera de bagaje am plecat intr-un ultim tur de hotel.

Am mers la masa la restaurantul principal (care se deschidea la 12:30), apoi la unul dintre barurile din apropierea plajei unde am servit inca o cafea turceasca si un suc... Nu ne-a intrebat nimeni nimic si nu s-a pus o secunda problema sa se uite cineva "altfel". De altfel, cred ca am scris in review ca nu am avut deloc bratari.

Nu cred ca e vreo problema daca transferul este mai tarziu, mi s-a parut un hotel prea "fin" ca sa se preteze la "urmariri de turisti care au predat camera".

Ei stiu ca toti pleaca pana la urma, au zbor la o ora anume, nu isi bat capul cu aspectul asta...

Aaa, si mai e ceva...cand am predat cardurile camerei, receptionerul m-a intrebat nr camerei, si apoi, uitandu-se pe calculator, mi-a adresat un zambet larg si un "Hi, Corina, everything ok? We hope you enjoyed staying here!" Si apoi, dupa ce i-am raspuns ca toate bune, ne-a urat calatorie placuta si ..."waiting for seeing you again in Limak Lara!". Ceea ce mi s-a parut frumos, obisnuita fiind cu acreala bulgareasca din ultimii ani :-))

celena2
    [29.07.13 05:24:05]

@corina75:

Corina, multumesc mult pentru raspuns. Super review! De mult am adaugat Limak in "wishlist": -), cred ca el va fi alesul... : -)

[29.07.13 09:24:18]

@celena2: Ma bucur ca ti-a placut. O sa-mi faca placere sa citesc si impresiile tale, "dupa": -)

Vacanta placuta!

Bmona
    [08.08.13 17:22:04]

Buna!

As dori sa stiu daca exista posibilitatea conectarii prin cablu in camera la internet? Exista mini club pentru cei mici? Fetita noastra are 5 ani si adora locurile de joaca!

Multumesc anticipat!

[10.08.13 13:15:25]

@Bmona: Buna,

Nu stiu daca exista si posibilitatea conectarii prin cablu la internet, insa wifi sigur merge, am intrat de pe telefon si functioneaza pe baza de numarul camerei si nume: -)

Pe plaja erau disponibile si retelele hotelurilor invecinate, cu semnal mai slab insa unele erau open si mergeau.

Mini club exista, era foarte populat de pici de toate varstele, ii vedeam si ziua pe plaja dar mai ales la mini disco la ora 20. Faceau concursuri diverse, animatoare erau (bineinteles) rusoaice.

Bmona
    [12.08.13 08:04:24]

@corina75:

Multumesc mult!

Toate cele bune!

gioko
    [14.09.14 17:29:40]

@corina75: buna... pt ca am vazut ca ai scris cel mai edificator ecou la aceasta sectiune su ai raspuns cu amabilitate tuturor ecourilor, as dori sa intreb si eu ceva: cum este distractia seara si nu ma refer la cea de la amfiteatru ci la cea de dupa.

In 2011 am stat la Concorde adica gard in gard cu Limak Lara si nu se auzea nici-un zgomot... liniste mormantala ca la sanatoriu.

Anul acesta am fost la Limak Atlantis unde m-am simtit demential si asta din cauza distractiei pe care am apreciat-o la maxim (vezi reviewul meu la aceasta sectiune).

Acolo aveam party-uri in fiecare seara dupa spectacolele de la amfiteatru... si toata lumea dansa ba la terasa de la piscine ba pe plaja (latino party, retro party, white party... sau seri cu muzica live sau cu dj)... iar animatorii au fost extraordinari.

Din aceste perspective as vrea sa-mi nuantezi cum erau serile pe acolo... pt ca vreau sa iau in calcul acest resort pt viitor intrucat pare mai aspectuos si mai modern ca si arhitectura ca cel din Belek.

Multumesc anticipat.

ancab67, ancaelena10, Bmona, celena2, corina75, danaswiss, gioko