ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.06.2013
ÎNSCRIS: 23.08.10
MAY-2013

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Vacanta destul de placuta la Sonia Village

Cu mare nerăbdare am aşteptat aceasta vacanţă mai ales că avusesem ultimile luni pline de muncă si agitaţie.

Am plecat din Timişoara în jurul orei 4,30. Drumul a fost lejer, nu aglomerat, aşa că în jurul orei 15,30 ne aflam la recepţia resortului Sonia Village din Gerakini. Sigur că sunt lungi cele 11 ore de condus, mai ales că nu am făcut decât două pauze. Am respectat, însă, toate restricţiile impuse de semnle de circulaţie privind viteza. În Serbia am plătit pe două porţiuni autostrada, o dată 5 euro şi a doua oară 2 euro. Pe porţiunile de autostradă din Macedonia nu s-a încasat în monede de euro (ca şi în anul precedent), a trebuit plătit cu bancnote de euro sau denari. Aşa că am dat, la prima poartă, o banconotă de 5 euro şi am primit rest 250 denari si o chitanţă de 50 denari, costul autostrăzii. La următoarele porţiuni de autostradă am plătit 60 denari şi apoi 50 denari.

Sejurul nostru a fost pentru 10 zile, în perioada 25 mai – 04 iunie, cu servicii all inclusive şi a costat 242 euro/ persoana, achiziţionat înca din luna noiembrie 2012, cu 40% reducere. Verişorii mei, au avut 5 zile cu servicii all inclusive si 5 zile cu demipensiune, şi-au început sejurul din 28 mai. La sosire, la recepţie, li s-a facut o propunere de plată a diferenţei pentru all inclusive de 50 euro de persoană, în total 200 euro pentru cele 4 persoane, cazate în două camere duble, şi folosirea a două sezlonguri şi o umbrelă gratuit la plajă. Oferta a fost mulţumitoare, aşa că a fost acceptată.

Resortul este format din mai multe clădiri aşezate pe o colină. Clădirile sunt cu doua etaje si parter. Noi am primit camera 415, la etajul 1, din corpul D, în imediata apropiere de recepţie, piscină si tavernă, cu privire la mare. Cred că majoritatea camerelor sunt cu privire la mare.

Camera este suficient de mare, luminoasă, dar parcă cu mobilier prea puţin. Dulapul nu este prea încăpător şi prost compartimentat, la bara de agăţat umeraşele ajungeau doar oamenii mai înalţi. În cameră sunt o masuţă cu oglindă şi cu un scaun, doua paturi twin cu saltele confortabile, o altă mică masuţă şi un frigider destul de încăpător. În camera este şi aparat de aer condiţionat, pe care însă nu l-am folosit pentru că nopţiile erau destul de răcoroase. Uşa spre balcon este dotată si cu plasă contra insectelor... pe micile furnici, însa nu le oprea nimic să se plimbe în voie şi prin cameră.

Baia nu este foarte mare, are vană cu perdea, si un lucru foarte bun... are geam cu sită contra insectelor.

Balconul destul de spaţios, cu trei scaune si măsuţa. Fiecare balcon avea în dotare o sârma cu clestişoare pentru uscat rufe.

Curaţenie se facea zilnic în cameră şi pe balcon. Lenjeria de pat şi prosoapele au fost schimbate de 3 ori în perioada sejurului. Am avut doua prosoape mari, doua mici şi doar un singur prosop pentru picioare. Deşi eram doua persoane, în baie au fost un singur şampon şi un singur gel de duş şi acelea în flacoane foarte mici. Pe toată perioada sejurului nu am mai primit alt şampon sau gel de duş. Parcă şi hârtia igienică era cu „porţia”. Atât lenjeria cât şi prosoapele nu erau toate la fel de noi... cam neplacut să vezi ceva alb, ca spuma laptelui şi altceva mai de culoare gri...

Piscina este micuţa, dar cu apă foarte curata. În jurul piscinei sunt suficiente sezlonguri... pe care nu am vazut să le cureţe cineva... aşa ca nu arătau prea bine... La piscină dimineaţa nu prea am văzut lume. După amiază, în general, erau părinţi cu copilaşi care erau super încântaţi de apa piscinei.

Drumul pâna la mare nu este lung, dar este destul de în pantă şi pentru mine a fost cam incomod. Plaja este cu nisip, nu foarte fin, si cu foarte mici pitricele. Apa mării a fost curată si relativ caldă, bună pentru iubitorii de înot. Plaja nu a fost foarte curată şi nici nu am vazut pe cineva să facă curăţenie pe acolo.

Sezlongurile sunt legate câte doua de o umbrelă. Mie mi se par mult prea puţine sezlonguri si extrem de apropiate unele de altele, astfel încât nu-ti conferă nici un pic de confort, iar de intimitate nici nu mai poate fi vorba. Teoretic cei de la all inclusive au sezlongurile gratuit, dacă mai rămân libere de la cei ce au servicii cu demipensiune, care trebuie să le plătească cu 3 euro/zi. Cei de la all inclusive, daca doresc sezlonguri gratuit, în fiecare zi, la ora 7, trebuie să meargă la recepţie, să lase un depozit de 10 euro, primesc cheia de la sezlonguri (unde mai este liber), iar seara cheia trebuie dusă la recepţie unde li se restituie cei 10 euro. Eu prefer serviciile all inclusive tocmai ca să nu mai am grija banilor si a unui program riguros. Aşa că am solicitat plata sezlongurilor pe perioada sejurului. Bucurie mare pentru cei de la recepţie că cineva vrea să platească!!! 9 zile*3 euro, 27 euro si pentru că tot aveam all inclusive am solicitat un mic discount, aşa că am plătit doar 20 euro. Când am ajuns la sezlongurile de la plaja... surpriza!!!... erau aşezate bine, în pantă... Am stat ce am stat... si m-am dus iar la recepţie... am primit cheia de la alte sezlonguri... acestea nu mai erau în pantă, erau în primul rând, lânga apa mării... Bucurie mare!!! Dar de scurtă durată... Iubesc copilaşii şi nu ma deranjează prezenţa lor... numai ca aceştia aveau nişte părinţi extraordinar de gălăgioşi... Pe mine personal, mă nemulţumeşte să aud că noi, românii avem un comportament mai putin civilizat. Gălăgioşii nu erau români, erau sârbi. Sârbii erau pondere în acest resort, apoi, bulgarii şi pe final erau românii, ruşii, nemţi. M-am mai plimbat şi în stânga... şi-n dreapta... şi-am “ochit” un mic golfuleţ cu doar 4 sezlonguri şi 2 umbrele. Locul era deosebit de frumos si liniştit. Apa mării lăsa un pic de dorit, în sensul că era mai cu bolovani si chiar cu alge în unele zile. Cum găsisem locul perfect pentru sufletul meu, m-am dus din nou la recepţie. De a doua zi am stat în acel golfuleţ. Şi verişorii mei au fost din cei “privilegiaţi” şi au primit, când au venit, celelalte doua sezlonguri.

Masa se serveşte în restaurant climatizat. Nu este terasă unde se poate servi masa, aşa că fumătorii mai stăteau pe la uşa restaurantului la câte o tigară şi o cafea.

Felurile de mâncare nu au fost multe si variate, dar asta ne-a “ajutat” să nu stăm mult pe gânduri în a alege. Grătar a fost doar sâmbată, în ziua sosirii. În restul zilelor a fost peşte, friptură de raţă, de vânat, de pui, musaca... cartofi prăjiţi, copţi, orez... ca aperitiv diverse salate... Au fost în general mâncăruri gătite, nu minuturi de restaurant. Mâncarea a fost deosebit de gustoasă, mereu caldă, iar tăvile se umpleau mereu. Supe, în general supă cremă, a fost atât la prânz cât si seara. Primele două zile nu au fost fructe la masă, era doar un fel de prăjitură. Apoi au aparut şi fructele şi câte doua feluri de prăjituri şi din când în când şi îngheţată.

În restaurant este şi un bar cu băuturi alcoolice şi răcoritoare ce se puteau servi la prânz şi cină. Răcoritoare au fost de două feluri, suc de portocale şi de mere, cafea un singur fel.

La piscină este un bar cu băuturi răcoritoare, bere si cafea la filtru. Pentru cei cu servicii all inclusive barul are program 10-18, iar pentru cei ce plătesc consumaţia, barul este deschis până la ora 19.

Taverna este deschisă de la 11 – 24, dar pentru cei cu all inclusive servirea la bar se face pâna la ora 22,30 cu băuturi răcoritoare, alcoolice, bere, vin, cafea expreso, cafea filtru. S-a întâmplat să solicit o bautură la bar la ora 22,45 (efectiv nu mi-am dat seama ce oră este)... am primit băutura dorită... după care mi s-a atras atenţia în mod politicos, că pe viitor, să ţin cont de oră... M-am cam jenat, aşa că a doua oară nu s-a mai întâmplat să nu mă uit la ceas.

La tavernă se pot servi, contra sumei de 5 euro, atât la prânzul cât şi la cina, pizza, musacă grecească, cartofi prăjiti cu cârnaciori, la fiecare fel de mâncare fiind inclusă şi salata în preţ.

Priveliştea de pe terasa tavernei este una superba de unde poţi admira marea. Seara se văd deosebit de interesantele lumini de pe braţul Kasandra.

Seara, de la 21,30 pâna la 22, o singura animatoare, şi aceea bulgăroaică, aduna copilaşii si făceau minidiscotecă. În o singura seara au avut şi adulţii activitate şi aceea a fost bingo. Dar cine să participe dintre noi, că doar bulgăreşte nu ştiam... iar engleza pe care o vorbeau, o înţelegeau doar ei... cei doi bulgari care erau singurii animatori...

Pentru cei cu servicii all inclusive, între orele 15 şi 17 se putea servi la tavernă îngheţată şi unul sau două feluri de chec.

În resort mai este un mic magazin cu suveniruri, în incinta căruia sunt 2-3 computere cu acces contra cost la internet, dar nu ştiu preţul. În camera internetul este gratuit, doar daca ai laptop şi cablu de acasa, daca nu se poate achiziţiona cablu de la recepţie, la preţul de 3 euro. Pentru telefon mobil internetul este contra cost, dar nu ştiu să spun cât este preţul.

Resortul Sonia Village are aprox 140 camere şi este o afacere de familie. Uşor se pot recunoaşte membrii familiei, nu au ecusoane sau uniforma. Tatal, un barbat cred că in jur de 75 de ani, înainte de ora 7 mergea la piscina şi verifica daca totul este in regula, ba chiar uneori am vazut ca si muncea pe acolo. Apoi se urca la volanul Logan-ului papuc si probabil mergea la cumpărături. Pe soţia dânsului nu am remarcat-o, dar banuiesc că şi dânsa avea o contribuţie în bunul mers al afacerii. Cei doi fii ai lor erau mereu prezenţi, unul la recepţie si celălalt în restaurant şi la tavernă. Dar nici o data nu i-am văzut pe fraţi împreună. Soţia celui ce se ocupa de restaurant vindea în micul magazin din resort. În ultima seară a sejurului nostru, cel ce se ocupa de restaurant şi-a sărbatorit, la tavernă, ziua de naştere... pe tortul ce era pe masă se vedea o lumânare cu cifra 50. La masa aceea cred ca era numai familia, un grup de aprox 10-12 persoane, ce petreceau în linişte. La orele prânzului membrii familiei mâncau cu noi în restaurant. Rar serveau masa de seară în restaurant, dar vedeam că preferă să servească cina la tavernă.

Angajaţii aveau ecusoane. Oamenii ce se ocupau de curaţenie si cameristele aveau tricouri portocalii inscripţionate „Sonia Viilage family resort”.

Toţi membrii familiei mi s-au părut oameni modeşti. Parcă singura lor preocupare era să-l facă pe turist să se simtă cât mai bine. La fel şi angajaţii erau deosebit de amabili cu turiştii. Am observat însă că toti, proprietari sau angajaţi, munceau deosebit de mult, dis de dimineaţă pâna noaptea târziu.

Notă contrastantă cu toţi aceştia, era cel ce servea la barul de la piscină. Nu avea ecuson si de aceea deduc că este vreun nepot, mai puţin dat pe brazdă. Avea un comportament total neadecvat, lipsit de profesionalism. Te făcea să te simţi că-ţi face un favor când te servea cu un pahar de suc sau cu o cafea.

În ultima zi a sejurului meu, tatăl, proprietrul, supraveghea câţiva muncitori care au început să mai pună pe plajă sezlonguri si umbrele. S-au apucat de muncă în jurul orei 10,30, exact în golfuleţul în care stăteam noi. Nu şi-a cerut nimeni scuze că ne-a deranjat... ne făceau semne să ne dăm mai la o parte... Nu mi s-a părut potrivită atitudinea aceasta... dar asta este... ei erau „stăpânii”... urmau să vină alţii turişti pe care să-i bucure si mulţumescă...

Nu am avut parte de răsfăţul de care ne-am bucurat în alte locaţii. Pentru serviciile pe care le-am avut se potrivea mai bine „all inlclusive light”. Vremea însă a ţinut cu noi, nu a fost decât soare, fără ploi... dar a fost mereu vânt... Apa mării... cred că mai mult de o oră, nu am văzut-o linistită, fără valuri. Pe mine tare m-a deranjat vântul şi asta mi-a cauzat un mare disconfort.

Una peste alta, am avut o vacanţa reuşită.

Trimis de hlli in 09.06.13 22:09:30
Validat / Publicat: 09.06.13 23:54:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Climera Simantro Beach, Sani, Kasandra Mediterranean Village, Paralia Katerini

VIZUALIZĂRI: 4457 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (hlli); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 De ce oare in toate vacantele sunt prezente langa restaurant si pisici?

M'Liviu
[06.07.13 07:52:49]

Am observat ca de fiecare data reusesti sa gasesti un pret f bun ptr Grecia evident il iei si foarte din timp. Imi poti da numele agentiei te rog. Zi mi te rog in aceasta perioada a lunii mai cum este temperatura ziua. Banuiesc, ca seara este mai racoare dar ziua?

______

Notă WM: Atenţie, este interzis să se menţioneze numele agenţiilor de turism. Acestea pot fi trimise însă prin intermediul mesajelor private.

[06.07.13 09:39:26]

@m liviu, in perioada sejurului nostru temperatura aerului a fost si pana la 28 grade, apa 21-22. Seara a fost placut, nu a fost frig, chiar in cateva seri a fost foarte cald. Singurul mare disconfort pentru mine a fost vantul. Parca tot timpul a batut vantul!!!

De multi ani, vacantele mi le petrec in lunile mai si septembrie pentru ca temperatura aerului este mai usor de suportat pentru mine.

Si bineinteles ca si preturile sunt mai scazute in aceste perioade.

Iti transmit prin mesaj privat numele agentiei.

Sa auzim de bine!!!

[03.08.13 18:29:59]

Buna ziua!

Referitor la internetul din camera hotelului, am inteles ca trebuie dus cablu de acasa sau cumparat de la receptie. Puteti sa imi spuneti va rog despre ce cablu este vorba... de la laptop la router, sau ce fel? Multumesc

[03.08.13 20:45:14]

@Antonia1706, in camera nu este router. In camera vei gasi o priza in care se introduce mufa (ca si cea de la router) si cu cealalta parte a cablului se face conexiunea (usb) la laptop. Cred ca pretul unui astfel de cablu la noi este in jur de 5-6 lei. Mie mi se pare mult 3 euro, costul pe care ar trebui sa-l platesti la receptie daca nu ai cablu luat de acasa.

Vacanta placuta sa ai!!!

[04.08.13 12:35:06]

@hlli: Multumesc mult! Daca se poate, imi puteti descrie traseul pe care l-ati ales pana la hotel, va rog? Ma intereseaza mai mult prin Serbia, daca ati ocolit Belgrad, sau ati luat o alta varianta?

[04.08.13 12:55:15]

@Antonia1706, daca alegi sa mergi prin Serbia, cu trecerea granitei la Stamora Moravita, traseul este Vrsac-Bela Crkva-Kovin-Smederevo. La Smederevo urci pe autostrada si nu mai sunt probleme. Iti sugerez ca drumul pana la autostrada sa-l faci pe lumina, pentru ca desi sunt indicatoare si poate ca mergi cu GPS, calitatea drumului nu este prea grozava. In rest drumul este bun, nu implica probleme, in mare parte este pe autostrada. Cum v-ati gandit, mergeti de acasa fara o oprire de-o noapte pe traseu?

Sper sa te simti bine la Sonia Village si sa ai o vacanta frumoasa. Ultimile impresii despre aceasta locatie nu sunt pozitive. Eu cred ca reusita vacantei este influentata si de membrii grupului.

Sa auzim de bine!!!

[04.08.13 13:27:39]

@hlli: Inca nu ne-am gandit, dar probabil vom porni sa mergem pe timp de zi pana la autostrada. Eu sunt de parere ca in orice loc sunt si aspecte pozitive si negative.

Multumim pentru informatii si urari. O vara frumoasa in continuare!

Antonia1706, hlli, M'Liviu
Alte impresii din această RUBRICĂSonia Village Resort Hotel: