ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.06.2013
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 03.03.13
JUN-2013

O surpriză foarte plăcută

Am făcut rezervarea apartamentului cu mult timp înainte, de unde şi preţul aproape incredibil.

Locaţia este excelentă, în zona centrală a Larnacăi, la 3-4 minute de plaja Finikoudes şi de staţia de autobuze pentru aeroport, Limassol, Nicosia, sau Aya Napa.

Fiind prima oară când rezervam un apartament cu bucătărie utilată, am fost oarecum derutat de unele comentarii de pe Internet referitoare la curătenie, gândaci, etc.

Am fost surprinşi să găsim o locaţie de o curăţenie exemplară, fără nici un fel de comentariu negativ.

Apartamentul este format dintr-o bucătărie cam de 15 mp. cu un front de lucru utilat cu o chiuvetă din inox, un aragaz electric cu două ochiuri, frigider, veselă completă, tacâmuri, oale, cratiţe, tigăi, cam tot ce ai nevoie la gătit. De asemenea, există un cuptor electric, prăjitor de pâine şi cana-fierbător. Nu am prea gătit noi, pentru că am preferat să gustăm deliciile bucătăriei cipriote la tavernele unde mâncau localnicii, dar toată vesela folosită era spălată zilnic de personalul de curăţenie.

Grupul sanitar are duş chiuvetă şi WC. Debitul apei calde este cam anemic, dar asta este o boală generală în Cipru.

Camera, de aprox. 20 mp, este mochetată, are tâmplărie de aluminiu, un balcon privat cu masă şi scaune, 2 paturi mari şi confortabile, un dulap mare, un televizor LCD mediu, dar cu programe putine, aer condiţionat gratuit şi un seif la 2 euro pe zi. Prosoapele păreau noi şi au fost schimbate schimbat zilnic. Lenjeria, impecabilă, a fost schimbată la 3 zile.

Din păcate, zgomotul străzii nu poate fi evitat decât închizând uşa de la balcon. Din fericire, sunt mai puţine scutere decăt în insulele greceşti. Singura sursă de zgomot absolut groaznică este o maşină antediluviană de măturat străzile, care îşi face rondul zilnic la 4 dimineaţa.

Deoarece suprafaţa vitrată de la bucătărie dă într-un hol deschis, există posibilitatea aerisirii prin acea parte.

Vă recomand să luaţi de acasă un aparat de ţânţari şi niste pastile.

Noi am făcut-o şi nu am regretat. Un ţânţar ne vizita în fiecare seară şi pleca dezamăgit.

Apartamentele al căror ultimă cifră este 1,2, 3,4, 5 sau 6 sunt orientate astfel încât sunt ferite de soare, fiind o opţiune recomandabilă.

Fiind o afacere de familie, personalul este deosebit de amabil.

Per total, a fost un sejur foarte plăcut, în nişte condiţii care exced cu mult clasificarea de 2 stele, la un preţ mai mult decât rezonabil şi în nişte condiţii mai bune decât la mult lăudatele hoteluri de peste stradă.

Dacă veţi avea răbdare şi veţi accesa nişte motoare de căutatre hotelieră englezeşti, veti găsi tarife sub cele de pe saitul hotelului.

Trimis de Silviu Lache in 09.06.13 12:37:34
Validat / Publicat: 09.06.13 13:49:32
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CIPRU

VIZUALIZĂRI: 4489 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Silviu Lache); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Puteţi vedea locaţia foarte bună
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 34.20 EUR pe cameră

webmaster87 [09.06.13 13:26:35] »

@Silviu Lache:

Silviu Lache [09.06.13 17:10:37] »

@webmaster87: Da, este OK.

Am postat câteva poze, inclusiv o schiţă cu amplasarea.

Toate cele bune,

Silviu Lache

Silviu Lache [09.06.13 17:14:29] »

@Silviu Lache: Am uitat să menţionez WiFi gratuit în tot hotelul.

webmaster15 [09.06.13 17:16:49] »

Fotografiile postate îţi aparţin? Adică le-ai făcut tu, sau sunt "împrumutate" de pe net?

Silviu Lache [09.06.13 17:49:57] »

@webmaster15: NU imi aparţin. Sunt de pe net.

webmaster15 [09.06.13 18:00:52] »

Bănuiam. Te rog pe viitor să eviţi situaţiile de acest gen. Adică, evită să încarci poze de pe "net", ori dacă acestea sunt necesare pentru ilustrarea mai adecvată a acestuia, te rog să specifici că le-ai împrumutat.

În cazul celor de faţă, prin excepţie de la Regulamentul saitului, fotografiile sunt păstrate, însă nefiind ale autorului, le-am retras punctele.

Silviu Lache [09.06.13 18:02:36] »

@webmaster15: OK. Pot fi şi retrase, nu e nici o problemă.

webmaster15 [09.06.13 18:04:54] »

@Silviu Lache: Ai rezoluţia mea, în precedentul ecou!

iulianic [10.06.13 10:12:00] »

@Silviu Lache: Constat că am fost oarecum vecini în Larnaca, atâta doar că noi am fost în octombrie anul trecut. Am fost cazaţi la Livadhiotis City Hotel, aproape de Biserica Sf. Lazăr. Dacă voi eraţi treziţi zilnic la 4 dimineaţa de zgomotul maşinii care mătura străzile, noi eram treziţi de dangătul clopotelor de la Sf. Lazăr. Nu era chiar atât de matinal, mie chiar îmi plăcea, dar soţul meu nu era prea încântat.

Cum aţi petrecut timpul în Larnaca? Aţi făcut vreo excursie în imprejurimi? Pare turismul afectat în vreun fel de problemele financiar-bancare pe care le-a avut Cipru în ultimul timp?

Silviu Lache [10.06.13 13:30:31] »

@iulianic: Sezonul turistic începe săptămâna asta, dar hotelurile de pe plajă erau (păreau) goale.

Două hoteluri nou construite, de 8-10 etaje erau de vânzare. Restaurane goale, sau aproape goale. Plaja era goală până pe la 11 (spre bucuria noastră). Pentru unii ar părea dezolant, noi am fost încântaţi că lipsea hărmălaia aferentă hoardelor de turişti.

Se vede că ciprioţii sunt afectaţi destul de rău de criză.

Am călătorit la Limassol şi Nicosia. Interesantă partea turcă. Am participat şi la un spectacol unic cu un derviş rotitor. Voi mai posta căte ceva, dacă timpul îmi va permite, inclusiv despre experienţele gastronomice (culinare şi bahice) absolut fabuloase.

Toate cele bune,

Silviu Lache

Swan1 [10.06.13 22:27:40] »

Astept cu mare interes deliciile cipriote. Cred c-am ratat multe...

Am luat miel si languste - la restaurant - si niste preparate specifice la hotel, dar pe care nu le pot descrie, nu le-am retinut in mod special ca gust, nu stiu cum se numeau si-ar prinde bine niste precizari.

Multumim.

Silviu Lache [11.06.13 11:18:39] »

@Swan1: Voi încerca să răspund mâine.

Oricum, din păcate, descrierile nu suplinesc degustarea. Dar pot însemna o invitaţie pentru o nouă vizită!

Swan1 [11.06.13 12:34:17] »

@Silviu Lache: Multumesc pentru feed-back. Exista banuiala ca ''degustarile'' nu vor avea loc in ''ecouri'' si salivatia va atinge cote maxime... :-) Promit sa fiu tare. Macar denumirile sa le stiu! ; -)) Dupa criza (!!!) poate mai incerc o data! : -)

Silviu Lache [12.06.13 09:20:04] »

@Swan1: Este momentul să începi să salivezi! Postarea mea "Cipru, o insulă plină de bunătăţi" sper să te facă să iei decizia de a mai face o vizită (culinară, de această dată).

Toate cele bune

Silviu Lache

Swan1 [12.06.13 15:38:00] »

@Silviu Lache: Multumesc mult. M-am spalat pe maini, mi-am pus servetelul de git si ma voi aseza la masa! : -))) Sper sa fie o orgie culinara!

Silviu Lache [12.06.13 15:43:05] »

@Swan1: Poftă bună, Swan1!

iulianic, Silviu Lache, Swan1
    Alte impresii din această RUBRICĂBlazer Residence [ex Petrou Bros Apartments]: