Zoo Vienna

Avatar stncmadalina
înscris/ă în 08.05.13
AUG-2011

O gradina zoo de vis

De cate ori merg la Viena trebuie sa trec macar 1/2 de zi pe la gradina zoo. Se afla la Schonbrun si poti face si o plimbare cu trenuletul din fata castelului. Prima statie este la pavilionul calestilor, apoi urmeaza gara, gradina botanica si gradina zoologica. Am fost prima oara cand nu aveam copilul si mi s-a parut extraordinara, acum merg cu Sara care este foarte incantata. Am mers in acelasi an ssi la zoo in Roma si sincer mi-a amintit de gradina zoo Baneasa.

La Zoo in Viena la intrare cand cumperi biletul ti se inmaneaza un pliant cu schita gradinii iar pe spate ai programul cand sunt hranite animalele. Am prins intr-un an cand hraneau focile si leii de mare, pinguinii. Trebuie neaparat sa vezi ce spectacol faceau. Ingrijitorul se ascunsese cu galeata de peste iar leu de mare il pandea dupa usa. Mai au si un pavilion unde este reprodusa o padure tropicala... sincer nu am intrat din cauza umezelii... intr-o pestera erau lilieci.

Sunt zone unde poti manca si bea dar sunt si locuri de joaca pentru copii. La unul dintre ele am vazut un mini excavator. Ii invata pe copii cum sa deschida cupa sa ia nisip si sa il verse in alt loc. Mi s-a parut genial cum pot sa ii invete de mici anumite lucruri.

Este o gradina zoo de vis si care nu trebuie ratata. Pentru vizita trebuie totusi o zi doar pentru ea

Impresii încărcate de stncmadalina in 07.06.2013 15:36:41

Validat / Publicat: 07.06.13 16:48:31

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în AUSTRIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (stncmadalina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  1350 PMA (din 3 voturi) nota2