ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.06.2013
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 17.07.09
APR-2013

Restaurant Ornella - Vlaicu

Pe sfârşit de Aprilie 2013, am avut de făcut un drum la Arad, pentru a discuta niscaiva chestiuni legate de job, cu un coleg şi i-am cerut acestuia să ne vedem la un pahar de cico, undeva, unde recomandă el.

Aşa am ajuns în zona (cartierul?) Vlaicu, la un parter de bloc, în restaurantul Ornella.

La prima vedere, prima impresie a fost " fosta-i lele, când ai fost ", adică restaurantul arată bine, dar mobilierul este cam... îmbătrânit şi cred că, va necesita în scurt timp o înlocuire totală.

Dar, dacă un localnic m-a dus acolo, eram convins că, restaurantul compensează prin mâncare. Şi aşa a şi fost.

Însă, până la partea cu mâncarea, trebuie să remarc faptul că, restaurantul are vreo 7-8 mese (maxim 30 locuri), dând astfel un aer de intim, este mobilat/decorat minimalist, cu vreo 2-3 tablouri, 2 lustre de perete şi candelabru din acelaşi set cu lustra.

Ospătăriţa a fost amabilă, săritoare, a încercat să se facă utilă, fără a deranja prea mult, cunoştea tot meniul, putând oferii detaliile solicitate (azi, am fost într-o pizzerie orădeană, unde o d-ră la întrebarea unui coleg, ce bere are, a răspuns sec: cea din meniu:(, păcat că a primit bacşiş, nu-l merita), astfel că am ajuns să comandăm o supă de pui cu tăiţei, o porţie de penne carbonara, un păstrăv la grătar cu cartofi ţărăneşti şi sos de lămâie cu capere şi ceva udături (vorba dragului meu prieten Alex_Macedo), fără alcool.

Până să ne fie aduse bucatele, printre vorbele ce ne-au dus acolo, am remarcat un lucru. La "şosea", adică spre pietonală, restaurantul are un geam prin care se serveşte îngheţată, la cornet sau pahar de plastic pentru trecători, ori la cupă, pentru cei din restaurant, iar cât am stat noi în restaurant am observat foarte mulţi localnici ( unii chiar motorizaţi ) că se opreau pentru a-şi lua de acolo îngheţată, semn că-i apreciată.

În ce priveşte meniul, am remarcat că, totul se plăteşte separat, ceea ce este pentru mulţi un dezavantaj. Pe mine, sigur mă enervează să caut când comand peşte, la garnituri - cartofii şi la sosuri - sosul, aşa că... tre' să caut în 3 locuri ce să-mi pună într-o farfurie, dar asta nu-i musai un dezavantaj pentru toţi. Plus, mie mi se pare, chestia asta ca fiind un truc pentru umflarea preţurilor. Eu unul, nu mă socotesc pe 3 pagini şi, la urmă mă mir/enervez :) Da', 'oi fi eu mai ciuciu' - vorba lu' fii-mea :)

Despre mâncare nu pot să comentez nimic, păstrăvul a fost exact aşa cum mă aşteptam (puţin cam mare toţuşi - pe la 300 grame), doar sosul nu a fost genul - wow, fiind totuşi ok. Supa ok., la mama acasă am mâncat mai bună :)

În schimb pastele au fost foarte lăudate de colegu', aşa că am luat şi eu un dumicat. Da, excelente, printre cele mai bune mâncate de mine. Sunt ferm convins că erau făcute cu un bacon foarte bun, afumat fix cât trebuie (nu am pretenţia că erau cu panceta italiană).

Preţurile: supa - 7 lei, păstrăvul 11 lei/100 grame, penele 19 lei, cartofii 7 lei, sosul 6 lei. Normale!

Când am căutat să scriu acest review, am descoperit şi un sait oficial al locaţiei, de unde am observat că mai există un restaurant frate Ornella Micălaca, că au şi "Meniul Zilei" la 14 lei.

Adresa este Arad, Calea Aurel Vlaicu, Bl Z 22, Sc C, Parter.

Concluzia: AmFostAcolo, îl recomand, dar nu-i nimic wow, data viitoare, în Arad, am să încerc şi altceva...

Trimis de creivean in 06.06.13 21:15:40
Validat / Publicat: 06.06.13 21:56:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ARAD.

VIZUALIZĂRI: 4877 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Restaurant Ornella Vlaicu - sala restaurantului.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 20 voturi)

Alex_Macedo [08.06.13 17:00:17] »

Mersi de menționare, nenea Creivean!

Nu ai mai scris demult, de locuri cu nutrețuri și hidratări. Poate cândva când am drum, merită facut un pit-stop de, ... de gustibus.

À la vôtre, prietene!

Alex_Macedo