ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.06.2013
    ÎNSCRIS: 08.05.12
    MAY-2013

Frumoasa Kavala

pentru @ileanaxperta:

draga Ileana dupa ce am citit descrierea ta nu mai am cuvinte sa descriu frumusetea acestei minunate statiuni, care mi-a ramas in gand si in suflet.

Noi (2 adulti si 1 copil de 3 ani) am petrecut in acest an Pastele (nu era planificat sa ramanem acolo, dar in ajun de Paste si in toate cele 3 zile dedicate sfintei sarbatori, feriboatul nu mergea catre Thassos, iar noi eram prea incantati de priveliste si am hotarat sa ramanem acolo, dar nu ne pare rau caci am avut 3 zile de neuitat in minunata Kavala).

Am plecat cu masina personala, am oprit des si ne-am cazat in mai multe localitati Grecia, nefacindu-ne rezervare prin agentie intr-un loc anume, si asa am vazut mai multe locuri, care mai decare mai frumoase.

Prima oprire a fost la Sufli, o localitate in apropriere vama Greciei cu Bulgaria, nu am prea multe sa va povestesc de acolo caci am ajuns seara, ne-am cazat la hotel, apoi 2-3 ore ne-am plimbat printre stradutele inguste al micutului oras, am mancat la o taverna care ne-a rasfatat cu gustoase fructe de mare si peste pentru copil, si apoi la nani ca pitica era obosita.

A II-a zi ne-am cazat la Alexandroupolis (oras care ne place, si in care am mai poposit si in alte plimbari ale noastre prin Grecia cu masina), unde am intalnit intr-un parc amenajat pentru copilasi 2 medici greci care facusera facultatea la Craiova si care ne-au explicat in dulcele grai romanesc tot ce ne interesa, traseu, unde sa ne cazam, unde sa mancam, ce-i de vizitat, etc. Pentru vorbitorii de limba engleza pot sa spun ca toti ce-i pe care i-am intrebat cate ceva ne raspundeau in engleza. In Alexandroupolis ne-am cazat la hotel Hilli, hotel pe care il recomand pentru popas in tranzit, dar atat. Daca ajungeti in acest frumos oras sa nu ratati tavernele de pe faleza, mancarurile de acolo, in special pestele si fructele de mare sunt foarte bune, iar desertul, painea si apa sunt din partea casei.

In dimineata urmatoare am plecat cu gandul sa ajungem pe insula Thassos, dar in drumul nostru pe sub serpentine ne-a ademenit minunata Kavala, copilul nu mai avea rabdare sa stea in scaunelul special, tot vroia sa zburde si sa se bucure de priveliste si de joaca asa ca am hotarat sa intram sa mancam la Kavala, sa ne odihnim si sa plecam mai departe. Ghinionul nostru (care pana la urma s-a transformat in noroc) a fost ca feriboatul nu avea program in sarbatoare si am decis sa ne plimbam putin dupa masa si sa decidem ce facem in ajun de Paste si dupa.

In timp ce leneveam dupa masa la o terasa, copila noastra s-a imprietenit repede cu copii dintr-un grup de cehi de la o masa alaturata, de la ei am aflat ca cel mai convenabil hotel era Euphoria, unde aveam mic dejun inclus, hotel curat, primitor, dragutz.

Acolo erau si ei cazati, hotelul nu era foarte aglomerat, dar la capitolul parcare stateau cam rau si ne-am inghesuit masina pe langa cele ale cehilor.

Seara am fost cu totii (ca deja cehii ne-au adoptat dupa ce ne-au aratat hotelul si si-au inghesuit masinile sa o parcam si pe a noastra) la biserica din Kavala sa ascultam slujba de inviere si apoi la cina de paste (oferita contra cost pentru cine dorea) de catre hotelier.

Am uitat sa spun- cu o seara inainte, in Alexandropolis am participat la o alta slujba la catedrala din Alexandropolis, slujba care noua o sa ne ramana in suflet foarte mult timp. Catedrala era impodobita cu flori, in fata altarului era o masa imensa plina cu flori, cu o cupola facuta din flori albe si rosii, cupola cu care au iesiti cei 4 preoti pe strazile orasului, cu soldati (care purtau pe brate minunea din flori), cu fanfara (numai din copii si tineri) care canta superb si cu un alai imens de credinciosi dupa ei. Copilul nostru era fericit ca in curtea catedralei erau locuri de joaca amenajate pentru copii, iar noi am putut sa ne bucuram sufletul ascultand evenimentul si sa ne supraveghem copilul in toata multimea de oameni si copii care se afla acolo.

Cele 3 zile de la Kavala au fost de vis, nu mai are rost sa descriu ceea ce deja ai descris tu atat de frumos mai sus despre aceasta superba statiune, nici sa repet cat de primitori erau grecii, cat de frumoase aranjamente pascale aveau (pana si lumanarile erau impodobite cu flori, fructe, animale mici de plus, margele, etc), ce frumos colorate erau oualele de pe masa de paste (multicolore si in degrade), cat de frumos ne-a primit receptionerul cu un cos imens de oua rosii, si cat de mirat s-a uitat la noi cand ciocneam oualele (am observat ca ei nu ciocneau ouale, cum e traditia pe la noi).

Va recomand cu drag tavernele din Kavala daca va plac fructele de mare (calamarii, caracatita si pestii pe care i-am mancat au fost de-a dreptul deliciosi), dar nu e de ocolit nici ciorba (putin mai acra as fi preferat-o, dar s-a rezolvat cu suc de lamaie, nu am vazut bors pe la ei, iar ospatarul care ne-a servit la masa si care era din Moldova ne-a spus ca el nu a vazut in Grecia bors) si friptura de miel.

Dupa Paste am plecat spre Paralia Katerini (ca nu puteam ca calc prin Grecia fara sa-mi iau haina de blana), unde am mai poposit vre-o 4 zile, si unde am stat la hotel AURA, hotel nou renovat, foarte curat si placut, este exact pe malul marii, una din iesiri este exact pe plaja, statiunea este una din cele mai ieftine din Grecia (pe unde am fost eu), oamenii sunt primitori, cele mai multe magazine au vanzatoare romance si cu care te poti targui destul de mult, aici totul se negociaza, de la hainutele si jucariile copilului pana la haine de piele, blana, bijuterii, etc.

Trimis de cicisorina* in 06.06.13 10:18:01
    Validat / Publicat: 06.06.13 14:03:59
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 7997 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cicisorina*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[06.06.13 10:40:34]

@cicisorina, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

Asteptam reviewuri noi despre hotelurile la care ati fost cazati.

cicisorina*AUTOR REVIEW
    [06.06.13 13:25:51]

@webmaster: ok, webmaster, promit la urmatorul sa structurez mai concret.

[08.06.13 15:50:48]

Bun gasit!

Am si eu o intrebare, cam care mai sunt preturile la hainele de piele de dama in Paralia? Cu multumiri, Cip.

Nasshu
    [08.06.13 15:53:14]

@cippp: de piele sau de blana?

Hainele de piele se cumparau de la turci, cele de blana de la greci...

[08.06.13 16:27:35]

Ma intereseaza o geaca de piele de dama, in special. Am cumparat una pentru sotie prin 2006 de la Paralia.

cicisorina*AUTOR REVIEW
    [10.06.13 10:44:04]

@cippp: @cippp: gecile scurte incepeau de la 60 euro pentru dama si aratau bine si se duceau pana la 350 euro -400 euro-hainele de piele lungi, cele de dama iar cele barbatesti de la 70 euro. Hainele de blana incepeau de la 100 euro cele scurte, caciulile erau 70 euro, gulerele de vulpe erau 15 -20 euro. In Paralia totul se negociaza, mai ales daca cumparati mai multe produse de la acelasi magazin, nu din magazinele aflate pe strada principala si nu cumparati din magazinele unde sunt vanzatoare romance. Se pare ca nu sunt atat de dragute cum par cand iti zambesc la intrarea in magazin.

De ex. eu mi-am luat 1 haina de nurca la 140 euro si 1 haina (mai lunga cam 1/3) din chinchila rex - adica un iepure de culoarea chinchilei si parca seamana mai putin cu un iepure- la 280 euro. Evident negociate direct cu grecul patron care a adorat-o pe fetita noastra de cum a vazut-o, nu cu romanca de la vanzare.

Sotului i-am luat 2 haine de piele (una mai groasa cu tot felul de fermoare, accesorii, gluga, etc) si una mai subtire la 215 euro, iar fetitei i-am luat un cojocel superb la 70 euro.

Atentie! preturile scazute sunt in lunile aprilie-mai, si septembrie-nov., din iunie cand incepe sezonul preturile cresc considerabil. Stiu asta de la fratele meu care este acum acolo cu sotia si nu au mai gasit aceleasi preturi.

Sper ca am fost de ajutor!

[10.06.13 20:29:06]

Foarte utile informatiile! Multumiri calduroase pentru raspuns!

cicisorina*, cippp
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Kavala și împrejurimile: