ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.06.2013
    ÎNSCRIS: 15.10.11
    MAY-2013

Către satisfăcător

Amplasare excelenta

Am facut rezervare direct la hotel. Pretul ofertat a fost cel platit la final. Ca o mentiune pozitiva, am platit cu cardul exact 110 euro/2 nopti si spun asta pentru ca sunt hotelieri care dau oferta in euro si apoi incaseaza in lire la un curs exagerat.

Initial am fost anuntati ca vom putea parca intr-o locatie alaturata la pretul de 10 lire/zi, dar am gasit loc chiar in fata hotelului, pe strada, deci nu ne-a costat nimic.

Hotelul este amplasat la cinci minute de Basilica Cisterna si 7 minute de Sf. Sofia. Timpul parcurs este relativ, dar pot sa subliniez, este foarte foarte aproape de aceste obiective, inclusiv de Palatul Topkapi.

Din acest motiv, fiind in primul rand "turisti vizitatori", am trecut cu vederea faptul ca am avut o camera micuta (dar cu toate facilitatile unui hotel-boutik). Hotelul se ridica la standardul nostru de cam trei stele. Micul dejun a fost indestulator dar fara pretentii. Am servit si o cina la terasa hotelului, cina apreciata de noi din punct de vedere culinar. Bucatareasa este din Romania ca si unul din ospatari.

Il recomand ca hotel de tranzit si nu de odihna, datorita confortului limitat.

Mantionez ca am petrecut doua zile pentru a vizita ceea ce nu am reusit sa vizitam cu un an inainte, in drumul catre locatia de vacanta, Kusadasi.

Timpul alocat nu a fost suficient, asa ca vom reveni cu placere la acelasi hotel.

Curatenia a fost OK, amabilitatea personalului impecabila, mai ales ca am avut de schimbat impresii cu conationalii nostri.

Trimis de mihai.neagu* in 05.06.13 16:57:40
    Validat / Publicat: 05.06.13 18:42:12
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Istanbul, Kusadasi, Canakkale

VIZUALIZĂRI: 2261 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihai.neagu*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 17.85 EUR pe cameră

[05.08.13 13:36:32]

Buna ziua.

Plec si eu pe 1 septembrie la istanbul si mi-am facut rezervare pe net la hotel ANADOLU, pt 5 nopti. As fi vrut sa stiu daca se ajunge greu in istanbul la acest hotel? Ati avut vreo harta, GPS, etc de v-a dus pana la hotel? sau pe incercate?

Va multumesc.

[05.08.13 13:55:25]

@nadgob12: amplasarea pe hartă (şi coord. GPS) le poţi consulta pe harta interactivă AFA - amfostacolo.ro/harta-turc ... olu-hotel__6201, în cazul acestui hotel

[05.08.13 15:17:27]

@nadgob12: Hotelul este amplasat in imediata apropiere a marilor obiective din piata Sultan Ahmet. Se ajunge relativ greu fara un GPS bun si fara a memora harta locatiei. Recomand optiunea GPS cea mai rapida nu cea mai scurta - eu am uitat sa modific aceasta optiune si m-a bagat intr-o zona comerciala limitrofa Marelui Bazar; a fost infernal, strazi f. inguste, aglomerate si cu sens unic.

Asa cum a scris deja webmaster, coordonatele sunt corecte si pot fi gasite la adresa mentionata.

Vacanta placuta!

[08.08.13 14:17:38]

@mihai. neagu:

buna ziua.

Va stresez din nou cu intrebari, dar am intrat in febra plecarii si vreau sa stiu cat mai multe.

La hotel, micul dejun este bun, indestulator? Cam ce aveam dimineata de mancare? E bufet suedez sau portie fixa?

Ati scris ca ati servit si o cina acolo. Ce anume ar avea de mancare la cina si cam la ce preturi?

Pe langa hotel sunt minimarketuri pentru o apa, fructe, etc sau astea le luam de mai departe?

Ati identificat prin zona vreun restaurant cu specific pescaresc BUN? Suntem incantati de peste si fructe de mare si speram sa gasim ceva bun.

Va multumesc.

[09.08.13 09:10:19]

@nadgob12: Sa punctez:

- bufet suedez la micul dejun (branza, masline, salam, carnaciori, iaurt, unt, gem, ceai, cafea, lapte); mi s-a parut a fi indestulator.

- la cina sunt oferite, in primul rand, preparatele specifice zonei, dar, avand in vedere ca bucatareasa este din Romania, puteti solicita sa va pregateasca tot ce va doriti, cu exceptia carnii de porc; se va oferi chiar ea sa va pregateasca un fel special.

- preturile sunt de "restaurant", dar in apropierea pietei Sultanahmet sunt mici restaurante specializate in oferirea de mancaruri autohtone, la preturi ceva mai avantajoase.

- da, in apropiere sunt vanzatori ambulanti, chioschiuri cu fructe, apa... - atentie, este interzis consumul de alimente si bauturi aduse din afara hotelului (noi am consumat in camera si nu au fost probleme).

- restaurantele cu specific pescaresc, le puteti gasi in principal, pe malul Bosforului, cele mai indragite de altfel; distanta este de cca 30-35 min de mers pe jos sau puteti ajunge cu tramvaiul luat de la o statie foarte apropiata; seara, aproape de hotel, puteti gasi pe strazile secundare multe restaurante, frumos aranjate si foarte primitoare; unele dintre ele servesc si preparate pescaresti.

Este de preferat ca in prima zi sa va procurati un ghid al Istanbulului pentru a va orienta in teren cat mai bine.

Sunt sigur ca nu veti regreta alegerea facuta.

Daca mai aveti intrebari, va stau la dispozitie.

Vacante placute!

[09.08.13 10:27:00]

@mihai. neagu:

Iti multumesc pentru informatiile date.

Eu am un ghid turistic cu Istanbul, ca o carte, cu diferite informatii despre fiecare obiectiv turistic important, cu program de vizitare, pretul biletelor, et, dar mi-ar trebui o harta detaliata a Istanbulului cu strazi. Tu de unde ai luat acel ghid? Are harta strazilor din Istanbul?

Oricum mi-am facut un plan de bataie, cu obiective de vizitat, pe zile. Sunt convins ca va fi frumos.

Iti multumesc inca odata.

[09.08.13 11:20:30]

@nadgob12: mai multe informatii aici

Harti si ghiduri am luat din piata Sultanahmet, la care se ajunge f. usor, in doua moduri:

1. - urci panta strazii pe care se afla hotelul, in capat la stanga, drep inainte (pe stanga o sa vezi sediul politiei turstice!!!) si in fata un bulevard cu linie de tramvai, bulevard care este limita pietii - imposibil sa o ratezi.

2. - se coboara panta strazii si in capat la dreapta pe o ulita ingusta la capatul careia pe dreapta este un magazin de covoare produse manual chiar acolo; se ajunge intr-un bulevard cu linie de tramvai, se face la dreapta si dupa 5 minute se ajunge la piata Sultanahmet.

Folosind aceasta varianta dar facand la stanga pe linia de tramvai si traversand-o, o sa vezi indicatoare pe dreapta cu muzeul de arheologie si palatul Topkapi; de la hotel se ajunge astfel la palat in circa 15 min de plimbare.

Succes

mihai.neagu*, nadgob12