ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.06.2013
ÎNSCRIS: 19.08.11
MAY-2013
2 AD. + 2 COPII

O pensiune frumoasa pe malul lacului Berca

Acum 2 saptamani am continuat explorarea zonei Buzaului, datorita frumusetii si apropierii de Bucuresti. Am decis sa ne cazam la Casa Matei, o pensiune de 4 margarete, cu o curte foarte mare amenajata, un mic loc de joaca pentru copii, copacei, teren de sport, piscina exterioara cu dusuri etc.

Este situata chiar pe malul lacului Berca, pe raul Buzau, un loc unde iti poti incerca norocul la scobar sau mreana.

Pensiunea are 16 camere si un apartament, noi am optat pentru o camera mare la parter cu iesire pe terasa lipita de curte. Pretul camerei a fost 220 lei plus 30 lei un pat suplimentar care era de fapt o canapea extensibila situata in hol.

Camera destul de mare si curata.

Restaurantul foarte mare, mancarea buna, dar fara sa fie constanta in calitate din pacate. Cel putin asa ni s-a intamplat noua. Micul dejun nu are nicio legatura cu specificul pensiunii, respectiv este destul de "ieftin" comparativ cu menu-ul, cu premiul oferit de ANTREC pentru gastronomie sau cu catalogarea la 4 margarete. Una peste alta experienta gastronomica a fost peste cea avuta in multe pensiuni, asta ca sa nu se sperie colegii AFA degeaba, dar sub asteptarile induse de site-ul pensiunii.

Administratorii pensiunii sunt extrem de draguti, ma refer la directoarea generala si la sotul ei care vin in weekenduri, probabil ca exista si un administrator tehnic care sta acolo in permanenta.

Mi se pare un loc ideal pentru familiile cu copii datorita gazonului tuns, a copaceilor, a terenului de joaca, a animalelor pe care le pot vedea (iepuri, gaini, caini, rate, porumbei). Singura zona de risc pentru copii este piscina care nu este imprejmuita. Accesul la lac, care este foarte adanc, este restrictionat de un gard.

Plusuri: supa de ceapa, vinul casei, sarmalele, pizza la cuptor pe lemne, curtea, camera, lacul, profesionalismul angajatilor, distanta scurta fata de Bucuresti (in cazul nostru), apropierea Vulcanilor Noroiosi, internetul.

Minusuri: micul dejun, pretul putin cam mare la cazare, probleme la plata cu cardul la plecare, respectiv POS-ul nu a functionat si pace. A trebuit sa platim prin home banking pana la urma, noroc ca aveam device-ul la noi.

Una peste alta a fost o experienta placuta pe care ne dorim s-o repetam.

Trimis de nila moromete in 04.06.13 17:16:08
Validat / Publicat: 04.06.13 18:49:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MĂGURA & BERCA.

VIZUALIZĂRI: 3872 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nila moromete); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 pensiunea pozata dinspre lac
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 28.00 EUR pe cameră

[04.06.13 21:29:36]

Foarte bună recomandarea. Poate fi o "descoperire" interesantă pentru mulți bucureșteni (este foarte aproape și accesibilă pe un drum mult mai lejer decât variantele clasice de weekend)

[05.06.13 00:22:28]

@webmaster: nu ma descurc cu coordonatele GPS, iar laptopul meu este prea vechi ca sa ma asculte in materie de zoom sau altele: -)

harta care imi apare in stanga pare corecta.

oricum, este foarte simplu, odata intrat in satul SATUC, faci dreapta pe podul peste lac si deja vezi proprietatea pe dreapta. mai faci inca o data dreapta ca sa parchezi in curtea pensiunii.

[05.06.13 00:30:50]

@nila moromete: mulţumesc.

SATUC se scrie cu ă sau cu a?

[05.06.13 00:57:23]

@webmaster: prima varianta, eu nu am diacritice pe laptop. uite aici, linkul wikipedia:

ro.wikipedia.org/wiki/Sătuc,_Buzău

iar mai jos un pdf de pe site-ul pensiunii:

casa-matei.ro/images/cont ... a_Bucuresti.pdf

[05.06.13 01:28:09]

@nila moromete: mulţumesc.

Am modificat denumirea unităţii pentru a evidenţia mai bine localizarea - Pensiunea Casa Matei [Sătuc, BZ]

IoanaV
    [05.06.13 17:22:32]

Multumesc pentru review, am trecut de curand pe langa pensiune in drum spre vulcanii noroiosi si chiar ma intrebam cum o fi sa stai acolo. Din cate am inteles de la tine este de mers dar fara asteptari "gastronomice si cu banii cash

Am verificat si situarea GPS si este foarte precisa asa ca trebuie sa setam cap compas si sa facem o vizita... asta daca nu ne decidem sa stam tot la Stejarul unde ne a placut foarte mult.

[05.06.13 18:00:22]

@IoanaV: cred ca trebuie sa fac precizari suplimentare despre mancare. noi am citit cu nesat descrierea facuta pe site, totul suna minunat, felurile au denumiri ingenioase, au luat premiul ANTREC, nu folosesc conservanti sau alte lucruri nocive, doamna director este pasionata de bucatarie etc... toate aceste lucruri adunate ne-au facut sa fim putin dezamagiti.

Dar nu este de ocolit sub nicio forma din cauza mancarii, dimpotriva, mananci mult mai bine decat in multe locuri.

Din pacate micul dejun este ca la toate celelalte pensiuni, adica lucruri din comert pline de e-uri (salam, branza topita, muschi file), iar acest lucru este diferit fata de impresia de ansamblu pe care ti-o lasa menu-ul. Si a mai fost supa de ceapa de a doua zi care in mod inexplicabil avea complet alt gust si era foarte sarata. Dar supa de ceapa din prima zi a fost delicioasa.

Sper ca am mai clarificat lucrurile, nu vreau sa fiu mai critic decat este cazul. Cu drag.

[05.06.13 18:16:08]

@webmaster: poate e bine sa apara si Berca in denumire, datorita vulcanilor noroiosi comuna Berca este foarte cunoscuta.

urjanclaudiu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [06.06.13 15:07:25]

Eu ştiu că Sătuc este un sat ce aparţine într-adevăr de comuna Berca însă acesta este localizat DOAR pe malul drept al râului Buzău. Odadă ce se trece podul peste lacul de acumulare Berca / râul Buzău, se intră în localitatea Berca (reşedinţa comunei).

Cum această pensiune este amplasată pe malul stâng al apei, nu prea văd legătura cu Sătucul, aşa că localizarea corectă este în Berca.

[06.06.13 15:13:25]

@urjanclaudiu & nila moromete: am adăugat denumirea localității la denumirea Pensiunii - acum va rezulta la orice fel de căutare!

Mulțumim,

IoanaV, nila moromete