ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.06.2013
ÎNSCRIS: 06.11.08
MAY-2013

Un hotel bun pentru cat am platit.

Dupa sejurul la vila Margarita (vezi impresii), ne-am mutat la acest hotel. Inca sase nopti de vacanta. Vorbisem deja cu ceilalti romani cu care venisem in autocar, si spuneau de bine, asa ca, abia asteptam sa ne mutam bagajul aici.

Pe la ora 9 am tras bagajul in curtea hotelului in zona corpului G1 unde erau cazati romanii veniti cu autocarul. Foarte draguti cei care plecau, ne-au ajutat sa ne facm o impresie asupra camerelor, si ne-au sfatuit chiar ce camera sa cerem. Am mers sa vedem cam cum erau amplasate, asa ca am hotarat ca dorim putina intimitate macar aici, si am ales o camera cu balcon propriu, fara legatura cu alt balcon. Si aici balcoanele sant despartite doar de ceva simbolic, vrei, nu vrei, trebuie sa socializezi cu vecinul de alaturi. Am ales camera 205, cu balcon si chicineta in camera. Am mers la recepte, fata de acolo a fost foarte draguta, iar in momentul in care camera a fost curatata, ne-a anuntat sa venim la receptie sa ne inmaneze cheile si sa ne puna bratara portocalie (MD). O prima impresie deja ne facusem.

Camera curata, desi chicineta era veche, frigiderul nu avea usa la congelator si era pe alocuri ruginit, totul era curat. Lenjeria nu era de buna calitate, era foarte subtiata de timp, dar curata. Camera era cam mica, dar am unit paturile si-am mutat o noptiera in alt loc si-am capatat spatiu suficient. In fiecare zi se lua gunoiul, se aducea hartie la toaleta, se spala pe jos ,iar la doua zile se schimba lenjeria. Nici ca ne doream ceva mai mult de atat la banii platiti. Apa calda aveam, curatenie aveam,tv era unul mic cocotat,care prindea si tv international, intimitate aveam, desi balconul dadea pe o parte la un culoar de trecere spre alte cateva camere, nu prea se circula incat sa ne deranjeze cineva. Problema este ora la care se face curatenia. In zona noastra fata care facea curatenia era aceeasi care debarasa la micul dejun, asa ca, ajungea aici abia pe la ora 13 cand vii de la plaja.

Micul dejun a fost peste asteptari. Citisem ca este sarac, dar romanii cazati aici inaintea noastra ne-au spus ca este bun, asa ca, ne-am convins singuri de asta. Chiar ma gandeam ca fiind inceput de sezon, poate doresc sa faca o impresie buna ca sa atraga si alti turisti. In fiecare dimineata gaseam oua fierte si ochiuri, intr-o zi, iar in alta zi, oua fierte si omleta. Mai gaseam branza, cascaval, sunca, rosii, castraveti, intr-un bol, castraveti murati, fasole, crenvusti o zi, iar alta zi sunca prajita, cartofi prajiti, iaurt, unt, gemuri, fineti, cereale, lapte, ceai, cafea, doua feluri de suc, apa calda si rece, masline, o zi niste gogosele mici, o lata zi niste paine prajita cu zahar, mere si portocale. (sper ca n-am uitat ceva). Ce sa mai cer la banii platiti?

Femeile maturau zona piscinei dimineata, stergeau, tot timpul cineva curata, matura in camera sau la piscina, la masa. Asa ca, e un hotel care se straduieste. Cam mult zgomot la piscina, dar asta nu tine de personal, ci de bunul simt al oamenilor. Am vazut bratari verzi, oameni care primesc gustari la priscina, poate ca acest regim de masa a incurajat si familile cu copii mici sau mai mari sa vina la acest hotel. Erau multe familii cu copii. Rusii intreceau in zgomot pe ai nostri.

Ne-am simtit bine la acest hotel curat, frumusel, cu o curte frumos luminata noaptea, cu verdeata si personal policos.

Trimis de sniga in 04.06.13 15:14:07
Validat / Publicat: 04.06.13 18:38:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5069 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sniga); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Alex_grig [15.10.13 09:05:50] »

@sniga: neata, sunt cel care m ati intrebat de vila manos din skiathos, am dorit sa va raspund dar nu am putut ptr ca aveti bifat ca sa nu primiti mesaje private de la nimeni. La setari. Faceti setarile ok sa va pot raspunde. Zi buna

sniga [15.10.13 14:51:44] »

Buna, imi cer scuze pentru neatentie. Multumesc.

gianym [29.10.13 14:22:43] »

@sniga: Poti sa imi spui, te rog, cum este apa marii in perioada in care ai fost tu? Multumesc mult

sniga [29.10.13 14:44:57] »

Vremea a fost instabila, se putea face baie, erau chiar si copii in apa, dar a fost furtuna si s-a racit apa destul de mult. Nu pot spune cu exactitate cat era de calda, dar cred ca in jur de 20 de grade. In croaziera la Navagio au fost oameni care au facut baie, desi erau veste de salvare si pentru cei ca noi, care nu stiu sa inoate, nu ne-am incumetat. La Navagio apa era sloi, nu stiu cum puteau sa faca baie unii oameni. La Xigia Beach, inainte de furtuna, apa a fost excelenta. Asa ca, in general apa este buna de baie, cu mici variatiuni in functie si de vreme. Daca nu santeti persoane friguroase, veti face baie fara probleme, dar daca santeti obisnuiti cu marea de 25 grade, s-ar putea sa nu va placa. Depinde asadar si de dumneavoastra cum suportati o apa ''racoroasa'',ca sa zic asa. Vacanta placuta.(la piscina se facea baie ca-n mijlocul verii,desi mie mi s-a parut cam rece apa)

Krisko [30.10.13 23:44:25] »

@gianym: In preajma eventualei plecari poti verifica punctual temperatura apei, indiferent de zona aleasa din Grecia, aici: fototravel.info/e_greece_ ... temperature.php

gianym [31.10.13 09:35:44] »

@Krisko: Multumesc mult, foarte util link-ul. Ma tot interesez de temperatura apei, pentru ca anul acesta am fost in Lefkada si au fost zile in care efectiv nu am putut sa intru in apa la cat de rece era. Am ramas putin dezamagita ca nu am putut sa plec inot in larg, asa cum mi-as fi dorit. Asa ca orice informatie legata de acest subiect din anii trecuti, este bine-venita la mine. Nu am fost in Zakinthos si tare mi-ar placea sa o vizitez.

Alex_grig, gianym
Alte impresii din această RUBRICĂCavo D'Oro Hotel: