ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.06.2013
ÎNSCRIS: 07.02.12
MAY-2013

Ok nu royal :)

M-am intors ieri de la Alhambrasi sincer nu as reveni :) chiar daca am ramas cu nostalgia vacantei in sine dar nu a hotelului. Intradevar lux dar fara click, fara "fermac" (cum ar spune sotul meu turc)

Cazare: hmmm am ajuns la 5 s-a facut rapid cazarea dar in ciuda faptului ca ma dat un tips cerand vedere frontala, am primit laterala si la etajul 5 (avand copil de 3 ani, cam neplacut cu urcatul coboratul pt plaja, masa etc). In curtea vecinilor de la alt hotel erau niste zburatoare (cocosi, gaini) care in fiecare dimi la 4 ne dadeau trezirea :)

Camera curata, barul aprovizionat zilnic, nimic de comentat.

Masa: ei masaaaaaaaaaa, am fost in multe resorturi turcesti si pot spune ca e cam"aceeasi Marie dar cu alta palarie ". Zilnic aceeasi mancare cum bine spunea un antecomentator :), multaaaa, f multaaaa, chiar ma intreb ce ar fi trebuit adaugat.

Capitolul salate de toate felurile, cu toate sosurile, cum vroiai si nu doreai :).

Capitolul carne la fel: friptura in aburi, prajita, grill, peste la fel multttt dar in 3 feluri :) prajit, grill si aburi :). Spre nefericirea mea nu am gasit fructele de mare, doar intr-o zi au fost niste creveti dar fara gust:(si niste calamari sote, departe de asteptarile mele pt UAI, la Club Mega Saray AI, aveam si sushi :)

In fine masa periculoasa pt surplusul de kg :) cu care te intorci.

Este inevitabil sa nu gusti din toate.

Patiserie bogata, specific turceasca, prajituri bunicele, nu cu creme gretoase, erau mai soft (daca pot spune asta), mouss-uri sarlote, etc.

La acest hotel aranjamentele dadeau royalul :), din nimik facea arta si design (chiar daca la mancare nu multi apreciaza, nu erau francezi :)

Multi nemti, rusi, moldoveni cu bani :). Angajatii vb germana si turca.

Am avut noroc cu fiica mea care e turcoaica si se lipea de toti si toti angajatii de ea. La orice ora aveam lapte cald, mergea cu biberonul la bar si cerea in turca "Abi sut" (frate lapte)

La pranz era la corner fast food afara la piscine unde te indopai de fructe, pizza, hamburgari, gozleme, shaorma etc

De fapt toata ziua era mancare cum bine stiti :) cei care mg la 5 si chiar 4 stele.

Ce sa va mai spun seara iar mancareeeeeee, inevitabil sanu gusti :).

Suficiente mese, nu aglomeratie, nu mizerie.

Piscinele: super si multe

Plaja: superrrrrrrrrrrrrrrrrrrr, doar cei nesatuli de mancare si bautura au de obiectat in privinta barului :)

Animatia de seara cam slabuta fata de alte reorturi unde chiar asteptai showul de seara (vs Club Mega Seray) unde am fost acum 6 ani dar am ramas cu nostalgie si eu una prefer bungalowurile ca stau destul la bloc :)

Cum am mai spus cu engleza slabut :), mai rupeam 2 vorbe in turca :)

Cam asa stau treburile la Royal Alhambra care chiar daca a fost UAI si lux nu ii pot acorda decat nota 8.

Structurarea hotelului, restaurantul, iesirea la piscine destul de obositoare.

Net ioc, doar in lobby si f slabut :)

Trimis de mirelag2003 in 04.06.13 09:15:10
Validat / Publicat: 04.06.13 10:17:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: toata Turcia :)

VIZUALIZĂRI: 4100 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirelag2003); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

mariussuvei [08.06.13 15:31:40] »

buna,

bine ai revenit din concediu

Am sejur imrepuna cu familia incepand din 27.iunie. Am fost si anul trecut la acelasi hotel, fetele mele s-au simtit foarte bine.

Am o singura intrebare care ma cam roade de ceva timp. Minibarul se reumple zilnc gratis sau contracost?

Am vazut pe unele saituri ca s-ar plati suplimentar.

Multumesc mult.

mirelag2003 [08.06.13 20:58:41] »

@mariussuvei: daca consumi se umple si e free , noi le bagam in dulap si le consumam seara sau pe plaja si pana seara era la loc

si noi ne-am simtit bine dar distanta camera-restaurant-plaja era cam mare coboram cu 2 lifturi.

cat a costat biletul., cu avion sau masina?

vacanta placuta!

mariussuvei [09.06.13 13:47:27] »

@mirelag2003: multumesc mult

si noua de place sa consumam ce este in minibar cand stam seara pe balcon.

Pretul sejurului este de 2598 euro cu toate taxele incluse.

multumesc si o sa revin cu impresii si mai ales cu o comparatie fata de anul trecut

angy33 [17.06.13 09:03:33] »

Programe tv rominesti avem in camere?

Mirelag 2003, noi am luat biletele cu 1970 euro, 2 persoane!

mirelag2003 [17.06.13 09:06:49] »

tvr international (naspa), noi am fost si cu copilul (am platit avion), acum e sezon si e mai scump.

Vacanta placuta, va fi ok

angy33 [17.06.13 09:10:35] »

@mirelag2003: Multumesc frumos, desi ma tem ca ma voi plictisi, mergem singurei, daca mai aveam macar o familie, trecea timpul altfel!

As vrea sa merg in excursie la Pamukale, ce parere aveti despre aceasta locatie?

mitritaro [01.07.13 17:41:44] »

@mirelag2003: Buna Mirela si multumim pt comentariu, o intrebare am la tine la bar doar bauturile care nu sunt locale banuiesc ca erau pe bani, restul adica cele locale erau gratis banuiesc...

mirelag2003 [01.07.13 23:05:48] »

@angy33: eiii depinde cat costa Excursia, hmmm nu Stiu Ce Sa Zic, cate Min Sunt Pana acolo Si Cat costa? noi Amfost Anul Trecut, eram in Trecere Spre Didim, am Si Innoptat Acolo, Privelistea E Frumoasa impresionanta, Acum Depinde Cat Timp si Bani, mai Mult De 25 Eur De Persoana Nu As Da: -).

In Ceea Ce Priveste Singuratatea, cam Da o Mica Barfa Cu Inca Un Cuplu Nu Ar Fi Stricat Dar Bucurati, va De Soare Mancare Si Ca Nu Sunteti Pe Litoralul Manelist: -)

Vacanta Placuta!

mirelag2003 [01.07.13 23:09:02] »

@mitritaro: sunt Meniurile Cu Preturile La Bar, nu Ma pricep La Bauturi Dar Gasesti In Meniu Toate Detaliile!

vacanta Placuta!

mirelag2003 [01.07.13 23:14:27] »

Majoritatea sunt gratis, ceri Meniul Sau Intrebi, sunt Cockteiluri Multe Gratis, La Masa De La Rest Principal Au Vin Bun, alb Rosu, sec, demisec, iti Aduc baietii: -) Orice Doresti.

angy33, mariussuvei, mirelag2003, mitritaro
    Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Alhambra Palace Hotel [Colakli]: