ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.06.2013
DIN: moreni,dambovita
ÎNSCRIS: 03.06.13
MAY-2013

Experiente noi poti avea la orice varsta

Anul acesta pe 31 mai am implinit o varsta rotunda (60 ANI) si am hotarit impreuna cu sotul meu sa marcam evenimentul printr-un circuit pe alte meleaguri.

Traseul a cuprins valea Oltului, Sibiul cu cazare in marginime, Alba Iulia cu cetatea ALBA CAROLINA, punctul forte fiind salina Turda.

Am vazut un reportaj la televizor si de acolo am aflat de noua amenajare a salinei. Bineinteles ca realitatea a intrecut reportajul: totul este coplesitor, nu seamana cu nimic din ce am vazut in alte saline, arhitectura din sala Terezia te duce cu gandul intr-o lume viitoare, aerul este incarcat cu mirosul sarii, lacul te in conjoara din toate pertile iar inaltimea galeriei este ametitoare. Ce face totul altfel sant luminile numeroase de la neoane asezate in asa fel incat iti permite sa vezi totul din jurul tau: peretii dungati de sare, lacul, puntea ce duce la constructia respectiva si gura fostei exploatari. Vizitarea pentru persoane de varsta mea este foarte accesibila prin folosirea celor 2 lifturi (ele insele o bijuterie din sticla prin care poti avea o privire de ansamblu asupra intregii saline) Am parcurs si intreaga galerie Franz Iosif desi am intrat prin noua poarta, considerand-o o plimbare la pas pentru relaxare. Una peste alta salina Turda este un loc pe care il poti vizita fara teama de intuneric sau de lifturi ce se zgaltaie si fara sa ai musai probleme de sanatate.

Si pentru ca ne-au mai tinut baierele am fost si in Cheile Turzii unde intr-un ritm cerut de organismul nostru ne-am simtit relaxati, incantati si multumiti de "performanta". Am continuat periplul in Fagaras unde am vizitat cetatea orasului iar prin plimbarea cu hidrobicicleta pe apa ce inconjoara cetatea am hranit cu paine vreo 10 lebede din care 2 negre, 2 rate mandarine, lucru ce m-a incantat extraordinar de mult, nefiind in viata mea atat de aproape de o pasare salbatica (una peste alta acestea nu prea mai sant prea salbatice fiind obisnuite ca la fluierat sa vina spre a fi hranite.

Inchei cu indemnul ca la orice varsta sa incercati sa va bucurati de ceva nou!

Trimis de ILINCA GEORGETA in 03.06.13 15:42:57
Validat / Publicat: 03.06.13 16:43:48

VIZUALIZĂRI: 1915 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ILINCA GEORGETA); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster [03.06.13 16:39:31] »

@ILINCA GEORGETA: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mulţumim pentru impresii, te aşteptăm şi cu alte recomandări din vacanţele ori excursiile tale trecute sau viitoare. Poate ne spui câte ceva și despre cazarea din Mărginime, dacă ai timp.

Și nu în ultimul rând, La mulți ani!

ILINCA GEORGETA [04.06.13 11:42:20] »

@webmaster: Multumesc din suflet pentru urari!

Pentru prima zi din traseu am facut rezervare intr-o pensiune din Sibiel, unde, lucrul care m-a incantat cel mai mult, nefiind o gurmanda ci doar o pofticioasa, a fost servirea cinei cu bucate ca "la mama acasa", cu prajituri facute de gazda si bauturi scoase in fata noastra din beciul casei. Nu stiu daca e permisa si comunicarea numelor pensiunilor sau hotelurilor unde ne-am cazat pentru ca si in Fagaras ne-am bucurat de ospitalitate, curatenie si o buna pozitie fata de punctele de atractie ale orasului.

webmaster [04.06.13 11:46:53] »

@ILINCA GEORGETA:

Nu stiu daca e permisa si comunicarea numelor pensiunilor sau hotelurilor unde ne-am cazat...

Păi sigur că este! Pentru asta existăm de fapt, ca oamenii să-și spună părerea despre orice unitate de prestări servicii turistice (cabană, hotel, pensiune, restaurant etc.).

Folosește funcția „Căutare” pentru a verifica dacă respectiva unitate are deja rubrică pe AFA, iar dacă nu are, o poți crea singură în câteva secunde.

ILINCA GEORGETA
Alte impresii din această RUBRICĂSalina Turda: