ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.06.2013
ÎNSCRIS: 11.03.13
JUN-2012

Studio Dionyssos Nidri - spatios, curat si placut de recomadat si revenit

Daca tot este anul asta la moda Lefkada si toata lumea a devenit interesata de acest subiect in ultimii doi ani, cred ca ar fi foarte util sa prezentam si un spatiu de cazare foarte ok dupa parerea mea.

Este vorba de Studio Dionyssos din Nidri locul unde am fost cazati pentru o saptamana anul trecut in 2012. Acest studio este des intalnit la ora actuala in ofertele agentiilor romanesti si cred ca intereseaza mai mult pe cei care vor dori sa cumpere sejurururi in Nidri si de ce nu si pe cei care vin cu masina personala.

Voi trece peste decizia daca este sau nu bine sa ne alegem cazarea in Nidri (voi face un rewiew separat despre cea mai buna statiune si pozitionare pentru cazare), considerant ca ati ales deja Nidri atunci sa vedem de ce Studio Dionyssos.

Ei bine are cateva puncte pozitive... as spune imbatabile fata de alte hoteluri sau studiouri in general caci nu pot compara cu altceva similar din Nidri fiindca este singurul pe care l-am vazut.

Unul dintre punctele forte al acestui studio este marimea foarte foarte generoasa a camerelor, poate cele mai mari din cate am vazut si am stat pana acum in Grecia.

Nu stiu daca toate camerele sunt impartite la fel dar din 3 cate am vazut, toate aratau la fel si anume sunt compuse din practic doua camere si o baie plus balcon unde se gasesc 2 scaune si o masa.

Totul este zugravit in culori deschise ceea ce face camera si mai spatioasa. Ca in orice camera de hotel ai sifonier destul de mare, un pat doua noptiere si televizor. Baia nu am avut ce sa ii reprosez fiind curata si ok din toate punctele de vedere.

La partea cu chicineta, aici am gasit cam tot ce am avut nevoie, inclusiv un mic frigider care nu este foarte mare asa ca trebuie sa va ganditi bine ce puneti in el, are loc suficient dar parca parca am simtit nevoie de mai mult.

Curatenie s-a facut de 2 ori pe saptamana iar lenjeria de pe pat si prosoapele au fost schimbate o singura data la mijlocul saptamanii... suficient cat sa fie ok, nici acasa nu cred ca le schimba nimeni atat de des.

Ca si sfat... in functie de ce va doriti de la chicinieta aia si cat aveti de gand sa gatiti, nu cred ca ar strica sa luati de acasa o tigaie de calitate, un castron de plastic pentru salate mai mare si un cutit foarte bun si ascutit. Astea nu ca nu o sa le gasiti neaparat acolo dar exista sanse sa nu fie nici acolo nici in alta parte de asta ce este indispensabil trebuie luat de acasa.

La baie am gasit prosoape, sapun cat si la mica bucatari detergent de vase.

Ce pot sa va spun eu in plus despre acest studiou este ca sunt tantari deci ATENTIE SUNT TANTARI!!! multi tantari dupa lasarea serii si cum fiecaruia ne place sa stam seara sa luam masa pe balcon, o sa fie o mare problema cu asta.

Am gasit in sertar un aparat de tantari dar nu m-as baza pe el ca o sa il gasiti acolo si voi asa ca nu uitati aparatul cu pastilele acasa... o sa regretati dupa sau o sa cautati unul pe acolo.

Tantarii nu sunt ceva specific acestui loc ci cred ca se pot intalni in toata statiunea mai ales ca este foarte multa verdeata in jur, inevitabil apar acolo unde este verdeata si iarba.

Nu pot sa reprosez nimic acestui studio, poate putin curtea neangrijita care ar fi adus un mare plus locului... dar se poate trai si fara ea sau cu ea asa ca pana la urma nu arata foarte foarte rau doar ca nu are flori si iarba care sa te faca sa nu mai pleci de acolo.

In schimb langa studio, nu stiu daca le apartine dar este un teren gon unde se poate parca masina... foarte util de altfel sa vezi masina si sa o ai la 5 metrii de casa.

Personal mi-a placut foarte mult aici, as mai reveni si alta data si consider ca este un raport excelent calitate/ pret, studioul nu face parte din cele scumpe asa ca nu il ocoliti datorita camerelor mari, pretului mic si al apropierii de plaja aproximativ 200 metrii...

Poate pozele vor completa si intari cele scrise de mine.

Ca si concluzie daca obtineti niste preturi ok la cazare cat si daca gasiti un sejur convenabil la agentie cu cazare in aceasta locatie, atunci nu mai stati pe ganduri... merita. Sentimentul cu care am plecat a fost ca am primit mai mult decat ma asteptam.

Toate cele bune si vacante insorite.

Trimis de no_oxigen in 01.06.13 13:10:46
Validat / Publicat: 01.06.13 14:11:56

VIZUALIZĂRI: 6505 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (no_oxigen); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 80.00 EUR pe cameră

danezu008
    [23.09.14 15:00:09]

@no_oxigen: Buna ziua

Am fost la acest studio pe 4 septembrie 7 nopti. Ce s-a modificat in 2 ani. La baie nu exista sapun, zugraveala este aceeasi, frigiderul nu a fost spalat cred ca de cand ati fost in 2012 si zgomotul compresorului te asigura de cum intri ca ai frigider. Terenul gol nu le apartine, si nu stiu unde este gradina de care specificati. Am stat in aceeasi camera dupa poze. Etj unu prima pe stanga langa scari. Nu as mai reveni. Daca totusi reveniti la anul aici cereti camera aceasta ca macar am spalat frigiderul.

Standardul este foarte scazut din pct. meu de vedere. La baie dadeam drumul la apa calda si se oprea. Mai invarteam de robinet si curgea. Nu inteleg de ce are 3 stele. Receptia lipseste cu desavarsire. Daca nu vii cu autocarul si cu ghid te cam pierzi. La check out lasi cheia in cutia de scrisori. Daca ai ceva probleme cauti fata de la curatenie si la restaurantul de peste drum unde este de servici dupa 14.00.

Seiful 10 euro pe sejur

[23.09.14 15:12:53]

@danezu008:

Am fost la acest studio pe 4 septembrie 7 nopti.

no_oxigenAUTOR REVIEW
    [24.09.14 00:05:32]

Nici in ce am scris eu nu este nimic la superlativ insa, probabil ca acum doi ani era totul relativ mai recent zugravit si poate mai aspectos.

Nu am avut probleme cu apa si sincer nu am intractionat cu nimeni pe acolo ca nu a fost nevoie.

Eu pe tot sejurul am dat transport + cazare 7+1 nopti in jur de 150 euro/ pers, poate mai putin ca nu mai tin minte, pret de costinesti in varf de sezon. Nu m-am dus cu asteptari foarte mari si sincer am gasit un loc decent putin peste ce ma asteptam eu la banii astia.

Si in cazul vostru nu cred ca a costat o avere cazarea, oricum asa cum spuneam pentru o oferta buna este o cazare decenta, acum este o parere peronala, poate ca nu sunt nici o persoana extrem de pretentioasa.

Oricum sunt bune si niste pareri mai proaspete, lucrurile se mai pot degrada in timp, atat servicile cat si locul in sine.

Sper ca macar insula a facut sa uitati de frigiderul ala .

[06.06.15 11:05:10]

ce puteti sa-mi spuneti despre plaja din apropiere... am inteles ca se afla la 100m fata de hotel

multumesc

[06.06.15 11:08:12]

@webmasterX - vreau sa ma duc si eu la acest hotel in iulie si mar interesa si pe mine despre plaja din apropiere, cum este...

multumesc

danezu008
    [06.06.15 19:57:22]

@flllo: plaja din apropiere nu este la fel de spectaculoasa ca cele de pe partea cu marea ionica. Este ideala ptr copii. Are intrare lina in apa. Poti lasa copilul in siguranta in apa. Asa este. Plaja este la 100 de metri. Dar noua ne-a placut sa facem stanga la pod si dreapta la parculet deoarece terasa de acolo iti dadea sezlonguri gratuite daca aveai consumatie la ei. Ptr senzatii spectaculoase recomand plajele de pe cealalta parte a insulei. Greu accesibile, scari multe, fara accesorii pe plaja (baruri, terase, chioscuri), plaje cu pietre mici si rotunde, dar apa excieptionala. Doar ca este adanca din primii metri. Plajele din Lefkada nu prea au nisip. Dar cea din Nidri macar are priveliste.

Vacanta placuta

[06.06.15 20:05:19]

@danezu008 - multumesc mult de raspuns

Merendino
    [25.12.15 16:29:02]

@no_oxigen - Frumos! Ati cules toate lamaile din copacii de langa vila! Bravo! Puteati sa luati cat va trebuie. Numai cei din FYROM (Fosta Republica Yugoslava Macedonia) procedeaza asa.

no_oxigenAUTOR REVIEW
    [08.05.17 00:27:02]

Pentru informatia ta... nu sunt de langa vila ci din niste livezi, dintre care una cu o casa parasita si cu zeci de pomi si sute de lamai cazute pe jos, stricate. Relax ca alea de pe langa vila le-am lasat pentru tine si pentru aia din Iugoslavia de care zici...

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [08.05.17 08:28:12]

@no_oxigen: da, ai dreptate! Acele "livezi" păreau lăsate de izbeliste, iar după pozitionarea vilei, se pare ca erau pe drumul spre Dimosari (cascada), livezi pe care le-am vazut in drumul meu spre acest obiectiv! Acum, după niste ani, observatia colegului este usor deplasata, in contextul in care nu a fost acolo, in consecintă, observatia lui nu-si avea rostul! Imi incântau privirea, eram tentata sa culeg de pe jos fără a prejudicia pe cineva... dar drumul lung si destul de obositor spre cascada a fost motivul care m-a oprit! Cert este faptul ca locatia nu este una wow, dar la pretul platit este bunicica. Noi am avut cazare la Hotel Oscar chiar pe faleza in apropierea tavernei Mamma Mia si El Greco.

danezu008, flllo, maria55, no_oxigen
    Alte impresii din această RUBRICĂDionysos Studios & Apartments: