ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.05.2013
DIN: Eforie Nord
ÎNSCRIS: 03.06.10
MAY-2013

Locuri de servit masa in Eforie Nord (partea I)

Pentru ca, fiecare dupa ce-si gaseste cazare intr-o statiune, se gandeste imediat unde poate sa serveasca masa, o sa incerc sa prezint cat mai multe locuri de acest fel, asta dupa ce in prealabil le-am vizitat in acest an (nu s-au deschis inca foarte multe):

- “Rotiseria”, este pozitionata in centru, chiar in partea stanga a statiei de autobuz care merge spre Mangalia sau Techirghiol.

Intrarea este destul de neprimitoare si singurul indiciu care te face sa crezi ca acolo se poate manca ceva, este un aparat in care “troneaza” puii la rotisor.

Terasa pare din alta epoca, invechita, cu desene pe pereti si parca neprimitoare, insa realitatea este alta.

Chiar daca la capitolul aspect sta cam rau, la capitolul mancare totul este aproape la superlativ.

Noi mancam destul de des aici (2-3 ori pe saptamana) si am dus si o gramada de prieteni, carora le-a placut mancarea si au revenit.

Pe langa faptul ca mancarea este foarte gustoasa si preturile sunt mici:

- pui la rotisor: 2 lei/100 gr

- cartofi prajiti: 3 lei portia

- mamaliga: 3 lei portia

- ciorba de pui/ de vacuta: 4.5 lei portia

- piept de pui la gratar: 6 lei portia

- snitel de pui/porc: 6 lei portia (cred ca e cel mai bun snitel pe care l-am mancat la un restaurant sau terasa)

- papanasi: 7 lei/portia (cei mai buni, 100% reteta traditionala, nu prafuri sau alte minuni).

Mai au diverse tipuri de peste prajit sau pane, tocanita de pui, pastrama de oaie, racoritoare si firesc bauturi alcoolice.

De multe ori am vazut aici ca serveau masa proprietarii altor terase sau restaurante (nu o sa le dau numele), care spuneau ca puiul de aici nu se compara cu ceea ce fac ei.

Probabil ca marele plus e faptul ca persoana care gateste, este d-na care impreuna cu sotul ei, au in locatie de gestiune terasa.

Concluzie: daca nu puneti mare pret pe locatie si vreti sa serviti un pui, un peste sau niste papanasi grozavi, acesta este locul potrivit!

- “Braseria Steaua de mare”, se afla in cartierul cu acelasi nume, la intrarea in Eforie Nord, din directia Constanta.

Este pozitionat in fata hotelului Delfinul, pe partea cealalta a aleei, de unde se incepe coborarea spre plaja.

Locatia e modernizata (era cofetarie inainte), curata, cu mese atat in interior, cat si in aer liber si cu o priveliste foarte frumoasa asupra marii.

In interior au un loc de joaca amenajat pentru copii, cu bile, 2 tobogane, premergator, casuta si trambulina.

Firesc ca aici am gasit si scaunel special pentru cei mici.

In meniu am vazut pizza, preparate din carne, deserturi si bauturi.

Noi am comandat clatite cu gem: 6 lei portia (bune si cu un gem de calitate), cafe frappe 10 lei (foarte bun) si apa plata la 250 ml la 4 lei.

Sincer, celelalte preturi nu le-am retinut, insa pe meniu scria ca sunt valabile in perioada 15 mai – 15 iunie.

Totul mi s-a parut foarte curat, ingrijit, cu bun gust, ospatarii impecabili.

Concluzie: merita macar o cafea si un suc baute in acest loc, in timp ce dvs. admirati marea, copilul se poate juca linistit in locul special amenajat.

- “Pizza Corner” – prima locatie o gasiti in centru, vis-a-vis de piata, iar cea de a doua, pe plaja Belona.

Pizza este facuta in cuptor cu lemne, iar pretul variaza intre 13 si 22 lei. Au si o oferta: 3+1 gratis.

Pizza e buna (nu ma da pe spate), plusul il reprezinta blatul, care este facut de ei si firesc, cuptorul cu lemne.

Pastele sunt destul de gustoase, in mare parte sunt tagliatelle de casa, iar preturile variaza intre 13 si 16 lei.

Au si mici, snitel, ceafa de porc cu garnitura, salate, deserturi (tiramisu este delicios: 7 lei/portia).

Au site si livrari la domiciliu si in 30 de minute primiti comanda acasa.

Vara este foarte aglomerat (mai ales seara), dar prepararea pizzei nu dureaza mai mult de 5-10 minute.

Concluzie: pizza, paste si tiramisu bune, iar daca nu aveti chef sa va ingramaditi la mese, puteti sa asteptati linistiti comanda acasa.

Trimis de romanitzaa in 30.05.13 15:24:25
Validat / Publicat: 30.05.13 16:52:35

VIZUALIZĂRI: 7441 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (romanitzaa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Terasa "Rotiserie"

Djbobo*
[30.05.13 19:06:26]

Cu prima ocazie cand ajung in Eforie, am sa ma opresc la Rotiserie ptr un pui...

Va urma?

[30.05.13 19:55:20]

@djbobo

Sigur nu o sa regreti!

Da, va urma!

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[30.05.13 20:22:53]

@romanitzaa: Rotiseria de care vorbești este cea veche, care se află pe aceeași parte unde se afla (la vreo 50 metri) restaurantul Rapsodia (din păcate am văzut că a disparut...). Parcă era cu o mică curte interioară... aspect, într-adevăr, din altă epocă, însă cu un pui la rotisor cu mămăligă și usturoi absolut... ireproșabile! (și spun asta ca unul care nu este un mare amator de pui...). Dacă despre ea vorbești, atunci... există speranță...

[30.05.13 22:09:47]

@jonnyredlabel

Da, e vorba despre Rotiseria veche. Asa este, are o curte interioara cu flori. Pe cat de veche este terasa, pe atat de bun este puiul insotit de mamaliguta si mujdei.

Din pacate restaurantul Rapsodia a disparut de ceva ani, cu tot cu terasa pe care o deschideau vara.

A disparut si restaurantul Neon (de langa Bran-Brad-Bega), in esenta... a disparut cam tot ce era frumos si emblematic pentru Eforie Nord.

DARIA
[17.07.14 22:13:28]

mai este aceasta rotiserie si in 2014 si la fel de buna... cine stie?

[18.07.14 06:16:32]

@DARIA: da mai este si se mananca f bine

zlatna
[22.10.15 14:07:38]

Astazi am vazut articolul dv. este foarte util, dar cred ca intr-un fel ar trebui actualizat pentru ca nu ati scri nimic despre terasele cu autoservire: Litoral, Pescarusul, Berlin... intadevar piza la Corner este foarte buna.

Va doresc o zi buna

DARIA, Djbobo*, romanitzaa, zlatna