ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.05.2013
    ÎNSCRIS: 29.05.13
    MAY-2013

Către satisfăcător

Se putea mai bine...

Am ajuns la hotel in jurul orei 11.00 iar cazarea s-a facut imediat, personalul de la receptie fiind binevoitor, avand in vedere faptul ca ora de check-in era ora 14.00. Camera repartizata a fost extrem de spatioasa, gen studio, cu un balcon mare si un bufet prevazut cu plita electrica. Ne-am bucurat intrucat ce rezervasem noi era o camera standard cu vedere la parc.

Desi camera avea si un pat suplimentar, despartit de un paravan de restul camerei, avand copil mic am cerut si un patut pliabil. In 5 minute a fost adus si patutul copilului, patut nou cu salteluta si lenjerie impecabila. Ulterior am constatat ca, la orele amiezii, soarele batand direct in balcon, camera se incalzea foarte tare. Am pornit aerul conditionat si mergea doar pe incalzire. Solicitand o alta camera, cei de la receptie au fost foarte prompti si in 15 minute eram mutati intr-o camera cu vedere la piscina, mult mai racoroasa si, de data acesta, avand doua paturi suplimentare. Foarte spatioasa camera! Mai erau doua fotolii comode si o canapea iar spatiul sa te invarti printre ele suficient. Camera curata, la fel si baia.

In baie gaseai gel de dus, sampon, lapte de corp si prosoape curate. Baia este prevazuta cu ventilator si un sistem audio la care puteai asculta o muzica relaxanta. Glumind putin... daca transmiteau valsuri probabil ca si valsam la cat de mare era camera. In tot sejurul, curatenie in camera s-a facut zilnic. Exista patru lifturi pe etaj. Unul dintre ele l-am descoperit ceva mai tarziu si s-a dovedit a fi extrem de util la intoarcea de la plaja. E o intrare secundara, nu prin receptie, dar la care usa se inchide la ora 18.30, putand fi folosita astfel doar in timpul zilei. Un lucru pozitiv este si faptul ca la intrarea in curtea hotelului (sunt trei intrari) exista un agent de paza atent la existenta bratarii de identificare.

Cazarea a fost de buna calitate. Piscinele cu apa curata. Restaurantul curat, spatios, cu fete de masa impecabile, vesela curata si incalzita, tacamuri si pahare curate si suficiente. Ce ne-a nemultumit a fost insa calitatea preparatelor culinare. Micul dejun a fost multumitor, gaseai cam tot ce gasesti la un hotel de patru stele. In ceea ce priveste insa preparatele de la pranz si cina, acestea lasa de dorit. Foarte multe alimente procesate (semipreparate congelate), carnuri si legume din conserve, supe si piureuri cu un gust artificial ce ne aminteau de cele instant, la plic. Garnituri din legume scoase din conserve si doar puse in tava si nefierte corespunzator, fara nici un gust sau cu un gust la care papilele noastre gustative nu s-au putut acomoda (exagerat de dulce sau de amar). Compoturi indoite cu apa si sucuri la dozator pe care nici obligat fiind nu le puteai bea. Ne-a placut insa friptura de iepure, cea de miel si cea de pui (bucatele mici ca pentru portiile pentru copii si servite in zile diferite) salata de varza si cea de rosii, supa rece de castraveti. Si din deserturi mai puteai alege ceva, desi in mare parte, erau sarlote pe care le-am suspectat dupa aspect si gust ca ar fi facute tot din prafuri instant. Am avut insa surpriza sa gasim intr-un preparat la gratar (semana cu kebabul, o chiftea alungita pe bat si condimente ciudate) carne cruda. Am intrebat daca e ok si ni s-a raspuns ca ''da''. Debarasarea meselor se facea rapid iar uneori te trezeai ca ti se ia farfuria fara a termina de mancat.

Marele nostru noroc a fost ca am prins o vreme frumoasa si deosebit de calda pentru inceput de mai. Am putut face baie in piscina dar si in mare. Pana la plaja sunt trei minute de mers. Nisipul plajei deosebit de fin si de curat. O plaja foarte frumoasa si foarte lata. Tot spre norocul nostru a fost si faptul ca nu se instalasera sezlongurile. In ultima zi instalasera suportii pentru umbrele si nu ne venea a crede cat de aprope de intrarea in mare. Ocupasera deja toata plaja. Ce pacat! Si era lata nu gluma!

Intr-una dintre zile ne-am hotarat sa facem o plimbare prin Nessebarul Vechi. Ne-am gandit ca, fiind aproape, sa nu mergem cu masina personala si sa luam autobuzul. Mare greseala! . Autobuzul era atat de plin incat soferul de abia reusea sa inchida usile. Stateam ca sardelele si era ticsit de romani. Eram cu un copil mic si nu s-a ridicat nimeni sa-i cedeze un loc. Unul singur s-a oferit sa-mi tina copilul in brate insa copilul necunoscandu-l a refuzat. Ulterior am aflat ca sunt si multi suti pe ruta respectiva si nu putine au fost cazurile de furt de portofele. Cu 4 leva cat au costat biletele de autobuz plateam parcarea in Nessebar si nu mai aveam astfel de neplaceri. Autobuzul merge din jumatate in jumatate de ora. La intoarcere am asteptat un sfert de ora in plin soare sa urcam in autobuzul aflat la capat de linie.

Nessebarul Vechi este o mica localitate de case vechi, pescaresti, plin de taverne si mici magazine de suveniruri, un loc minunat si care merita cu prisosinta vizitat.

M-as intorce in Vechiul Nessebar nu insa si in Sunny Beach- Bulgaria.

Trimis de CHARIS* in 29.05.13 09:09:04
    Validat / Publicat: 29.05.13 10:15:29

VIZUALIZĂRI: 3487 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CHARIS*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster [29.05.13 09:51:04] »

@CHARIS: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

DoreD [13.07.13 22:01:58] »

Interesant. De ce nu te-ai intoarce in Nisipurile Însorite?

CHARIS* [25.04.14 00:27:37] »

@DoreD: Pentru ca am fost in locuri care m-au incantat mai mult (si in care m-as reintoarce)... toate fiind, aproximativ, la aceleasi costuri.

Calitatea preparatelor, din meniul all, nu m-a incantat si nici statiunea nu m-a entuziasmat. Daca m-as reintoarce, as cauta un hotel sau o pensiune chiar in Nessebarul Vechi.

CHARIS*, DoreD
    Alte impresii din această RUBRICĂMelia Sunny Beach Resort (ex Iberostar) :