ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.05.2013
DIN: Sinaia [PH]
ÎNSCRIS: 19.05.13
MAY-2013

Vacanță de Paște 2013, la Nisipurile de Aur, hotel Melia Grand Hermitage.

Organizați într-un grup de 13 persoane, dintre care doi copii, anul acesta am petrecut sărbătorile pascale, în Bulgaria la Nisipurile de Aur. Am ajuns acolo pe traseul Ploiești, Slobozia, Călărași, Ostrov, Silistra, Dobrici, trecând Dunărea cu bacul.

Cred că putem spune fără nici o reținere, că Melia Grand Hermitage, hotel de 5*, este cu adevărat, un exemplu de ceea ce se numește, ”Industrie Hotelieră și Turistică”. O construcție impetuoasă. Dacă informațiile pe care le-am obținut acolo sunt adevărate, hotelul are o capacitate de aproximativ 800 de camere, cu dotări moderne.

La recepție se afă în permanență 3 – 4 recepționere care sunt destul de amabile, și își fac bine treaba, dar pentrucă în ziua intrării în hotel pentru sejurul de paște aceasta s-a aglomerat brusc cu 150 – 200 de sosiți și recepționerele nu au mai făcut față. Din același motiv, s-a produs un ambuteiaj teribil în parcarea exterioară ceea ce a făcut să nu se mai poată intra cu autoturismele care au fost parcate pe unde s-a găsit câte un locșor până s-a decongestionat locul. Deși inițial s-a înțeles că parcarea ar fi asigurată în preț, revăzând pe internet oferta, am constatat, că de fapt în aceasta scrie parcare supravegheată adică se vorbește doar de faptul că este păzită nu și că ar fi gratuită. Desigur, un hotel de 5*, ar trebui probabil să asigure și parcare gratuită. Oricum aceste neînțelegeri au creat momente de tensiune maximă, soldate cu înjurături și chiar îmbrânceli. Mai mult celor care nu și-au adus mașinile în parcare, aceste au fost ridicate și duse în locuri special amenajate, de unde pentru recuparare am înțeles că trebuia achitată suma de 500 euro.

Camerele sunt foarte spațioase dotate cu paturi mari, cu o mulțime de perne, două fotolii, un scăunel pentru întins picioarele, masă birou, telefon și internet prin cablu, baia cu două chiuvete, cadă și cabină de duș telefon lângă toaletă și dispozitiv S. O. S. lângă cada de baie. Prosoapele și consumabilele de toaletă se schimă zilnic în momentul în care se face curățenie. Seif cu cifru în fiecare cameră. Camerele se descuie cu card electronic. În legătură cu acestea, trebuie avut grijă să nu fie ținute în apropierea telefoanelor mobile pentru că se se deteriorează înregistrarea de pe banda magnetică și trebuie să fie resetate.

Sejurul nostru a fost în regim all inclusiv. Programul de masă, era următorul: mic dejun între orele 07.00 – 09.30; masa de prânz între 12.00 – 14.30 și cina între 18.30 – 21.00. Masa a fost mai mult decâd îndestulătoare, foarte multe feluri de mâncare, dimineața brânzeturi, mai multe feluri de brâză telemea și cașcavaluri, mezeluri ceai salate etc. La prânz de asemenea o mulțime de preparate iar seara la fel. De remarcat produsele de cofetărie și patiserie, la discreție și deosebit de gustoase.

La capitolul băuturi tot la discreție se găseau la dozatoare, bere, vin roșu și alb, precum și tot felul de sucuri. Aceleași băuturi se servesc in mod gratuit la barul Roma din holul principal al hotelului ca și la alte două exterioare.

Hotelul are două piscine. Una interioară cu adâncimea apei între 1,2 și 1,8 m având și un jacuzzi. A doua exterioară încadrată între cele două aripi laterale ale hotelului, care are și un bazin cu apă mai puțin adâncă, pentru copii.

Lângă piscină se află o teresă și o scenă mică unde în fiecare seară, un grup de animatori, format din două tinere și doi tineri, întrețineau atmosfera antrenând la aceasta în mod deosebit, copiii.

A fost o minivacanță deosebit de plăcută, care ne-a făcut să ne propunem ca în anul următor să repetăm această experiență.

Trimis de Ioan Raita in 28.05.13 20:53:30
Validat / Publicat: 28.05.13 22:24:33

VIZUALIZĂRI: 3258 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ioan Raita); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul, Melia Grand Hermitage

Krisko CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [29.05.13 12:17:43]

Nici chiar asa, e undeva in jur 50 de leva in sezon (2012), or fi mai pus ei ceva de Paste, dar nici chiar asa

Ioan RaitaAUTOR REVIEW
    [29.05.13 19:58:31]

@Krisko: Salut și multe mulțumiri. Este foarte posibil. Și mie mi s-a părut cam exagerat, dar am reprodus ceea ce spuneau cârcotașii.

Oricum eu voi merge și anul viitor acolo.

Să auzim de bine.

Ioan Raita