ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.05.2013
DIN: Bucuresti S4
ÎNSCRIS: 29.08.12
MAY-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 4 si 2

Un colt de rai nu departe de Bucuresti

Cautam de mult un loc unde se poate ajunge usor, evitand aglomeratia de pe Valea Prahovei, unde sa fii in mijlocul naturii si unde sa avem toate conditiile necesare pentru o familie ca a noastra, cu 2 copii de varste mici.

L-am gasit! Este o pensiune, mai degraba o vila, Casa la Martin din Comarnic. Cand am spus prietenilor ca merg in Comarnic au cam strambat din nas, nu e o destinatie foarte cautata, nici aici pe site nu prea sunt review uri. Dar cand am ajuns acolo am gasit un loc care ne a depasit asteptarile.

Pana la Comarnic se merge bine, pe autostrada si apoi pe 2 benzi. La Comarnic la Mega Image ne-a asteptat proprietarul si ne-a ghidat mergand in fata noastra cu masina. Am luat o spre stanga, am trecut raul si apoi am inceput sa urcam printre casute cochete cu curti pline de narcise, cu copaci infloriti si pajisti verzi presarate cu papadii. Drumul era destul de accidentat, dar accesibil masinii noastre fara pretentii. Dupa 4-5 km am ajuns la capatul localitatii, sus pe deal, cu o priveliste frumoasa in vale si am vazut vila noastra. Alba, cu elemente rustice de lemn, cu o pozitie de invidiat si o curte frumoasa. Am sa detaliez mai tarziu.

Eram nerabdatori sa vedem camera si am vazut mai multe de fapt pana ne am hotarat la una mai maricica, avand un pat dublu si 2 fotolii ce se puteau transforma in pat, o camera de 4 persoane. Camera era frumos decorata in nuante de crem si maro, cu motive florale, niste perdele si draperii foarte frumoase, un pat generos + cele doua fotolii, o masuta cu 2 taburete, un corp pentru televizorul Lcd (dolce, sute de canale). Baia era de dimensiuni potrivite, cu tot ce trebuie, inclusiv uscator de par. Prosoape albe pufoase. Am primit si lenjerie pentru a amenaja culcusul copiilor.

Vila are in total 8 camere, majoritatea duble dar cu posibilitatea de a pune pat suplimentar in unele din ele. La parter se afla un living foarte spatios cu canapele si mese, un televizor foarte mare, statie pentru muzica. Bucataria e maricica, dotata cu absolut tot ce trebuie (plita ceramica, cuptor, cuptor cu microunde, fierbator de apa, vesela, pahare, etc). Este si o toaleta la parter si o micuta camera de serviciu. Mai exista si o mica incapere pentru jocuri cu un joc din acela de fotbal cu bile (scuze dar nu stiu cum se cheama) si o masa de ping-pong pe terasa din fata.

In partea dinspre curte se continua terasa cu o zona cu mese si scaune unde se poate bea o cafea avand in fata curtea inverzita si livezile din jur.

Mai exista si un foisor cu 2 gratare construite din caramida, unde exista si o chiuveta, foarte practic, si cateva mese cu scaune. Afara se afla si o toaleta de serviciu perfect functionala.

Curtea e mare, verde, cu pruni si un mar pe care l am gasit inflorit in toata splendoarea lui. Ai o priveliste superba spre dealurile si livezile din jur. In curte se afla si un leagan de lemn de care am profitat din plin.

Din camera noastra, care a fost perfecta pentru noi, priveam spre Comarnic in vale. Noaptea oraselul se vedea superb, ca o salba de lunimite de Craciun. Dimineata ne beam cafeaua admirand vacutele care treceau pe drum spre locul lorde pascut din ziua respectiva. Altfel... liniste absoluta, ciripitul pasarelelor sau vreun latrat mai indepartat.

Ne-am jucat in iarba, ne am dat in leagan, ne am plimbat pe dealuri, am fost si cu masina la padure (desi se poate si pe jos distanta nu e mare dar noua ne e mai greu cu copii, pe durm nu se putea merge cu caruciorul nostru mic), am facut si gratar cu toate ca nu suntem neaparat genul...dar gratarul de a afara era practic o invitatie.

Am petrecut 3 zile minunate in care ne am simtit perfect. Aerul e curat si e destul de racoare, cred ca la vara vom merge cat vom putea de des.

Am inteles ca vila se poate inchiria si cu totul pentru 1300 ron pe weekend.

Proprietarii sunt cu adevarat niste persoane deosebite, au facut tot posibilul sa ne simtim bine, fiind in acelasi timp si discreti. Fiind dupa paste am fost serviti si cu cozonac.

Recomand cu caldura aceasta destinatie familliilor cu copii sau fara, celor dornici de relaxare intr un peisaj minunat, intr un loc in care se ajunge foarte usor. am adaugat ceva poze, o sa mai adaug cateva mai tarziu.

Trimis de IoanaV in 24.05.13 20:44:00
Validat / Publicat: 24.05.13 21:54:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în COMARNIC.

VIZUALIZĂRI: 3090 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (IoanaV); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 CAsa la Martin vazuta dinspre curte

[24.05.13 21:54:01]

IoanaVAUTOR REVIEW
[24.05.13 23:47:45]

@webmaster15: Este aproape exact, de fapt pensiunea este constructia care se vede un pic mai sus pe drum, pe partea stanga, inainte ca drumul sa faca la stanga. Vis a vis se afla inca o constructie, acolo am inteles ca se cresc ponei. Daca se mareste harta se vede destul de bine, este chiar acolo unde e ultima "intersectie" .

[25.05.13 07:18:02]

@IoanaV: mulțumesc.

Am corectat poziționarea, sper că am înțeles corect / complet indicațiile

amfostacolo.ro/harta-roma ... a-martin__14134

IoanaVAUTOR REVIEW
[25.05.13 07:44:12]

@webmaster: E perfect sper ca asta va ajuta lumea sa ajunga acolo, merita!

IoanaV
Alte impresii din această RUBRICĂCasa la Martin: