ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2009
ÎNSCRIS: 18.11.08
AUG-2009

O experienta de neuitat

Ena Limani

Intr-adevar Lefkada merita vizitata. Plajele din vest sunt spectaculoase insa atentie mare la circulatie. Toata insula este strabatuta de un drum generos insa ca sa ajungi la plaje ai de parcurs drumuri unde nu incap 2 masini, foarte intortocheate si cu multe curbe, unele cu vizibilitate extrem de mica, foarte stranse. De multe ori ai senzatia ca esti cu o roata in rapa pentru ca nu sunt parapeti peste tot si drumul este pe munte.

Este de preferat sa inchiriati scutere deoarece drumurile sunt foarte inguste si este fff aglomerat- cel putin in august cand am fost noi. Plajele au parcari amenajate (5-6 euro/masina), insa multi greci se parcheaza chiar pe marginea drumului si asa extrem de ingust - drept urmare se blocheaza toata circulatia, masinile erau proaspat lovite si zgariate. Nu prea dau prioritate la cei care urca asa ca atentie mare - nu stiu cum am reusit sa scapam cu masina nelovita:).

Cu toate acestea experienta a fost de neuitat. Nu ratati apusul de soare la Egremni beach pe terasa de sus inainte de cele 350 trepte care duc pana pe plaja. Cred ca august e cea mai aglomerata luna - era plin de italieni.

Cazare am gasit la o pensiune aproape de Vasiliki - 50 euro camera, nu am rezervat nimic dinainte. Sunt multe statiuni de-a lungul insulei insa sunt f aglomerate si destul de comune.

Merita experienta!

Trimis de iuliapatru in 31.08.09 23:24:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Creta, Zakynthos

VIZUALIZĂRI: 2783 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iuliapatru); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[27.11.09 19:49:13]

atat de melodioasa aceasta limba ,

[28.11.09 10:46:01]

iuliapatru, sper sa-ti placa si sa consideri adecvata ilustratia muzicala sugerata de cristian_h pentru acest review. Eu unul o gasesc chiar potrivita. Daca ai alta preferinta, te rog scrie-mi-o.

resy*
[12.01.10 19:11:45]

Iuliapatru, spune-mi si mie te rog cum se numea pensiunea la care ati stat, linga Vasiliki si conditiile. Cit ati facut pe drum pina acolo? Preturile? mersi mult

iuliapatruAUTOR REVIEW
[17.01.10 14:58:48]

draga resy, din pacate nu imi amintesc numele insa era chiar inainte de a intra in orasul Vasiliki pe stanga , are o curte in fata cu parcare. Sunt destule optiuni de cazare si cred ca cel mai indicat este sa alegi acolo dupa ce vezi camera si te negociezi cu ei. Noi am stat f bine, camera era modesta insa f curata ceea ce a contat f mult. In rest , preturile sunt acceptabile insa difera mancarea asa ca....cum iti este norocul Am facut aprox 12-14 ore pana acolo adica am plecat dimineata si am ajuns pe la 8-9 seara ce-i drept destul de obositi . Am bajbait ceva pe acolo pt ca GPS ul nostru nu mai stia nici un fel de harta dar in cele din urma a fost bine. Drumul e ok, prin Bulgaria insa la intoarcere am cotizat la vreo 3 echipaje de politie pe motive diverse , nici unul adevarat insa nu aveam alta solutie - 10 euro e "taxa". Daca te mai pot ajuta cu ceva te rog sa imi scrii.

iuliangr
[22.01.10 12:16:00]

Resy, daca ai aflat ceva legat de preturi la cazare, drum, traseu mancare, etc. da-mi te rog si mie un add la mtrraluca sa dezvoltam subiectul. Vreau sa merg si eu in august. Merci

resy75*
[22.01.10 12:24:02]

te tin la curent.....si eu merg in iunie.

iuliangr
[22.01.10 12:30:00]

Multumesc! Nu foarte multi romani merg in Lefkada si informatiile nu sunt foarte multe, din acest motiv am inceput si cautarile mai devreme.

bcriveanu*
[18.03.10 12:53:49]

Am fost in Lefkada trei ani la rand. Intr-adevar insula este foarte frumoasa si merita vizitata. Porto Katsiki este una dintre cele mai frumoase plaje pe care am fost si nu trebuie ratata in nici un caz daca ajungeti acolo. Apa uneori este linistitata si calma si te face sa te simti ca intr-o piscina, alteori are valuri de 2 metri.

Cazare nu mi-am cumparat niciodata pe Lefkada, ci in Parga. Este destul de aproape de Lefkada daca sunteti cu masina.

In plus din Parga puteti sa vizitati si alte locuri superbe de pe malul vestic al Greciei.

bcriveanu*, Cristian_h*, iuliangr, iuliapatru, resy*, resy75*
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Lefkada: