ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.05.2013
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 17.04.11
AUG-2012

Castelul Saché – romantism și inspirație pe urmele lui Balzac

Este o după-amiază caniculară pe valea Loarei (vezi impresii). Soarele dogoritor, lumina orbitoare, aerul irespirabil, au alungat toți oamenii, nici țipenie pe străzi, satele par toate pustiite. Singurele locuri animate sunt castelele, mereu răcoritoare și grădinile sau pădurile din jurul lor.

Dar cum turistului îi stă bine cu drumul, nu ne permitem odihnă și ne continuăm excursiile pe valea Loarei. Drumul ne duce în comuna Saché situată la 25 km sud-vest de Tours, în inima regiunii Touraine, pe valea râului Indre, afluent al Loarei. Aici ne îndreptăm către castelul Saché, de fapt mai mult un conac, în care este amenajat un muzeu dedicat unuia din cei mai mari romancieri, Honoré de Balzac.

Honoré de Balzac s-a născut la Tours pe 20 mai 1799, după care în 1813, a părăsit orașul natal pentru viața relaxantă și ușoară din Paris. Cu toate acestea a revenit deseori în zonă fiind inspirat de frumusețea peisajelor și de caracterul oamenilor. Pentru orașul natal, Balzac a nutrit un profund atașament, numeroase sunt locurile care au marcat viața sa precum și opera. Din păcate în orașul Tours, casa natală a lui Balzac a fost distrusă în iunie 1940, în timpul bombardamentelor și în momentul de față nu există nici un muzeu dedicat acestuia în oraș. Într-adevăr sunt plăci comemorative puse pe clădirile pe unde a trecut, există un parc ce-i poartă numele, iar în Muzeul de Arte Frumoase sunt mai multe tablouri și statui dedicate lui Balzac.

A fost amenajat însă un muzeu pentru Balzac, în castelul Saché, locul în care Balzac a revenit regulat între 1825 și 1848. Aici și-a imaginat sau a scris câteva din operele sale celebre, cum ar fi „Moș Goriot” sau „Crinul din Vale”. Sejururile de la Saché au coincis cu perioadele cele mai fructuoase ale marelui scriitor. Aici în camera lui mică, Balzac a petrecut un „timp plin melancolie și armonie”. Însă pentru o cafea bună, dădea o fugă la Paris, știut fiind că era un mare băutor de cafea.

Și cum altfel când totul aici este perfect: liniște, calm, natură pură, un peisaj ce inspiră. Castelul este mic, intim, îmbrăcat în verdeață, are un parc de aproximativ trei hectare în care flori de crin, bujori sau trandafiri te îndeamnă la plimbare. Cu toate că la momentul sosirii noastre, parcul era destul de ofilit din cauza căldurii excesive, doar câțiva trandafiri agățători și crini albi ca laptele, încercau să-și arate noblețea răspândind în aer un miros dulce încântător. Parcul și castelul sunt protejate de exterior printr-un zid înalt de piatră, de parcă nimeni să nu tulbure atmosfera creatoare a domeniului.

Castelul a fost construit de Lordul de Saché, în secolul al XVI-lea, pe locul unei fortărețe medievale. Mai târziu familia Margonne, prietenă de familie cu familia Balzac, l-a primit cu ospitalitate pe Honoré de Balzac. Familia Metadier, în 1920, a cumpărat castelul și parcul. Pasionați de opera lui Balzac, în anul 1951 au decis să deschidă un muzeu dedicat acestuia. Prin donație, în anul 1958, castelul Saché a devenit proprietatea Consiliului General Indre și Loara. Astăzi muzeul păstrează multe din obiectele utilizate de Balzac, pot fi vizitate camera de zi, camera de lucru a lui Balzac, toate cu obiecte originale foarte bine păstrate sau reconstituite. Aspectul interior al micului castel este foarte plăcut, mobilier boieresc, tablouri, ceasuri, șeminee, ferestre ce dau spre grădina castelului și glastre cu flori ce înveselesc atmosfera. De asemenea sunt camere ce cuprind multe manuscrise ale operelor lui Balzac, caricaturi, desene și statuete ale personajelor lui Balzac. La parterul castelului se află o imprimerie și o sală în care sunt statui ale lui Balzac și studii realizate de Rodin.

Pentru pasionații de lectură, de la buticul castelului pot fi cumpărate cărți ale lui Balzac, în franceză sau engleză. Date suplimentare despre castel se găsesc pe site-ul muzeului musee-balzac.fr.

Personal, mi-a plăcut această scurtă evadare dintre zidurile castelelor mărețe, un loc frumos și liniștit ce merită vizitat.

Răsfoind printre amintiri și prin cărți, nu pot să închei fără a cita câteva rânduri din cartea lui Balzac „ Catherine de Medicis” în care este descrisă frumusețea fără seamăn a acestor locuri.

“Există în Franța o provincie pe care n-o admirăm niciodată îndeajuns. Parfumată ca Italia, înflorită ca malurile râului Guadalquivir, și frumoasă, pe deasupra, datorită fizionomiei deosebite, franceză pe de-a întregul, aparținând mereu Franței……... este provincia Touraine! Întreaga Franță istorică se află acolo!... iar fluviul cel mai național pentru noi este Loara care străbate provincia Touraine…. La fiecare pas pe care-l facem în acest ținut al încântărilor, descoperim un tablou a cărui ramă este un râu sau un oval liniștit care reflectă în profunzimile sale lichide un castel cu turnurile lui, cu pădurile și apele izvoarelor sale…. Aceste minunate țărmuri poartă, așadar, din loc în loc, însemnele tandreței regale. Castelele de la Chambord, de la Blois, de la Amboise, de la Chenonceaux, de la Chaumont……sunt monumente admirabile care respiră minunățiile epocii…”.

Trimis de doina_c24 in 23.05.13 19:34:32
Validat / Publicat: 23.05.13 20:59:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 3647 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (doina_c24); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Castelul Saché - interior.

webmaster [23.05.13 19:46:08] »

mireille [23.05.13 21:48:05] »

Felicitari, util review pentru iubitorii operei lui Balzac, care vor sa faca un pelerinaj de suflet in memoria unui titan al literaturii franceze.

Am fost si eu pe Valea Loirei, dar nu am ajuns pana la Sache, in schimb am vizitat casa lui Balzac din Paris.

Daca nu ma insel tot in camera din Sache, Balzac a scris ,,Maitre Cornelius'', si ,,Louis Lambert''.

Dintre castelele mai mici de pe Loire mi-a placut cel mai mult

Le Clos Luce, poate tot datorita unui alt geniu.

doina_c24 CONS. ONORIFIC AFA / FRANȚA [23.05.13 22:30:03] »

@mireille:

Mulțumesc.

Da, este corectă completarea dvs.

Am vizitat și eu Le Clos Luce în anul 2008, am fost impresionată, dar cel care a fost de-a dreptul fascinat a fost băiatul meu, atunci în vârstă de 11 ani. Culmea bucuriei a fost spectaculosul Parcul Tematic Leonardo cu cele 20 de mașini uriașe. Cred că am stat acolo vreo două ore și tot nu ne-am fi săturat. Pur și simplu ne-am jucat și am experimentat. Preferatele noastre au fost: șurubul lui Arhimede și tirul în evantai.

O seară bună! Doina

doina_c24, mireille