ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.05.2013
    ÎNSCRIS: 23.05.13
    MAY-2013

1 Mai si Paste la RIU Helios... dezamagitor

Salutare tuturor!

Am decis sa scriu acest review, si sa impartasesc experienta mea la acest hotel, datorita faptului ca si eu am beneficiat de impresiile altor turisti, in momentul in care am ales un hotel cu ajutorul acestui website.

Parerea mea de ansamblu asupra acestei mini vacante de 5 zile este urmatoarea: 1 mai si Pastele o sa-l mai fac in Bulgaria, dar nu in Sunny beach si nu la acest hotel.

Dar sa incepem cu inceputul. Am ales hotelul printr-o agentie, am avut mai multe variante, cam toate in aceasi gama de pret, fiind unul dintre cele mai scumpe hoteluri din lista. Am verificat review-urile aici si pe TripAdvisor, si toata lumea era incantata, Riu era a doua casa. M-am asigurat cu [editat WM] (scuze, dar altfel nu il pot numi) de la agentie ca:

- hotelul este renovat si cu totul nou din iarna asta (pe unele site-uri erau pozele noi, pe altele cele vechi)

- au parcarea gratuita si incapatoare,

- internet in camere (era contra cost, dar exista si in camere nu doar in lobby)

- access gratuit la sauna umeda / uscata, tocmai datorita faptului ca in oferta agentiei de Paste scria ca sunt gratuite, dar la Riu pe site, in conceptul de UAI, zicea ca sunt cu plata. Explicatia agentului de turism a fost cat se poate de logica si plauzibila: " Da doamna, au sauna gratuita, tocmai ca acum nu se poate face baie in mare sau in piscina - deci sa mai aveti ceva de facut in hotel) "

Buuun, toate bune si frumoase, am printat voucherul de cazare, mi-am facut bagajul si am plecat miercuri 1 Mai la drum.

Acum tin sa multumesc celor care si-au scris parerea despre dumurile bulgaresti, soferii lor, si care este cea mai buna / rapida modalitate de a ajunge in Sunny Beach. Noi am ales acelasi drum care l-am mai facut si acum cativa ani, cand am mers in Obzor, cea mai scurta varianta, de aprox 320 km, nu am mers pe varianta autostrada - Varna, ci cea prin dealurile lor foarte foarte verzi si frumoase. Drumul a fost o placere, la vama nu am stat (am plecat tarziu pe la 13 - 13.30 din Bucuresti). Se lucra pe alocuri (portiunea Russe - Schummen), dar am mers bine, fara convoaie, si erau doar 2 echipaje de politie pe tot drumul, dar pt sensul invers (ma asteptam la mai mult avand in vedere ca era 1 mai si Pastele).

Am ajuns la 18 in Sunny Beach (cu 2 pauze pe drum) si mi-a luat jumatate de ora sa gasesc hotelul. Statiunea goala, dezolanta, in pregatiri pentrul sezon. Nu ne-a deranjat, in special ca in momentul in care am simtit mirosul de mare... am uitat de oboseala de drum, de tot. Loc de parcare am gasit, parcarea mica pentru cat e de mare hotelul, si in decurs de 5 zile, am avut masina blocata de 3 ori de altii, mai putini norocosi ca noi.

Felul in care ne-am cazat la ei la hotel, o sa il descriu foarte amanuntit, o sa vedeti mai incolo de ce.

La 18 30 ajungem la hotel. La receptie prezint voucherul si ma trezesc ca imi da o camera cu 2 paturi. " Da, dar la puteti apropia! " raspunsul sefei de receptie... La care sotul meu s-a enervat, si a trebuit sa ii explice ca la prosti, ca pe langa faptul ca eu am rezervat o double cu pat matrimonial si vedere la mare prin agentie ([editat WM ] de la agentie nu imi scrisese pe voucher cu pat matrimonial, ci doar dubla), noi suntem sot si sotie, nu am venit in vacanta, la un hotel scump, ca sa dormim ca fratii! Raspunsul ei... a fost si mai enervant: Camera cu pat matrimonial "it's just a wish" si ca ala de la agentie mi-a vandut ceva ce ei nu pot sa imi dea, ca le-au dat pe toate... Barbata-miu s-a enervat si mai rau si a inceput sa tipe la ea, ca nu am platit ca sa joc la loterie, am platit un serviciu pe care ma astept sa il primesc. Receptionera se face toata rosie la fata si se duce in spatele receptiei si vorbeste cu managerul de hotel, care a binevoit sa ne dea un apartament... vedeti pozele atasate.

Etajul 5, vedere superba la mare, un living cu o chicineta, un minibar gol, dormitor mare si spatios, 2 bai, si doua balcoane mari, cu masute si scaune de plastic. Intr-adevar, foarte frumos, am apreciat gestul la GM de a ne da un apartament. Ciudat insa, mai era o usa la noi in apartament care dadeau la vecini, si auzeai tot ce faceau sau ziceau oamenii de alaturi. Curatenie zilnica, prosoape schimbate zilnic, doamna de la curatenie simpatica dar nu intelegea deloc engleza, eu lasam usile la balcoane deschise, ea le inchidea la loc. Ceea ce am observat spre sfarsitul sejurului a fost ca nu stergea praful in mica bucatarie, ceea ce pe noi nu ne-a deranjat. Nu am umblat prin dulapurile acelea decat o data, cand am vazut praful ca il luai cu degetul. Iar in ultima zi am facut urmatorul lucru: in minibar, mai aveam un hamburger luat de la McDonalds din ziua cand am plecat la drum. A scris data pe el, si l-am lasat intr-unul din dulapurile de la bucatarie. Cine stie cat timp o sa treaca pana cand urmatorul client il va gasi acolo :)... pacat ca nu mi-am lasat si emailul sa ma anunte cand il gaseste...

Bun, sa revenim acum la hotel. In seara in care ne-am cazat faceam baie in mare la ora 8 seara. Apa era... rece dar puteai sa faci baie in ea. Nu era pentru cei ce nu sunt obisnuiti :) Apoi am fost sus, ne-am schimbat si am coborat la cina festiva de 1 mai. Trebuie sa mentionez ca in program aveam cina festiva de 1 mai, si pranzul de paste cu miel si oua. Cina a fost okay, dintre preparate, ce era mai interesant a fost somonul la cuptor din care nu am apucat si branza cu mucegai. 2 feluri de supe, bune, un bar de salate (cand treceai de cealalta parte a lui, gaseasti acelasi fel de salate si sosuri), un bar pentru pizza si paste (care au fost bune in prima seara si groaznice in urmatoarele), felul principal aveai cam 4 variante, barul de peste care nu mai era, si barul cu deserturi... unde era u mai multe platouri cu prajiturici, toate cu acelasi gust, fructe si niste paharele cu un "vrea sa fie mousse, dar nu le-a iesit "

Bauturile erau sucurile bulgaresti, bere si vin tot bulgaresti - slabe toate calitativ. La bar gaseai si o selectie internationala de alchoolice, o vodca (absolut), gin (befeeter), whisky, coniac si altele care erau no name-uri. La non- alchoolice erau 2 cockteiluri bune, si cafeaua doar cea de la lobby bar, era acceptabila. La mic dejun era absolut groaznica.

Mic dejun se repeta in fiecare zi, dar era okay, aveai din ce sa alegi, pranzul si cina erau mai slabe din punctul meu de vedere. Intr-o seara chiar nu am gasit ceva care sa fie bun, toata mancarea avea acelasi gust si pana la urma am mancat... salata cu bruschete.

In schimb restaurantele a la carte au salvat minivacanta, cel bulgaresc si asiatic au servit mancare mult mai buna decat in restaurantul principal. Ceea ce a fost foarte urat din partea lor, a fost faptul ca nu au informat lumea despre aceste cine tematice. Si te trezeai ca intra lumea in restaurant, isi ia o farfurie, isi pune in farfurie, si se trezeste cu chelnerul langa el / ea si il intreba daca are rezervare, si bineinteles ca neavand, ii punea sa iasa afara din restaurant. Penibil... si au fost multi de genul acesta. Noi ne-am invatat asa din Turcia, cand ajungem la hotel, ne facem rezervare din prima seara, ca intotdeauna nu mai au locuri, sau tre sa faci cu cel putin o zi inainte. I-au dat afara si de la bulgaresc si de la asiatic. Si cu toate ca am considerat ca noi eram informati cu privire la mesele oferite de ei, am avut surpriza ca in seara de Paste sa mai vedem din nou restaurantul bulgaresc deschis, cu toate ca scria pe pliantul oferit de la receptie - doar o data pe saptamana. In fine, nu ne-am dus ca sa nu ne dea astia afara.

Masa de Paste: cu miel, si oua vopsite maro (nu aveau nici o alta culoare decat, maro si vinetiu- maro) si alte cateva specialitati dintre care ce mi-a ramas in minte a fost un pilaf cu organe de miel (probabil in loc de drob), foarte bun de altfel.

Acum, referitor la piscina, plaja si sauna. Doar o singura piscina cu sejlonguri, prosoape doar o ora si jumatate dimineata si seara tot la fel. Pe plaja nimic amenajat, am fost si ne-am cumparat prosoape din centrul statiunii, ca sa putem face plaja la mare. Apa in piscina calda - 20 de grade, marea avea 13 - 15. NOi am facut baie si in piscina si in mare. Pentru mine a fost okay, dar marea majoritate a oamenilor stateau la sejlong si nimic mai mult. Se uitau la noi, ca la niste ciudati :) E ok, nu ne-a deranjat, mai mult loc de inotat pt mine :).

Dar ceea ce am vrut sa punctez si aici fac trimitere la primele aliniate care le-am scris, referitor la ce mi-a zis [ editat WM] de la agentie. Sauna e gratuita! Ma duc in prima zi si vorbesc cu celalat [ editat WM] de la receptie spa. Il intreb: E gratuita sauna si jacuzzi? DA! un da mare si tare, este gratuit pt Paste! Bineeee... si ne ducem noi in prima zi e totul okay si frumos. Peste doua zile ne ducem din nou. Si cand sa intru la spa, vine [ editat WM] si ma intreaba daca am mai fost si zilele trecute la sauna. Dupa ce ii confirm imi spune ca trebuie sa platesc, ca doar prima sauna este gratuita, dupa care se plateste!... Pai si pe noi... prostii care am platit sa venim aici ne anuntati cand... ? Nu era normal si corect ca acum 3 zile cand te-am intrebat, sa imi spuni ca doar prima sedinta e gratuita? Si vazandu-ma ca incep sa ma enervez ci ca stiu ca spun, o intoarce si imi zice ca e totul okay, doar trebuie sa imi treaca numele si nr camerei pe o fisa (probabil ca apoi sa ma trezesc ca o am de platit cand fac check- out-ul). Ne-am luat lucrurile si am plecat. La receptie ni se zice acelasi lucru... doar prima sedinta gratuita... faptul ca nu ne-a zis nimeni cand am intrebat in prima zi... se faceau ca nu aud, ca agentia a confirmat acelasi lucru... iarasi nu conteaza. Intr-un cuvant dau vina unii pe altii... hotelu pe agentie si agentia pe ei (cu toate ca daca te gandesti si aia de la agentie, vand ce li se trimite si lor) ma rog... o dezorganizare continua.

Echipa de entertaiment... cam fara viata, parerea mea. Pe langa jocurile din timpul zilei de la piscina si ping pong... seara... au fost slabuti rau de tot. Se maimutareau pe scena purtand peruci, imbracati in femei si dansand haotic. Din 5 seri, doar una a fost mai okay.

Personalul, asa si asa. Nu era vina lor pentru organizarea defectoasa, in restaurant vorbeau engleza, dar nu curatau decat cu mare intarziere mesele de pe terasa. Inauntru se miscau mai bine, dar afara, trebuia sa astepti sa debaraseze farfuriile la cine a stat inaintea ta acolo... Aaaa si inca un lucru. La snack bar, am gasit in cosul cu painici 2 dintre ele mucegaite. I le arat la FB manager si imi raspunde ca au mucegait pt ca erau foarte moi. Moi erau intr-adevar, dar nu era ventilatie unde la tineau. De asemenea am vazut aceasi portocala mucegaita intr-un bol la barul cu deserturi timp de 2 zile, la pranz si cina... nu mi-am mai batut capul si cu asta.

Cat timp am stat acolo, ne-am imprietenit cu 2 cupluri. Si ei patisera acelasi lucru la cazare, camere cu 2 paturi, iar unii dintre ei, au fost si mai putin norocosi primind camera... unde cele doua corpuri de cladire sub forma de 'C" se unesc. Practic, balconul lor era la 1 metru fata in fata cu balconul din corpul alaturat. Cine a fost acolo stie, cine se va duce, mare atentie la ce camera va dau. Practic vezi din camera ta, ce face celalat la el in camera, cu lux de detalii.

Dragi mei cam atat, referitor la mini vacanta de 1 mai si Paste la bulgari. Concluziile mele, la Riu nu mai vin a doua oara. Daca vor exista comentarii la criticile mele, va pot spune de pe acum, ca sunt un om care are o cariera in hotelarie, am lucrat numai la 4 si 5 stele si stiu cum ar trebuii sa fie lucrurile intr-un astfel de hotel. Pacat ca cei de la Riu nu le respecta si nu isi respecta turistii...

Ps: scuzele de rigoare pt eventualele greseli de typing si pentru cat de lung este review-ul meu, dar cred ca veti aprecia detaliile, in schimbul unui review scurt :)

Trimis de alecsarra* in 23.05.13 18:58:11
    Validat / Publicat: 23.05.13 20:20:02
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Miramar, Obzor

VIZUALIZĂRI: 3491 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alecsarra*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[23.05.13 19:23:55]

@alecsarra: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

- -

Te rugăm totodată să găseşti un apelativ mai potrivit pentru reprezentantul agenţiei sau alte persoane numite similar, termenul respectiv a fost editat. Mulţumim.

danamandache
    [23.05.13 21:49:26]

Foarte detaliat review ul tau, foarte utility. Felicitari!!!

Craf
    [06.06.13 16:24:36]

Imi aduc aminte f bine... am fost la Riu in 2010, august. Am avut probleme similare: camera platita la agentie nu exista (pana n am facut galagie serios la receptie n am primit decat ''asteptat'' la receptie), mancarea calitate inferioara, in schimb curatenia ok. Acum au schimbat numele hotelului si as vrea sa stiu daca au schimbat si ''politica'' de la receptie/manager...

Craf, danamandache
    Alte impresii din această RUBRICĂRIU Helios Hotel: