ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.05.2013
DIN: Braşov
ÎNSCRIS: 06.08.11
MAY-2013

Un Paste cu adevarat fericit

Astazi va voi povesti cum o intamplare neplacuta, la prima vedere, se poate transforma intr-un noroc nebanuit.

In toamna anului 2012, am purces constiincioasa la cautari febrile pe booking.com, ca sa vanez oferte de Paste in Corfu, pentru ca auzisem ca au niste obiceiuri mai neortodoxe, asea, de exemplu aruncatul cu ulcioare de la geamuri si muream de curiozitate.

Am gasit o oferta pentru 10 nopti All Inclusive la Hotelul Cyprotel Almyros Natura, (la care tocmai fusesem in septembrie 2012), la pretul de 220 euro pe camera. Toate bune si frumoase. Cu o saptamana inainte de plecare, ma suna astia de la booking, cum ca au fost anuntati de hotel ca e overbooked (urat cuvant) si ca vom merge la un alt hotel din zona Acharavi de 5* All Inclusive, pe numele lui Gelina Village. Cand am intrat pe site-ul hotelului si am vazut ca e mai de lux, asa, am vazut si pretul de cca 1000 euro, sa lesin si nu alta; nu pentru ca nu ar fi meritat banii, dar bugetul nostru nu era asa generos. Norocul meu ca astia de la booking sunt extrem de seriosi asa ca am platit exact acelasi pret pe care l-am rezervat, adica 220 de euro.

Resortul este imens, cred ca are cateva hectare. Are patru piscine, plaja privata foarte intinsa, bar la piscina, bar la receptie, barul piratilor de pe plaja, plus un aquapark, care din pacate nu e deschis decat in sezon. Este potrivit si pentru familiile cu copii, deoarece are doua piscine numai pentru ei, una cu topogane, un loc de joaca imens cu tot felul de leagane, balansoare, etc. O echipa intreaga de fete se ocupa doar de copii, asa ca parintii pot sta linistiti cu un cocktail in mana la plaja sau la piscina. Sezlonguri cate vrei, gratis si la plaja si la piscina.

Mancarea foarte buna, diversificata, bauturi, prajituri, inghetata, etc. Am avut masa festiva in noaptea de Inviere, cu friptura de miel si drob, exact ca la noi.

Hotelul este situat chiar in Acharavi, asa ca seara te poti plimba prin statiune, daca nu esti cu masina.

Noaptea copii alergau dupa licurici, care erau peste tot in gradini, ca niste ghirlande luminoase.

Personalul foarte amabil, o curatenie in camere cum nu am mai vazut la nici un hotel, se schimbau prosoapele si lenjeria la doua zile.

Nu am vazut romani, foarte multi nemti, greci si englezi.

Trimis de lidiacojea in 22.05.13 21:55:32
Validat / Publicat: 23.05.13 06:58:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3325 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lidiacojea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Gradina hotelului si drumul spre piscina principala. Cam 300 de metri. Am facut ceva miscare in sejurul asta.

[22.05.13 22:45:14]

lidiacojeaAUTOR REVIEW
[22.05.13 22:57:10]

@webmaster33: este bine

cris1982
[23.05.13 11:08:47]

Uite ca se mai intampla si ca ,,overbooked" sa fie un cuvant frumos.

ISADORA
[23.05.13 13:06:15]

@lidiacojea: Cu ce ati calatorit pana in Corfu? Si apoi o mare rugaminte: nu ne impartasiti si noua impresiile de la procesiunea de Paste?

Ati fost in Corfu Town sau ati ramas in Acharavi?

Si daca da, poate ne spuneti cum se sarbatoresc Pastele si in alte localitati in afara capitalei.

lidiacojeaAUTOR REVIEW
[23.05.13 17:29:39]

@ISADORA: Am fost cu masina personala din Brasov, am trecut podul pe la Giurgiu, apoi Sofia, Salonic, Igoumenitsa, de unde am luat ferry spre Kerkyra (sau Corfu). Este deja a treia oara cand merg acolo, asa ca nu mai fac prostia sa parcurg drumul fara sa dorm undeva. Este extrem de obositor, pentru ca din 1200 km, ai autostrada doar 330 km pe bucata Salonic-Igoumenitsa si mai e o bucatica mica de 40 km inainte si 40 km dupa Sofia. Ah, si am uitat de vestita autostrada Ploiesti-Bucuresti, care are cam 65km. Eu anul asta am dormit la Hotel Diavolo, aflat la marginea orasului Sofia, chiar langa autostrada spre Grecia (Kulata). Este un hotel de tranzit foarte bun si m-a costat camera dubla cu mic dejun 33 euro pe booking.com. Este situat aproximativ la jumatatea distantei (cca 580 km de la Brasov).

Costurile de transport au fost cam asa:

masina pe gaz cu consum de 9 la suta, gaz bulgaria 1.20 leva (adica aprox. 2.76 lei, deci mai ieftin ca la noi), benzina bulgaria 2.30-2.50 leva (cam 5.30-5.75 lei, deci mai ieftin ca la noi), motorina nu am fost atenta. Va sfatuiesc sa va cumparati leva din Romania, ca sa nu fiti fraieriti la curs, sau sa platiti cu cardul, dar nu peste tot gasiti acces cu cardul.

Apoi: gaz greci 0.85 euro, benzina greci: 1.8-1.9 euro (foarte scump, nu am alimentat decat o data, la intoarcere; am alimentat cat de mult am putut la bulgari)

Pe insula nu se gaseste gaz, asa ca am mers pe benzina, iar pe continent, foarte putine benzinarii au si gpl sau AUTOGAS, cum se spune la ei.

Deci combustibil dus-intors, cu tot cu plimbari la greu (vreo 200 km) pe insula: 200 euro.

Apoi: taxa ferry dus o masina+doua persoane 60 euro (10 euro de persoana + 40 euro masina). Foarte scump, de obicei se negociaza, dar cand mergi cu ferry de 1 mai nu ai nici o sansa. La intors am negociat la 30 euro.

total ferry: 90 euro

Taxa autostrada greci: 7.2 euro la dus, 9.6 euro la intors.

vigneta bulgari: 10 leva, 7 zile

taxa pod la nesimtitii de romani: 6 euro, la intoarcere la bulgari: 4 leva, adica 2 euro (de parca nu e acelasi pod)

Total general: 325 euro, fara hotelul din sofia dus-intors 66 euro. Daca mai merge un cuplu, totul se imparte la doi. Noi asa am facut in 2012.

Pentru cine merge in zona de sud a insulei este mult mai ieftin sa luati ferry spre Lefkimi, in loc de Kerkiyra.

Referitor la sarbatorile pascale, o sa fac un review separat.

ISADORA
[23.05.13 17:55:19]

@lidiacojea: Multumim pentru lamuriri. Abia astept sa ne povestiti despre procesiune si despre sarbatoarea de Paste din Corfu, in general. Noi am vrut sa mergem anul acesta, dar cum in vara trecuta am fost tot in Corfu am facut alte alegeri. Poate la anul.

bose
[18.08.13 15:47:42]

Frumos şi interesant dar ar fi fost folositor dacă ne spuneai ceva şi despre staţiunea Acharavi. Nu de alta dar se vorbeşte despre tot felul de vile dar nu am găsit mare lucru despre staţiune, peisajele de aici, plajele din staţiune şi dacă merită să petreci un sejur acolo.

Deci dacă se poate... câteva cuvinte despre Acharavi...

bose, cris1982, ISADORA, lidiacojea
Alte impresii din această RUBRICĂGelina Village Resort & Spa: