ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.05.2013
DIN: Braşov
ÎNSCRIS: 06.08.11
MAY-2012

Locul unde visez sa traiesc

Nici nu stiu cu ce sa incep, pentru ca Tenerife m-a lasat muta de uimire si admiratie.

Prietenii nu m-au crezut cand le-am spus ca voi pleca in Tenerife, doua persoane la 4* All inclusive cu 750 euro hotelul si 300 euro avionul. Hotelul se numeste Melia Jardines del Teide, este din grupul hotelier Melia si este situat in cea mai putin ploioasa zona a insulei, numita Adeje, foarte aproape de vestita Playa de Las Americas. Am mers pe cont propriu prin Booking.com

Am plecat cu avionul din Otopeni (Blueair) la 10 seara, directia Madrid, cca 4 ore de zbor. Cost dus-intors 2 adulti 100 euro. Acum s-au mai scumpit biletele.

Am ajuns la 2 noaptea si am dormit la hotelul Tach by Clement Hoteles, cost 50 euro fara masa, rezervat tot prin Booking, si mentionez ca nu am platit nimic in avans, totul am platit direct la hotel, atat in Madrid cat si in Tenerife.

Vreau sa spun ca desi am ajuns la o ora asa de tarzie, am sunat la hotel (avea servicii de transfer de la aeroport si inapoi incluse), a venit microbusul special pentru noi si ne-a mai si asteptat cca 20 de minute pentru ca eram atat de ametiti de imensul aeroport Barajas ca nu gaseam nici iesirea spre statia de busuri. Oricum, foarte amabili si civilizati.

Dimineata am luat micul dejun la un cafe-bar cochet din Madrid, aflat in zona hotelului, pret 3 euro de parsoana, incluzand cafea, ceai, croissant unt si miere sau gem. Daca luati vreodata micul dejun in Madrid, sa cereti sa va prajeasca croissant-ul si apoi puneti unt. Este foarte gustos. Noi habar nu aveam ca croissantul se prajeste, dar chelnerul ne-a dat pontul asta. Pentru bautorii de cafea, aveti grija ca spaniolii sunt pe gustul meu, adica fac un expresso tare si pun foarte mult lapte peste, cca o cana, deci daca nu va place cu mult lapte trebuie sa le spuneti, ca ei toarna generos.

Pentru ca aveam avion numai la 9 seara spre Tenerife Sud, am pierdut timpul prin Madrid, dar fiindca duminica Mall-urile erau inchise (foarte ciudat si de neinteles), ne-am plimbat si noi pe strazi. Concluzia: nu m-a impresionat cine stie ce Madridul, un Bucuresti mai spalat asa... cu multe statui si muzee si foarte scump.

Seara am luat avionul (Ryanair) spre Tenerife, durata 3 ore, cost dus-intors 200 euro. Rezervarile la avion le-am facut chiar eu de pe site-ul oficial al companiilor aviatice, iar plata s-a facut cu cardul, in momentul rezervarii. M-am uitat recent pe site-ul Ryanair si am observat ca nu au scumpit biletele.

Am aterizat la 11 noaptea pe aeroportul Tenerife Sur si prima impresie, a fost ca am murit si am ajuns in Paradis. Era un aer nefiresc de cald, pentru luna mai in Romania, batea usor briza oceanului si m-a izbit un parfum cu iz de mosc si vanilie care te imbata pur si simplu. Acum inteleg de ce, desi au un somaj de cca 25%, oamenii astia de pe insula sunt tot timpul bine dispusi, cred ca li se trage de la mirosul asta nebunesc.

Am luat un taxi, pentru ca autobuzele merg pana in Playa de las americas, iar hotelul este un pic mai departe. Cost: 30 euro, cca 30 km. Nu incercati sa negociati cu ei, sunt foarte corecti, iti pun ceasul si platesti exact cat face calatoria.

La hotel, am ramas surpinsi sa descoperim ca desi trecuse de mult ora cinei, ne-au intampinat cu cate un cosulet tip picnic, in care gaseai tot felul de chestii bune de mancat: sandwich-uri, fructe, iaurturi si suc. Pentru ca era 11.30 seara, ne-am asezat frumos la bar, (care era deschis non stop, iar all inclusivul functiona pana la 1 noaptea, dupa, plateai) si ne-am delectat cu privelistea superba asupra oceanului si luminilor orasului.

A doua zi am vazut si noi hotelul in toata splendoarea lui. Nu este chiar pe plaja, ci la cca 300 de metri de ocean, dar este asezat in mijlocul unor gradini superbe, cu cascade, are doua piscine super ingrijite (le curatau zilnic) nu vedeai picior de musca sau tantar (sotul meu s-a trezit la 5 dimineata si i-a vazut cum erau deja la treaba si imprastiau cu niste aparate solutii anti-insecte pe plante). Mancarea foarte buna si variata, toate tipurile de carne posibile, iti faceau pe loc friptura, tot de felul de specialitati locale: paella (un fel de orez cu fructe de mare) coada de taur (dumnezeiesc de buna, seamana la gust cu mielul), tot felul de salate, fructe, prajituri, sucuri, bere, cafea, vin su sampanie la discretie, inghetata, sotul meu s-a ingrasat 7 kile dupa concediul asta. Personalul extrem de amabil, nu stiau cu ce sa te mai serveasca. Intre mese aveai la barul de la piscina mancare cat cuprinde. Nu era picior de roman pe acolo, numai nemti, englezi, spanioli, olandezi si francezi. Echipa de entertainment foarte draguta, nu apucai sa te plictisesti.

S-a nimerit sa fie ziua de nastere a sotului, si fara sa le spunem absolut nimic, am gasit in camera sampanie cu bomboane de ciocolata si un cartonas cu mesaj de felicitare de la staff-ul hotelului, ei asta chiar ne-a dat pe spate.

Mai am atatea sa va spun despre plaja, ocean si ce trebuie sa nu ratati acolo, dar ma doareeeeeeeeee mana, asa ca voi continua dupa o pauza.

Trimis de lidiacojea in 22.05.13 12:28:17
Validat / Publicat: 22.05.13 16:37:08
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 3870 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lidiacojea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera de hotel
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 21 voturi)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 122.85 EUR pe cameră

[22.05.13 12:41:15]

Te rugăm să indici o notă şi pentru cazare.

Reviewul va fi mutat la rubrica hotelului Melia Jardines del Teide deja existentă pe site.

Pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

Mulţumim.

[22.05.13 16:39:41]

@lidiacojea

Mutat la rubrica "Melia Jardines del Teide" (deja existentă pe sait).

Am definit o rubrică nouă, pentru hotelul din Madrid, care încă nu are review pe saitul nostru.

Ţi-aş rămâne îndatorat, dacă ai încărca un review despre acel hotel + un set de foto de acolo, dând click, pe acest link.

Mulţumesc!

danamandache
    [22.05.13 17:25:35]

Foarte frumos, ai reusit sa-mi transmiti bucuria si emotiile pe care le-ai trait acolo. Astept si continuarea despre plaja, vizite in imprejurimi si distractia in cadrul hotelului. Un articol incarcat cu optimism si detalii necesare. Felicitari!!

kkkotto07
    [22.05.13 21:32:42]

"Locul unde visez sa traiesc", asta ziceam si eu in 2006, sper ca in final sa nu raman cu visul. Felicitari pt review, m-a facut sa ma gandesc cu nostalgie la cele doua vacante absolut magnifice petrecute in frumoasa insula. Poate ma inveti cum sa fac sa pun si eu mana pe niste bilete asa ieftine. 300 de euro banuiesc ca fara taxe de aeroport?

lidiacojeaAUTOR REVIEW
    [22.05.13 22:11:11]

@kkkotto07:300 euro cu tot cu taxe de aeroport, dar fara bagaj de cala. Am avut doar bagaje de mana de maxim 7 kg. Pentru noi a fost suficient, avand in vedere ca ne trebuiau doar haine subtiri, iar cosmeticele le oferea gratis atat hotelul din Tenerife cat si cel din Madrid. Atentie, totusi, pentru Madrid va trebuie o pereche de pantaloni si o bluza mai grosuta, pentru ca noi in luna mai am prins 11 grade.

Pentru Madrid-Tenerife Sur intra pe ryanair.com si cauta cel putin cu 6 luni inainte. Preturile sunt cam aceleasi: 100 euro de persoana dus-intors. Check-in ul il faci online.

Din pacate pe ruta Otopeni-Madrid, blueair (blueairweb.com) a scumpit cam de trei ori biletele, astfel incat a ajuns cam 150 de euro de persoana dus-intors, culmea, mai scump decat Ryanair, care au niste avioane si servicii impecabile.

Deci, in total, acum pretul ajunge la 500 de euro. Oricum este rezonabil 1300 euro cu tot cu hotel, avand in vedere ca agentiile cer niste preturi exagerate de 2000-2500 euro.

DanielaC
    [12.10.13 14:31:02]

@lidiacojea: Ai dreptate in legatura cu preturile la agentii... Nu stiu cum fac ei dar costa aproape dublu... Pacat ca nu reusim sa luam bilete la Tarom cu preturi acceptabile am fost acum 4 ani cu 150Euro dar de atunci... Eu nu gasesc nici la Ryanair in ultimii 3 ani un pret OK iar cand pleci pt 10,12 zile ai si ceva bagaj pt ca si 2 valijoare goale au 2 Kg. Deci ai fost ff norocoasa sa gasesti acest pret (ai ajuns totusi in Africa) eu merg acolo ca totusi asa cum ai remarcat tu pretul e Ok caci am fost si in alta parte cu 1200eur 7 nopti si nu am fost multumita... Totusi eu sper sa nu raman cu visuri si sa mai merg sa revad Tenerife chiar daca stau la Ap si nu la Hotel. Vacante placute si multumim pt pozele cu plaja Duque (de care imi e dor deja)

dragos1985
    [27.03.17 00:42:39]

Locul unde vom reveni in formatie completa... 2+1 mic, evident pentru Loro park si pentru serviciile hotelului...

danamandache, DanielaC, dragos1985, kkkotto07, lidiacojea
    Alte impresii din această RUBRICĂMelia Jardines del Teide Hotel: