ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.05.2013
ÎNSCRIS: 21.05.13
MAY-2013

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Trei stele... pe cerul inorat

Hotel Flora, Mamaia.

Nota 10 la curatenie, in rest hotel romanesc pentru "romani".

Se fuma in restaurant si in zona de intrare/receptie - erau scrumiere peste tot si pentru ca existau erau folosite. Acesta este respectul hotelului pentru clienti: tu nu contezi, conteaza restul [***] (editat webmaster) care "este multi si vine oricum". Receptia este spatiu public si n-ar trebui sa se fumeze dar ce conteaza asta la un hotel de 3 stele?

Treaba cu fumatul in restaurante este tipica pentru Mamaia, am patit-o si la alte restaurante in care am intrat. Asta spune multe despre oamenii care vin in aceasta statiune si despre standardele statiunii (hoteluri/restaurante).

Camerele sunt o pacaleala - exista standard 3 st. si standard 3 st. PLUS. Va intrebati ce inseamna PLUS? "Plus" inseamna ca poti sa intri in camera fara sa cazi direct in pat, asa cum este la "standard".

Baia? La baie! Te asezi pe WC si in acelasi timp te speli pe dinti (capul este in chiveta), si cu putin efort faci si dus. Asta da ergonomie. Cei mai corpolenti trebuie sa isi faca un plan de atac/strategie cand vor sa foloseasca toaleta, sau sa renunte.

Perdeaua de la dus este pusa degeaba, daca faci dus ai udat toata pardoseala.

Nu exista balcon, deci nu poti sa usuci nici macar o batista. Trebuie sa fi inventiv si sa gasesti tot felul de locuri unde poti agata ceva - umpli camera de tablouri celebre... ca asa-i la 3 stele.

Geamurile sunt foarte, foarte murdare pe exterior din cauza ca nu se deschide geamul decat "oscilo". La interioar erau curate dar la ce folos?

Este zgomot foarte mare de la bulevardul Mamaia. Dincolo de bulevard exista o bomba care toata ziua pune muzica tare ca pe stadion, degeaba inchizi geamul, ei "este mai tari" decat sticla. Seara nu se opresc pentru ca tocmai atunci vin persoanele "nobile". Nu vreau sa ma gandesc ce o sa fie aici in sezon cand se vor strange toti "nobilii" din tara.

Intr-o zi nu mai aveam cum sa intram in hotel pentru ca era parcata la intrare o masina de teren mare, mare, mare (lipsea remorca), in spatiul care de obicei era barat/interzis parcarii. Probabil ca era a cuiva din conducerea hotelului sau a altei persoane "nobile" din anturajul conducerii. Mai erau si alti turisti cu tractoare de acest fel dar le aveau parcate cum trebuie.

Plusurile hotelului sunt curatenia, distanta fata de plaja si acvariile de la intrare.

In Mamaia nu am mai fost de 10 ani si acum am observat ca au distrus plaja prin constructiile amplasate pe nisip - carciumi si niste dughene pe care "propetarii" le numesc hoteluri. Daca "propetarii nu stie" ce inseamna hotel sa se uite la pozele de arhiva cu Mamaia din anii 67-75.

Inchei intr-o nota optimista cu o reclama postata pe usa unui restaurant de pe faleza: "In seara aceasta incepand cu ora 21 avem program de manele".

Trimis de Gigi Bigi in 21.05.13 18:21:08
Validat / Publicat: 21.05.13 19:35:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA. A mai fost în/la: NEPTUN

VIZUALIZĂRI: 2742 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Gigi Bigi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 23 voturi)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 28.88 EUR pe cameră

webmaster [21.05.13 18:39:17] »

@Gigi Bigi: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

rentea [21.05.13 21:20:33] »

Oho... !!! Deja se anunță un sezon pe cinste la Mamaia!!

zsolt_tusnad [21.05.13 21:32:06] »

La faza cu baia am ras cu lacrimi. 900 pct de la mine.

Din pacate Mamaia este o statiune umflata de presa, mult can can si prost gust. Cluburi de fitze, manele si eternele seminte. La acest hotel actionar este chiar d-l primar din CT, salvamarul!

andrei44* [23.05.13 22:14:10] »

@zsolt_tusnad: Nu Mamaia este umflata ci anumite hoteluri si anumite cluburi care au doar fite si manele. Mamaia a fost intotdeauna cu o plaja (chiar si neintretinuta bine) mai buna ca in multe alte localitati din Romania si din alte tari. Este largime si intrarea in apa pare a fi construita de cineva special pentru a fi atit de treptata.

Faptul ca unele hoteluri au mai multe stele decit merita nu inseamna ca este Mamaia de vina ci cei care acorda acele stele. Daca te duci la o stea nu trebuie sa pretinzi sa alergi in jurul patului pt ca este absurd. Sigur ca un minim de confort trebuie sa existe oriunde te-ai caza dar trebuie evaluat raportul pret-calitate.

Mai stiu si eu hoteluri in Mamaia la care as merge cu placere cu toate ca baia este cam mica dar eu nu am peste 100 kg. Cei care au astfel de probleme trebuie sa se intereseze inainte.

Consider ca rw-ul este foarte bun si util, in mod special pentru cei care sint mai 'corpolenti' sau merg cu familia si au probleme de uscarea rufelor celor mici. Daca se merge numai pentru distractie, nu cred ca astea ar putea fi inconveniente pentru ca, noaptea tirziu cind ajungi in camera, poti face orice fara sa fii deranjat de dimensiunile baii, patului sau camerei. Este foarte important sa stii unde mergi, cum arata acolo in raport de ceea ce iti doresti.

Felicitari pentru utilitatea rw-ului.

Singura problema e lipsa pozelor dar cred ca autorul nu a fost pregatit sa le faca. Se intimpla la mai multi.

fra [24.05.13 20:20:02] »

Intr-adevar, ar fi mers bine si niste poze, mai ales daca aveau aceeasi nota usor umoristica asemenea review-ului. Si ma gandesc cate voturi ar fi strans, daca fara ele a aparut si superbonusul in doar cateva zile de la postare.

Util si placut de citit. Si de la mine vot maxim.

tm67bru [25.05.13 07:10:16] »

@fra: confirm proastele maniere și lipsa de amabilitate a conducerii, pe baza unui incident la care am asistat, ieri, în holul hotelului. Camerele sunt descrise foarte bine de autor.

Clar, un hotel de evitat.

Gigi Bigi [25.05.13 14:43:20] »

@andrei44: Sa fac poze cu acest hotel??? cred ca este o gluma. Numai faptul ca am scris despre el si este prea mult.

Mi-am fact cont pe "Am fost acolo" ca sa avertizez oamenii asupra acestui "stabiliment". Asa cum altii au scris despre experientele lor placute sau neplacute si mi-au fost utile in luarea deciziilor, tot asa am scris si eu. Datorez acest lucru tuturor care au scris pe acest forum.

Pacat de femeile care fac curatenie in hotel si m-au facut sa le acord nota 10.

andrei44* [26.05.13 21:35:47] »

@Gigi Bigi: Nu este prea mult pentru noi, cei care dorim sa stim cum este: urit-frumos, strimt-larg (in camere), curat-murdar, personalul amabil-dezagreabil, masa ciudata-normala... etc. Pentru noi este util rw-ul si chiar cred ca erau bune si niste poze. Nu trebuie scris cu patima dar informatiile sint foarte bune si stim daca vom merge acolo sau nu. Daca este doar 'strimt' in camera - poate ca nu ne intereseaza dar trebuie sa stim. Toate aspectele sint pentru noi care citim foarte importante. Poate acceptam situatia - poate nu. Stiind inainte de a face rezervarea stim si ce acceptam - sau nu.

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [26.05.13 21:52:29] »

@Gigi Bigi: mulţumim pentru timpul alocat redactării acestui review. Fiecare va extrage utilul, însă sunt convins că amănuntele din el pot fi decisive în alegerea vacanţei.

diana-camelia* [06.09.13 15:03:58] »

Delicios scris... am ras cu pofta. Eu cred ca trebuie sa ne mai impartasiti impresii de pe unde mergeti, ne mai descretim fruntile.

andrei44*, diana-camelia*, fra, Gigi Bigi, rentea, zsolt_tusnad
    Alte impresii din această RUBRICĂFlora Hotel: