ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.05.2013
ÎNSCRIS: 13.11.11
MAR-2013

Atico Malvarrosa (Maritimo) / Raport bun calitate-pret

Pentru luna martie a acestui an am planificat o excursie in Valencia. Noua ne plac cazarile intime, in apartamente in detrimentul hotelurilor pentru ca asa ne simtim aproape ca acasa. Pentru aceasta vacanta am cautat cazari pe siteuri locale in limba spaniola pentru ca acestea ofera preturi mai mici decat cele create special pentru straini. Asa am dat peste site-ul loquo.com pe care vi-l recomand tuturor celor ce vor sa petreaca o vacanta in Spania. Veti gasi pe site cazari in toata tara de la garsoniere ieftine pentru studenti pana la vile luxoase.

Am ales Atico Malvarrosa datorita pozitiei sale foarte aproape de mare, a apropierii de statia de metrou care era in fata blocului si datorita aspectului total.

Rezervarea

Am luat legatura direct cu agenta care se ocupa de mai multe apartamente in oras direct pe site-ul: rentals.loquo.com/spanish/post/93911. Ne-am inteles asupra perioadei 7-14 martie pentru care pretul a fost de 300 de euro. Am platit un avans de 100 de euro prin paypal iar restul l-am platit la fata locului.

Localizare

Apartamentul se afla in cartierul Malvarrosa care se afla aproape de port si de plaja, pe strada Jeronimo de Monsoriu 88, la ultimul etaj, gen penthouse. Din aeroport se ajunge la apartament direct cu metroul care are statie chiar in fata scarii blocului.

Persoana de contact

Este agenta care se ocupa de inchirierea mai multor apartamente si cu care ne-am inteles in limba spaniola. Ne-a asteptat chiar in fata blocului la ora la care i-am spus ca ajungem si ne-a predat apartamentul.

Aspect interior si dotari

Apartamentul este marisor, are 60 de mp si dispune de doua dormitoare, living, bucatarie americana, baie si terasa foarte mare.

Bucataria

Este o bucatarie moderna open space unita cu livingul si este total mobilata si echipata si dispune si de o fereastra. Bucataria este destul de mare dotata cu mobila alba si electrocasnice incorporabile si ca loc de servit masa are un bar cu scaune. In dulapuri am gasit vesela, tacamuri, cratite, filtru de cafea, fierbator, prajitor de paine, tot ceea ce este necesar.

Din bucatarie intram in living unde se afla o canapea mare coltar, un televizor mic si o masuta si diferite obiecte ornamentale. Tot aici se afla si unul din cele doua aere conditionate, ambele functionale.

Apartamentul dispunde de doua dormitoare dintre care unul are pat dublu iar celalalt doua paturi single. In dormitorul cu pat dublu se afla cel de-al doilea aer conditionat. Am dormit in dormitorul cel mare unde am gasit lenjerie curata si o pilota groasa pentru a ne inveli.

Baia

Foarte moderna, dotata cu vas de toaleta, chiuveta, oglinda si cabina de dus si consumabile pentru baie de care nu ne-am folosit.

Terasa

Cum apartamentul este gen penthouse, dispune de o terasa foarte mare unde se gasesc fotolii si sezlonguri unde se poate face plaja. Fiind martie, noi nu am avut parte de plaja.

Site official: arcoiris-apartamentos.es/ ... tico-malvarrosa

Cam atat despre apartament…

Acum sa va povestec putin cum au stat lucrurile dupa ce am ajuns acolo. Agenta ne-a asteptat in fata blocului la ora stabilita pentru a ne preada apartamentul. De cum ne-am intalnit, ne-a atentionat ca se fac lucrari la lift si se astepta sa functioneze cam in 3 zile. Cum apartamentul nostru era la ultimul etaj, agenta ne-a sugerat inca de la inceput ca ne putem muta in alt apartament mai central unde nu sunt probleme. Ne-am inteles sa urcam si sa ne lasam lucrurile acolo pentru cateva ore pentru a merge sa mancam iar apoi urma sa ne mutam. A fost cea mai mare greseala a nostra ca am plecat din acest apartament. Totul era perfect aici, exact ca in poze, nu stiu ce a fost in capul nostru, ne-a speriat urcatul pe scari…In fine, in dupa amiaza primei nostre zile ne-am mutat in apartamentul Doctor Sumsi, pentru care am sa fac alt review separat, care s-a dovedit sa fie o alegere foarte proasta pentru ca mai toate lucrurile nu functionau in el. In penultima zi a sederii noastre a trebuit sa ne mutam din nou din Doctor Sumsi in Atico Malvarrosa, unde am petrecut ultima noapte. Prin comparatie cu celalalt aici functionau toate: aer conditionat, lumini, etc si bineinteles ca ne-a parut rau ca nu am stat aici de la bun inceput si am mers pe mana agentei sa ne mutam repede.

Ca si concluzie, recomand acest apartament celor ce vor sa viziteze orasul, este intim, curat si spatios, totul functioneaza, exact ca in poze. Desi am petrecut o singura noapte aici, a fost cea mai relaxanta noapte din cele 7 petrecute in Valencia.

Vacante insorite!

Trimis de Muffin2009 in 20.05.13 17:08:46
Validat / Publicat: 20.05.13 18:17:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Barcelona

VIZUALIZĂRI: 3376 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Muffin2009); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 O parte din living

webmaster15 [20.05.13 18:05:24] »

Mutat în rubrica "Apartamente Valencia" (nou-creată pe sait).

mecut [21.05.13 00:23:28] »

Avem si noi in plan o vacanta la Valencia, in iunie, asa ca astept cu multa nerabdare urmatorul rw. despre ce ar fi de vizitat, ce ar fi bine de stiut si orice altceva considerati ca merita mentionat.

Muffin2009 [21.05.13 01:05:47] »

@mecut: Noi am stat o saptamana si am vazut pe indelete tot ce ne-am planificat.

Am sa revin cu reviewuri separate pentru fiecare obiectiv in parte, sper sa termin pana pleci tu sau eu (si eu urmeaza sa plec in Grecia).

Ca sa iti faci o idee: Valencia are 5 cartiere, fiecare din ele avand obiective ce merita vazute. In cel mai mare cartier, Ruzafa, se gaseste Orasul Stiintelor si Artelor. Noi am acordat acestuia doua zile: o zi pentru Muzeul de Stiinta si Hemisferic si o alta zi doar pentru Oceanografic. Asa am reusit sa vedem totul fara sa fim pe fuga.

Un lucru extraordinar de bun in Valencia este ca aeroportul se afla la doar 8 km de oras si din aeroport iei metroul direct spre oras, nefiind nevoit sa schimbi cu tren sau autobuz ca in alte orase. De la aeroport pana in centrul orasului faci 20 de min cu metroul. Un alt lucru bun in oras este faptul ca taxiurile au tarif fix. Daca te pierzi sau daca nu stii cum sa ajungi la un obictiv anume, sau daca nu ai timp sa astepti autobuzul poti lua taxiul care costa 4 euro. Nu stiu exact cati km poti merge la pretul asta, noi am luat de vreo doua ori dintr-un cartier in altul si ne-am incadrat in tariful fix.

Orasul este foarte curat, aerisit, plin de verdeata, are multe malluri, parcuri, plaja este superba, preturile la mancare sunt mai mici decat in alte orase cu mult mai vizitate, mi-a placut mult ca nu sunt cozi imense de turisti precum in Barcelona, Paris sau Roma. Un oras care are foarte multe de oferit!

mecut, Muffin2009
Alte impresii din această RUBRICĂApartamente regim hotelier: