ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.05.2013
ÎNSCRIS: 08.01.13
DEC-2012

Revelion 2013 - Complex Lostrita Blidari

Revelionul 2013 l-am petrecut la Complex Lostrita Baia Mare 3*.

Din pacate, in momentul in care am cautat impresii despre locatie si despre pachetul de revelion nu am gasit niciuna, asa ca, in acest moment, consider ca ceea ce postez poate sa fie de ajutor altor persoane care vor fi interesate pe viitor.

Noi am luat pachetul de revelion de 1500 lei / persoana, cu totul inclus.

Ca sa fie corect o sa prezint atat punctele tari cat si punctele slabe.

Puncte tari:

- Camerele ok, spatioase, cu balcon, mobilier placut.

- Mancarea buna si diversificata, bautura diversificata, pastrav destul de mult si preparat in varii feluri.

- Plimbare cu autocarul pe la diverse obiective turistice din Maramures

- Program cu Fratii Petreus in noaptea de revelion si in seara de 1 ianuarie – au creat o atmosfera foarte frumoasa si foarte speciala.

- Focul de tabara cu gulas cald servit afara, vin fiert si tuica fiarta, pe acordurile Fratilor Petreus.

Puncte slabe:

- Baile nu se aeriseau bine si dupa 2 zile miroseau

- Sala in care s-a tinut petrecerea de revelion era foarte mica fata de numarul mare de persoane pe care l-au inghesuit in ea (au avut multi invitati din partea locului care au platit 200 de lei pentru seara de revelion – ma intreb in acest caz noi pe ce am dat diferenta, in conditiile in care cazarea era 70 lei / noapte). In plus sala nu se putea aerisi decat printr-un geam mic, nu avea aer conditionat, asa ca a fost foarte cald la petrecere.

- Asteptarile noastre, ale celor care veneam din sudul tarii erau pentru un revelion traditional. Evident, eram constienti ca nu suntem in Maramuresul istoric, insa nu am primit la masa o bucata de slana si ceapa (pana nu am insistat), nu a venit niciun colindator tot sejurul de 3 nopti sa ne colinde, desi ii vedeam cum umbla pe strada in sus si-n jos.

- Masa din data de 31 decembrie la pranz a fost luata la o pensiune din Sapanta, tot o pastravarie, unde a trebuit sa ne rugam sa ne dea si ceva de baut la masa, o cafea, un desert pentru ca gazdele noastre nu stabilisera aceste detalii cu respectivii – acolo am fost tratati EXECRABIL.

- In ultima seara, cea in care s-a organizat focul de tabara intr-un spatiu la o distant de 50 m de complex, au inchis restaurantul de la orele 20:00, in conditiile in care focul de tabara s-a terminat pe la 21:30. In lipsa restaurantului si a oricarei alternative de a ne petrece timpul undeva, ne-am inchis, toti turistii, in camerele noastre. Doresc sa mentionez ca in aceasta seara, restaurantul fiind inchis nu am avut cum comanda nici macar un pahar de vin, o bautura… ceva… Ni s-a spus de catre personal ca programul a fost afara si atat! Restaurantul ramane inchis. In ultima seara a sejurului nostru, am jucat carti suiti in mijlocul patului pentru ca nu aveam o masa, o alta sala unde sa putem sta.

- ATITUDINEA GAZDELOR - O sa incerc sa formulez raspunsurile pe care le-am primit de la ei la problemele ridicate:

• Slana si ceapa nu se servesc in restaurant pt ca ei au un meniu de lux si respecta niste standarde. Plus ca, de cand organizeaza ei revelion niciun invitat nu a cerut slana si ceapa la masa vreodata. Dar daca ceream, ne dadeau…. In ce tara suntem totusi, cea in care de sarbatori, iarna romanul nu mananca o slana si nu se bea o tuica fiarta?? Nu eram 2, era un grup de 31 de persoane. Mentionez, de asemenea, ca acestea au fost oferite in ultima seara, dupa mai multe reclamatii si insistente ale turistilor.

• “Nu au venit colindatori pentru ca in ziua de azi nu mai colinda oamenii – e ger afara” Am incheiat citatul. :)

• In ultima seara a fost inchis restaurantul, dar nu din cauza lor, a familiei Roman. In lipsa lor, personalul a luat acesta decizie. Se poate asa ceva?? Sa inchida angajatii de capul lor restaurantul unei pensiuni PLINE DE TURISTI??? Cand au aflat, ei, Fam Roman, au rezolvat situatia si au deschis restaurantul, undeva in jurul orelor 22:30, dar nu a mai venit lumea. Va inchipuiti ca la acea ora toata lumea era deja in camera.

Noi am ales sa facem revelionul la noi in tara pentru ca am considerat ca la aici e cel mai frumos si aici ne distram cel mai bine, insa nu ne-am gandit ca vom si sfidati si jigniti in acest fel.

Una peste alta nu a fost un sejur rau. Nu a meritat nici pe departe 3000 de lei de cuplu, nu ne mai duceam acolo niciodata, insa poate, asa cum suntem noi romanii, puteai trece peste asta, daca nu ar fi fost atitudinea gazdelor care pe noi ne-a jignit extrem de tare in ultima zi.

E mare pacat, dar da… omul sfinteste locul.

Trimis de Narcisa123 in 16.05.13 14:14:40
Validat / Publicat: 16.05.13 15:51:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BLIDARI.

VIZUALIZĂRI: 2132 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Narcisa123); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 23.00 EUR pe cameră

[16.05.13 14:35:18]

@Narcisa123: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[16.05.13 19:32:56]

Am făcut o încercare de setare în program a coordonatelor GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

• Alte impresii din această RUBRICĂComplex Lostrița [Valea Firizei]: