SUS

5200 eu

ARTICOL ARHIVAT

TIPĂREȘTE [doar articolul] SAU [articol + ecouri]

O experienta placuta

Sunt noua pe acest site insa cum am gasit tot timpul informatii atat de utile in planificarea vacantelor am decis sa incep sa-mi scriu si eu experientele, poate vor fi de ajutor.

Am ajuns la hotel dimineata la ora 6 dupa 24 de ore de drum (masina/tren/avion) si am fost intampinati cu un cocktail si invitati in zona de lounge pana se fac formalitatile, apoi indrumati spre zona de luat micul dejun. desi check inul se facea la ora 14, pana am terminat cu micul dejun am fost instiintati ca putem sa ne luam camera in primire.

Camera se afla in capatul resortului (cam 10 min), o zona mai retrasa si departe de zona restaurantelor/piscine, insa pe malul marii. banuiesc ca au vrut sa ne ofere o locatie mai linistita, noi fiind in luna de miere. Dar sincer nu m-ar fi deranjat nici daca eram putin mai aproape de 'centru' :)) Camerele sunt curate, frumoase... ce e pe site, gasesti si acolo doar ca nu sunt la fel de noi si in realitate.

Avand regim de all inclusive, aveam acces la absolut toate facilitatile oferite de resort (sporturi de apa, golf, tenis). Contra cost puteai sa faci croaziere si parasailing. In incinta sunt mai multe restaurante -1 e gen bufet (foooarte generos) restul sunt a la carte. Pentru pranz ai 2 optiuni ca si restaurante (cel bufet si un a la carte care nu necesita rezervare), insa pentru cina trebuie sa ai rezervare din timp (de preferat facute in prima zi, altfel risti sa nu prinzi locuri peste tot). Tot in incinta este un spa contra cost. In biletul nostru intra si un masaj de cuplu in acest spa retras in spatele unui gard inalt ce imprejmuia o gradina luxurianta. Hotelul insa ne-a facut cadou inca o sedinta+cate un articol vestimentar din partea hotelului.

Servirea este ireprosabila si nu se asteapta bacsisuri... dar sunt acceptate. Cel mai mult mi-a placut felul in care te trateaza... au un mod sincer de a dori sa te serveasca... nu stiu cum sa explic... uneori ajungeam sa ma simt si prost ca sunt asa de deschisi spre a te servi si a te face sa te simti ca un rege... probabil are legatura cu istoria lor, au fost sub ocupatie mult timp si probabil asa au fost educati... nu stiu... ideea e ca te vrajesc cu dorinta lor sincera de a te face sa te simti bine fara a astepta ceva la schimb. Mancarea e delicioasa dar ciudata pentru papilele est europenilor... foarte mult cocos, lapte de cocos, sos de cocos, combinatii ciudate... uneori chiar extreme. fructele sunt minunate si diferite la gust fata de cele din romania, fie ca vorbim de ananas sau pepeni. mesele la noi erau obligatoriu insotite de un vin shiraz de africa absolut delicios cu o aroma cum nu am mai intalnit.

Bucataria clar este de 5 stele, chiar daca o servesti in restaurantul de impinge tava. Pun foarte mare accent pe comfortul tau, tot timpul ai ceva de mancat, baut, facut, testat... de exemplu la un moment dat unul dintre chelneri ducea un brat de trestie de zahar... eu nu mai vazusem niciodata si m-am uitat lung la el... moment in care s-a oprit si mi-a dat sa gust amuzat. la fel a procedat si cand mi-a vazut privirea in timp ce servea o domana cu un cocos proaspat... a venit el la mine si m-a intrebat daca doresc sa incerc.

piscinele sunt curate, foarte bine intretinute situatie in zona barurilor si in imediata vecinatate a oceanului. Resortul se intinde de-a lungul unui golf cu apa lina si mica urmand sa se deschida in partea nordica spre oceanul zbuciumat.

Nu stiu daca e util reviewul sau daca l-am scris cum trebuie... e primul... mai am de invatat :)

Daca cineva o sa aiba curiozitati, ii raspund cu mare drag! imediat ce ma dumiresc cum functioneaza siteul acesta, am sa urc si poze :)

Impresii încărcate de Zupercat in 13.05.2013 10:31:54

Review-ul a fost validat (publicat pe site) in 13.05.13 / 12:43:28

VIZUALIZARI: 3720

A fost prima sa vizită/vacanţă în MAURITIUS

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Zupercat); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  7650 PMA (din 11 voturi) nota2

[13.05.13 10:45:08]

@Zupercat: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

- -

Pentru a ataşa fotografii, vezi linkul de mai sus cu roşu, Încarcă foto.

[08.06.14 13:20:01]

• O mare pacaleala (Jan.2016) - punctaj satisfactie: [fara note] (scris in 30.01.16 de Borat din CONSTANţA)
  • INFO:

„O întrebare pe săptămână”

surveys
Vezi fotografiile în versiunea ptr telefon sau tabletă

[5] foto. Click pe poze pentru a le mări

fotografii din vacanta la Shandrani Hotel [Blue Bay]Foto VOTATĂ de mine!
P01 [MAY-2012] fasole cu gref, portocale, parmezan, sos de cocos, peste si verdeata...combinatii ciudate, v-am zis :)

P02 [MAY-2012] vedere de la unul dt baruri

P03 [MAY-2012] una din plajele din golf