ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.05.2013
DIN: Otopeni [IF]
ÎNSCRIS: 16.04.10
MAY-2013

Boutique hotel in cetate

Da, un boutique hotel in Sighisoara...

Trebuie sa spun din capul locului ca nu am beneficiat de serviciile de cazare ale hotelului ci doar de cele ale restaurantului (vezi impresii). Totusi, impresionata fiind de restaurant am decis ca trebuie sa arunc o privire si in hotel.

Domnisoara de la receptie a fost mai mult decat draguta si mi-a facut un tur al hotelului, deschizandu-mi mai multe camere. S-a scuzat de nu stiu cate ori ca nu-mi poate arata camera x sau y pentru ca sunt ocupate. Din pacate nu am facut poze... nu stiu ce a fost in capul meu...

Hotelul a rezultat din convertirea unei cladiri care fusese cladire de birouri, asta in perioada de dinainte de '89, caci pana la instalarea comunismului cladirea a fost casa si sediu pentru firma a unui om de afaceri, Josef B. Teusch. Numele acestuia figureaza pe frontonul cladirii, cladire construita la 1897.

Central Park numara 33 de camere, fiecare cu alt design, alta gama de culori. Am vazut mai multe camere atat la etajul 1 cat si de la mansarda si un apartament.

Sa incepem cu intrarea: o intrare larga, usi de sticla de sus pana jos pentru a mari vizual spatiu si pentru a comunica mai bine cu exteriorul, tavanul foarte inalt, mocheta moale. In dreapta se face o scara larga, mochetata, balustrada din fier forjat cu mana curenta din lemn. Urmeaza receptia, frusta, lemn, linii drepte simplu. In stanga trecerea spre restaurant. In fata, opus intrarii, iesirea pe terasa tot prin usi de sticla la fel ca cele de la intrare. Teresa inca nu e functionala, lipsea mobilierul. Chiar si asa te invita sa o frecventezi. Spatiul impartit in cateva sectoare prin niste ziduri de inaltime mica in interiorul carora erau plante. In continuarea terasei, parcarea, nu foarte mare, dar atat cat a permis spatiul. Receptia in sine frusta, o tejghea simpla, linii drepte dar restul spatiului iti "vorbeste" din plin. Mocheta rosie, lemn negru, tavan inalt alb pictat cu negru.

Camerele – twin si matrimoniale nu sunt foarte mari, dar suficient de spatioase ca sa-ti faca sederea placuta. Am remarcat peste tot paturile... In general gasesti in mai toate locurile paturi obisnuite, ma refer la inaltime si la design. Ei bine, paturile de la Central Park sunt exact ca in hotelurile de 5 stele. Adica: somiera simpla INALTA si o saltea foarte groasa. Nu cadru de lemn in care sa te lovesti cand te sui in sau cobori din pat. Sper ca si saltelele sa fie confortabile, nu mi-am permis sa ma intind pe vreunul din paturi sa incerc :) In apartament si in alte cateva camere patul are un mic baldachin care da o nota speciala camerei respective. Ferestrele au perdele si draperii grele care blocheaza complet lumina. Apartamentul in care am intrat da spre strada principala si la fel ca toate camerele de pe aceeasi parte are balcon. TV in living, mobila alba, mocheta verde, tapet/draperii gri.

Dupa cum spuneam fiecare camera are alta combinatie de culori, e unica.

La etajul 1 te simti ca la Intercontinental sau Mariott :) cum urci la mansarda, desi acelasi confort, atmosfera e alta. Din cauza formei tavanului, a ferestrelor de mansarda, a barnelor acoperisului lasate la vedere precum si a zidariei aparente pe o portiune a peretelui exterior ai o senzatie de "acasa la mine in pod". Parca te astepti sa gasesti dupa usa cufarul cu lucrurile bunicii :) Altfel, camerele de la mansarda pe care le-am vazut nu ar avea a se rusina de comparatia, in ce priveste atmosfera, cu acelasi gen de camera de la Intercontinental Paris Le Grand in care am stat pentru cateva nopti in urma cu ceva ani. Ba chiar pot sa spun ca la Centralul sighisorean camerele de la mansarda sunt mai mari si design-ul mai "linistit".

Nu exista aparate de aer conditionat, climatizarea facandu-se cu ventilo-convectoare montate discret pe perete astfel incat sa se "piarda" in peisaj si sa nu aduca un contrast deranjant cu ambientul camerei.

Baile camerelor - spatioase, mobilier negru, sobru. Prosoape, halate, papuci albe. Uscator de par, articole de toaleta. Mi-a placut ideea dusurilor, fara cada si cabina de dus ci doar un perete de sticla transparenta, in unele cazuri curbat. O baie de la mansarda mi-a ramas in minte, avea 2 pereti imbracati in ardezie neagra, dar nu placa plana, ci neslefuita, nefasonata.

Accesul la etaj si mansarda se face si cu liftul.

Probabil ca daca nu as fi fost pe fuga domnisoara de la receptie mi-ar fi deschis toate camerele neocupate :) N-ar fi fost cazul, zic, pentru ca mi-a fost suficient sa-mi fac o idee si sa-mi doresc sa ma intorc in Sighisoara, mai ales ca nu am apucat sa ma bucur pe indelete de oras. Si ma refer la partea cu cetatea. Intrarea in oras (noi am venit dinspre Odorhei) nu anunta cu absolut nimic ca urmeaza sa dai peste o zona ca cea in care se afla hotelul.

Dupa cat am vazut, mi-e clar ca in cazul in care vom mai ajunge in Sighisoara alegerea noastra ar fi Central Park hotel cu al sau restaurant, desigur :)

Nu pot sa le doresc decat “ocupare maxima”, iar celor care citesc randurile astea le doresc sa devina oaspetii hotelului cat mai curand.

PS: am punctat serviciile desi nu am fost cazata acolo bazat pe ce am vazut in turul de hotel.

Am vazut ca au si pagina pe booking.com unde au pus poze si pot sa va asigur ca reflecta realitatea de pe teren.

Trimis de dandana in 13.05.13 03:28:39
Validat / Publicat: 13.05.13 09:27:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIGHIȘOARA [MS].

VIZUALIZĂRI: 1978 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dandana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 44.00 EUR pe cameră

[13.05.13 09:26:35]

Articolul va fi publicat FĂRĂ NOTE, cf. Regulamentului - nu aţi fost cazat(ă) efectiv la această unitate.

• Alte impresii din această RUBRICĂCentral Park Hotel: