ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.05.2013
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 13.08.10
MAY-2013

FOARTE bine!!!

Zilele trecute am ajuns la Deva cu ceva treburi de rezolvat. Fiind mai tot timpul plecati prin tara, la un moment dat ne cam saturam de hoteluri si ducem dorul patului de acasa. De aceea, cautam o cazare cat mai ok, care sa se apropie de confortul de acasa. Nu ne aruncam nici la preturi exorbitante dar nici nu mergem pe varianta cea mai ieftina. Stiti principiul low cost - high risk. Undeva pe la 45-50 euro/camera dubla mi se pare un pret mediu si rezonabil. Nu am mai dormit pana acum in Deva si am facut rezervare pentru o noapte la President, pe booking. Am optat pentru aceasta pensiune tinand cont de calificativul exceptional acordat de turisti.

O camera dubla standard costa 160 ron/noapte iar o camera dubla deluxe 180 ron/noapte. Diferenta este ca, la standard baia are 5m patrati si cabina de dus iar cea deluxe are o baie mai mare (aproximativ 7,5m) si cada. Micul dejun se plateste separat si costa 20 ron/persoana. Pe booking pretul este un picut mai mic.

Impresiile bune au aparut inca inainte de a ajunge la pensiune. Drumul a fost extrem de aglomerat pentru ca fiind imediat dupa sarbatori, stiti cum arata DN1 cu foarte multe masini care se indreapta spre granita. Asfel ca, blocati in nelipsita coloana de la Sebes, am dat telefon sa anuntam ca intarziem dar ca rezervarea ramane valabila. Doamna de la receptie mi-a transmis ca nu este nici o problema si sa stau linistita ca ne-a pregatit o camera deluxe. In momentul in care i-am spus ca noi am rezervat o camera standard mi-a raspuns ca stie, dar ca ne-a pregatit camera deluxe pentru ca doreste sa ne simtim foarte bine.

LOCALIZARE:

Imediat ce am intrat in Deva a fost usor sa ajungem la pensiune pentru ca este pozitionata foarte bine.

Am trecut prin sensul giratoriu de la hypermarketul Real si imediat la benzinaria Lukoil am facut stanga pe B-dul Nicolae Balcescu. President este pe partea dreapta la aproximativ 100 de metri, la numarul 18A. Am recunoscut-o imediat dupa fotografiile de pe site.

Se poate parca si in fata pensiunii, la strada, dar exista parcare in curtea pensiunii, poarta se deschide de la receptie.

PENNSIUNEA este compusa din doua cladiri. Prima cladire este compusa din demisol+parter+doua etaje+mansarda. Are un magazin alimentar la demisol, la parter receptia si sala pentru servirea micului dejun si camere la cele doua etaje (posibil si la mansarda???). Cea de-a doua cladire este construita in spate, intre cele doua existand o terasa micuta si parcarea privata. Al doilea corp de cladire este doar pentru cazare. O parte din camere au si o mica terasa in care se afla o masuta si doua scaune.

In spatele celui de-al doilea corp al pensiunii se afla si o piscina micuta, cu un spatiu foarte frumos amenajat, cu gazon si sezlonguri.

Pensiunea asigura si servicii de spalatorie, calcatorie, masaj si cosmetica (cu programare prealabila).

Inca de la sosire am fost impresionati de bunul gust si curatenia desavarsita. Formalitatea de cazare s-a facut rapid si am fost insotiti in camera de o doamna de la receptie care ne-a prezentat camera, la etajul doi. Cred ca de vreo 4-5 ori ni s-a mentionat sa semnalam orice dorinta sau problema pe care o avem si am fost intrebati daca este ok si ne place.

Nici nu aveam ce sa ne dorim mai mult de atat, doar sa fi fost extrem de carcotasi.

CAMERA era spatioasa, eleganta si de o curatenie desavarsita. Mobilierul wenge elegant era compus dintrun dulap cu oglinzi (in care am gasit o perie pentru haine precum si o perie si crema de ghete), un cuier cu spatiu pentru asezat valiza, un televizor LCD cu diagonala mare (conectat la televiziune prin cablu), un birou de lucru cu lampa de birou dar si o oglinda practica pentru doamne, un minibar dotat cu toate cele necesare si un fotoliu. Patul de dimensiuni generoase (180/200 cm) avea o saltea foarte confortabila si multe perne. Lenjeria din bumbac de buna calitate arata impecabil. La capatul patului se afla o bancuta tapitata. Mocheta arata ca noua si era in ton cu draperiile si pernutele decorative de pe pat. Din camera nu lipsea aerul conditionat dar nu am gasit telefonul. Ulterior am vazut ca se afla la receptie dar daca nu am avut nevoie de el, nu l-am solicitat. Tot de la receptie primeai la cerere un aparat dvd, daca doreai. Din pacate camera nu era dotata cu seif. Internetul wirelless free a functionat perfect.

BAIA era foarte spatioasa, cu cada, wc, bideu si o chiuveta frumoasa. Langa oglinda se afla uscatorul de par, dar si o oglinda cosmetica. Am gasit consumabilele necesare: gel de dus, sampon, casca dus, un sapun lichid Dove iar prosoapele erau albe ”spuma”, imaculate. Si in camera si in baie totul sclipea de curatenie. Tot in baie am gasit si un halat de baie.

Poate ca, daca as cauta nod in papura, as spune ca pentru 5* lipseau papucii si al doilea halat dar nu merita sa pun accent pe asta pentru ca per total a fost super multumitor.

MICUL DEJUN nu a fost bufet suedez, ci a la carte dar noua ne-a placut foarte mult. Doamna care a venit sa ne serveasca ne-a intrebat ce am dori si ne-a oferit ca variante: platou rece, omleta, oua fierte, ochiuri, iaurturi, apa, suc de portocale, ceai, cafea etc. Sotul a ales un platou rece care a fost foarte aratos cu mezeluri uscate, branzeturi, masline, rosii iar eu am optat pentru omleta cu sunca si cascaval insotita de o rosie. Toate produsele inclusiv sucul de portocale si cafeaua au fost de buna calitate si proaspete.

Noi ne-am simtit foarte bine si recomand aceasta pensiune celor care sunt in calatorii de afaceri dar mi se pare potrivita si pentru cazare de tranzit. Familii cu copii sau grupuri de prieteni care vin de la drum lung, fie ca intra sau ies din tara, au ca variante apartamente cu una sau doua camere. O recomand pentru confort, curatenie, amplasare si, nu in ultimul rand, pentru personalul foarte amabil.

Trimis de mirmicu in 11.05.13 20:24:34
Validat / Publicat: 11.05.13 21:26:35

VIZUALIZĂRI: 2221 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirmicu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera matrimoniala deluxe la Pensiunea President
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 22 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 37.00 EUR pe cameră

[12.05.13 00:55:38]

mirmicuAUTOR REVIEW
    [12.05.13 11:30:00]

@webmaster: Da, este ok.

Multumesc mult!

roxanafica
    [18.05.13 17:55:53]

@mirmicu: Va multumim pentru caracterizarea foarte frumoasa pe care ati facut-o la adresa noastra si mi-as dori ca in viitorul apropiat sa ne pasiti pragul. Faptul ca d-voastra aveti aceasta parere, ne recompenseaza eforturile noastre zilnice de a multimi toti oaspetii nostri.

Va asteptam cu drag oricand aveti drum prin orasul de la poalele cetatii.

Cu respect,

Roxana Fica

NB roxanafica este (sau a fost) reprezentant al unității
    RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][2 voturi]
    Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT
    carmen_22_09
    [21.07.13 23:13:13]

Fiind din Deva, uite chiar nu stiu multe amananute despre posibilitatile de cazare de "foarte bine".

Review-ul dvs este "foarte bine" detaliat.

Vot maxim din partea mea si nu cred ca ma poate cineva suspecta de interese pentru publicitate.

carmen_22_09, mirmicu, roxanafica
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea President: