ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.05.2013
  • GR. VÂRSTĂ: 40-50 ani
    DIN: Brasov
    ÎNSCRIS: 24.04.10
    MAY-2013

Impresii si informatii de calatorie utile

Ronald - Blijf maar lachen

Dupa o temeinica documentare pe Internet si mai ales cu ajutorul impresiilor de calatorie de pe acest site unic am plecat catre Amsterdam (cu avionul).

Fiind prima data in oras nu prea stiam la ce sa ne asteptam, insa totul a mers ca pe roate.

Iesiti din aeroport, am cautat semnul TAXI si luat o masina din lunga coada de masini similare care asteptau acolo. Desi soferul era turc (sau pakistanez) a introdus adresa data in navigator si ne-a dus drept la destinatie. De la Schiphol pana la hotel (situat central) am mers aprox 30 minute si am platit 48 EUR. Puteam lua din acelasi loc din fata aeroportului un microbuz si am fi impartit costurile cu ceilalti pasageri, insa a fost mai bine asa.

Ne-am nimerit in Amstredam a doua zi dupa incoronarea noului suveran al Olandei, asa ca prin oras inca erau urme (resturi) din ziua precedenta - pahare de plastic, stegulete portocalii aruncate, etc.

Impresia generala a calatoriei a fost de relaxare, detasare si laissez-faire din partea tuturor celor intalniti. O multime de biciclisti pe pistele special amenajate pentru ei, unii imbracati chiar la "4 ace", pedaland de zor la orice ora si fiind gata sa te ia pe sus daca nu erai atent.

Am uitat sa mentionez ca am ales varianta mersului pe jos, cam toate obiectivele turistice, restaurantele si magazinele fiind in walking distance, de maxim 30 min.

De vizitat, intr-o ordine aleatoare: muzee (Van Gogh, Hermitage, Rijks, Madame Tussauds, Rembrandt house, Anna Frank), alte locatii mai ciudate ca muzeul posetelor, torturii, diamantelor, Heineken factory etc.

Mai sunt:

- muzeul marinei, cu o replica in marime naturala a unei corabii din vechime (ancorata la chei)

- Nemo science center - o cladire de 5 etaje de forma unui vapor cu tot soiul de joculete si experimente special realizate pentru a facilita invatarea si intelegerea de catre copii a fenomenelor naturale

- gradina botanica - o oaza de liniste si frumos, cu fluturi tropicali si plante superbe (lalelele nu ies in evidenta prea mult) si

- Vondel Park - un imens parc verde (cam ca Herastraul din Bucuresti) unde se relaxeaza foarte multi turisti si localnici, insa fara a lasa mizeria cu care suntem noi obisnuiti.

Pentru ca sa nu sune ca un ghid neutru de calatorie, iata si cateva impresii. La muzeele van Gogh si Rijks + madame Tussauds (muzeul figurilor de ceara) erau la coada cel putin 200 persoane (in fiecare locatie), asa ca am preferat sa le vizitam cu o proxima ocazie. La Hermitage - o filiala a celui din St. Petersburg, expozitia e axata pe personalitatea lui Petru cel Mare (peter de grote :) in olandeza). Multe informatii utile (prin audioguide), insa o senzatie de deja-vu de propaganda. De exemplu, un stand continea clestii folositi de Petru pentru extractii dentare, la care ni se spune ca se pricepea. Am avut si noi un personaj care se pricepea la mai toate... Totusi, un muzeu decent si cu un suvenir shop bun.

La Rembrandt house nu este un muzeu propriu-zis, ci doar casa unde a locuit artistul si destul de multe tablouri. Trebuie mentionat ca orasul e strabatut de o multime de canale, pe care circula la orice ora vaporase. Am luat si noi unul la intamplare de langa central Station (gara centrala) si acesta ne-a purtat pret de o ora prin tot orasul. Merita sa mergi, insa musai numai dupa ce ai facut drumul inainte cu piciorul, altfel nu ai puncte de reper si dupa un timp de plictisesti de aceeasi imagine a unor fatade de case si a multor biciclete si barci "garate" pe margini.

La Nemo science center, impresia mea a fost ca pentru copiii vorbitori fluent de olandeza si engleza, acesta are o utilitate certa, de invatare prin joc. Insa pentru altii (non-nativi ca noi), pana citeai tablita fiecarui stand/experiment si intelegeai ideea, toata atmosfera de amuzament se cam pierdea. Totusi e de vizitat la orice varsta, chiar si numai pentru a vedea cum un oras poate face bani din piatra seaca.

Am lasat la urma De Wallen (red light district sau cum vreti sa ii spuneti). Toata chestia e de o parte si de alta a unui canal ca multe altele, pe care l-am gasit lasandu-ne purtati de multimea de turisti care stiau probabil mai bine locurile.

Imaginati-va ca fiecare casa de pe maluri are o fatada de aprox 4 metri la strada - tipic olandez, usa de acces si geamuri la parter (mai mari sau mai mici). Cam din 10 in 10 metri geamurile porneau de la nivelul solului si dupa fereastra era cate o duduie imbracata de plaja, cu lenjerie fosforescenta (era dupa ora 22.00) si in fundal cu cate un pat intrezarit in alta camera. In total am aproximat cam 5 pe o parte si 6 pe alta, de diferite rase si conformatii, unele (putine) chiar frumoase.

Intrucat nu ne-am apropiat prea tare de geamuri, nu stiu daca ciocane in ferestre sau nu pentru a atrage atentia, insa stiu sigur ca erau diversi indivizi in preajma care doreau sa ne prezinte cate ceva (cum ar fi Casa Rosso - live erotic spre porn show). Desi erau foarte multi oameni, nu am avut nici o clipa sentimentul de nesiguranta, toti isi vedeau de treburile lor fara a deranja pe cineva. La un moment dat au trecut doi politisti calare, doar demonstrativ si doar pentru a da prilej multimii sa le faca poze.

Cam asta a fost experienta din Amsterdam. Vremea a fost frumoasa, insa daca vedeti o prognoza cu 13 grade C, sa va luati o jacheta de vant pentru ca fiind atata apa in jur poate fi foarte rece, mai ales seara.

Trimis de motanu_rau* in 11.05.13 19:16:25
    Validat / Publicat: 11.05.13 20:21:20
    • A fost prima sa vizită/vacanță în BENELUX

VIZUALIZĂRI: 5522 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (motanu_rau*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Corabia din muzeul marinei

webmaster15 [11.05.13 20:05:52] »

Mutat la rubrica "Excursie Amsterdam" (deja existentă pe sait); şters rubrica dublură creată de autor.

webmaster [11.05.13 23:54:26] »

mirmicu [12.05.13 11:59:41] »

Felicitari pentru review. Faptul ca ati surprins detalii si recomandari il face sa fie foarte util.

Sincer, prefer sa citesc niste impresii care sa cuprinda informatii in locul celor care descriu starea si trairile vizitatorului dar ca utilitate pentru mine, ca cititor, sunt egale cu 0. Consider ca un astfel de ghid nu poate decat sa fie citit cu placere si sa primeasca, eventual, un vot pozitiv dupa lecturare.

webmaster13 [13.05.13 10:13:26] »

motanu_rau* [16.05.13 18:42:45] »

@mirmicu: Multumesc pentru aprecieri.

Pentru ca folosesc acest site pentru documentarea in vederea diverselor calatorii ocazionale, am scris pe tonul pe care mi-ar placea mie sa il regasesc si in alte review-uri (plus continutul adecvat).

mirmicu, motanu_rau*
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Amsterdam şi împrejurimile: