ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.05.2013
ÎNSCRIS: 09.05.11
JUN-2008
2 AD. + 2 COPII -- v: 12 şi 18

Drumul spre Elveţia

Anul acesta, in iunie se împlinesc 5 ani de la cel mai frumos circuit extern pe care l-am făcut până acum şi anume participarea la Campionatul European de Fotbal din Austria si Elveţia din 2008 , campionat la care a participat si ţara noastră fiind repartizată in grupa C din care mai făceau parte puternicele naţionale ale Franţei (vicecampioana mondială), Italiei (campioana mondiala en-titre) şi Olandei (câştigătoarea grupei noastre din preliminarii) si urmând sa-şi dispute meciurile in oraşele Zurich si Berna din Elveţia.

Mai fusesem intr-un asemenea circuit, foarte frumos dealtfel, in 1998 cu ocazia Campionatului Mondial de Fotbal din Franţa, dar pe acela l-am făcut cu autocarul, împreună cu alte 48 de persoane ale căror opinii asupra traseului nu convergeau întotdeauna, cu doi şoferi puşi pe făcut economie la motorină în detrimentul turiştilor (nu-mi face plăcere să-mi mai aduc aminte despre asta!), cu un traseu mai lung şi o durată de timp mai mare, lucruri care ne-au creat un anume disconfort în timpul transportului si care ne-au făcut sa renunţăm definitiv la varianta circuitelor in grup, în special cu autocarul.

Revenind la circuitul din 2008, pe care l-am facut aşadar cu maşina personală împreună cu soţia, cei doi băieţi mai mici dar şi alte doua familii din Alba Iulia (cu una dintre ele ne cunoşteam din circuitul din Franţa), l-am început în ziua de 6 iunie şi, după un drum de circa 350 km, ne-am oprit în localitatea Lancrăm, înainte de Alba Iulia, unde am servit cina împreună cu prietenii noştri la pensiunea Boema (se manca bine atunci!) loc unde noi am şi dormit în noaptea aceea după ce am pus la punct detaliile pentru traseul de a doua zi.

A doua zi dimineaţa am mers pe mâna prietenilor noştri si am plecat spre Ungaria prin Cluj-Oradea (unde am oprit la OMV-ul de la ieşire pentru alimentare şi o gustare) -vama Borş-Berettyoujfalu loc în care, din neatenţie, noi am mers înainte spre Budapesta pe E60 iar apoi am intrat pe M5 (autostradă pe care ne întorsesem cu două luni în urmă de la Stuttgart şi pe care am vrut să mergem iniţial prin Szeged), iar ei au virat la dreapta spre Debrecen pentru a intra pe autostrada M3 dată in folosinţă de curând.

Varianta noastră s-a dovedit mai bună deoarece am ajuns la ieşire din Ungaria, la restaurantul Paprika, unde am mâncat, cu vreo oră şi jumătate înaintea lor deoarece ei au traversat Budapesta pierzând foarte mult timp; de fapt am spus greşit restaurantul Paprika deoarece aici este un complex care mai cuprinde pe lângă restaurant şi un hotel, minimarket, terasă, o excelentă variantă de tranzit spre Vest pe care v-o recomand fără rezerve.

Trecerea la vama cu Austria şi drumul prin aceasta din urmă a decurs fără probleme astfel că în jurul orelor 19.00 eram la hotelul Kerschbaumer din Sank Valentin o localitate din apropiere de Linz foarte frecventată de românii care sunt în tranzit spre Vest, după cum am observat, aşa cum era şi cazul prietenilor noştri care făcuseră rezervarea la acest hotel.

Despre locaţia unde ne-am cazat numai cuvinte de laudă atât în ceea ce priveşte poziţia (lânga gară), mâncarea cât şi confortul camerei cu un singur amendament – cada de baie amplasată in interiorul camerei, concept cu care nu prea suntem de acord!

Ne-am simţit foarte bine în acea seara deoarece hotelul are un restaurant-pizzerie pe doua nivele foarte solicitat, cu produse şi servicii de calitate iar faptul ca începuse Campionatul European ne-a introdus mai devreme in febra primului meci, de peste doua zile.

Dimineaţa, dupa micul dejun şi câteva poze în faţa gării din St. Valentin am pornit la drum mai departe dar numai pentru o scurtă bucată de drum am avut acelaşi traseu deoarece noi aveam cazarea in Elveţia iar prietenii noştri în Germania astfel că, după ce am trecut de oraşul lui Mozart, Salzburg, am mers o porţiune de drum prin Germania iar în dreptul localitaţii Rosenheim noi am virat la stânga spre Innsbruck iar ei au mers înainte spre Munchen, urmând sa ne întâlnim la meciul de a doua zi, cu Franţa.

În mod sigur noi am fost cei mai rasfăţaţi în privinţa peisajelor deoarece în urma cu două luni tocmai făcusem traseul prietenilor noştri, până în zona lacului Bodensee, unde ei aveau cazare acum, astfel că aveam termen de comparaţie cu traseul pe care-l faceam noi, prin oraşul Innsbruck din superba regiune Tirol, mai departe prin Liechtenstein, micuţa ţară dintre Austria şi Elveţia şi mai departe pe teritoriul ,,Ţării Cantoanelor’’ până în Brunnen, pe malul lacului Luzern unde ne-am cazat.

Singurul regret al acestui traseu a fost că nu am putut zăbovi mai mult decât am făcut-o, adică puţin pe centura Innsbruck-ului, pentru a admira celebra trambulină Bergisel, unde la fiecare început de an se desfăşoară o etapă din ,,Turneul celor patru trambuline’’, o pauză de masă la un popas tirolez extraordinar, cu ospătarii şi ospătăriţele îmbrăcaţi în costume tradiţionale, căruia din păcate nu i-am reţinut numele şi o oprire la un OMV din apropierea localitaţii Bludenz pentru care a trebuit sa părasesc autostrada.

Contrar aşteptărilor nici măcar nu ni s-a cerut paşapoartele la vama cu Liechtenstein şi nici la vama cu Elveţia unde am fost doar ,,scanaţi’’ cu privirea şi am trecut foarte repede, spre deosebire de prietenii noştri care, a doua zi au fost verificaţi la ,,sânge’’ la graniţa dintre Germania şi Elveţia, li s-a confiscat aparatul antiradar (am uitat sa-i avertizez!), au plătit 100 euro amenda şi au pierdut vreo oră şi jumătate cu povestea asta.

Odată intraţi în Elveţia relieful devine mai blând, dispar crestele muntoase înzăpezite atât de spectaculoase din Tirol, în schimb, în drumul nostru apar lacurile elveţiene din ce în ce mai frumoase începând cu lacul Walensee, apoi lacul Zurich aflat la întâlnirea a trei cantoane (Schwyz, Zurich şi St. Gallen), acestea doua fiind pe autostrada Vaduz-Zurich pe care o părăsim după localitatea Pfaffikon iar după un drum foarte frumos printre munţi şi mai trecând pe lângă un lac micuţ-Lauerz-ajungem în staţiunea Brunnen situată pe malul lacului Luzern, cel mai frumos lac întâlnit în Elveţia, gazda noastră pentru vreo săptamână şi jumătate.

Trimis de marocanu21 in 11.05.13 13:35:18
Validat / Publicat: 11.05.13 15:15:27

VIZUALIZĂRI: 4422 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marocanu21); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 popas la Paprika-Ungaria

adryana
[17.05.13 07:17:46]

-@marocanu21, iti multumesc pt poze, ( 9 si 10 ) am revazut cu drag in pozele tale drumul parcurs si de mine spre Zillertal, cand am intrat si noi pe o mica distanta in Germania exact pe acolo.

marocanu21AUTOR REVIEW
[17.05.13 08:17:17]

@adryana: O zi buna!

adryana, marocanu21
Alte impresii din această RUBRICĂCircuit Austria-Germania-Elvetia-Franța-Italia:

• pagină generată în 0.6982319355011 sec