ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.05.2013
DIN: Petrosani -Hunedoara
ÎNSCRIS: 23.08.10
MAY-2013

Frumos, dar cu probleme de parcare

Am fost intr-o minivacanta de Paste, in peroada 03-06. Mai. 2013, la hotel Mimosa din Nisipurile de Aur. Cazarea a fost foarte buna, in 5 min am primit cheia de la camera, am urcat si am fost placut surprinsi de marimea camerei, curatenie, amplasarea buna -cu vedere la piscine si mare... Masa a fost f buna si conforma cu regimul all-inclusive. Puncte slabe- restaurantul foarte aglomerat, aventura sa gasesti o masa libera inainte de a ramane cu farfuria cu mancare in mana... In lobby bar era cafea la automate, iar sucuri, bere sau bauturi alcoolice se serveau de ospatari dupa coada aferenta. Ospatarite destul de amabile si serviabile.

Mai era un bar la piscina, deservit de ospatari baieti mult mai neprietenosi, care nu te bagau in seama si care flegmatic, dupa un timp, iti spuneau ca nu iti servesc 2 pahare de suc de ex. (one person -one glass???). Daca voia sa iau un pahar ptr mine si unul pentru copil trebuia sa-l aduc de mana, nu-mi dadea un pahar in plus si pt el.

Ne-am adaptat si am luat ce doream doar de sus de la lobby bar, unde nu era o problema sa ti se dea 2 pahare. Statiunea era plina, curata, cu unele hoteluri in renovare, cu o multime de magazine si tarabe deschise in spacial pe faleza si pe strazile din jur. Preturi destul de mici la haine, suveniruri...

Un mare minus al acestei statiuni, care altfel ne-a placut si unde cazarea e foarte buna, il reprezinta parcarea masinii proprii. Hotelurile sunt foarte apropiate, construite la mica diastanta unul de altul, ca urmare au niste parcari minuscule - desigur pline tot timpul.

Foarte multe strazi au accesul interzis si ca sa ajungi la hotelul tau, pe care il vezi, trebuie sa ocolesti n strazi, sa iesi din statiune, ca intr-un labirint. Ca sa aflu pe unde sa o iau spre hotel Mimosa am intrebat un sofer de taxi, care mi-a spus ca oooo, e foarte complicat, dar daca vreau ma conduce el contra sumei de 20 de lei romanesti. Pana la urma i-am dat 15 lei si in trei minute eram in fata hotelului. Aici un angajat ma zorea sa duc repede bagajele la receptie si sa parasesc zona, ca altfel imi va fi ridicata masina. Am dus bagajele, am fost cazati in 5 min, am revenit la masina si am bantuit cam o ora statiunea in cautarea unei parcari cu plata, pe care am gasit-o in capatul opus al statiunii. Am revenit pe jos la hotel intr-o jumatate de ora, foarte obositi dupa 12 ore de condus si foarte enervati de lipsa parcarilor. Deci am fost cazati in 5 min si am parcat masina intr-o ora si jumatate.

In parcarea unde am lasat masina erau vreo 10 masini cu rotile blocate, iar niste masini tip macara bantuiau prin statiune, ridicand non stop masini, pentru recuperarea carora trebuia sa platesti 100 de euro, plus ca probabil ti-o mai zgariau sau juleau in timpul operatiilor de ,,ridicare''.

Asadar rusine la acest capitol, nu se asigura parcari la hoteluri (de ex hotel medusa cu 2 corpuri de cladire cu 7 etaje avea cam 500 de camere, si o parcare de cca 10 locuri) peste tot parcarea este interzisa, dar ei umbla cu masinile de ridicat si salta imediat masinile parcate. E o afacere, intentionat nu sunt parcari ca sa faca bani din asta...

In concluzie cazare si masa foarte bune, curatenie si servire covenabile, dar pot pierde clienti pe viitor din cauza lipsei parcarilor. Eu unul nu mai merg acolo, voi cauta statiuni si hoteluri civilizate, care iti ofera si parcarea si paza masinii.

Trimis de suiram_007 in 08.05.13 20:04:09
Validat / Publicat: 08.05.13 21:06:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2986 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (suiram_007); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

Catalin Cosma
    [16.07.13 01:32:17]

Am citit postarea ta, si intr-adevar, ai dreptate cu parcarea. Eu m-am intors de cateva ore din Bulgaria, am fost cazat la hotelul Slavey, vecin cu hotelul Mimosa, si aceeasi problema, lipsa locurilor de parcare. Baiatul de la parcare m-a condus la o parcare privata la circa 10-15 minute de hotel pentru care am platit 10 leva pe zi. Parcarea este o mare problema pentru hotelurile acestea din zona centrala a statiunii, ar trebui sa se gaseasca cat mai repede o solutie.

Catalin Cosma
    Alte impresii din această RUBRICĂMimosa Sunshine Hotel: