ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.05.2013
  • --- M ---
    ÎNSCRIS: 04.05.13
    JUL-2011

O vacanta linistita

Dupa un drum de 14 ore cu masina (inclusiv ferry din kavala) am ajuns pe insula Thassos. Am fost cazati la hotelul Korina din Skala Potamias, Un hotel dragut, primitor cu patrooni greci (sofia si dimitri) foarte de treaba.

Micul dejun era acelasi, dar destul de multumitor. Fiind a 2 a mea vacanta in grecia (prima a fost in zakynthos) am ramas neplacut surprins sa vad cati conationali de ai nostri erau pe acolo (lipseau doar manele)

Plaja cea m ai frumoasa este clar Marble Beach, singurul inconvenient este drumul plin de praf de langa plaja, practic doar cu masina poti ajunge acolo (dupa acest drum, e nevoie sa o speli pt k i se schimba culoarea) Plaje frumoase sunt si Golden Beach, Paradise Beach, De asemenea langa Paradise Beach este o plaja care nu i retin numele unde are un singur sens de mers cu masina, care este foarte frumoasa.

Am vizitat manastirea Sf Mihail, teatrul din Limenas si celebra fabrica de ulei de masline (o camaruta cu un storcator :)) Seara punctul forte al insulei este capitala Limenas (plajele din Limenas destul de urate, apa destul de murdara) unde lumea misuna dintr o parte in alta.

Distractii nocturne nu prea gasesti, doar 2 baruri cu muzica m ai tare parea atractia celor tineri prezenti acolo. Ca o concluzie finala Thassos e o insula linistita care ofera vacanta ideala familiilor cu copii mici, nu o recomand celor tineri care doresc distractie specifica varstei. Cluburi sau disco nu o sa gasesti acolo, poate doar in Potos (am fost doar in trecere pe acolo) unde sunt cateva baruri pe malul marii.

La plecare am pierdut cateva ore prin Kavala unde am facut si shopping. O bila neagra ar fi puzderia de cetateni romani pe care i intalneai prin toata insula, unii aveau un compotament specific.

Cu siguranta o sa ma mai intorc in Thassos cand voi dori linistea specifica oamenilor in varsta. Daca ar sa i acord o nota aceasta ar fi 7

Trimis de antonio777* in 08.05.13 15:11:33
    Validat / Publicat: 08.05.13 17:50:59
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3057 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (antonio777*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Marble Beach (Plaja de Marmura)

ufoman
    [08.05.13 19:18:40]

Fiind a 2 a mea vacanta in grecia (prima a fost in zakynthos) am ramas neplacut surprins sa vad cati conationali de ai nostri erau pe acolo (lipseau doar manele).

Stimate "coleg" ai cumva sange albastru? iti put asa rau romanii de nu te poti intalni cu ei in vacantele tale?

Mergi in vacante exotice unde ai sa intalnesti mai putini conationali (Guineea Ecuatoriala sau Ghana).

Nu pot nota favorabil o asa atitudine. Pacat!

[08.05.13 19:40:12]

@ufoman: Nici nu mi trebuie o nota favorabila. Nu i vb ca put, dar se dau in stamba si au un comportament necivilizat. Si da, speram ca fiind intr o tara straina, sa nu vad atatia romani, daca vroiam sa vad romani, imi faceam vacanta in romania. Romanizarea thassos ului e abia la inceput.

ufoman
    [08.05.13 19:48:56]

@antonio777: O atitudine corecta era sa-i ignori pe prost crescuti (crede-ma ca doare mai mult) dar nu sa-i vorbesti de rau pe toti. Daca sunt romani care isi fac vacantele in Grecia eu sunt convins ca sunt de mai buna calitate decat cei de la baldachinele lui Mazarica. Atat am avut de spus.

[08.05.13 20:04:37]

@ufoman: Credea ma ca asa am si facut, nu toti sunt la fel, dar spre exemplu in ferry, stateau intinsi pe canapea, iar noi stateam in picioare, pana nu am chemat un nene de la ferry sa i atentioneze nu sau miscat de acolo. Nu toti romanii care merg in Grecia au calitatea de care vorbeai. Oare de ce cand am fost la un magazin in Kavala si m au auzit k vb romaneste a inceput sa se plimbe pe langa mine, un vanzator? de ce doar pe langa mine si pe langa ceilalti nu? Nu trebuie sa mi raspunzi, stiu ca intuiesti raspunsul. Si eu doar atat am avut de spus

Cristinaana
    [08.05.13 20:25:45]

Nu stiu daca dumneavoastra sunteti roman sau nu, dar daca sunteti, sa stiti ca nu puteti schimba asta, iar daca nu sunteti, e cu atat mai dezonorant pentru dumneavoastra sa vorbiti asa despre romani. Am ajuns sa credem ca suntem mai rai decat in realitate si ar trebui sa schimbam chestia asta. Nu toti ne scalambaim cum vedem din pacate la unele emisiuni de la multe posturi tv.

lupul negru
    [08.05.13 20:53:41]

salut domnilor, discutia pe tema comportamentului romanilor in strainatate este de lunga durata si fara putinta (momentan) de schimbare. asa ca mai bine sa punem accent pe partea placuta a concediului si atingem scopul pentru care il desfasuram. antonio nu te supara dar dar review-ul pus de tine este de o simplitate deplorabila si deja invechit. asa cum ai spus in thassos ai gasit foarte multi romani si o sa mai gasesti pentru ca amabilitatea, calitatea serviciilor si a plajelor si chiar distanta mica din ro. piana in gr. ne determina sa fugim de jecmaneala de pe plajele romanesti. ma bucur ca ai remarcat ca nu ai auzit manele. ce am observat la revew-ul tau este ca te contrazici singur: ex. aduci elogii plajelor dar totodata spui ca sunt murdare, plaja care ti-a placut cel mai mult nu-i retii numele, recomanzi insula familiilor cu copii dar revii si te intorci cand vei avea 70 de ani. te asteptam!

ps. eu si familia cand intram in magazine ne insotea un vanzator si ne prezenta produsele dorite. incercand sa ne convinga sa cumparam... ce au vazut la tine???

adauga un review care sa ne convinga de frumusetea concediului petrecut de tine.

[08.05.13 20:54:29]

@Cristinaana: sant de acord cu tine, singuri ne facem reclama proasta, eu ma bucur din suflet cand intalnesc in vacantele petrecute afara, romani.

Numai ca acum este o moda si unii vor sa tina pasul cu ea, au impresia ca sant mai interesanti daca spun ca nu le plac manelele si ca romanii intalniti in strainatate sant de factura proasta.

[08.05.13 22:41:03]

Va rog cititi atent ceea ce am spus si pe urma comentati eventual daca aveti ceva de comentat. Plaja de la Limenas nu mi a placut, apa era murdara la fel si plaja, restul plajelor au fost ok. Nu am tinut minte cum se numea acea plaja, nu i un capat de tara. Spre deosebire de alte insule unde am fost Thassos mi sa parut cea mai linistita, nicidecum nu i statiune pt tineret.

Cat despre romanii intalniti pe acolo, am simtit din plin comportamentul lor inadecvat si asta nu m a facut mandru, din contra. Am fost la shopping in Kavala. in magazinul Zara, unde toate vanzatoarele stateau la casa, m am uitat la parfumurile care erau expuse la casa si atunci am vb pt prima oara romaneste cu prietenii care ma insoteau, am plecat sa ma uit spre haine si imediat a venit una din ele dupa mine sa ma suprevegheze, pt k am observat asta, m am enervat si i am arat banii, i am spus k sunt aici pt cumparaturi nu la furat.

Domnilor eu unul nu sunt mandru de semenii mei care au un comportament neadecavat si diferit fata de ceilalalti turisti, e probl voastra daca sunteti.

Ma repet am alaes Grecia pt a vedea altceva, nu pt a retrai unele momente neplacute din Romania.

Ceea ce ofera Grecia, nu o sa ofere never ever plajele din Romania, suntem in urma cu 100 de ani, asta e adevarul dar vad ca deranjeaza.

Atat am avut de comentat despre Thassos.

voyager
    [08.05.13 22:57:38]

Eu nu sunt de aceeasi parere cu antevorbitorii mei.

Din pacate destui romani ne fac de rusine pe multe meleaguri si asemenea critici au un rol major in schimbarea acestui comportament.

E adevarat ca generalizarea acestui comportament la TOTI romanii nu e, evident, fireasca, insa v-as invita 'sa observati ca e destul ca 10 romanii din 100 sa se comporte reprobabil ca acest comportament sa se rasfranga, automat (in ochii gazdelor si a celorlalti turisti de acolo) la TOTI!

[08.05.13 22:59:06]

@ufoman: cartonas galben si 2 zile suspendare pentru limbaj & jigniri.

Lyssys
    [09.05.13 02:05:20]

@webmaster: Care limbaj şi care jigniri???!!! Nu cred că e cazul!

@antonio 777: Ar fi trebuit să fi fost mai explicit, poate chiar să fi ''imortalizat'' cele mai scandaloase ipostaze! Dacă nu erau numai manifestări vocale... Dar nu generalizaţi! Nu aruncaţi anatema asupra tuturor românilor!

@all: Ne place, nu ne place, sunt încă situaţii în care unii dintre noi se simt stânjeniţi de manifestările conaţionalilor noştri, pe bună dreptate!

Ca şi constatare personală, din vara 2012, am remarcat că este mai reprobabil comportamentul în grup... Şi nu înţeleg de ce, atunci când sunt mai mulţi trebuie să vorbească mai/prea tare, să braveze...

Am sesizat o altă situaţie concretă: în dreapta noastră, un grup de trei familii de români, cu trei copii, între 5 şi 10 ani, ale căror mame îi "supravegheau" prea zgomotos; în stânga, familii de moldoveni, de sârbi, de macedoneni, cu copii şi mai mari, şi mai mici, dar nu se auzeau vocalize în toate graiurile!!! Parcă ar fi fost muţi!!!

AFA poate să contribuie şi la ridicarea nivelului de bună-purtare, de comportare civilizată, aici, la noi acasă, sau oriunde aiurea, când suntem în vacanţe, sau pe unde ne duc drumurile şi întâmplările vieţii! Învăţăm văzând pe alţii, de la alţii, învăţăm din "aşa nu", ar trebui să învăţăm, când mergem într-o ţară străină, care sunt "tabuurile" comportamentale ale acelei naţiuni, nu numai care sunt cele mai stricte reguli de circulaţie auto pe drumurile lor...

PS: Am citit într-un "Ghid complet GRECIA" (ed. Aquila):

"Grecii nu se aşteaptă să vă îmbrăcaţi la fel ca ei în calitate de turişti, dar pantofii roşi, blugii rupţi şi hainele uzate în mod vizibil sunt considerate ofensive. În anumite locuri şi regiuni, veţi da de cerinţe explicite sau reguli în ceea ce priveşte îmbrăcămintea. Pentru a intra într-o biserică, bărbaţii trebuie să poarte pantaloni lungi, iar femeile rochii cu mâneci. Rochii sau fuste vor fi disponibile la intrare de multe ori. (...) "

Sau:

""Grecii sunt un popor foarte conservator, ţinând la familiile şi obiceiurile lor. Pentru a evita orice ocazie de a le aduce ofense, este esenţial să urmaţi codul lor de conduită.

Localnicii rar beau în exces, astfel încât beţia sau ameţeala este privită în cel mai bun caz cu uluire, în cel mai rău caz cu dezgust puternic (sau chiar urmărire penală, după cum mulţi tineri inconştienţi au învăţat pe propria piele în Rhodos, Zakyntos, Corfu şi Creta)." "

Este deci de bun-simţ să nu ofensăm nici măcar din neştiinţă...

[09.05.13 06:50:02]

@Lyssys: ecoul respectiv (cel cu jignirile) era imediat precedent celui al meu si a fost sters.

Lyssys
    [09.05.13 08:29:20]

@webmaster: OK!

PS2: ''Ridendo castigat mores" - este încă valabil!

Ozi bună, tuturor!

[09.05.13 10:01:12]

Observ k deviem de la subiect, acest site nu este locul unde trebuie sa analizam comportamentul oamenilor in vacante. Daca ajuta rog pe webmaster, sa stearga aceasta postare despre Thassos.

[09.05.13 16:39:22]

@Cristinaana: Sunt roman 100%, am spus doar ca am intalnit romani care se dadeau in stamba si deranjau nu numai pe mine. Am sperat ca nu voi intalnit conationali care au acest comportament inadecvat, mai ales ca eram in alta tara. Imi pare rau ca a trebuit sa constat asta, dar asta e adevarul

Adevar care deranjeaza si nu ne convine

E ultimul meu comentariu legat de acest subiect

HYUNDA-I
    [09.05.13 17:27:19]

Exista o problema! Educatia si bunele maniere sunt general valabile indiferent de nationalitate. Lipsa de respect fata de sine si fata de ceilalti se poate intalnii la orice natie. Dar...romanii sunt campioni la Minuuus! Un aspect care m-a deranjat in vama de la Giurgiu anul acesta, cu cateva zile in urma: romani sau romi cu geamurile deschise la masina urland, injurand sa li se faca loc in fata, probabil si euforici. Imaginati-va cam ce au putut face mai departe in hotelurile care i-au gazduit... Cate granite din Europa am trecut asa ceva nu am mai vazut.

Concluzia o trageti dumneavoastra... daca ne onoreaza sau nu asemenea iesiri din normalitate.

Rodel
    [10.05.13 16:51:52]

Am fost de mai multe ori in vacante in Grecia, am stat si in Thassos, care mi-a placut foarte mult. Eu n-am vazut apa murdara in Limenas, avea aceeasi culoare frumoasa a Marii Egee, iar prezenta romanilor m-a bucurat. De ce m-ar deranja conationalii mei? Dar nu vreau sa intru in polemica pe tema aceasta, e doar un site despre impresiile turistilor referitoare in primul rand la locurile vizitate. Thassos este o insula ce merita vazuta. Prea putina distractie acolo? Sa stii ca in Limenas exista si discoteca, dar l

nu in oras, ci la o distanta de 2 Km, tocmai ca sa nu deranjeze turistii veniti pentru relaxare si odihna.

iuhas*
    [10.05.13 16:52:18]

@antonio777: cum ți-ar cădea să vezi o postare în care apare fraza "am ramas neplacut surprins sa-l vad pe acolo pe antonio77 (lipseau doar manele) " jignitor, nu? sunt o grămadă de persoane pe aici care au fost în thassos în aceeași perioadă cu tine. cum crezi că s-au simțit citind ceea ce ai scris? habar n-am pentru ce mesaj l-au penalizat pe ufoman, dar mă așteptam de la moderatori să nu fi lăsat fraza aceea în postarea ta. trist

[10.05.13 17:49:46]

@iuhas: Nu am nominalizat, cel putin nu sunt manelist si nu am deranjat pe cineva cu comportamentul meu in vacanta. Nu am zbierat, nu am injurat in gura mea, nu am aruncat cu bere sau suc spre cineva de la mese.

[10.05.13 17:51:05]

@HYUNDA-I: faceti afirmatii discriminatorii de unde stiti ca erau romi, poate erau macedoneni, unguri, lipoveni sau mai stiu eu ce nationalitate conlocuitoare? Oricum de la o vacanta linistita (titlul acestui review) am ajuns la comentarii antisemite.

[10.05.13 17:58:14]

@Rodel: Langa masa ta unde mananci cu prietenii sa auzi pe unii cum se injura in gura mare, de se uita toata terasa la ei, iar ca bonus sa te trezesti si cu hainele ude de bere si vin. pt de la injuraturi au ajuns la dueluri cu lichedele de la masaCum ti s ar parea asta? mai ales intr o tara straina? Chiar ai fi mandru si bucuros? Chiar ai simti ca esti in alta tara?

[10.05.13 18:12:04]

@antonio777: o bila neagra ar fi puzderia de romani care se plimbau pe insula. toti se injurau si se bateau cu bere, ? iar comportamentul acesta este specific romanilor? nu cred fiecare padure are uscaturile ei dar nu putem vorbi la general dovada ca dumneavoastra nu aveti acest comportament. Ma gandesc ca ati facut aceste afirmatii avand in gand episodul cu injuraturile, si nu v-ati dat seama ca ati jignit multi romani care isi petrec vacantele plimbandu-se pe insula.

Vacante cat mai placute si linistite va doresc!

iuhas*
    [10.05.13 18:17:07]

@antonio777: n-ai afirmat că "am fost neplăcut surprins să văd câți maneliști/prostcrescuți/melteni/fără7anideacasă/... ". ai scris destul de clar conaționali. toți o apă și-un pământ.

[10.05.13 18:24:14]

@iuhas: Da, nu am nominalizat o pers. da, am intalnit melteni, care se injurau in gura mare, in final am plecat cu hainele ude de bere si vin, nu numai eu ci si altii care m ai erau acolo. Daca tu esti mandra de asemenea oameni e probl ta. Vroiam o vacanta fara obiceiuri romanesti, de asta am ales Grecia.

[10.05.13 18:27:18]

@danamandache: Fratilor in tari straine nu vreau sa vad atatea romani. De ce? Pt k m am simtit ca in Romania.

[10.05.13 18:31:10]

Fiti mandrii ca sunteti romani si dati va in stamba, injurati va si faceti circ acolo, ca se vor gasi destui care sa va apere. Pt cei care nu vor sa traisca experiente tipic romanesti si sa se simta ca in romania, evitati statiunile unde stiti ca sunt de ai nostrii

ROG INCA O DATA PE ADMINISTRATORII SITE ULUI SA STEARGA POSTAREA MEA. SA AJUNS PREA DEPARTE CU DISCUTIA SI NU ASTA ESTE ROSTUL ACESTUI SITE.

E ULTIMA MEA POSTARE.

[10.05.13 18:39:01]

@antonio777: pregatiti -va atunci pt un sejur in Cosmos pt ca pe Pamant, romani sant cam peste tot.

[10.05.13 18:47:46]

@antonio777: cum se spune, tonul face muzica.

Din păcate, nu ești departe de cei pe care îi renegi cu atâta vehemență...

Articolul rămâne, dar cu firul de discuții închis!

[10.05.13 18:50:07]

@webmaster: Ok. Mersi mult, Nu am renegat pe nimeni, doar m a deranjat comportamentul unor conationali

Fir de discuție ÎNCHIS - nu se mai pot scrie ECOURI.

[pentru solicitari de redeschidere, scrieti-mi pe Feedback]
    Daca ai fost acolo si doreşti sa ne povesteşti experienţa ta: Scrie impresii

Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thassos: