ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.05.2013
DIN: Cluj Napoca
ÎNSCRIS: 08.05.13
MAY-2013

Delta Miraj este locul ideal pentru a petrece concediul in Delta Dunarii!

Delta Dunarii trebuie vazuta macar odata in viata asa mi-a spus tatal meu... caruia i-am spus ani de zile sa se duca el atunci. Cand am luat hotararea de a merge undeva de 1 mai mi-am luat inima in dinti si-am spus: acum este momentul! Nu am avut mari asteptari... deloc, ma gandeam ca o sa ajung din Cluj Napoca la cucu padurii, intepata de tantari si scarbita de mancare de peste (nu prea il mananc) muste, apa sleampata... oamenii obositi si arsi de soare si o sa fiu izolata de lume. Nu s-a intamplat asa! L-am sunat pe domnul Marius Ionita care prin telefon mi-a dat toate detaliile pe care trebuia sa le stiu cand ajung la Tulcea... El s-a ocupat de transport, de orarul navei rapide, de excursii, de biletele pentru retur... si multe altele pe care eu nu le-am observat decat atunci cand erau déjà facute, din cand in cand foarte discret ne anunta programul, ne sfatuiam cu privire la excursii smd... m-am simtit ca si acasa la parintii mei. Am ajuns cu bine la Sulina, am fost preluati de un microbus si in 5 minute fata mi s-a luminat. Pensiunea Delta Miraj depaseste multe hoteluri de trei si chiar patru stele din Romania si exterior... parerea mea. Mi-a placut cam tot ce ofera acest "mini hotel" ca sa-i spun asa... deci cu siguranta o sa mai merg! Sa incep atunci:

Proprietarii sunt foarte amabili si preocupati de imbunatatirea an de an a serviciilor…... si se vede. Ma bucur ca mai exista oameni care fac turism, care tratează oamenii cu sufletul si nu ca pe o marfa! Locul in care este amplasata pensiunea este deosebit. Pensiunea, care arata de fapt ca un mini hotel, este foarte aproape de plaja Sulina, cam 1 ora pe jos, 10-15 min cu bicicletele de inchiriat ori cu taxi, transport local ori transportul direct al pensiunii Eu am chemat taxi - 11 lei costa si 2 lei cel local, numai stiu... Pe malul apei au un ponton curat cu scaune comode, umbrele, protejat pe margini... linistea zonei ne-a uimit si bucurat foarte mult, atât ziua cât si noaptea... de priveliste numai zic... sa mergeti sa vedeti cu ochii vostri. Mobilierul si decoratiunile interioare din camere denota bun gust si stil. avand finisaje de calitate defapt totul este de o foarte buna calitate……. invaluit in discretie, caldura si amabilitate. Se face curat in camere, se schimba prosoapele zilnic si intrebarea mea era “cand au intrat cameristele ca eu nu le-am vazut fata cat am locuit pe-acolo”. Este curat intr-adevar. Curat nu ma refer doar la camera in care am stat ci la pensiune in intregul sau. Pe balcon au scaune si masuta de lemn, plase anti-tantari (pe care nu i-am vazut deloc, m-au piscat altii la Cluj) Tv cu diagonala placuta, mini-bar modern, apa calda la dus, cabina de dus la camera noastra era robusta placuta si mobilierul la chiuveta de calitate. Chiar nu am ce sa le reprosez nimic …

Dis de dimineata esti intampinat la receptie cu un zambet, ti se zambeste pe hol, la masa in restaurant, au niste ospatari "spirt". Noi l-am avut pe Mihai, un tulcean educat si cu un zambet larg pe fata dat din toata inima, nu lingusitor, a ramas prietenul nepotilor mei si al nostru. Doamna Adi, proprietara este o doamna educata si cu stil care face cam toti banii pe acolo. Se serveste mic dejun, pranz si cina, restaurantul apartine doar celor cazati acolo. Este cochet si spatios. Bufetul suedez de dimineata este foarte variat si se vede ca se straduiesc. Meniul pentru ziua de Paste a fost cu mult peste asteptarile mele. Am fost un grup de 4 adulti si 2 copii galagiosi, care au spart intre ei toate ouale de Pasti de pe masa …am fost intrebati daca mai dorim alte portii de mancare (extra) si am avut tot ce avem acasa pentru ziua de Pasti…. Mancarea pentru restul zilelor este compusa din bufet suedez variat la micul dejun, meniu pescaresc cu pesti locali pregatiti in diferite feluri. pentru restul zilei. Am fost intrebati mereu ce meniu vrem pentru copii, exista varianta pui, cas pane si cam ce se serveste prin restaurante. Am ales zilnic peste si as vrea sa o clonez pe bucatareasa lor sa mi faca si acasa... ca m-am cam invatat cu binele.

Fericirea mea sta in cafeaua de dimineata. Au vreo 3-4 cafetiere, presa de cafea si filtru ori cum se mai numesc …fac o cafea tare si gustoasa pentru amatori …. 100% adevarata!

Un spatiu pentru cafea si tigara (eventual) separat de restaurant la bar si afara la terasa acoperita. Netul merge ok, in camera nu l-am incercat pentru ca nu am avut timp sa stau aiurea. Am vrut sa mai scriu pentru final ca intreg personalul a incercat sa rezolve cat mai rapid orice problema si sa ne faca ne faca sa ne simtim excelent…... probabil asta ar fi facut pentru ca sunt oameni cu suflet enorm de mare…insa eu nu am avut nicio problema…totul a fost perfect.

Excursiile au fost variate si extrem de placute. Am avut toata increderea in baiatul care ne- a dus cu cat. si barca, Alexandru - avem toata simpatia pentru el. Spre mare am fost cu bicicleta intr-o zi…m-au surprins placut oamenii din Sulina, prietenosi …salutam doamnele pe ulita cu ” saru-mana” si raspundeau binevoitoare toate in cor inapoi. Nu m-au alergat cainii, nu am vazut tomberoane pline de mizerie, regret enorm sa mai vad niste cladiri dezafectate si lume reticenta fata de acest oras cum am fost eu…... nu stiti ce pierdeti daca nu vizitati Sulina (sa continui traditia familiei mele) ! Multumesc tuturor care au facut sederea mea la Pensiunea Delta Miraj atat de placuta! Vom reveni oricând cu mare plăcere! Le dorim succes si sa o țină tot ASA!

Trimis de rosabella in 08.05.13 12:48:48
Validat / Publicat: 08.05.13 14:12:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SULINA. A mai fost în/la: Marea Neagra, Poiana Brasov, Brasov, Bucovina, Baile Felix, Maramures, Banat, Borsec, Tihuta, Valea Prahovei, Hunedoara, Bucuresti, Calarasi, Sighisoara, Sinaia.

VIZUALIZĂRI: 1880 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rosabella); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[08.05.13 12:57:07]

@rosabella: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Felicitări, excelent articol de debut!

Din păcate, nu te pot felicita și pentru poza găsită pe internet și atașată acestui frumos articol. A fost ștearsă, în conformitate cu regulamentul nostru.

rosabellaAUTOR REVIEW
    [08.05.13 14:15:33]

@webmaster: am sa caut o poza mai frumoasa din pozele de pe telefon atunci. multumesc pt feed back.

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [08.05.13 15:53:49]

@rosabella: Îţi urez şi eu bine ai venit printre noi!

Iată al doilea review apărut astăzi despre Pensiunea Delta Miraj, scris cu acelaşi entuziasm şi încântare, dar cuprinzând mai multe detalii. Mulţumesc pentru informaţii!

Sper să ajung şi eu vreodată în delta şi mă interesează orice amănunt. Aşadar, nu sunt ţânţari? Este o teamă generală. Toată lumea asociază delta cu ţânţarii şi cred că doar o vizită acolo te poate face să-ţi schimbi părerea.

rosabellaAUTOR REVIEW
    [08.05.13 16:20:11]

@iulianic: Eu am fost acolo pentru prima data. Evident mi-am dus spray-uri anti tantari pe care nu le-am folosit deloc. Proprietarul mi-a zis ca sunt vara intr-un anumit interval orar... cand devin mai agresivi si apoi se potolesc cand se lasa un fel de burnita/umezeala/roua n-am idee cum i se spune. Am fost averitzata intr-adevar dar eu am iesit afara cand am vrut si dimineata si la pranz si seara si dupa ora 10 seara... am fost si la pescuit... ce sa zic pe mine nu ma deranjat nimeni. Am descoperit ca m au muscat tantarii la servici... a doua zi la mine in cluj.

In pensiune nu se pune problema de tantari. Au aer conditionat, plase la geam. e f frumos. Imi pare tare rau ca nu am ramas mai multe zile dar trebuie sa muncesc. Mi-a parut tare rau sa las totul acolo... si singura chestie ce ma facut sa nu regret este ca vara acum incepe si ma mai intorc anul acesta.

Am prieteni care merg in Delta cu cortul care stau cu chirie insa nu i-am auzit vorbind despre tantari... mai degraba despre cazare.

O vizita acolo te va face sa vezi un altfel de trai, Sulina cu strazi noi dar pavate, oameni de omenie, confort si mancare buna la preturi acceptabile. O altfel de Romanie. Si locatiile luxoase mi-au placut dar si cea mai saracacioasa cocioaba pe care am vazut-o de pe pasager... depinde cu ce ochii privesti lucrurile si de cata bunavointa dai dovada. Sunt niste luptatori oamenii aceia oricum! Daca vrei sa nu simti schimbari drastice si sa ti bati capul de una si alta du-te la Delta Miraj.

Ne-am luat la revedere imbratisandu ne si-am sa sun mai incolo sa il intreb pe proprietar daca mi-a ocupat cineva locul de pescuit... : -) in rest nu mi fac nicio grija pentru nimic.

Referitor la tantari sunt bratari cu 10 lei le-am folosit in alta parte si daca te pisca tantarii ce? Intorci o coaja de banan si te freci cu ea pe loc si trece usturimea: -).

O zi frumoasa de tot. Rosa.

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [08.05.13 17:40:48]

@rosabella: Mulţumesc! Foarte frumos şi convingător vorbeşti! Oare când voi putea ajunge şi eu acolo? Căile vieţii sunt destul de întortocheate pentru mine şi familia mea, dar... cine ştie?

atudix
    [27.06.13 14:03:21]

multumim pentru review.

ai putea sa ne dai detalii legate de traseele turistice organizate de pensiune in delta?

cat ar costa? se organizeaza pentru un anumit numar de persoane?

merci

atudix, iulianic, rosabella