ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.05.2013
ÎNSCRIS: 07.05.13
JUL-2012

Excelent!

Anul trecut a fost prima noastra iesire pe litoral in Turcia si am ales in Bodrum acest hotel. Noi nu suntem pretentiosi in privinta camerelor, dar minimumul de comfort pe care ni-l dorim a fost asigurat si depasit.

Am zburat cu cursa charter Tarom foarte rapid si bine. Servirea OK ca la Tarom. La aterizare ne-au indrumat niste ghide rusoaice, dar care vorbesc bine RO, catre autocarele firmei. De la aeroport pana la hotel am facut cam 45 min., cu opriri la alte hoteluri, al nostru fiind ultimul.

Cazarea s-a facut rapid, fara probleme. In zona receptiei ai acces wireless non-stop.

Camera (family room) nu era foarte mare, dar era foarte curata tot timpul. Cu femeile de serviciu nu ne-am intalnit niciodata si nu am fost deranjati nici macar odata. Prosoapele schimbate zilnic. Aerul conditionat functional (fff important pentru noi, mai ales ca ne-am dus in Iulie la inceput, cand era deja f cald intre 12 - 17). Minibar functional doar pe perioada cat stai in camera. Cand pleci din camera scotand cheia din usa se deconecteaza totul. Dar pe noi nu ne-a deranjat ca pe plaja ai totul la dispozitie, iar cand vii in camera si dai drumul la aer se racoreste imediat.

Camera am ales-o noi intr-o zona mai indepartata de bar ca sa doarma copilul, desi doarme bine si cu zgomot. Pentru cei care nu pot dormi cu muzica, recomand sa ceara camera in zona mai indepartata de bar.

Nu am ales seaview, ca n-avea rost. Si asa noi nu stam in camera ci pe plaja, iar seara vedeam marea de pe ponton SUPER! .

La plaja nisipul nu este fin, are pietris marunt, dar fata mea a facut castel din el. Oricum ea a stat mai mult in apa, care a fost superbuna (nici prea calda nici prea rece). Sezlonguri si umbrelute. Prosoapele se iau dimineata de la SPA si se predau (doar daca vrei) seara, ca sa le schimbi a doua zi. Nu au fost valuri ca hotelul este ca intr-un golf. Avantajul pozitionarii hotelului era ca soarele este tot timpul pe tine (rasare din dreapta si apune in stanga). Pentru asta insa trebuie sa te asiguri cu crema solara sa nu te arzi.

De pe plaja este amenajat un ponton pe apa pe care stateam seara pe sezlonguri si ascultam muzica de la bar, consumam o inghetata (se serveste in fiecare zi, gratis, dupa ora 16), sau un pahar cu vin, sau ciocolata calda (free).

Barul nu este departe de plaja si ai (la pachetul AI) bauturi racoritoare la discretie, dar dupa ora 9 dimineata. Sunt sucuri neacidulate la dozator, cele acidulate si berea (free) se comanda la bar. Dar pe caldura este de preferat sa se evite berea (: -).

Mancarea excelenta, bufet suedez cu tot felul de preparate de nu poti manca atata. Fructe si legume proaspete. Deserturi vre-o 10-12 feluri, schimbate des. Servirea super!

Recomand doamnelor in special (care vor un mic tratament Spa) baia turceasca sa fie facuta chiar in ziua sosirii, pentru ca la baia asta se face peeling cu o manusa aspra si daca o faceti la cateva zile dupa sosire veti avea pielea inrosita de soare, va va ustura. Va veti bronza frumos.

La Spa se plateste. Nu mai tin minte pretul dar se negociaza. Initial ghidele ne recomandasera sa mergem in oras pentru baia turceasca, dar ulterior am aflat ca au la la Spa-ul lor si mai ieftin decat in oras.

Tot contra cost am fost la plimbare cu barca (cam o 1 ora) si ne-am dat cu parasuta (SUUPER!). Cand alegeti plimbarea cu barca sa va luati crema solara, ochelarii, palaria si o bluza sa va protejati de soare, iar pentru copil un colac (daca nu stie sa inoate. Au oprit in niste zone cu apa limpede de se vedea fundul marii, dar apa adanca si am facut baie. Am cumparat inghetata de la un vanzator ambulat cu barca.

Am fost si in oras la shoping. Pentru asta am luat autobuzul local care pleaca din 10 in 10 min din statia care se afla la vre-o 200m de hotel. La intoarcere am luat autobuzul din statia de unde ne-a lasat. Nu costa scump, mai ieftin oricum decat taxiul.

Una peste alta a fost MINUNAT!

Este mai scump decat in alte locuri dar a meritat. Nu a fost nici foarte aglomerat, cel putim nu cala noi la Mamaia sau Eforie.

Foarte bun pentru familii cu copii, dar si pentru proaspat insuratei.

RECOMAND CU TOATA INCREDEREA!

Trimis de HORRIDGE in 08.05.13 11:09:57
Validat / Publicat: 08.05.13 12:19:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Istanbul

VIZUALIZĂRI: 2524 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (HORRIDGE); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[08.05.13 11:34:25]

Excelent review de debut!

@HORRIDGE: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

viviv
    [08.05.13 19:42:14]

Super. Ma bucur ca v-ati simtit minunat. In iunie si noi avem bilete la acest hotel. As dori sa va intreb de unde ati cumparat biletele pentru plimbarea cu vaporasul si cu parasuta?

Poze?

HORRIDGEAUTOR REVIEW
    [23.05.13 15:15:09]

@viviv: Pe plaja vin in fiecare zi baietii care se ocupa de astea si va ofera cu foarte multa amabilitate si insistenta caracteristica aceste servicii. Daca insa nu vin (ceea ce mi-e greu sa cred), puteti sa mergeti la chioscul de pe plaja, in partea stanga la nu mai mult de 200m unde se vad vaporasul si bicicletele de mers pe apa.

Din dreptul chioscului porneste pontonul la care este tras vaporasul. A fost foarte fain ca la plecare au pus muzica si au luat curba mai strans in asa fel incat sa vada si publicul de pe plaja. In mod sigur o sa-i remarcati. Nu mai tin minte cat a fost biletul (negociat), dar nu mult. By the way, sa va luati bani cash din aeroport de la bancomat (sau daca aveti EUR marunt de acasa) ca sa aveti pentru asta si pentru Spa (daca va intereseaza). Va urez sa aveti vreme buna si cu siguranta o sa mai vreti sa mai mergeti acolo! Va invidiez! (glumesc evident (: -))

Noi in vara asta n-am planificat nimic din motive financiare, dar tare mult as vrea sa mai mergem. Poate reusim macar in septembrie, cine stie!

Numai bine!

viviv
    [24.05.13 23:25:03]

Multumesc mult. Va doresc din tot sufetul sa reusiti sa plecati si in acest am intr-un concediu frumos. Numai bine!

HORRIDGE, viviv
    Alte impresii din această RUBRICĂIzer Beach Hotel [Torba]: