ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.05.2013
ÎNSCRIS: 08.05.13
MAY-2013

Pensiunea Delta Miraj este o optiune excelenta daca vrei sa te cazezi in Sulina.

Pot spune ca proprietarii au inteles foarte bine cum se face turism de calitate.

Este unul dintre putinele locuri din Romania unde m-am simtit tratat precum un turist, plecand de la fetele zambitoare ale personalului, de la dorinta de a te face sa te simti bine si pana la optiunile pe care toti cei "de-ai casei" ti le pun la dispozitie atat in privinta meniului si pana la excursiile in Delta organizate chiar de catre proprietarii pensiunii (care dispun si de cel putin doua mijloace de transport pe apa in acest sens - un catamaran si o barca cu motor).

Ar fi mult mai multe de spun si toate pozitive insa pot rezuma totul la o fraza: relaxare, buna dispozitie, calitate, atmosfera detasata, oameni zambitori, atenti cu clientii, deschisi la propuneri, deschisi si la critici. Aaaa si in ca ceva: mancarea a fost de o calitate excelenta, mult peste asteptarile cu care am plecat de acasa. Stiu, cand mergi in Delta asta ar trebui sa fie cam ultimul lucru care sa te impresioneze cand ai atata peisaj in jur. Nu sunt de felul meu un mancacios dar de data asta nu m-am putut abtine :)

Recomand cu caldura!

Trimis de adianghel in 08.05.13 09:56:26
Validat / Publicat: 08.05.13 11:19:02

VIZUALIZĂRI: 1280 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adianghel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 Mirific!

[08.05.13 10:14:48]

@adianghel: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [08.05.13 15:37:24]

@adianghel: Bun venit printre noi!

Dacă a fost atât de plăcut la Pensiunea Delta Miraj de ce scrii atât de puţin? Mă bucur că v-aţi simţit bine acolo, dar pentru a convinge şi pe alţii să meargă la Pensiunea Delta Miraj trebuie să dai mai multe amănunte ilustrate, evident, cu câteva poze.

Eu am de mult în vedere o escapadă în deltă şi aş fi vrut să ştiu cum se ajunge acolo, care sunt preţurile pentru plimbările cu barca, ce preparate se servesc, dacă ţânţarii sunt supărători...

adianghelAUTOR REVIEW
    [09.05.13 15:41:28]

@iulianic:

Da, poate ca am fost cam sumar in descriere, Voi pune si ceva poze dupa ce ajung sa le descarc (am aterizat mai mult sau mai putin direct la munca din concediu).

De ajuns am ajuns relativ usor: cu masina pana la Tulcea, lasat masina in parcarea platita (6 lei / zi) din port - in fata Capitaniei. Partea frumoasa vine aici: cu cateva zile inainte de plecarea spre Sulina, viitoarele noastre gazde, proprietarii pensiunii, ne-au anuntat ca ne-au facut ei rezervare la nava rapida care face legatura dintre Tulcea si Sulina si au negociat si pretul (adica a fost 45 de lei in loc de 60). Un gest deosebit, mai ales ca, desi eu sunasem pana atunci prin zona ca sa vad ce optiuni de transport am, nu gasisem altceva decat transportul asigurat cu nave obisnuite care fac intre 3,5 si 4,5 ore pe acelasi traseu pe care o nava rapida il strabate in 1.5 ore. Nu gasisem pentru ca navele rapide inca nu incepusera sa circule.

Deci, mai pe scurt, am facut din Tulcea la Sulina 1.5 ore cu nava rapida, iar la destinatie am fost asteptati de microbuze asigurate de pensiune care ne-au dus la destinatie (fara costuri din partea noastra). Distanta din port pana la Delta Miraj este de aprox. 2 - 2.5 km deci optiunea de mers pe jos cu bagajele in spate nu era una de dorit. Erau si taxiuri in zona care "vaneaza" excursionistii insa acum nu a fost cazul sa le folosim.

Despre impreujurimi: vila este amplasata la cativa metri de Dunare, are terasa proprie chiar pe malul acesteia, are, evident si un ponton de unde se pleaca cu cele doua ambarcatiuni ale pensiunii in excursiile organizate (noi am fost zilnic si chiar si de doua ori intr-o zi)

Plimbarile cu barcva costa in functie de traseu intre 35 si 60 de lei de persoana, le recomand, zonele vizitate astfel sunt superbe si nici nu are rost sa mergi in Delta daca nu ajungi pe canale si printre plauri

Tantari nu au fost mai deloc, se pare ca nu e sezonul lor. Nu ar strica totusi niste Autan sau ceva similar prin bagaje, nu se stie cand ai nevoie.

Mancarea: excelenta (chiar glumeam cu dl. Marius, proprietarul pensiunii si-i spuneam ca singurl meu comentariu negativ la conditiile oferite ar fi faptul ca nu m-am putut abtine sa mananc pana la refuz si am luat vreo 2-3 kg pe care o sa ile imput . Peste de toate felurile, facut in toate modurile, la greu, deserturi delicioase, masa de Paste abundenta, evident a inclus si preparatele traditionale care se servesc in astfel de ocazii (oua rosii, pasca, drob etc). Micul dejun a continut mancare 99% standard in fiecare dimineata dar nu a fost nimic de reprosat, bufet suedez indestulator.

Sper sa apuc sa descarc pozele in weekend si sa adaug cateva aici in sprijinul celor spuse de mine.

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [09.05.13 19:01:47]

@adianghel: Aşa da! Felicitări şi mulţumiri din toată inima! Astea sunt amanuntele pe care le aşteaptă cei ce citesc pe aici.

Dacă adaug şi impresiile favorabile scrise de @rosabella, vă spun cu sinceritate: Da, dragii mei, m-aţi convins să merg in Deltă! N-am fost niciodată, ştiam că trebuie s-o fac măcar o dată în viaţa aceasta, dar voi m-aţi convins să merg acum, cât mai curând.

adianghel, iulianic
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Delta Miraj: