ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.05.2013
DIN: constanta
ÎNSCRIS: 05.05.13
MAY-2013
2(ad) AD. + 2(copii) COPII -- v: 8 si 13 ani

Cu siguranta cineva rade de noi

Site-ul dvs. (pentru care va felicit) si despre care, cu sinceritate va scriu, din pacate nu am stiut pana acum, ar fi trebiut sa fie o oaza de lumina care sa devina punctul de plecare spre destinatii necunoscute sau mai putin cunoscute, oferind placeri si amintiri frumoase.

Din pacate scriu aceste randuri nu din dorinta de a face rau, dorind a fi obiectiv, ci mai degraba simtindu-ma asemenea unei victime ce a cazut prada unui abuz, neputicios a gasi puterea de a riposta altfel decat asternand in cateva randuri un episod din viata noastra - vacanta de 1 Mai.

Pentru a nu va plictisi cu lux de amanunte ma voi "multumi" in a relata in cateva randuri cum am petrecut minivacanta de sarbatori.

Pensiunea Mistral 8 Simon/Bran - locatia aleasa de noi (un grup de prieteni dragi format din 17 persoane, dintre care 7 copii) pentru a petrece cateva zile ce sau dorit a fi frumoase. Din pacate, asa cum de altfel au relatat si antescriitorii mei (lucru pentru care le multumesc) este de departe o locatie pe care as dori sa o recomand unor prieteni (sincer sa fiu ar fi prea mult sa o recomand dusmanilor). daca ar fi sa "pictez" in cateva cuvinte "tabloul" la care am fot obligati sa privim in cele sase zile de cazare (din fericire exceptie facand timpul petrecut in afara pensiunii), as utiliza cu siguranta cateva "culori pastelate" ca: mizerie, aroganta, vase murdare, mancare inexistenta, servicii care lipsesc cu desavarsire, completate din belsug de intrigarea administratorului pensiunii:"care-i problema?", de parca toata aceasta paleta de culori reprezenta "normalitatea" de zi cu zi. Asa a dorit administratorul pensiunii sa rezolve toate aceste probleme, cel care inca de la sosirea noastra(nu apucasem sa vedem camerele si sa aranjam bagajele) ne-a primit cu urmatorul mesaj de intampinare:"...sa vedem ce bani a-ti trimis si sa achitati diferenta, plus opt mic dejun-uri(suntem o familie cu doi copii)..", "invitatie" pe care aidoma unor copii cuminti, am onorat-o.

Am dorit, pentru prima data in decursul vacantelor petrecute, a ne schimba locatia cu gandul si speranta de a "recupera" ceva din minivacanta noastra, solicitand administratorului pensiunii, restituirea unei parti din suma achitata. Sa nu cumva sa va faceti nici cea mai mica speranta ca veti recupera ceva...refuzul este categoric! ( a fost oarecum un moment haios oferit de catre administratorul pensiunii :" eu cu mieii care i-am taiat ce fac?)

Cineva spunea: Avem o tara minunata ..pacat ca este locuita". Contine mult adevar, doar ca as adauga:.. de oameni ca administratorul pensiunii si sotia acestuia."

Exista si o parte frumoasa in toata aceasta experienta.. "prieteniile se nasc din povesti traite impreuna" (nu imi apartine expresia dar se potriveste perfect in acest tablou), si de aceea tin sa le multumesc tuturor celor care isi rezerva cateva clipe din dorinta de a transmite un semnal de atentie tuturor celor care isi doresc s-ai petrece concediul la Pensiunea Mistral 8 - Simon/Bran.

Va multumesc pentru rabdarea de a citi aceste randuri si va doresc a avea parte doar de vacante minunate pe care va astept cu drag a le impartasi cu noi, cititorii!

P.S. Domnule administrator, daca cititi aceste randuri, v-am facut o promisiune! Sa stiti ca sunt un om de cuvant!

Trimis de florinsimion19 in 07.05.13 21:57:09
Validat / Publicat: 08.05.13 20:42:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAN. A mai fost în/la: Delta Dunarii, Valea Prahovei, Bran (complex Wolf/recomand), Arieseni (Sara Vank/recomand), Bucovina, Timisoara, Sibiu...

VIZUALIZĂRI: 1337 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florinsimion19); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[07.05.13 22:30:00]

@florinsimion19: alegerea îți aparține, dar sugestia mea este să continui povestea aici. Fie editând mai departe textul, fie scriind ecouri cu continuarea poveștii.

[08.05.13 14:45:55]

@webmaster: multumesc pentru indicatii, revin in cel mai scurt tim cu un alt comentariu.

[08.05.13 19:38:37]

@florinsimion19: buna seara! Inca o data va multumesc pentru tot ce faceti. Am modificat articolul anterior, tinand cont de indicatiile dumneavoastra. Totusi review-ul a ramas nevalidat. In cazul in care am gresit una dintre etape, sper sa pot beneficia de credibilitatea unui copil ce face primii pasi, cu certitudinea de a invata din aceasta experienta. Va multumesc si astept raspunsul dvs... Indiferent de raspunsul dvs. sa stiti ca aceste randuri nu au putut cuprinde decat sumar experienta traita. Cu siguranta, cat mai multi dintre cititorii dvs. trebuie sa citeasca aceste randuri, in speranta de a nu-si rata vacantele. Va multumesc!

[08.05.13 20:01:58]

@florinsimion19: Am răspuns în review-ul soţiei.

Conform regulamentului (1. B. 7), nu e acceptabilă evaluarea multiplă a unei unităţi de cazare de către membrii aceluiaşi grup sau ai aceleiaşi familii, pentru un sejur comun.

Am rugat-o să vă decideţi care dintre cele două seturi de impresii poate rămâne pentru publicare cu note. Înclin către cel al soţiei care are şi poze ataşate.

Aţi făcut parte din acelaşi grup de 17 persoane din Constanţa?

[08.05.13 20:25:02]

@webmaster: da! intreg grupul nostru de prieteni a fost format din 17 persoane, doar ca una dintre familii este din Pitesti. Va multumesc pentru raspunsul dvs. prompt. Este foarte buna opinia dvs. si ramane sa publicati articolul sotiei. Totusi, trebuie avut in vedere faptul ca, contravaloarea sejurului nu este incasata pentru un grup, ci este stabilit un pret pentru fiecare persoana. De aceea ar trebui sa cunoasteti impresiile fiecaruia dintre noi. Va multumesc inca o data.

[08.05.13 20:38:03]

Mulţumim pentru confirmare, având în vedere că nu se pot publica pe site evaluări (cu note) ale aceluiaşi grup (familie sau prieteni), am decis să păstrăm notele acordate în primul review postat, urmând ca pe ale voastre să le publicăm fără note. Este cinstit şi în spiritul regulamentului.

Cu această ocazie îţi spun bine ai venit pe site, te aşteptăm şi cu alte recomandări din vacanţele tale trecute sau viitoare.

Şi nu în ultimul rând, te rog să setezi din usercardul tău (apăsând pe nick-ul tău) relaţionarea soţ-soţie cu @veronica vera. Mulţumesc

iulian68
[09.05.13 21:53:24]

acum, dupa ce tot ce era de citit s-a citit, ar fi fost elegant si de bun simt ca si d-l administrator/proprietar sa posteze un drept la replica... Tare sunt curios daca acest lucru se va intampla!!!

[14.05.13 12:30:59]

@iulian68: impartasesc curiozitatea dvs. ! Cu siguranta insa administratorul nu va face uz de dreptul la replica. Oricum astept cu interes. O zi frumoasa tuturor cititorilor!

iulian68
[14.05.13 12:54:33]

@florinsimion19: cu toate ca ma asteptam la acest lucru, am facut totusi acea mentiune in speranta ca, totusi, acea persoana va incerca sa"dreaga busuiocul"...

Dar, daca stam sa ne gandim, e mult mai bine asa, pentru ca cei care vor citi review-urile voastre fara a fi ceva care sa-i incurce, fara ezitare nu vor merge acolo. Iar acest site, AFA castiga in fiecare zi noi membri si simpatizanti...

florinsimion19, iulian68
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Montan Bran (ex Mistral 8) [Șimon]: