ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.05.2013
  • GR. VÂRSTĂ: 30-40 ani
    ÎNSCRIS: 26.06.12
    MAY-2013
    2 AD. + 1 COPII -- v: 3 ani

Despre Sulina, despre drum si alte alea am scris aici. Ma voi rezuma la cateva aprecieri legate de pensiunea Delta Miraj. N-am mai fost in delta cu atat mai putin in Sulina, asa ca nu prea stiam de unde s-o apuc. Am cautat pe internet, m-am informat si in final am ales Delta Miraj. Pe harta parea mai aproape de centru in realitate insa este ceva de mers. Asta daca vrei sa faci miscare altfel sunt 5 minute de mers cu microbuzul. Dar sa revin.

Am ales Delta Miraj am facut rezervarea si de aici inainte ei s-au ocupat de tot. Nefiind sezon era greu de gasit un transport de la Tulcea la Sulina insa pensiunea s-a ocupat si cu asta. A programat o cursa rapida, a facut rezervarile si intr-o ora si jumatate, la un pret mai mic decat cel normal in conditii foarte bune eram debarcati in Sulina. De aici ne-a preluat un microbuz pus la dispozitie si platit de gazde iar in 5 minute eram la pensiune. Nota 10 pentru organizare. Ce-i drept drumul pana acolo ne-a cam speriat. Orasul e oricum o ruina iar pensiune este exact pe malul garlei pe un drum neasfaltat depate de centru. Aici este insa vina autoritatilor. Desi o avertizasem ca nu este chiar luxul de pe lume nevastamea se cam uita chioras la mine. Pensiunea s-a umplut in aceasta perioada asa ca desi solicitasem pat matrimonial nu mi-a fost satisfacuta aceasta doleanta. Fusesem insa informat inca inainte de a face plata asa ca nimic de comentat.

Pensiune este noua, curata, si beneficiaza de un ponton amenajat ca terasa. Ambsolut incantator apusul vazut la un pahar de vin pe aceasta terasa. Camerele nu foarte mari dar nici nu te calcai pe picioare, curate, poate putin praf dar asta doar daca vreau sa fiu carcotas. Baia impecabila. Am vazut la hoteluri de cinci stele bai mai putin intretinute. Per ansamblu cred ca intr-adevar camerele erau peste 3 stele. Daca ar fi sa compar cu Turcia cam 4 si jumatate. Camerele nu au balcon ci o terasa comuna unde fiecare are masuta si scaunele lui. Nici nu stiu daca sa trec la plus sau la minus asa ca o las cum a picat. Altfel minifrigider, LCD, aer conditionat, intrare si curent electric pe cartela. Plasa la geam, aparat cu pastile pentru tantari insa nu a fost cazul si cam atat. Foarte destul ca sa zic asa. Restaurantul este doar pentru cei din pensiune. Am fost intampinati cu un platou pescaresc exceptional. Apoi ne-am indopat cu peste. Puteai sa comanzi orice alta carne insa pestele era atat de bun incat am mancat numai peste pana n-am mai putut. Nota 10 bucatarului. Si pentru peste si pentru mielul de Paste.

Personalul: patronii au fost foarte receptivi, orice problema era ca si rezolvata. Sigur trebuia sa se si poata rezolva. Curatenie s-a facut zilnic si nici nu am vazut cameristele pana in ultima zi, servirea la masa impecabila. Or fi patronii cum or fi dar au si niste baieti spirt. Atenti politicosi, fara repros. Preturile pentru masa foarte bune, barul ok, iar vinul casei ieftin si bun.

Plimbarile prin delta se fac cu trei ambarcatiuni foarte frumoase, iar cel care le conduce este cel mai bun. Stie toate secretele deltei in zona Sulina.

In concluzie am plecat de acasa sceptic, am devenit pe parcurs resemnat cu soarta insa in final am plecat din delta incantat. Ba chiar am primit felicitari pentru alegerea facuta. Lucru rar. Cel mai impresionat insa am ramas de oameni: patronii isi respecta promisiunile nu doar cantitativ ci si calitativ, vor sa te simti bine fara sa incerce sa te jefuiasca, iar angajatii nu alearga dupa spaga ci primesc bucurosi o recompensa pe care chiar iti doresti sa o oferi. Asta chiar n-am mai vazut nicaieri in Romania si cu atat mai putin afara.

Trimis de ilpadrino5* in 07.05.13 18:49:54
    Validat / Publicat: 07.05.13 20:14:11
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SULINA.

VIZUALIZĂRI: 1497 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ilpadrino5*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ilpadrino5*AUTOR REVIEW
    [07.05.13 20:36:26]

adica aici: http://mysport.gsp.ro/ilpadrino/note/apus-de-soare-la-rasarit-sulina-est-13458.html

ilpadrino5*
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Delta Miraj: