ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.05.2013
ÎNSCRIS: 08.07.10
MAY-2013
2 AD. + 1 COPII -- v: 11,5

Famelie mare, renumeratie mica, dupa buget Coane Fanica

Este al... an in Albena - Laguna Garden. Ca o persoana care a vazut o bucatica de istorie a hotelului, voi povesti a. i. sa trageti concluziile impreuna cu mine sau fara mine.

Preambul: conform titlului 2013 este un an de criza si consider ca va fi un exercitiu interesant pentru turism. Albena = goala. Dobrudgia era inchis. Laguna Mare inchis, Laguna Beach, avea ceva clienti, Flamingo luminat pe jumatate. Sandy Beach ocupat cred ca 1/2. Kaliakra full. In spre Ralitsa nu am fost. Cam pustiu in Albena, totusi foarte bine ingrijita statiunea si luminata.

Laguna Garden: aceleasi camere explicate pe larg de altii. In prima zi, camera 621 a fost cu un miros ciudat caci probabil am fost primii clienti ai camerei. Se vede ca au zugravit pe ici pe colo dar de criza. Nu arata rau dar cred ca dupa 6 ani ar merge o renovare mai substantiala. Am avut in camera si Furnicutze. A fost ceva nou.

Restaurantul acelasi cum il stiti mare, pentru altii cu iz de cantina, cu mese, tacamuri si personal din plin. Pentru ca Laguna Mare a fost inchis, nu a fost harmalaia din alti ani. Mancarea mai slabuta decat in alti ani. Fructele nu mai erau taiate in jumatate ci in felii. Prajiturile nu mai erau puse pe platouri ci pe farfuriute, si cand se terminau, mai aduceau cateva. Friptura de porc, de pui si peste a fost in fiecare zi. Nu am vazut nimic de vita. S-a servit din plin branza feta si margarina in loc de unt. In ziua de paste a fost o masa cu oua rosii pasca si cozonac. Acum 2 ani il servise pe baiatul meu cu un iepuras de ciocolata. Mezelurile bulgaresti nu-mi plac, dar au fost doua tipuri de sunca. Cafeaua de la dozator nu mi-a placut, si mi-am luat de la bar espresso cu 1,10 leva, sucurile din familia pepsi cat si unele gen tec. Vinul din sticla de la bar avea gust de dop. Nu mi s-a mai intamplat. De obicei cel de la butoias este mai slab calitativ.

Muzicantii din prima seara au fost tristi. Am fost un grup de 25 persoane. Am fost la receptie sa le spunem ca nu ne plac ca nu canta si baga mai mult muzica inregistrata iar in adoua seara au venit cei de la Laguna Beach si ai nostri s-au dus la Laguna Beach. Cantau pana pe la ora 23-23,30.

Animatia nu s-a simtit.

Curatenia in camera a fost exemplara. Cu toate ca nu tin la schimbatul prosoapelor, le-au schimbat in fiecare zi. Am avut sapun lichid la dozator, 3 sapunele, 3 geluri de dus si 3 sampoane pentru un sejur de 4 zile/3 nopti.

Piscina exterioara a avut apa incalzita. In ciuda faptului ca erau cam 23-24 grade la soare si batea vantul, copiii nu ar fi iesit deloc.

Concluzie personala: daca mergi de mai multi ani la Laguna Garden, observi schimbarile. Daca vii prima data, nu este chiar rau. Totusi criza se simte.

Trimis de fanespoitorul in 06.05.13 19:06:28
Validat / Publicat: 06.05.13 20:07:51

VIZUALIZĂRI: 5321 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fanespoitorul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Umbrelutele pentru cei de la Laguna Garden

Nasshu [06.05.13 20:33:04] »

si drumul? Drumul cum a fost?

fanespoitorul [06.05.13 20:57:32] »

@Nasshu: La dus pe la Silistra 6 ore 280 Km. Am stat o ora si 30 minute in total la bac. Am fost 8 masini si nu am intrat toti intr-o tura. Se bagau multi in fata. Am stat 10 minute in vama la Silistra. Mi-au cerut si actele masinii iar pasapoartele le-au scanat. Prin Dobrichi pana la Albena drumul a fost exagerat de liber. Soseau peticita dar OK.

La intoarcere prin Varna (aproximativ) 308 Km 4 ore si 20 minute cu 2 opriri de misu si 20 minute in vama Ruse la o coada de circa 600 metri conform GPS. Se lucra pe autostrada, dar limitatoarele de viteza (se circula pe un singur fir) erau de 90km/h. 30% din soseaua dintre Shumen si Ruse se latea la doua sensuri pe sens. Asfalt prospat.

Asa cum am mai spus singurii care te sicaneaza in Bulgaria sunt romanii. In Bulgaria nici un radar, la iesirea din Giurgiu, doua.

Nasshu [06.05.13 21:09:13] »

lol

6 ore 280 Km

46. (66) Km/ora... cred ca a fost timp de multi

misu

fanespoitorul [06.05.13 21:17:37] »

@Nasshu: Ne-am intalnit la Km19+200 de pe A2. Unii au intarziat etc. Dupa Lehliu pana la Calarasi a fost ceata. In Calarasi 2 au facut plinul s. a. m. d. Asta a fost alt motiv de misu .

Cand mergi singur, te duci pe unde vrei, opresti unde vrei, dai cox cu cat vrei, nu spune nimeni : baga 130 sau mergi mai incet, unde ne grabim ??

alex1968 [06.05.13 23:29:14] »

Eu am mai fost in Albena o singură dată, în 2008, tot de Paşte, însă atunci staţiunea era mult mai animată. Aşa cum remarca şi @fanespoitorul, cam pustiu anul acesta.

Pe mine nu m-a deranjat însă că era puţină lume, ci miile de musculiţe (inclusiv ţânţari) care pur şi simplu te înnebuneau seara, la plimbare. Probabil că în sezon se dă cu vreo substanţă, însă acum mie mi s-a părut extrem de deranjant acest aspect.

În rest, condiţiile mi s-au părut - ca de fiecare dată - la superlativ. Eu am stat la Flamingo şi am fost mai mult decât încântată.

webmaster [06.05.13 23:51:25] »

@alex1968: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

pico [29.07.13 21:49:49] »

@fanespoitorul: Oare nu mai functioneaza bacul cel nou? Noi in 2011 am trecut la Silistra cu un bac mare la 50-60 de metri mai sus de cel vechi, adevarul ca multi nu stiau, se asezau la coada la primul bac la cel vechi, si mai sus un pic e un bac nou imens, parca de la Navrom Galati daca nu ma insel, a fost super cu el, sper sa mai fie si anul asta in august vreau sa merg la Nisipuri prin Silistra.

fanespoitorul [30.07.13 07:50:30] »

@pico: Bacul Navrom nu a functionat. Am stat la coada in jur de 1 ora. Pe bac au urcat prima data un tir exact pe centrul bacului iar apoi ne-au directionat si pe noi, cei cu autoturisme. Traversarea o faci cam in 15 minute. Ca sa fiu sincer bacul vechi nu m-a impresionat deloc. Este o barja veche vai steaua ei iar remorcherul/impingatorul este din programul rabla.

Prefer sa merg pe la Giurgiu, nu stau deloc in vama, treci sageata, podul este 26 ron parca in loc de 35 ron bacul. In vama la Silistra am stat 15 minute sa verifice pasapoartele/CI + talon masina. Orice drum ai alege iti doresc vacanta placuta.

bose [18.08.13 09:25:36] »

Am văzut fotografiile cu ,,atmosfera" din fiecare seară. Până la urmă asta contează cel mai mult. Cu asta rămâi. Celelalte elemente doar condimentează într-un fel sau altul sejurul. Toate fac parte din farmecul unei mici sau în alte cazuri, mai mari, aventuri!

Să avem cât mai multe din astea!!! ...mai ales când plus cu minus dă plus...fie el si un PLUS mai mic....

fanespoitorul [18.08.13 17:57:13] »

@bose: Daca nu esti exagerat de atent cu acele minusuri, sejurul poate fi extraordinar. Minusuri exista oricum, depinde cat de optimist sau fatalist esti, mai ales in concediu.

La cat mai multe iesiri

maria55 † [05.02.14 21:10:43] »

@fanespoitorul: o rugaminte! Ce diferente sunt intre L. Garden si L. Beach, daca sunt majore si nu in ultimul rand daca la primul exista piscina interioara sau ai acces la cea de la L. Beach.

Sfatul dvs., conteaza pt mine in a alege mini sejurul de Paste.

Poate chiar sugerati o alta locatie... doar cu piscina interioara!

alex1968 [05.02.14 22:31:22] »

@maria55,

La Laguna Garden exista piscină interioară. Nu am fost cazată la acest hotel, însă am fost, tot de Paşte, în urmă cu mai mulţi ani, la hotelul Malibu, care este vecin cu Laguna Garden. Deoarece Malibu nu avea piscină interioară, ni s-a oferit facilitatea de a utiliza piscina de la Laguna Garden.

Dar, deoarece vrei să mergi de Paşte, vreau să-ţi mai spun ceva. Eu am fost şi anul trecut la Albena de Paşte, am stat la Flamingo. Faţă de anul 2008, când am fost tot la Albena, am constatat diferenţe destul de mari în ceea ce priveşte... animaţia staţiunii, dacă pot să zic aşa. În 2008 erau (mult) mai multe hoteluri deschise, implicit mai mulţi turişti, staţiunea mi s-a părut mai curată, mai pregătită pentru turişti. Anul trecut cred că au fost deschise doar Ralitsa, Laguna Garden, Flamingo şi Kaliakra. În sudul staţiunii (zona hotelurilor Gergana, Nona etc.) nu era nimic deschis, mare parte dintre ele erau în renovare, iar ţânţarii şi musculiţele de apă erau în cantităţi industriale în zona aceea.

Din 2008 până anul trecut am fost în fiecare minivacanţă de Paşte în Bulgaria, a fost excelent de fiecare dată, însă - deşi hotelul Flamingo oferă condiţii de excepţie - atmosfera de anul trecuit din staţiune mi s-a părut deprimantă (repet: strict din cauza faptului că erau puţini turişti).

maria55 † [06.02.14 00:53:22] »

@alex1968: multumesc foarte mult pt toate aceste amanunte.

In urma cu 3 ani am hotarat sa ne petrecem Pastele la vecinii nostri bulgari, a fost prima oara... si a doua si a trei oara... tot acolo... Nisipurile de Aur si diferit de ce-mi spui tu, aici, parca an de an era mai multa lume.

Anul acesta am zis sa schimb statiunea, hotelul, pt ca de fiecare data am ales acelas hotel, fiind multumiti de servicii... raportat si la costuri bineinteles. Albena era optiunea din acest an, am citit si recitit impresiile postate pe acest site despre aceste mini vacante si cand am zis "hop" iata ca...

Desi de la agentie am fost informata ca piscina interioara este la Laguna Beach, iata ca ea se gaseste la Laguna Garden.

Cred ca am sa ma orientez din nou spre Nisipuri...

Multumesc inca odata pt informatii!

alex1968 [06.02.14 01:34:37] »

@maria55,

La fel ca şi tine, şi eu m-am simţit foarte bine de fiecare dată la vecinii noştri. Aşa cum am spus, din 2008 am fost în fiecare an de Paşte în Bulgaria, dar de fiecare dată în altă staţiune. Albena a fost prima, în 2008, apoi la Nisipuri, la Duni, Nessebar şi anul trecut ne-am reîntors în Albena. Având experienţele anterioare, am fost un pic surprinsă de ceea ce am găsit în staţiune deşi, din punctul de vedere al condiţiilor de cazare şi masă, a fost cel mai bine. Eu, însă, nu aş mai alege Albena pentru Paşte. Dacă ar fi să aleg doar dintre Albena şi Niisipuri, nu aş sta deloc pe gânduri şi aş opta pentru Nisipuri. Însă, citindu-ţi de-a lungul vremii review-urile, sunt convinsă că orice ai alege te vei simţi bine pentru că ştii să te simţi bine în concediu. Îţi doresc alegere inspirată.

fanespoitorul [06.02.14 08:44:11] »

@maria55: L Garden este mai departe de plaja. L Beach este "pe plaja", L Garden nu are piscina interioara si te trimiteau la piscina de la Dobrugea de peste drum. L Beach are piscina interioara micuta dar au. Sala de mese a L Garden seamana mai mult a cantina, mancarea mi s-a parut destul de diversa in sensul ca ai ce sa alegi oricat de mofturos ai fi. Tot aici mananca si cei de la L Mare. Nu stiu cum este sala de mese si nici mancarea de la L Beach. Camerele sunt la fel. Ajantaj la L Beach ca daca stai la piscina si te superi pe piscina, intri in mare. De la piscina L Garden pana la mare vei trece printr-un parc plin de trandafiri. Cred ca L Beach este mai scump pt ca este la mare ca si Kaliakra. Pentru Paste as alege L Garden. Nu stiu cum a fost de paste la L Beach, dar la L Garden ai unde sa dansezi + ca intr-un an cand nu ne-a placut formatia, am vorbit la receptie si i-a adus pe cei de la L Beach. In final degustibus (depinde de gusturi)

fanespoitorul [06.02.14 08:54:17] »

@alex1968: Doar Laguna Beach are piscina interioara. La Laguna Garden te trimite peste drum la Dobrudgea. Piscina interioara este OK dar vestiarul, holurile, dusurile aratau horor.

Piscina interioara au doar: Ralitsa, L Beach, Dobrudgea si Flamingo.

Criza isi spune cuvantul si in turism.

maria55 † [06.02.14 09:26:33] »

@fanespoitorul: multumesc pt raspuns! Da, am studiat oferta, am confruntat cu ceea ce au scris "afaistii" nostri... sunt cat de cat "pe aproape" sa zic.

Fiind vorba doar de 2-3 nopti si acestea de Paste, aprilie, sunt f interesata de piscina interioara si nu de plaja! Cum Albena este oarecum deficitara la acest capitol, cred ca voi alege si in acest an Nisipurile...

Multumesc mult

alex1968 [06.02.14 10:01:35] »

@fanespoitorul,

Scuuuze, ai dreptate. Da, la Dobrudja era piscina la care eram "arondaţi", mea culpa ptr. confuzie (nu am fost la piscină, doar ştiam că am această facilitate inclusă în costul sejurului la un hotel vecin cu Malibu). Şi ai perfectă dreptate - iar aici nu mai fac nicio confuzie - este groaznic hotelul Dobrudja, în ansamblul său, are nu doar un aer de vechi (dar "vechi" în cel mai urât sens al cuvântului), ci şi de murdar, de îngălat. Oricum, de Paşte în 2013 a fost închis, deci e posibil să fie şi anul acesta.

alex1968, bose, fanespoitorul, maria55, pico
    Alte impresii din această RUBRICĂLaguna Garden Hotel: