ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2009
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 28.08.09
SEP-2007

Croaziera pe Marea Egee la golfuri

Ca sa va spun sincer... nici eu nici prietenul meu nu suntem fanii plimbarilor cu vaporase, barcute... etc... adica ne e cam teama de apa si e de inteles... amandoi stim sa innotam ca toporul la fund:)))) In fine, ne-am trezit cu o croaziera gratuita (pentru ca ne luasem bilete cu o luna inainte de plecare) si de ce sa nu incercam.

Aveam inima cat un purice. Mai ca era sa ne intoarcem din drum cand am vazut in ce barca ne urcam. „Gulet”- vestita barca din lemn a turcilor – urma sa o testam... dar nu la mal... ci in larg... Urma sa fie o experienta interesanta. Barca are 2 nivele – la parter mese de lemn si bancute, barul, toaleta si carma. La etaj este o balustrada de jur imprejur – nu foarte inalta si peste tot saltele – ideal sa faci si plaja. Si ce mi-am zis eu... ”daca tot se poate face si plaja de ce sa nu profit... mai ales ca o sa ma bronzez super fiind pe mare. ” M-am dezbracat si hop sus la plaja... mai mai sa ne batem pe locuri. Am ales strategic un loc in centru sa nu am ghinionul sa se incline barca prea tare si sa cad in mare. Totul era perfect. Am stat in pozitia de sezut pana ne-am departat putin de mal.

Bestial... un peisaj frumos... apa calma, fara valuri... am ajuns mai departe de mal si unde te uitai vedeai numai albastru... senzatia este fenomenala... numai ca... mi s-a strans stomacul de frica... si m-am intins la plaja. NU FACETI CA MINE!!! Daca aveti rau de mare, sau de masina... nu va recomand asa ceva. Mai bine stati la mese jos... beti o bere rece... contemplati imensitatea marii Egee, NU STATI LA ETAJ!!! Acolo sus... stand asa intins... simti ca esti pe o platforma care se misca circular... va imaginati unde imi ajunsese stomacul:)))) Ma albisem toata... si ma ridic in genunchi sa cobor... credeti-ma ca am mers asa pana la scari... imi tremurau genunchii de frica... atat de tare se inclina barcuta. La parter nu se simtea... mergea lin, frumos, stomacul nu imi dadea de furca.

Am ajuns la primul golf unde ne-am oprit sa ne balacim. Acolo era si un loc de facut plaja. Apa curata, limpede... desi avea mai mult de 5 metrii se vedea fundul. Cei care stiau sa inoate au fost foarte incantati. Au facut sarituri de pe barca, au innotat, ce mai, s-au simtit bine. Cel mai rau a fost de cei care s-au dus spre mal sau spre pietre. Erau arici de mare. Multi s-au intepat.

Acolo am si mancat. Ca sa va spun ca la croaziera aveti o masa inclusa – care se ia in primul golf – si pe parcursul croazierei sucurile sunt gratuite. Berea, inghetata si restul se platesc. Mancare foarte buna... cel putin mie mi-a placut tot din farfurie. Poate marea a fost de vina, mi-a creat pofta de mancare... :))))))))

Cel mai mult s-a stat la primul golf... v-am spus... unii au facut plaja pe nisip... eu sus la etaj (stationa barcuta).

La al treilea golf am vrut sa fac si eu o baie... mi-am luat vesta de salvare pe mine... am coborat incet in apa pe scari... am ajuns in apa... calda... senzationala... am dat de doua ori din maini si... panica... nu imi legasem bine vesta si dadea sa iasa... spaima mare... dadeam din maini si din picioare... tipam... a venit un tip si m-a salvat - facuse innot de performanta. Am ajuns teafara pe barca... si ce credeti? ... mi-am legat vesta bine si am intrat din nou:)))))))))))))) Mi-a placut foarte mult.

Intoarcerea a fost... aproape un cosmar. Dupa ora pranzului marea se agita foarte tare, barca se inclina si scartaie din toate incheieturile. Niste valuri imense. Cel care statea la masa in margine atingea apa. Am prins niste valuri din plin si ne-am udat. :) paharele cadeau in apa de pe masa... Scenarii la greu... Rugaciuni, incantatii... din partea celor care nu stiau sa inoate... mistouri la greu din partea inotatorilor... La un moment dat radeam toti... dar nu era rasul nostru.

Adrenalina la greu... va spun... daca aveti rau de mare... stati acasa... nu e de voi!!!

Oricum frumos. Experienta unica. Marea bestiala!!! Dar... sincer... a doua oara nu ma mai vedeti pe GULET.

Va pup!

Trimis de mili1983 in 30.08.09 15:35:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2754 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mili1983); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂExcursii / activități opționale în Kusadasi:

• pagină generată în 0.049571990966797 sec